"Не просто – побачити Київ і поїхати": підсумки візиту президента Швейцарії в Україну

24 липня 2020, 13:36

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Відбувся перший державний візит президента Швейцарії в Україну. Симонетта Соммаруга пробула в Україні три дні, які вийшли насиченими і результативними

Завершився візит в Україну президента Швейцарської Конфедерації Симонетти Соммаруги. Візит став примітним одразу з кількох причин. Це перший державний візит президента Швейцарії в нашу державу. Це перші відвідини нашої країни іноземним лідером з моменту початку епідемії коронавірусу в Європі. Крім того, це один з найтриваліших офіційних візитів іноземного лідера в нашу країну: Соммаруга пробула в Україні три повноцінних робочих дні. Що встигли зробити українська і швейцарська сторони за цей час – в матеріалі сайту "Сьогодні".

Народовладдя – як в Швейцарії

Реклама

Для початку зазначимо, що президент Швейцарської конфедерації – це далеко не те саме, що президент України. Державний устрій цієї країни такий, що президент Швейцарії не є главою держави, а виконує суто представницькі функції на зовнішній арені. Власне, в Швейцарській Конфедерації глави держави як такого немає – ця позиція колективно "закривається" всіма членами Федеральної ради, тобто уряду Швейцарії. З членів Федеральної ради і обирається президент терміном на один рік.

Однак це жодним чином не применшує значущості та важливості візиту Симонетти Соммаруги до Києва. Президент Швейцарії наділений повноваженнями підписувати міжнародні документи від імені всього уряду. І таких документів було підписано у Києві чимало.

В ході візиту Соммаруга зустрілася з керівниками практично всіх гілок влади. Так, в ході зустрічі швейцарської делегації на чолі з президентом Швейцарії зі спікером Верховної Ради Дмитром Разумковим і представниками парламентського корпусу сторони обговорили практичні моменти співпраці в галузі законодавства. Україну, де триває реформа децентралізації та напрацювання пакету законів про народовладдя, насамперед цікавив швейцарський досвід в даних сферах. А також консультаційна допомога швейцарських експертів в підготовці відповідних законопроєктів.

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і голова Верховної Ради України Дмитро Разумков
Реклама

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і голова Верховної Ради України Дмитро Разумков / Фото: Верховная Рада

"Наскільки мені відомо, проєкт закону про всеукраїнський референдум, так само як і інші проєкти, свого часу був відправлений на експертизу, в тому числі в Швейцарію. Справа в тому, що у Швейцарії з усіх сучасних країн найбагатший досвід прямої демократії. У тому числі досвід проведення референдумів. Тому швейцарський досвід, рекомендації швейцарських фахівців враховували під час підготовки проєктів", – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко.

В ході зустрічі з Дмитром Разумковим Симонетта Соммаруга висловила готовність швейцарської сторони і далі допомагати в розробці законопроєктів про народовладдя.

Підсумки і перспективи

Насиченими стали зустрічі президента Швейцарії на рівні українського уряду. Так, Соммаруга зустрілася з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, в.о. міністра енергетики Ольгою Богуславець, міністром розвитку громад і територій Олексієм Чернишовим і так далі.

Український прем'єр і швейцарський президент також взяли участь у форумі, присвяченому цифровий трансформації України. Мало хто знає, але відомий портал "Дія", запущений в Україні зовсім недавно, але вже ставший популярним, був зроблений за безпосередньої допомоги Швейцарської агенції розвитку та співробітництва. Виступаючи на форумі, Денис Шмигаль подякував президенту Швейцарії за допомогу, яку надають Україні швейцарська влада і неурядові організації в сфері діджиталізацїі.

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Реклама

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і прем'єр-міністр України Денис Шмигаль / Фото: Урядовий портал

Як зазначив український прем'єр, наша країна також вкрай зацікавлена в збільшенні інвестицій швейцарського бізнесу в країну. В якості одного з успішних прикладів Денис Шмигаль привів передачу в концесію компанії зі швейцарським капіталом Херсонського морського порту.

У ході зустрічі з в.о. міністра енергетики Ольгою Богуславець президент Швейцарії обговорила розвиток в Україні енергетики з поновлюваних джерел, питання енергозбереження. За словами Богуславець, Україні, зокрема, дуже цікавий досвід Швейцарії щодо підвищення ефективності передачі електроенергії, а також інвестиції в енергетичну мережеву інфраструктуру України.

З міністром розвитку громад і територій Олексієм Чернишовим швейцарський президент обговорила питання реалізації та подальшого розвитку проектів енергоефективності житлового фонду. (Відзначимо, що в ході візиту Симонетта Соммаруга також встигла поспілкуватися з представниками ОСББ Києва.)

Співпраця на мільярди

Але, зрозуміло, найрезультативнішою стала зустріч президента Швейцарії з главою української держави Володимиром Зеленським. Точніше, зустрічі: за три дні перебування в нашій країні Симонетта Соммаруга не тільки провела переговори з Володимиром Зеленським у форматі тет-а-тет і в складі делегацій, а й з'їздила на Донбас, практично до самої лінії фронту.

Реклама

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і президент України Володимир Зеленський. Київ 21 липня 2020 року

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і президент України Володимир Зеленський. Київ 21 липня 2020 року / Фото: Офис Президента Украины

В ході переговорів були обговорені і підписані, зокрема, Меморандум про партнерство між Україною та Швейцарською Конфедерацією щодо виконання програми співпраці на 2020-2023 роки. Програма передбачає виділення 108 млн швейцарських франків (3,22 млрд грн за нинішнім курсом) на гуманітарну і технічну допомогу Україні.

Також було підписано документ, що регламентує підготовку до V Конференції з реформ в Україні, яка відбудеться в Швейцарії в 2022 році.

У присутності президентів двох країн був підписаний протокол до угоди про реадмісію, завдяки чому буде розблоковано угоду між Україною і Швейцарією про спрощений порядок оформлення віз. Також глава НАБУ Артем Ситник, генпрокурор України Ірина Венедиктова і посол Швейцарії в Україні Клод Вільд в присутності президентів підписали меморандум, що відкриває шлях до реалізації проєкту "Повернення активів і добропорядність державного сектору в Україні". Проєкт передбачає співпрацю в сфері підвищення ефективності роботи українських правоохоронних та антикорупційних органів.

"Хочу відзначити підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Офісом генерального прокурора, НАБУ і швейцарською стороною. Вірю, що Швейцарія допоможе нам в питаннях запобігання корупції та сприятиме реальному поверненню в Україну викрадених активів" , – сказав Володимир Зеленський на брифінгу для преси.

Швейцарія для Донбасу

Втім, найбільше уваги в ході переговорів між президентами приділялося ситуації на Донбасі. Швейцарія, починаючи з 2014 року, бере вкрай активну участь в реалізації гуманітарних прєктів у регіоні. Причому вона є, мабуть, єдиною державою, яка реалізує гуманітарні проєкти по обидва боки фронту.

Проінспектувати ситуацію і попрямували президенти в четвер. Володимир Зеленський і Симонетта Соммаруга зустрілися з представниками місій СММ ОБСЄ, Міжнародного комітету Червоного Хреста, системи ООН в Україні, оглянули будівництво дороги Сєверодонецьк – Станиця Луганська, КПВВ "Станиця Луганська" та новий пішохідний міст на КПВВ, відкритий в минулому році Володимиром Зеленським, поспілкувалися з місцевим населенням. Також президенти відвідали комунальне підприємство "Компанія" Вода Донбасу". При цьому вони прибули не з порожніми руками: до приїзду президентів туди підійшла колона з 17 "фур" гуманітарної допомоги. У 15 з них перебували реагенти для очищення води, ще одна вантажівка привезла засоби індивідуального захисту в лікарню Слов'янська. Все це – лише частина допомоги, яку Швейцарія регулярно надає регіону.

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки на Донбас. 23 липня 2020 року

Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга і президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки на Донбас. 23 липня 2020 року / Фото: Офис Президента Украины

При цьому Володимир Зеленський, здається, був щиро зворушений активністю і небайдужістю швейцарської колеги. Оскільки з деяким жалем констатував, що в основному іноземні гості України обмежують своє знайомство з Україною Києвом.

"Я вдячний мадам президенту, що це у нас був не просто державний візит президента Швейцарії в Україну – це дійсно триденна серйозна зустріч... Це не просто – побачити Київ і поїхати, як часто буває. Особисто для мене дуже важливо, щоб президенти інших країн бачили різні місця нашої прекрасної України, а не тільки столицю" , – сказав Володимир Зеленський.

У процесі ознайомлення з інфраструктурою регіону глава української держави неодноразово піднімав питання про необхідність серйозних міжнародних інвестицій в регіон, в тому числі в об'єкти охорони здоров'я, освіти, в інфраструктурні проєкти.

"Ми провели багато переговорів, і я впевнена, що в цю місцевість, в цей край потрібно інвестувати. Зокрема, в інфраструктуру, енергетику, і я, напевно, буду радити нашим інвесторам робити це", – зазначила Симонетта Соммаруга за підсумками поїздки.

Позитивний візит

В цілому українські спостерігачі оцінюють візит президента Швейцарії в Україну як важливий і позитивний.

"Швейцарія для нас важлива тим, що вона, не будучи членом Євросоюзу, постійно повністю приєднується до позиції ЄС, зокрема, щодо санкцій проти держави-агресора. І ось ця європейська солідарність дуже важлива. Другий момент пов'язаний зі швейцарською допомогою, в тому числі технічною, гуманітарною. Третій момент – це в цілому торгово-економічні зв'язки, які завжди дуже добре розвивалися. На мій погляд, сам по собі цей візит дуже позитивний. У Швейцарії дуже усталені пріоритети, вони дуже послідовні у співпраці. І ця стабільність у взаєминах також дуже важлива для нас", – зазначив у коментарі сайту "Сьогодні" екс-міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

За словами політолога Володимира Фесенка, "є відчуття, що президент Володимир Зеленський і президент Симонетта Соммаруга знайшли точки зближення з багатьох питань.

"Щирий інтерес Зеленського до швейцарського досвіду народовладдя, як мені здається, дуже сприяв зближенню двох країн. Плюс Зеленський завжди, на всіх міжнародних зустрічах говорить про інвестиції в Україну. І тут, мені здається, він "достукався". І хоча президент Швейцарії, в принципі, не має впливу на бізнес, все ж, коли мова йде про швейцарські інвестиції, переговори потрібно вести з компаніями, – особисті враження зарубіжного лідера також мають значення в цих питаннях", – резюмував експерт.


Подробиці візиту Симонетти Соммаруги в Україну дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти