Рада ухалила в першому читанні закон про всеукраїнський референдум

Депутати зробили перший крок до народовладдя в Україні

Верховна Рада на сьогоднішньому засіданніухвалила в першому читанні президентський законопроєкт №3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум. Документ підтримали 252 народних депутати.

Очільник держави вважає, що нинішнє законодавство призводить до обмеження народовладдя та реалізації конституційного права громадян брати участь в управлінні державними справами, висловлювати свою волю на всеукраїнському референдумі. Цю прогалину він хоче заповнити в Основному законі.

Реклама

Законопроектом передбачається, що всеукраїнський референдум може бути проведений з наступних питань:

  • завердження закону про внесення змін до розділів I (загальні основи), III (вибори, референдум), XIII (внесення змін до Конституції) Конституції України. Ініціює референдум з цього питання президент України;
  • вирішення питання загальнодержавного значення (ініціює народ);
  • зміна території України (ініціює Верховна Рада);
  • про припинення дії закону України або окремих його положень (ініціює народ).

На загальнонаціональне голосування не можуть бути винесені питання, що суперечать положенням Конституції України, про захист прав людини і основних свобод, не можна буде ставити питання незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності, українці не зможуть вирішувати питання податків, бюджету, амністії.

Читайте також:

Реклама

Для проведення референдуму за народною ініціативою повинна зібратися група в складі не менше 300 людей, запросивши на збори представника ЦВК. Група повинна сформулювати питання референдуму і схвалити формулювання. Потім ініціатива передається в ЦВК, і починається процедура збору підписів громадян за проведення референдуму. Їх потрібно зібрати 3 мільйони, причому підписи повинні бути зібрані не менш як у двох третинах регіонів і не менше ніж по сто тисяч підписів у кожному з них. Проголошує референдум за народною ініціативою президент. При цьому очільник держави або не менше 45 народних депутатів можуть подати до Конституційного суду конституційне звернення щодо конституційності питання, що пропонується для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою.

На референдум дозволяється виносити тільки одне питання, при цьому воно повинне вимагати однозначної відповіді: "так" або "ні". Ухвалене рішення може бути скасовано шляхом такого ж референдуму, але не раніше ніж через три роки.

Експерти розповідали сайту "Сьогодні", які плюси, мінуси та підводні камені в законі про референдум.

Реклама

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Останні новини
Реклама
Пряма трансляція ukraine24
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Опитування
Кейт Вінслет для LA Times

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти