Реформа Ради: депутатів чекають штрафи і новий графік

21 лютого 2017, 08:02

Ілля Требор

Сьогоднішнє пленарне засідання розпочнеться з розгляду документів про вшанування пам'яті героїв України

Український парламент найближчим часом повернеться до питання оптимізації своєї роботи — днями спікер ВР Андрій Парубій розповів, що першою на черзі стоїть реформа комітетів. "Сегодня" дізналася, які зміни зараз в пріоритеті для Верховної Ради.

Реклама

ОДИН ДО ОДНОГО. За словами Парубія, потрібно змінити регламент ВР, підігнавши його під Конституцію України. Йдеться про скорочення комітетів ВР до кількості міністерств Кабміну. Сьогодні в Україні 17 міністерств проти 27 комітетів ВР і однієї спецкомісії з питань приватизації.

"Це одна з тих рекомендацій, що дозволить більш системно налагодити співпрацю між нами і Кабміном", — додав спікер. Однак експерти скептично оцінюють нововведення. "Структуру Ради міняти треба, але звести до схеми "один до одного" не вийде. Наприклад, є комітет з прав людини, а міністерства такого немає. Так, можна кілька комітетів об'єднати в один мегакомітет з великим навантаженням та безліччю повноважень, але, чи вирішить це проблему? Просто зробити кальку зі структури міністерств буде неефективно — цілий ряд напрямків роботи комітетів не збігаються зі структурою виконавчої влади. Через це може постраждати і законодавча робота", — говорить політексперт Володимир Фесенко. При цьому він наполягає, що в реформі потрібно виходити з актуальних проблем ВР — низького рівня дисципліни депутатів і проблем з їхньою етикою.

ПОВЕДІНКА — НЕЗАДОВІЛЬНО. Політолог Руслан Бортнік вважає, що біч нинішнього парламенту — "кнопкодавство" та масові порушення регламенту. "Потрібні санкції за грубе порушення обов'язків нардепів, коли вони прогулюють не тільки пленарні засідання, але і роботу комітетів. Також потрібні і штрафи за грубі порушення депутатської етики: численні конфлікти між депутатами, бійки, порушення елементарного порядку в сесійній залі, — додає Фесенко, називаючи таку поведінку дискредитацією парламенту. — Депутати під час пленарного засідання ходять, розмовляють один з одним. Це базар, а не парламент".

Незадоволений поведінкою своїх колег і заступник голови регламентного комітету Володимир Арешонков. "Нинішні правила не дозволяють накладати якісь адміністративні заходи на депутатів. Хоча б тут необхідні зміни. При цьому законопроект готовий, треба тільки його проголосувати. Думаю, що найближчим часом ми підійдемо до цього рішення", — розповів він нам. Нагадаємо, торік Андрій Парубій пообіцяв карати фінансово "гулящих" депутатів, однак точних цифр і списків винних так і не надав, обмежившись одноразовою публікацією прізвищ прогульників. При цьому Арешонков також виступає за посилення ефективності роботи ВР — для цього, за його словами, потрібно міняти робочі графіки.

Реклама

РЕЖИМ ДНЯ. Зміна графіка роботи Ради була одним з пунктів "дорожньої карти", яку торік допомагав розробляти Європарламент. Пропонується проводити три пленарні тижні на місяць замість двох. При цьому сесійні дні хочуть залишити лише у вівторок і четвер, а середу зробити виключно комітетським днем, який буде закінчуватися засіданням Ради комітетів — нового органу, який формуватиме порядок денний на наступний пленарний тиждень. І, нарешті, однією з ключових змін, на думку багатьох нардепів, повинна стати робота парламенту до вичерпання порядку денного. Сьогодні, нагадаємо, ВР проводить два засідання на день — ранкове (з 10:00 до 14:00) і вечірнє (з 16:00 до 18:00) — за цей час депутати часто не встигають розглянути й половини запланованих до голосування законів.

В тренді
Вирішував із Путіним кримські справи і хотів платити податки в РФ. Баканов про підозру Медведчуку

Пам'ять героїв і фінанси

Сьогоднішнє пленарне засідання розпочнеться з розгляду документів про вшанування пам'яті героїв України. Спікер парламенту Андрій Парубій зазначив, що це будуть законопроекти про статус ветеранів і про забезпечення військовослужбовців житлом.

Наприклад, першим законопроектом передбачається надання статусу "учасник бойових дій" тим українцям, які отримали травми під час революції. При цьому дія цього закону не буде поширюватися на співробітників правоохоронних органів, які отримали травми в той же час. Другий законопроект передбачає, що військовослужбовці з сім'ями зможуть самі вибирати собі житло в оренду і отримувати за нього компенсацію від Кабміну. Зараз люди вибирати житло не можуть, а змушені селитися у те, що дають. Вже після цього, за словами Парубія, будуть розглядатися ті документи, які ВР не встигла розглянути на попередньому пленарному тижні: "зокрема, перший з них — це блок аграрних питань, їх не так багато (про держконтроль за якістю харчових продуктів і тваринних кормів і про особливості страхування сільгосппродукції. — Авт.), ми з нього почнемо нашу роботу. Крім того, спікер підкреслив, що вимагає розгляду призначення позачергових виборів у низці місцевих рад. У четвер нардепи будуть розглядати питання правоохоронної діяльності, фінансів і банківського сектора. "Але першим стоятиме питання порядку денного сесії — всі комітети вже подали пропозиції, таким чином, ми маємо завершений документ, щоб його ухвалити", — підсумував голова парламенту.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти