Зеленського багато не буває. Слідами прес-марафону президента

Глава держави відповідав на запитання журналістів протягом 14 годин

Президент України Володимир Зеленський 10-11 жовтня дав першу велику прес-конференцію на посаді глави держави. Зустріч з журналістами була незвичайною за формою, рекордною – за тривалістю, насиченою – за змістом.

Треба віддати належне: команда Зеленського вміє ламати стереотипи. Нічого подібного Україна і, можливо, світ раніше не бачили. Варто поаплодувати і самому президенту, який стоїчно і терпляче протягом 14 годин відповідав на запитання журналістів. Повторювані, маніпулятивні, часто – неприємні, іноді – дуже важкі.

Їсти подано

Реклама

Ще задовго до вчорашнього дійства з журналістського середовища лунали спершу нарікання, а потім роздратований гул, викликаний інформаційним голодом. З моменту інавгурації Володимира Зеленського минуло вже більше чотирьох місяців, події в Україні закрутилися з калейдоскопічною швидкістю. Рішення і дії нової влади на внутрішньому і зовнішньому фронтах, скандал, пов'язаний з виборчою кампанією в США, зрушення в питанні досягнення миру на Донбасі і ціна цього миру – запитань до президента накопичилося достатньо. Відповіді ж на них преса, а через неї громадськість, отримували фрагментарно, в гомеопатичних дозах і, як правило, через треті руки. Коли до сонму обурених голосів журналістів приєднався хор експертів, котрі холодно констатували, що нова влада, тримаючи громадян на голодному інформаційному пайку, ризикує програти інформаційну війну опонентам, оскільки відсутність чітко артикульованої позиції підживлює домисли, на Банковій вирішили дати відповіді на всі запитання. Та так, щоб нікому мало не здалося.

Формат для цього було обрано найінноваційніший та навіть десь безбашенний: прес-марафон "до останнього клієнта". Триста акредитованих журналістів були розділені на групи по 10 осіб, з кожною з яких, як передбачалося, глава держави спілкуватиметься протягом півгодини. На практиці вийшло більше – жодна з груп у відведений час, зрозуміло, не вклалася.

Реклама

Марафон. Фото: "Сьогодні"

Суб'єктивно: формат виявився несподівано комфортний для журналістів. Комфортний, передусім, не в фізичному плані, а в плані можливості налагодити емоційний контакт зі співрозмовником, задаючи запитання "очі в очі". Ніколи раніше "великі прес-конференції" такої можливості не давали.

Місце проведення – більш ніж нетрадиційне: Kyiv Food Market – "ринок їжі", який нещодавно відкрився в столиці, в якому в форматі "фуд-корти" представлені низка недешевих ресторанів. У четвер головною стравою на ринку була інформація.

"Злізьте зі столу, на якому люди їдять"

Реклама

Родзинки до дійства додавав той факт, що під час марафону "ринок їжі" не припиняв роботу: тоді як на другому поверсі-амфітеатрі президент спілкувався з журналістами, на першому перекушували звичайні відвідувачі. За великим рахунком, при бажанні будь-який громадянин, який прийшов цього дня до закладу (вхід вільний, з незручностей – необхідність пройти "рамку"), міг "докричатися" до президента. Що перманентно і відбувалося.

Антураж марафону. Фото "Сьогодні"

-Ой, доню, мені б президента Зеленського побачити, – благально зазирала в очі журналістці, яка вийшла "на перекур", старенька.

- Ну, зайдіть до зали, може, вийде якось звернути на себе увагу, – радила представниця преси. – Тут же вільний вхід.

Вхід дійсно був вільним, звернути на себе увагу виходило. Відбувалося це приблизно так: дочекавшись, поки глава держави закінчить спілкуватися з черговою групою, прохач починав викрикувати свої запитання. Зеленський, повиснувши з перил, з'ясовував, в чому суть, відправляв до громадянина когось зі своїх заступників, попутно записуючи собі щось в блокноті – мабуть, брав "на контроль".

Президент спілкується з народом. Фото "Сьогодні".

Не обійшлося і без "міських божевільних", які намагалися вберегти президента від "світової змови" тощо. Один з них, щоб привернути увагу глави держави, навіть заліз на стіл.

- Я вас дуже прошу, - терпляче реагував на емоційну ескападу президент, – по-перше, злізьте зі столу, на якому люди їдять. По-друге, сформулюйте своє запитання...

Президент спілкується з народом. Фото "Сьогодні".

Справедливості заради треба відзначити, що подібне прохання глава держави міг артикулювати і багатьом журналістам: часом запитання, що звучали на другому поверсі, мало чим відрізнялися від емоційних звинувачувальних вигуків "прохачів". Втім, в таких випадках президент застосовував безпрограшну тактику, пропонуючи журналістам конкретизувати звинувачення. Зазвичай, це спрацьовувало, ті, хто задавав не зовсім, скажімо так, коректний тон у розмові, тушувалися. Втім, вистачало і дійсно гострих професійних запитань.

Безумовно, навіть коротко викласти в статті зміст 14-годинного марафону неможливо. Сайт "Сьогодні", який пройшов марафон разом з президентом, давав відповіді на багато запитань, що тезисно прозвучали. Проте акцентуємо увагу читачів на найважливіших моментах.

Запитання Зеленському від сайту "Сьогодні"

Війна на Донбасі

Головним своїм завданням – і президент в ході марафону сказав це не один раз – Володимир Зеленський бачить припинення війни. Він нагадав, що навіть зараз приблизно раз на два дні на Донбасі гине один із захисників України. Завершити війну, звільнити заручників – головна мета президента.

Глава держави зазначив, що в переговорах з Росією є червоні лінії, які Україна в жодному разі не перетинатиме. У процесі досягнення миру Україна стоятиме на тому, що вибори в ОРДЛО, так само, як і кордон до моменту виборів, має контролювати наша держава.

За словами Володимира Зеленського, в Мінських домовленостях є пункти, які не відповідають інтересам України, зокрема щодо контролю над кордоном. В ході переговорів президент сподівається домогтися перегляду таких пунктів.

Марафон. Фото "Сьогодні"

Новий закон про особливий статус Донбасу, як зазначив президент, обговорювати немає сенсу, оскільки такого закону поки немає навіть у проекті. При цьому, за словами президента, йтися про автономію ОРДЛО в майбутньому законі не може.

Також президент зазначив, що дуже не хоче, щоб ситуація на Донбасі залишалася в "замороженому" стані, якою, по суті, є сьогодні. За словами Зеленського, Донбас від Придністров'я зараз відрізняє лише одне: в Придністров'ї не стріляють.

Повернення Криму

На сьогодні ніхто в світі не бачить варіантів швидкого повернення Криму. При цьому президент упевнений, що питання, "яке загубилося" з початком агресії Росії на Донбасі, необхідно активніше виводити на міжнародні майданчики. За словами Зеленського, зустріч в Нормандському форматі він використає для відновлення обговорення питання Криму.

Марафон. Фото "Сьогодні"

Володимир Зеленський готовий розглянути проект закону про кримськотатарську національну автономію в Криму і почати дискусію з нього після того, як кримськотатарські лідери представлять йому такий проект. При цьому він сумнівається, що рішення України про заснування такої автономії істотно допоможе розв’язанню питання про повернення Криму.

Дії команди

Президент довіряє своїй команді, однак при цьому не втомлюється говорити про "випробувальний термін" як для парламенту, так і для уряду і губернаторів. За його словами, губернаторам, щоб продемонструвати результати, дано час до Нового року, парламент в разі неефективності або чвар в монокоаліції може бути розпущений через рік. Будь-який чиновник, включаючи главу ОП, буде звільнений у разі порушення закону, проте при цьому глава держави просить ЗМІ оперувати фактами, а не домислами.

Марафон. Фото "Сьогодні"

Зеленський зазначив, що дав карт-бланш на дії представників команди, в професіоналізм і чесність якої він вірить. При цьому президент визнав, що намагається "тримати руку на пульсі" навіть в тих випадках, де його повноваження робити це не зобов'язують. Наприклад, він щодня телефонує генпрокурору, цікавлячись ходом справ, і запитує, чи не потрібна допомога.

Підтримав президент і економічні реформи, ініційовані Кабміном і парламентом. Говорячи, зокрема, про зміни, які чекають підприємців-фізосіб, глава держави сказав, що уряд підтримує бізнес, але разом з тим робить кроки, які дозволять перекрити схеми ухиляння від податків.

Марафон. Фото "Сьогодні"

Порушив Володимир Зеленський і резонансне питання земельної реформи. За його словами, право купувати землю в перший час повинні мати тільки громадяни України. Також громадяни України, які ефективно працюють на землі, повинні мати пільги. При цьому президент зазначив, що зараз приймати земельну реформу – не на часі, закон потрібно написати з урахуванням думок фермерів і селян.

Природно, порушувалася тема боротьби з корупцією. Тут президент зазначив, що правоохоронні органи розслідують низку резонансних справ, результати, як він сподівається, будуть найближчим часом. Західних журналістів, зрозуміло, цікавила насамперед ситуація навколо американського скандалу (Зеленський ще раз підтвердив, що не відчував тиску з боку Трампа і акцентував, що не має права давати будь-які оцінки ситуації, оскільки це буде втручанням у внутрішні справи іншої держави). А ось російської преси на прес-марафоні не було: Офіс президента відмовив в акредитації журналістам з держави-агресора.

Дивіться повне відео прес-марафону:

Частина 1

Частина 2

Частина 3

Частина 4

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Останні новини
Реклама
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти