"Російський десант" в українську владу: як Україні допоможуть вихідці з Росії

Експерти оцінили, наскільки корисні можуть бути Україні "варяги" з РФ і до чого це може привести

Сьогодні президент України Петро Порошенко підписав Указ про надання громадянства і вручив паспорт громадянина України росіянці Марії Гайдар.

Рішення про зміну громадянства Марія прийняла після того, як губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі, який також нещодавно змінив громадянство, запросив її до себе в команду.

Реклама

"Я тут у важкий для України час для того, щоб розділити долю українського народу. У нас спільний ворог – авторитарний режим, який вбиває людей, як у Росії, так і тут", – сказала вона на зустрічі з президентом.

Марія Гайдар також вибачилася за те, що відбувається зараз в Росії, і висловила сподівання, що "Україна побачить, що росіяни – це не тільки війна, агресія і ненависть".

Дочка відомого російського політика на службі Одеської області

Реклама

32-річна заступниця голови Одеської ОДА по батьківській лінії – правнучка письменників Аркадія Гайдара і Павла Бажова. А її батько – відомий російський політик і реформатор Єгор Гайдар. На думських виборах 2007 року Марія очолювала московський список партії Союзу правих сил, також вона була співавтором передвиборчої програми партії. Була активним учасником Маршів незгодних від СПС разом з Борисом Нємцовим. У 2009-2011 роках Марія була заступником голови уряду Кіровської області РФ з питань охорони здоров'я і соціального розвитку. Останнім часом працювала журналісткою радіо "Ехо Москви" і очолювала фонд соціальної допомоги та підтримки населення "Соціальний запит". Розвивала власні проекти в бізнесі.

Перед тим, як прийняти пропозицію Саакашвілі, Марія готувалася отримати громадянство Ізраїлю і вже навіть подала відповідні документи. При цьому вона не вважає себе зрадницею і не хотіла б відмовлятися від російського громадянства, але готова вчинити так, як того вимагає українське законодавство. "Я не вважаю себе зрадницею батьківщини. Зрадники – це ті росіяни, які воюють в Україні і не визнають цього, це ті, хто садить моїх друзів у в'язницю, це ті, хто вбив Бориса Нємцова", – підкреслила Гайдар в інтерв'ю виданню "Meduza".

На новій посаді в Одесі вона планує зайнятися вибудовуванням співпраці із західними організаціями, які хочуть працювати і давати гроші, допомагати і сиротам, і вкладати в відкритість держструктур. "Необхідний план реформ у соціальній сфері", – сказала Гайдар в інтерв'ю виданню Комерсант. Крім цього, за її словами, одне з основних завдань – розвиток туризму. "Є регіон Бессарабія, в яку немає прямої дороги з Одеської області, і зараз всі зусилля будуть кинуті на те, щоб таку дорогу побудувати", – зазначила вона.

Реклама

За словами голови Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, це перший гучний приклад, коли росіянка з відомим на батьківщині прізвищем вирішила продовжити кар'єру в Україні.

"Можливо, у випадку з Гайдар якраз і враховували пропагандистський ефект. Я думаю не треба лукавити – гучне ім'я. Це явно прискорило і прийняття на держслужбу та надання громадянства. Я не беруся оцінювати, наскільки вона талановитий менеджер. Які менеджерські таланти у Марії, покаже тільки робота", – сказав він Сегодня.ua.

У той же час глава Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала нагадує, що ефект від призначення Гайдар був зіпсований самою ж Марією, коли вона не змогла відповісти на запитання журналістів про те, з ким воює України. "Її призначення було ефектним, але наслідки неефективні, і їй тепер дуже сильно потрібно постаратися, щоб був якийсь позитивний результат. Перший млинець був глевким в силу того, що вона говорила", – сказав він Сегодня.ua.

Чи настане час "Ч" для України

Але Марія Гайдар – не єдина відома росіянка, яка вирішила продовжити свою кар'єру в Україні. Російський бізнесмен і громадський діяч Євген Чичваркін також висловив готовність попрацювати на нашу країну. У ряді українських медіа навіть з'явилася інформація, що Чичваркін може очолити "Укрнафту". Проте у результаті акціонери "Укрнафти" обрали на посаду голови компанії британця Марка Роллінза.

Як відомо, Євген Чичваркін – мільйонер, співзасновник і колишній співвласник мережі салонів стільникового зв'язку "Евросеть". Він також очолював московське відділення опозиційної російської партії "Союз правих сил".

З 2008 року Чичваркін живе у Великобританії. Після його переїзду Слідчий комітет РФ порушив відносно бізнесмена справу про вимагання. Слідство оголосило його в міжнародний розшук і домагалося його екстрадиції, але в 2011 році справа була закрита.

При цьому Євген вважає, що ідеально підходить для роботи в Україні. "Я ідеологічний чорт! Мені ідея лібералізму не дає спокою по життю, а анархо-капіталістична ідея – дуже близька. Як і мені, самоорганізація і дух свободи дуже притаманний цій землі. Коли був Майдан – я щоранку починав з перевірки новин. Хвтлювався. Я був упевнений, що путінські хлопці все знесуть до біса. Крім того, з місцевими елітами є певна проблема. Багато виїхали або ж замазані в корупції, а я в українській корупції не замазаний. Я ідеально підходжу!", – сказав він в інтерв'ю виданню ain.ua.

При цьому він вважає, що Україна може стати тим місцем, куди потрібно заманювати вільних, думаючих росіян. "Як тільки тут хоч щось зміниться, сюди приїдуть нормальні вільні люди, що не політизовані. Ті, які можуть працювати цілодобово", – сказав Чичваркін в інтерв'ю.

Колишній власник "Евросети" заявляє, що готовий усіма силами боротися за "світле майбутнє" України. "Якщо є довіра і повноваження – я готовий всі свої сили і всі свої знання докласти до того, щоб в цій країні не було корупції, і щоб у цій країні була повна економічна, політична свобода і свобода особистості", – сказав він.

Однак Володимир Фесенко закликає бути обережним в оцінках Євгена Чичваркіна. "Він – великий бізнесмен, який зробив кар'єру в Росії, у нього відбувся бізнес-проект у Великобританії. Явно людина має бізнесовий і менеджерський талант, це очевидно. Але що мене бентежить, він явно людина з авантюристськими задатками, а це завжди додатковий ризик" , – пояснює експерт.

За його словами, треба оцінювати ділові якості і мотиви людини – для чого це йому потрібно. "Якщо хтось хоче використати це як майданчик для власного піару, цього мало", – говорить Володимир Фесенко.

Політолог Володимир Золотарьов, у свою чергу, відзначає, що Чичваркін – це підприємець, який представляє пострадянський струмінь, представник нового покоління. "Людина, яка сама себе зробила і яка була не згоден з тим, що держава диктує, як йому жити. Це людина, яка могла б, наприклад, об'єднати дрібний чи середній бізнес (в Україні, – ред.) навколо себе", – сказав він Сегодня.ua. За словами експерта, така людина могла би бути корисною Україні.

"Інша Росія" в Україні

В цілому ж експерти зазначають, що у росіян, які їдуть працювати в Україну, можуть бути різні цілі, але країна швидше виграє, ніж втратить від їх присутності.

"Зараз питання стоїть точно так само, як в Радянському союзі – в 30-і роки: потрібні фахівці. Таке було в тій же Росії. Наприклад, в царські часи Петро Перший на іноземців робив ставку. Зараз йдеться про те, що не вистачає фахівців, які не бояться взяти на себе відповідальність за проведення реформ, і при цьому не пов'язані партійними і бізнес інтересами. Це головний чинник", – говорить Володимир Фесенко.

При цьому, як зазначає Золотарьов, Україна стає певною точкою збору російської опозиції. "Оскільки в РФ зараз опозиційна діяльність практично неможлива, ось вони, так чи інакше, їдуть сюди. Потрібно максимально відкрити двері для всіх нормальних людей з Росії, щоб вони перебралися", – говорить експерт.

А Віталій Бала попереджає, що до росіян потрібно ставитися з обережністю. "Громадяни Росії можуть бути не так мотивовані, як інші, як, наприклад, ті ж громадяни Грузії, які розуміють загрози, які виходять від Росії. Тільки конкретні результати їх дій покажуть їх реальну зацікавленість", – сказав політолог.

Володимир Фесенко зазначає, що деякі росіяни не сприймають режим Путіна. "Ті, хто не хоче жити в "путінській Росії", розглядають Україну, як якусь площадку для експерименту, така "інша Росія", яка може розвиватися не як імперська країна, а як країна, яка живе за європейськими правилами – політичними, соціально-економічними. Ось як вони сприймають Україну, і для них Україна цікава цим", – пояснив він.

При цьому, за словами експерта, якщо росіяни, які не знайшли собі застосування в "путінській Росії", зможуть не тільки допомогти Україні, але й самі розкритися, стати помітними людьми в Україні, то це в перспективі буде мати дуже серйозний вплив і на РФ.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

50983.21

Bitcoin Cash (BCH)

266.06

Binance Coin (BNB)

380.23

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.72

Litecoin (LTC)

69.53

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти