Реформа децентралізації: громади будуть вводити свої податки, а з Києва надішлють префектів

30 червня 2015, 08:04

Олександра Захарова Олександра Захарова

Децентралізацію затвердили з правками і винесуть у Раду на цьому тижні

Реформа з децентралізації незабаром може почати втілюватися в життя: Конституційна комісія схвалила і передала президенту проект змін до Конституції у відповідній частині. У документі врахували зауваження Венеціанської комісії, тепер його повинен внести в парламент Петро Порошенко. Він обіцяє це зробити вже на цьому тижні.

Реклама

ЩО ПРОПОНУЮТЬ . Конституційна реформа, як уже писала "Сегодня", передбачає трирівневу систему організації місцевого самоврядування (громада-район-регіон). Первинною адміністративно-територіальною одиницею стає громада. Крім того, ліквідуються облдержадміністрації та посади губернаторів. Замість цього Київ в регіонах будуть представляти префекти, яких призначить президент за поданням Кабміну (див. Інфографіку). Втім, термін ліквідації ОДА в перехідних положеннях Конституції поки не вказаний. У проекті прописані повноваження рад громад та префектів, зазначено також, що поради громад та їх голови обираються на 4 роки. Можливість врегулювання особливого статусу окремих територій пропонується закріпити окремим законом. Саме цей пункт просила внести Венеціанська комісія, щоб залишити на майбутнє можливість введення особливого статусу для Донбасу.

_-1_332

ПРЕФЕКТИ І ГРОМАДИ . Раніше експерти критикували положення проекту по префектах: вони вважають, що вони за фактом замінюють губернаторів, а це не має відношення до децентралізації і дає президенту зайві важелі впливу на місцеву владу. В АП запевняють: повноваження префекта значно менші повноважень губернатора, частина можливостей якого піде у відання облрад і громад. Крім того, окремі депутати висловлюються проти права президента призупиняти повноваження старост і рад громад, вважаючи, що це також посилить його владу. Але тут експерти врахували зауваження європейців, залишивши остаточне рішення за КСУ і Радою.

В тренді
Війну в Україні відчує кожна країна Європи – головне з інтерв'ю Зеленського

РАЙРАДИ ТА ДОНБАС . Опублікований проект – не остаточний, пояснили "Сегодня" у Конституційній комісії. "Ми працювали як консультативний орган при президентові. Комісія затвердила проект, до якого прикладені окремі пропозиції її представників, і остаточний текст внесе вже президент", – говорить заступник голови комісії Віктор Мусіяка. Те ж говорить ще один представник комісії, нардеп Леонід Ємець: "Суб'єктом законодавчої ініціативи виступає президент. Крім базового проекту, є ще один, плюс окремі думки експертів. Наприклад, екс-президент Леонід Кравчук пропонує замінити назву "префект" на "держпредставник". Для мене особисто важливим є момент ліквідації міських райрад. Тому ми внесли законопроект, що пропонує повернути міські райради, або ж прописати окремим законом особливий статус Києва, як столиці, в якій такі ради зможуть існувати. Крім того, є варіант прописати в Конституції окремим пунктом особливий статус Луганська і Донецька. Але я вважаю, що треба залишити положення про визначення статусу територій окремим законом", – говорить Ємець. Депутат упевнений, що на ухвалення проекту за основу 226 голосів знайдуться: "А далі долю проекту визначить Конституційний суд. Тут Рада може піти двома шляхами: відразу подати проект до КС або прийняти його за основу, і потім вже направити в КС". У разі позитивного рішення суду парламенту восени доведеться шукати вже 300 голосів на затвердження проекту в цілому.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти