Демарш Гройсмана і нові торги за крісла в Кабміні: що сталося напередодні вирішального дня в Раді

12 квітня 2016, 08:42

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Гройсман відмовляється від прем'єрства на умовах оточення Порошенка

У понеділок ввечері з'явилася інформація про відмову Володимира Гройсмана з посади прем'єра. Все через кандидатури у віце-прем'єри і міністри, яких йому намагався нав'язати соратники президента. Теза про "незалежність Гройсмана від президента", який озвучували експерти Банковій протягом останнього тижня, сам Володимир Борисович застосував на практиці, чого абсолютно не очікували ні в БПП, ні в НФ. Так і не домовившись, сторони взяли тайм-аут. Консультації щодо формування нової коаліції і "шахматки" уряду Гройсмана продовжаться сьогодні вранці.

Реклама

НЕ ВИСТАЧАЄ ОДНОГО. Вчора аж до пізнього вечора нічого не віщувало біди для завершення мнономесячной "прем'єріади". На засіданні Погоджувальної ради Володимир Гройсман бадьоро розповідав, як за ним "не заіржавіє" на посаді прем'єра, а голови фракцій БПП і НФ анонсували завершення формування нової коаліції "на двох" і узгодження кандидатур в новий Кабмін на вечірньому засіданні фракцій.

Першою новиною з засідання фракції БПП, яке почалося о 19:00 в АП, стало входження до лав пропрезидентської сили ще трьох нардепів: позафракційних Сергія Рудика та Юрія Бублика, а також члена депутатської групи "Воля народу" Андрія Немирівського. Таким чином, у БПП на двох з НФ 225 депутатів.

"Вже є 225 депутатів, на підході буде 226 або 227. Кабмін буде складено "50 на 50" (з БПП і НФ – Авт.)", – заявила вчора нардеп від БПП Ірина Луценко.

"Завтра в БПП може зайти ще один нардеп з "Волі народу": або Ярослав Москаленко, або Сергій Мельничук", – сказав нам один з нардепів від БПП.

Реклама

Нова коаліція повинна була передати президенту кандидатуру Володимира Гройсмана в прем'єри. І сьогодні Петро Порошенко повинен був внести її в Раду на голосування. Спочатку планувалося, що у вівторок на пленарному засіданні Гройсман оголосить про формування нової коаліції на двох з НФ, потім хотіли звільнити Арсенія Яценюка на підставі його особистої заяви про відставку і призначити на його місце Володимира Гройсмана.

Раптово, прямо зі вчорашнього вечірнього засідання фракції БПП Мустафа Найєм написав у своєму Facebook, що Гройсман відмовився йти в прем'єри: "Спікер парламенту Володимир Гройсман відмовився від поста прем'єр-міністра після переговорів з президентом країни Петром Порошенко і чинним главою уряду Арсенієм Яценюком. Не зійшлися щодо кандидатур глав міністерств".

Спикер парламента Владимир Гройсман отказался от поста премьер-министра после переговоров с президентом страны Петром По...

Posted by Mustafa Nayyem on Monday, 11 April 2016

За словами його колеги по фракції Сергія Лещенка, слова Гройсмана про відмову очолити Кабмін на засіданні фракції БПП передав Юрій Луценко. "Причина – бажання спікера отримати лояльних собі людей на посадах в Кабміні, щоб не перетворюватися на статиста, обсадженого наглядачами з Банкової. Вимоги Гройсмана – ніяких Ковальчука (заступник голови АП Віталія Ковальчука – Авт.) і Райніна (Ігор Райнін, губернатор Харківщини – Авт.) на посаді першого віце-прем'єра, призначення близького до нього Кістіона на пост віце-прем'єра, а також Реву (і Нефедова на посаді міністра охорони здоров'я і міністра соціальної політики (в будь-якій послідовності)", – написав у своєму Facebook Лещенко.

За його словами, "Гройсман, який на виборах до Вінницької міськради півроку тому відмовився вести БПП, тепер показує зуби бажанням президента командувати урядом через його голову".

ВСІ НЕ СВОЇ. До вечора ми отримали підтвердження, що нинішній глава АП Борис Ложкін погодився піти працювати в майбутній Кабмін. Однак після засідання фракції БПП нардепи від БПП Ірина Луценко та Олексій Гончаренко заявили, що Ложкін відмовився йти в Кабмін на посаду віце-прем'єра – міністра економіки.

Реклама

За інформацією джерел Сегодня.ua в БПП, замість себе в Кабмін Ложкін лобіював свою людину – нинішнього губернатора Харківщини Ігоря Райнін. На посаді першого віце-прем'єра соратники президента бачили нинішнього заступника глави АП Віталія Ковальчука.

"Але Гройсман дав зрозуміти, що це "дивляться" від Ложкіна і соратників президента, і він з цим миритися не буде. Пропонував свого Володимира Кістіона (заступник керівника апарату Ради, колишній заступник Гройсмана за часів його мерства в Вінниці – Авт.) Замість Ковальчука. Було ще пару розбіжностей щодо кандидатур міністрів", – сказав наш джерело на Банковій.

За інформацією Лещенко і Найєма, мова йде про кандидатури міністрів соцполітики та охорони здоров'я. У кріслі міністра соціальної політики або міністра охорони здоров'я Гройсман бачить заступник голови Вінницької міськадміністрації Андрія Реву. Як альтернативу Реве на Мінсоцполітики Володимир Гройсман також пропонував і заступник міністра економрозвитку Максима Нефьодова. Все це не влаштовувало соратників президента і прем'єра.

"Консультації щодо кандидатур на ці посади ще тривають. Не зовсім зрозуміла позиція Гройсмана за посадою міністра Кабінету міністрів. Навіщо пропонувати туди Олександра Саєнка (глава секретаріату спікера – Авт.), якщо в травні посаду і інститут міністра Кабміну взагалі ліквідують?", – Сказав нам один з нардепів від БПП.

Незрозуміла поки і доля міністра фінансів Наталки Яресько. За словами нардепа від БПП Сергія Березенко, словак Іван Міклош відмовився очолити Мінфін, а Яресько не хоче працювати в уряді Гройсмана. Його колега по фракції, нардеп Леонід Козаченко каже, що на заміну Яресько в БПП розглядають Ніну жителя півдня (нардепа від БПП – Авт.), Олександра Шлапака (екс-міністра економіки з 27 лютого по 2 грудня 2014-го – Авт.) і Анатолія Максюту (екс-заступник міністра економрозвитку – Авт.). А, за словами Ірини Луценко, до цього списку додається і кандидатура заступника голови АП Олександра Данилюка.

Реклама

Одним з останніх повідомлень за результатами вчорашніх переговорів стала посада в Twitter прес-секретаря Гройсмана Дмитра Столярчука.

"Підсумки переговорів по формуванню КМ. Практично всі позиції узгоджені. Гройсману вдалося відстояти реформаторське ядро в новому уряді", – написав він.

НОВИЙ ПРЕМ'ЄР АБО ПЕРЕВИБОРИ. Галас, який піднявся в ЗМІ після заяв Лещенко і Найєма, змусила БПП почати спускати ситуацію на гальмах. Заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко і нардеп від БПП Максим Курячий заявляли, мовляв, деякі депутати неправильно зрозуміли слова Луценка, а Гройсман не відмовлявся від прем'єрства – просто виникли розбіжності з соратниками президента і прем'єра за деякими міністерським портфелям.

А вже колишній народний депутат Єгор Фірсов і зовсім вважає, що вчорашній демарш – це боротьба Гройсмана і Ложкіна.

То, что мы сейчас наблюдаем это борьба между Гройсманом и Ложкиным. В Администрации Президента, как всегда, захотели все...

Posted by Egor Firsov on Monday, 11 April 2016

"Боротьба – це сильно голосно сказано. Єгор б ще "війна" написав, – сказав нам один з нардепів від БПП. – Не вірте всьому, що пишуть в соцмережах і всьому, що з'являється в ЗМІ. Он деякі вночі з посиланнями на джерела в БПП написали, що Порошенко пропонує кандидатуру Юрія Луценка на посаду прем'єра замість Гройсмана. Так, це звучало, але в формі жарту".

Жарти жартами, а першими розбірками всередині президентської команди успішно скористалися соратники прем'єра. Заступник голови фракції НФ Вікторія Сюмар в своєму Facebook написала, що НФ вимагає від своїх політичних партнерів нову кандидатуру на пост прем'єра під нову коаліцію.

Народний фронт виконав всі домовленості з БПП: відставка Яценюка і фракція НФ готова лишитися в коаліціі з прем'єром від...

Posted by Вікторія Сюмар on Monday, 11 April 2016

Інші "фронтовики" почали говорити про те, що при такому варіанті розвитку подій у Арсенія Яценюка є всі шанси залишитися виконуючим обов'язки прем'єр-міністра, поки під куполом не знайдуть взаєморозуміння. Але це малоймовірний сценарій. За інформацією джерел Сегодня.ua в БПП і НФ, консультації у вузькому колі на рівні "стратегічної сімки" тривали мало не всю ніч. І якщо сторонам не вдасться досягти компромісу, позачергові парламентські вибори стануть вірогідним сценарієм виходу з політичної кризи. Про це вчора на Погоджувальній раді заявив представник президента у ВР Степан Кубів: "Президент підкреслив, що вже на цьому тижні роботи парламенту ми повинні отримати новий уряд, нову коаліцію, які будуть орієнтовані на проведення реформ, імплементацію угод про асоціацію з європейською спільнотою, співпраця з МВФ, боротьбу з корупцією. В іншому випадку парламент буде розпущений".

Втім, спровокувати дострокові парламентські вибори може зовсім не демарш Гройсмана або нездатність домовитися по "шахматці" Кабміну. Як і писав Сегодня.ua, сьогодні з фракції і коаліції можуть вийти до 10 депутатів з міжфракційного об'єднання "Єврооптимісти". Офіційна причина – в знак протесту проти незаконних підозр у шахрайстві на адресу екс-заступник генпрокурора Віталія Касько.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти