Професіонали та аматори: кого привів до влади Зеленський

23 травня 2019, 09:13

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Президент провів кадрові призначення. Не всі з них сприйняті однозначно

Президент України Володимир Зеленський провів перші кадрові призначення. Реакція на затверджені кандидатури з боку опонентів, експертів і громадськості різна: якщо одні фігури сприйняті в цілому позитивно або нейтрально, інші викликали критику або здивування. Загальне одне: їх призначення не стали несподіванкою. Занадто невелика кадрова лава у нового президента, тому наділення офіційними посадами тих чи інших представників команди Зе було питанням часу.

Реклама

Вперше Володимир Зеленський представив свою команду ще до другого туру виборів -18 квітня. Причому представив як людей, готових піти працювати після його перемоги до Адміністрації президента. Деякі з тих, хто вийшов з майбутнім президентом на подіум студії одного з телеканалів – як, наприклад, Руслан Рябошапка – наразі дійсно отримали посади. Інші – як Іван Апаршин або Ірина Венедиктова – ще не призначені. І чи будуть призначені взагалі і на які саме посади, залишається невідомим.

Водночас проведені призначення людей, про яких точно було відомо, що вони в команді Зе, але як майбутні чиновники і функціонери представлені не були. І чи підуть вони разом з лідером до офіційної влади, було незрозуміло.

Хто прийшов: глава Адміністрації президента

Ключову посаду – голови Адміністрації президента – отримав Андрій Богдан, адвокат і неформальний керівник штабу Володимира Зеленського. Призначення Богдана викликало неоднозначну реакцію. Насамперед тому, що в біографії глави АП – робота уповноваженим з питань антикорупційної політики в уряді Миколи Азарова. Богдан, таким чином, потрапляє під дію закону про люстрацію.

Реклама

Андрій Богдан

Як зазначає заступник міністра юстиції Сергій Пєтухов, чиновнику часів президентства Віктора Януковича Андрію Богдану заборонено займати державні посади до 2024 року. Втім, в законі насправді йдеться не про публічні, а про державні посади. А посада глави АП такою не є. А за словами Пєтухова, профільний Закон про очищення влади чітко називає цю посаду і не відсилає до закону про держслужбу. Проте очевидно, що Богдан, будучи, мабуть, однією з найсильніших фігур в команді президента, з точки зору політичного і організаційного досвіду, водночас є "слабкою ланкою" з точки зору вразливості. Саме по цьому призначенню битимуть насамперед опоненти нового президента.

Команда "95 кварталу"

Реклама

Сергій Шефір

Найбільше представлена ​​після перших указів глави держави команда "95 кварталу". По суті, "кварталівці" наразі зайняли всі (крім однієї – глави АП) ключові посади. Так, близький та давній друг і бізнес-партнер нового президента, співзасновник "Студії "Квартал 95" Сергій Шефір призначений першим помічником глави держави. Спостерігачі пророкували Шефіру посаду глави АП, але в підсумку це крісло залишилося за Богданом. Зазначимо, що посада першого помічника президента менш публічна, ніж посада глави АП, але часто не менш, а то і більш впливова. Насамперед тому, що помічник може контролювати інформаційні потоки президента, "фільтрувати" візитерів і т. д. Наприклад, свого часу помічник Віктора Ющенка Віра Ульянченко була дуже впливовою людиною в АП. Втім, все залежить від фігури помічника, ступеня довіри до нього президента і кола повноважень, які надасть помічникові глава держави.

Сергій Трофимов

Першим заступником голови АП став теж "кварталівець" Сергій Трофимов. Раніше він працював виконавчим продюсером "Студії "Квартал 95", також вважається одним з найближчих до Зеленського людей. Ще один представник "Студії "Квартал 95" – сценарист Юрій Костюк – став заступником глави АП.

Реклама

Юрій Костюк

Нарешті, друг дитинства президента, юрист "Студії "Квартал", голова партії "Слуга народу" Іван Баканов призначений першим заступником глави СБУ. Насправді, за інформацією різних джерел, Баканов розглядається на посаду голови Служби безпеки. Нинішнє ж призначення говорить про те, що або президент хоче якомога швидше ввести свою креатуру до СБУ і організувати передачу справ, не чекаючи, поки парламент схвалить призначення Баканова на пост глави служби. Або ж в команді підозрюють, що парламент нинішнього скликання взагалі може саботувати цю кадрову пропозицію. Таким чином, Баканов залишиться керувати службою, залишаючись на посаді першого заступника до обрання нової Верховної Ради.

Іван Баканов

Зазначимо, що призначення Івана Баканова на посаду було розцінено опонентами президента як порушення законодавства. Відповідно до Закону "Про Службу безпеки України", заступники голови СБУ призначаються і звільняються президентом за поданням голови СБУ. (Які кадрові повноваження має президент, а де його можливості обмежені, читайте в статті "Люди Порошенка" в "команді Зеленського", або Тонкощі президентських призначень"). Про те, чи подавав голова СБУ Грицак, який йде у відставку, подання на Баканова, невідомо. Втім, Грицак заявив, що готовий передати Баканову справи.

Медійники і юристи

Руслан Стефанчук

Пости отримали медійники і юристи з команди Володимира Зеленського, які не входять до групи "квартальників". Ідеолог кампанії Володимира Зеленського, вчений і юрист Руслан Стефанчук, знайомий з президентом з КВКівських часів, очікувано призначений представником президента у Верховній Раді України. Найімовірніше, після виборів Стефанчук представлятиме інтереси президента в парламенті вже як народний депутат. А можливо, обійме якусь високу парламентську посаду.

Андрій Єрмак

Помічником президента став засновник Міжнародної юридичної компанії і компанії Garnet International Media Group Андрій Єрмак. Заступником глави АП призначений засновник компанії GoodMedia Кирило Тимошенко. Тимошенко тісно пов'язаний з партією УКРОП – був помічником народного депутата (на громадських засадах), представляє цю політсилу, сам балотувався до Київради від УКРОПу.

Кирило Тимошенко

Реформатори

Найпершим кадровим призначенням нового президента стало також призначення "збоку". Начальником Генштабу – головнокомандувачем ЗСУ став генерал-лейтенант Руслан Хомчак. Експерти оцінюють Хомчака як людину, здатну реформувати армію.

Руслан Хомчак і Володимир Зеленський

Групу реформаторів в Адміністрації представляє колишній заступник міністра юстиції і член Нацагентства з питань запобігання корупції Руслан Рябошапка, який на посаді заступника голови АП відповідатиме за антикорупційний напрямок.

Руслан Рябошапка

Експерти сайту "Сьогодні" охарактеризували Рябошапку як "міцного професіонала з ліберальними поглядами". Ще один представник цієї групи – Олександр Данилюк – очікує призначення. За словами того ж Рябошапки, Данилюк буде призначений секретарем Ради нацбезпеки і оборони. Втім, указу президента щодо цієї посади ще немає.

Дипломати

Навпаки, указ про призначення заступника голови АП Олени Зеркаль був підписаний і опублікований. Однак Зеркаль від крісла відмовилася. "Моєю метою є просування і захист інтересів України. А кар'єрні рішення не повинні йти врозріз з власними цінностями і принципами... Зовнішня політика – спільна справа президента і МЗС. Тому взаємодія, конструктив і взаємоповага є критично важливими. Ми – одна команда, і країна у нас одна", – зазначила вона.

Президент Зеленський змушений був скасувати указ про призначення Зеркаль. А на посаду заступника голови АП, який курирує зовнішню політику, був призначений голова місії України при НАТО, професійний дипломат і людина, близька до чинного голови МЗС Павла Клімкіна, Вадим Пристайко. Власне, Пристайку пророкували посаду голови МЗС. А його нинішнє призначення, не виключено, пояснюється тими ж мотивами, що і призначення Баканова.

Думки неоднозначні 

Експерти сайту "Сьогодні" по-різному оцінюють перші призначення президента. Загальний мотив: рішення очікувані, але не всі з них безперечні. Найбільше запитань викликає фігура глави АП. Так, політолог, засновник дослідницької компанії ACTIVE GROUP Андрій Єременко вважає, що призначення Богдана не мало альтернативи.

"З приводу глави Адміністрації: призначення абсолютно очікуване. Коли приходить новий президент, главою Адміністрації він призначає довірену особу. І є довга історія взаємин, є довіра, є віра президента в професіоналізм Богдана. Тому, я так розумію, там і особливих варіантів не було. Можливо, Зеленський і вважав за краще б призначити главою АП якогось зовсім уже близького свого друга. Але тут зіграло роль, в тому числі, розуміння, що на цій посаді йому потрібен досвідчений ефективний менеджер", – сказав Андрій Єременко в коментарі сайту "Сьогодні".

Подібної думки дотримується і політолог Володимир Фесенко.

"Думаю, Богдана призначили, насамперед, тому, що на даному етапі, в даний момент він більше підходить в плані адміністративного, правового і політичного досвіду. У Шефіра та інших такого досвіду наразі немає. Але Богдана балансують на інших посадах представники "95 кварталу". При цьому відкритим залишається питання, як довго він уживеться з Зеленським і з "кварталівцями", – зазначив Володимир Фесенко в коментарі сайту "Сьогодні".

У свою чергу, політолог, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань вважає призначення Богдана негативом.

"Ця людина уособлює коло людей, які потрапляють під люстрацію, – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" Олексій Гарань. – Хоча глава АП не підпадає під дію закону про держслужбу, що дозволяє Богдану займати посаду, але за духом закону він потрапляє під люстрацію".

Як говорить Олексій Гарань, питання викликає і призначення на посади "квартальників".

"Там є люди професійні, як, наприклад, Рябошапка. І є велика група "95 кварталу". Це медійники, креативники. І виникає питання, чим вони займатимуться: реальними справами чи "фішечками", – зазначає експерт.

На думку Володимира Фесенка, представники дипломатичного корпусу, близькі до Клімкіна, будуть не тільки в АП, але і очолять МЗС.

"Точно так само, я розумію, там, де потрібні професійні якості і професійний досвід, братимуть професіоналів. Хоча ось, за моїми відчуттями, на посаді генпрокурора ми побачимо також непрофесіонала – представника "Кварталу". Але з юридичною освітою", – припустив Володимир Фесенко.

Стосовно фігури начальника Генштабу, то, як зазначає Андрій Єременко, це цілком логічне кадрове рішення.

"Не знаю, як щодо "перемоги", але "зради" точно немає. Людина, взагалі-то, з війни, бойовий генерал. В процесі. Розуміє, що відбувається. Кажуть, досить жорсткий. Людина зі структури, тобто не та, яка прийде і скаже: "Давайте робити все по-новій". Це, з одного боку, добре. Але це ж і погано. Тому що спадкоємність означає, що швидких структурних змін не буде. Реформи відбуватимуться, але повільно", – вважає Андрій Єременко.

Загалом, за словами експертів, перші кадрові рішення президента можна назвати збалансованими. Як каже Андрій Єременко, іншого не могло бути за визначенням, оскільки система влаштована так, що "будь-яке призначення від рівня "п'ятий заступник глави адміністрації в області" та до глави АП – це завжди компроміс".

"Основна маса призначених людей – оточення Зеленського. Це люди з "Кварталу" – ті, кому він більше всіх довіряє. Але є й інші призначення. Тобто дотриманий баланс інтересів", – підтверджує Володимир Фесенко.

За словами політолога, у нової команди є шанс працювати в нинішньому складі як мінімум півроку.

"З досвіду всіх попередніх адміністрацій можу сказати: зазвичай, вже через шість-дев'ять місяців відбувається перша криза в команді нового президента, проходять перші відставки і перестановки. У когось це трохи пізніше відбувалося, але загалом тенденція така", – каже Володимир Фесенко.

Втім, не виключено, що зміни в команді відбудуться набагато раніше – за підсумками парламентських виборів. З урахуванням короткої кадрової лавки, президенту доведеться добре подумати, де найдовіреніші люди йому потрібніше: під боком, в АП, в парламенті чи уряді. Таким чином, для деяких з команди нинішнє призначення стане лише сходинкою до наступної посади.

Нагадаємо, раніше "Сьогодні" розповідали, як Рада провалила перші пропозиції президента.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти