Префекти з особливим завданням: що значить законопроєкт Зеленського по децентралізації

16 грудня 2019 13:04

Глава держави підготував зміни до Конституції для зміцнення прав місцевого самоврядування

Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт щодо змін до Конституції щодо децентралізації(№2598), яким, серед іншого, передбачається поява в Україні префектів, а також забезпечення гарантій захисту територіальної цілісності від незаконних рішень влади на місцях.

Реклама

"Метою запропонованих змін є зміцнення конституційно-правових засад місцевого самоврядування, підвищення ефективності системи місцевого самоврядування, здатної забезпечити оптимальні умови для реалізації прав і свобод людини на рівні громади, округу та області, сприяння подальшому розвитку форм безпосередньої демократії та децентралізації влади, доступності та якості надання адміністративних послуг, створення передумов стійкого розвитку територій. Запропоновані зміни відповідають встановленій у статті 2 Конституції України унітарній формі державного устрою​​​​​", – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Яким буде місцеве самоврядування

Законопроектом змінюються окремі положення Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою. Зокрема, пропонується запровадити такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. Громада є первинною одиницею в системі адміністративно-територіального устрою України. Документом врегулюється питання порядку утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж, найменування і перейменування громад, округів, областей, а також порядку утворення, найменування і перейменування і віднесення поселень (сіл, селищ, міст) до відповідної категорії. Відзначається, що зміна кордонів і перейменування здійснюються з урахуванням думки їх жителів.

Зеленський пропонує, щоб на конституційному рівні було закріплене право громади на безпосереднє здійснення місцевого самоврядування шляхом виборів, місцевих референдумів, місцевих ініціатив та в інших формах, визначених законом. Передбачається створення представницьких і виконавчих органів місцевого самоврядування. Окружна/обласна рада, їх виконавчі комітети є органами місцевого самоврядування, представляють і реалізують спільні інтереси громад округу, області. Окружна/обласна рада призначає і звільняє голову виконавчого комітету ради і за його поданням формує склад цього органу.

Вибори, місцеві бюджети і що залишиться Києву

Законопроект пропонує наділити правом голосу на виборах глави громади, депутатів ради громади жителі даної громади, які там постійно проживають і досягли 18 років. У той же час передбачено скорочення терміну повноважень глави громади, депутатів ради громади, окружної та обласної рад, обраних на чергових виборах, який становитиме чотири роки. Обрання голови окружної та обласної рад відбувається на основі ротації. При цьому термін повноважень голови окружної та обласної рад становить один рік.

Реклама

У матеріальному і фінансовому плані місцеве самоврядування поширюється на землю, рухоме і нерухоме майно, природні ресурси, інші об'єкти комунальної власності громади; об'єкти спільної власності громад, які перебувають в управлінні окружних/обласних рад; місцеві податки і збори та інші доходи місцевих бюджетів.

Читайте також: Децентралізація в Україні: Разумков анонсував завершення реформи

Водночас пропонується визначити, що держава забезпечує відповідність фінансових ресурсів і повноважень органів місцевого самоврядування, визначених Конституцією і законами України, а зміна компетенції органу місцевого самоврядування здійснюється з одночасними відповідними змінами в розподілі фінансових ресурсів.

Розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування громад, округів, областей визначається законом на базі принципу субсидіарності.

Варто зазначити, що децентралізація в Україні не стосується компетенції центральних органів влади і силових структур щодо таких питань, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, верховенство права, дотримання прав і свобод людини.

Не пропусти!
Чому Малиновський не забив пенальті македонцям і що його сильно засмутило б
Руслан Малиновський не забив пенальті Північній Македонії


В Україні можуть з'явитися префекти

Реклама

Законопроектом пропонується запровадження в Україні префектів задля адміністративного нагляду за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування, координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснення нагляду за дотриманням ними Конституції та законів. Префекта призначатиме і звільнятиме з посади Президент України за поданням Кабміну.

Важливою компетенцією префекта буде призупинення дії актів місцевого самоврядування в разі їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду. У разі ухвалення головою громади, радою громади, окружною/обласною радою акту, який не відповідає Конституції України і створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності або загрозу національній безпеці, президент України за поданням префекта призупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного суду, тимчасово зупиняє повноваження органів місцевого самоврядування та призначає тимчасового державного уповноваженого.

У разі визнання Конституційним судом акту місцевих органів влади таким, що не відповідає Конституції, Верховна Рада за поданням президента достроково припиняє повноваження голови громади, ради громади, окружної/обласної ради і призначає позачергові вибори у визначеному законом порядку.

"Пропоновані законопроектом зміни відповідають європейським та міжнародним стандартам, враховують висновки і зауваження Венеціанської Комісії та дадуть змогу забезпечити спроможність місцевого самоврядування і побудувати ефективну систему територіальної організації влади в Україні", – йдеться в пояснювальній записці.

Як повідомляли новини "Сьогодні", нещодавно Зеленський розповідав про плани внести зміни в Мінські угоди щодо децентралізації. За його словами, Україна повністю виконує свої зобов'язання за Мінськими угодами, і проведення децентралізації відповідає тому, що було підписано в 2015 році.

Реклама

Своєю чергою, міністр розвитку громад і територій Альона Бабак називала термін добровільного об'єднання населених пунктів в ОТГ (Об'єднані територіальні громади). За даними міністра, на сьогодні понад 6 тисяч громад в Україні ще не об'єдналися.

Також дивіться в сюжеті, що думає про децентралізацію в Україні політик Міхеїл Саакашвілі, який поділився своїми міркуваннями з цього приводу:

[VIDEO id=сто одна тисяча п'ятсот шістьдесят вісім; title= ]

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти