Реформи від голови МОЗ: кваліфіковані лікарі в селах і оплата послуг, а не ліжко-місць

27 травня 2015, 14:50

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

Медики не будуть прив'язані до тих установ, в яких працюють

Міністр охорони здоров'я України Олександр Квіташвілі на засіданні Кабінету міністрів у середу презентував проекти законів, які стануть першим кроком до реформування системи охорони здоров'я.

Реклама

За його словами, сьогодні медустанови в нашій країні працюють за системою Семашко. За цією системою фінансові розрахунки йдуть на медустанови за розрахунком на ліжко-місце та штатний розпис за місцем.

"Що ми пропонуємо зробити цими законопроектами? Перше – це змінити правовий статус закладів охорони здоров'я і дати їм можливість автономного управління", – сказав Квіташвілі.

Міністр зазначив, що проблема сьогодні полягає в тому, що медустанови отримують всі трансфери по розписаних схемах і не можуть легально показати доходи, які отримують ззовні.

Крім того, за словами Квіташвілі, сьогодні медустанови не можуть працювати зі страховими компаніями, оскільки немає механізму отримання грошей від страхової компанії.

Реклама

Він зазначив, що це буде перехід від бюджетної установи, побудованого за формою державного підприємства, до інших форм, що не суперечать законодавству України.

"Що найголовніше – ці рішення будуть прийматися на місцевому рівні. Це важливо для нас, щоб система охорони здоров'я та реформа теж йшла паралельно з реформуванням всієї країни і децентралізацією, тому на місцевому рівні будуть прийматися рішення", – сказав він.

"Самі установи будуть управляти бюджетами самостійно, розробляти фінансові плани. Звичайно, вони будуть підзвітні Міністерству і закупникам послуг, це обласні управління охорони і місцеві органи влади", – сказав Квіташвілі.

У установ також з'явиться можливість працювати з донорами, залучати інвестиційні фонди.

"Плюс в тому, що система охорони здоров'я отримає перевагу від легалізації прихованих платежів, які сьогодні становлять 60-70% від усіх витрат на охорону здоров'я", – сказав він.

Реклама

В той же час, Квіташвілі висловив упевненість, що необхідно відходити від фінансування ліжко-місць, а переходити на оплату послуг. Він зазначив, що це неможливо зробити зараз, за один місяць, тому 2015 буде перехідним роком від фінансування ліжко-місця на фінансування послуг.

"Найголовніше для медичних установ – з'являється така форма, як консолідований бюджет. Це державні гроші, які йдуть на їхні рахунки, плюс ті гроші, які вони самі заробляють", – сказав він.

За словами міністра, головний принцип правильної роботи системи охорони здоров'я – це поділ функції замовника послуг та представника послуг.

В тренді
Крим не наш і Facebook вам не слуга – головні скандали СЬОГОДНІ

"Сьогодні держава Україна і замовляє послугу, і оплачує цю послугу, і сама ж надає послугу і контролює якість. Така система не працює ніде, це просто неможливо, не орієнтовано на якість і не орієнтовано на географічний доступ населення до якісної медицини", – сказав Квіташвілі.

Він зазначив, що за протоколами лікування, прийнятим в Україні, і за тим, які працюють в Європі, буде зроблений розрахунок вартості послуг.

Реклама

Крім того, необхідно створити єдину інформаційну систему, якої на сьогодні в Україні немає.

Ця реформа дасть можливість змінити оплату послуг медпрацівників, які сьогодні отримують мізерну зарплату за штатним розкладом.

"Вони будуть отримувати (оплату) адекватно кількості послуг, які вони самі надали", – сказав він.

Міністр зазначив, що контракти, на основі яких заклади працюватимуть із замовниками, а також зі співробітниками, будуть розроблені МОЗ.

Як заявив Квіташвілі, після виходу на другу фазу реформи результатом стане те, що кожен громадянин країни зможе отримати якісну послугу незалежно від того, в якій частині України він знаходиться, а держава цю послугу буде оплачувати, знову ж таки, незалежно від того, де ці послуги були надані.

"Схеми оплати дуже різні. Ми, природно, хочемо дійти до нашої мети і зробити універсальну страховку в Україні, де абсолютно кожен громадянин застрахований", – сказав Квіташвілі.

Він зазначив, що медики, в свою чергу, не будуть прив'язані до тих установ, де вони сьогодні працюють.

"Природно, вони зможуть легалізувати свої доходи", – сказав він.

Підводячи підсумок, Квіташвілі заявив, що завдяки цим змінам держава буде орієнтуватися на якість послуг, а також "витрачати державні гроші набагато ефективніше, ніж сьогодні".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти