Префекти замість губернаторів і покарання за сепаратизм. ТОП норм майбутньої Конституції

26 червня 2015 8:46

Віра Холмогорова

Що зміниться в Основному законі

Сьогодні Конституційна комісія має затвердити проект змін до Основного закону і представити його президентові Петру Порошенку для наступного внесення ним документа до Верховної Ради. Як розповів напередодні спікер парламенту і голова КК Володимир Гройсман, є всі підстави сподіватися, що президент зволікати з внесенням не буде, а отже ще до закінчення поточної сесії 17 липня, нардепи зможуть схвалити проект у першому читанні і відправити його до Конституційного суду. Після цього вже у вересні потрібно остаточне голосування – для схвалення буде необхідно не менше 300 голосів. Гройсман впевнений – буде і більше.

"Сегодня.ua" ознайомилася з попередніми текстом поправок, який буде винесено сьогодні на обговорення КК. Наші джерела в Раді кажуть, що документ точно не можна назвати остаточним: в ньому вже враховано зауваження Венеціанської комісії, але сьогодні в процесі обговорення на засіданні Комісії можуть з'явитися й інші коригування.

Узаконять громади . Новий проект Конституції змінює систему адміністративно-територіального устрою країни. Якщо в чинній редакції "систему адміністративно-територіального устрою України перебувають Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села", то після внесення змін передбачається, що звучати стаття буде так: "Систему адміністративно-територіального устрою України складають адміністративно-територіальні одиниці: громади (громади), райони, регіони".

Причому, громада, відповідно до документа, є "базовою одиницею в системі адміністративно-територіального устрою". Під громадою автори пропонують розуміти одне або кілька поселень (сіл, селищ, міст) з прилеглими територіями. Кілька громад становитимуть район, регіони ж залишаться як і зараз – в межах нинішніх областей.

Префекти замість губернаторів. Змінюється система керівництва регіонами. Ліквідуються обласні (а також районні) державні адміністрації, замість них з'являються префектури, а замість губернаторів – префекти.

"Виконавчу владу в областях і районах, у Києві та Севастополі здійснюють префекти і територіальні органи центральних органів виконавчої влади. Префектов в областях и районах назначает на должность и освобождает от должности по представлению Кабинета Министров Украины Президент Украины", – гласит проект изменений. "><...> Префект в областях і районах призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету Міністрів України Президент України", – свідчить проект змін.

Розпустять за сепаратизм. Нова редакція Конституції пропонує наділити президента зі схвалення Конституційного суду правом розпускати органи місцевої влади у разі, якщо ті приймають рішення, що суперечать основному закону і загрожують територіальній цілісності країни.

"У разі прийняття головою громади, радою громади, районною, обласною радою акту або вчинення іншої дії, що виходить за межі їх повноважень, встановлених Конституцією та законами України, та створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності, Президент України відповідно до закону зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного Суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, відповідного органу місцевого самоврядування і призначає тимчасового державного уповноваженого", – йдеться в проекті Основного закону.

Якщо КС дії глави держави схвалює, відповідні органи розпускаються, а Верховна Рада призначає там нові вибори в 120-денний термін.

Також президент, відповідно до проекту, наділяється правом скасовувати і антиконституційні розпорядження префектів. "Акти префектів, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, скасовує Президент України, а у визначених законом випадках – Кабінет Міністрів України", – наголошується в документі.

Принцип субсидіарності . Ще одна новела підготовленого проекту – запровадження принципу субсидіарності в питаннях фінансування місцевих органів влади. Таким чином, фінансування районів, регіонів і громад буде здійснюватися з розрахунку їх потреб, а не, як зараз, за затвердженим у Києві спільному проекту держбюджету. Як раніше пояснював Гройсман, в свою чергу, прийняті закони про бюджетної децентралізації, дозволять залишати левову частку грошей на місцях.

Реклама

Не пропусти!
Чому Малиновський не забив пенальті македонцям і що його сильно засмутило б
Руслан Малиновський не забив пенальті Північній Македонії

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти