Розірвання договору про дружбу з Росією: експерти розповіли про політичне підґрунтя

29 серпня 2018, 12:36

Людмила Грубник

На думку експертів, у розірванні угоди є як плюси, так і мінуси, але відносини між країнами ніколи не будуть колишніми

Можливий розрив Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, про який заявив Президент України Петро Порошенко, пов'язаний, в першу чергу, із закінченням терміну цієї угоди і тим, що Україна не вважає за потрібне його продовжувати. Про це заявили в коментарі сайту "Сегодня" політолог Володимир Фесенко і екс-голова МЗС України Костянтин Грищенко.

Реклама

Дві держави уклали між собою цей договір в кінці 90-х, і він набув чинності 1 квітня 1999 року. В угоді закріплюються принципи стратегічного партнерства між країнами, визнання непорушності існуючих кордонів і поваги територіальної цілісності один одного. 1 квітня 2019 року закінчиться друге десятиліття дії договору, в зв'язку з чим постало питання про необхідність його продовження або розриву.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що українська влада вирішила заявити про розрив, оскільки Росія давно порушила положення договору.

"Ще цієї весни Президент анонсував, що цей договір треба піддати ревізії. Але тоді не йшлося про скасування, а лише про частковий перегляд. Але, по-перше, не зовсім коректно відмовлятися від частини норм, по-друге, якщо термін договору закінчується , немає сенсу за нього чіплятися. Партнерство, дружба, співробітництво – про яке партнерство можна говорити після анексії Криму та війни на Донбасі? Чому його раніше зберігали? На мій погляд, це було пов'язано з тим, що в цьому договорі Росія підтверджує територіальну цілісність України і украї нський статус Криму. Але зараз Росія порушила договір, і, можливо, президентські юристи дійшли висновку, що певний період витриманий. Зараз очевидно, що Росія не йтиме на якісь компроміси по Криму, на дії щодо повернення Криму, тому вже немає сенсу його продовжувати. Ми витримали паузу і довели, що Україна його підтримувала, а Росія порушила. Тому в перспективі ми можемо посилатися на цей договір і його порушення Росією, використовувати документ для звинувачення Росії в міжнародних судах, але продовжувати його не будемо, тому що знову-таки Росія порушила угоду", – вважає Фесенко.

Екс-голова МЗС України, дипломат Костянтин Грищенко в свою чергу також вважає, що цей договір необхідний для залучення Росії до відповідальності за анексію Криму і вторгнення на Донбас.

"В принципі, всі ті речі, які там закріплені, корисні для України. І те, що Росія порушує позиції договору, не означає, що не варто залучати її до необхідності їх дотримуватися", – додає Грищенко.

На думку політолога Володимира Фесенка розрив договору ніяк не відіб'ється на нинішніх відносинах між країнами і не вплине на ситуацію на Сході і Півдні України.

"На практиці це (розрив договору про дружбу між Україною і РФ – ред.) нічого не буде значити. Це ще одне підтвердження, що відносини між Україною і Росією ніколи не будуть колишніми. Якихось наслідків ні для нас, ні для Росії це не принесе. Це не означає війну, розриву дипломатичних відносин, все залишається так, як було останніми роками. Просто цей ще раз доводить, що відносини між Україною і Росією якісно змінилися ", – продовжує Володимир Фесенко.

Реклама

Дипломат Костянтин Грищенко передбачає, що крім зовнішньополітичних процесів існують і внутрішньополітичні причини розмов про розірвання договору про дружбу між двома країнами.

"Поки ще незрозуміла аргументація, для чого це робиться. Практичного значення в тому, що стосується ситуації на Сході України, – це нічого не дає", – вважає Костянтин Грищенко.

Нагадаємо, 28 серпня Президент України Петро Порошенко заявив про розрив договору про дружбу між Україною і Росією.

Росія відреагувала  на таку заяву голови України. Але, на думку голови комітету Держдуми у справах СНД, євразійської інтеграції і зв'язків зі співвітчизниками Леоніда Калашникова, це не матиме практичного значення.

У свою чергу міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров говорив, що РФ не хоче виходити з Великого договору з Україною. На його думку, це не сприятиме вирішенню проблем в українсько-російських відносинах.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти