Плани Ради на тиждень: податкові зміни, прослушка нардепів і закон про столицю

2 жовтня 2019, 07:37

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Український парламент наразі не припиняє "турборежим" роботи

У середу у Верховній Раді України стартує черговий пленарний тиждень. Спочатку парламент планував працювати цими днями у фракціях і комітетах. Але, мабуть, "турборежим", включений новою владою, зажадав якнайшвидшого затвердження низки законів. Що розглянуть цього тижня народні депутати – в огляді сайту "Сьогодні".

Створять Бюро фінрозслідувань

Реклама

У середу депутати мають намір розглянути в першому читанні законопроект про Бюро фінансових розслідувань. Варіантів законопроектів запропоновано кілька: основний (№ 1208) поданий керівником Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим (фракція "Слуга народу"). Депутати з цієї ж фракції Денис Монастирський і Ольга Василевська-Смаглюк запропонували альтернативний законопроект (№ 1208-2), ще один альтернативний проект закону (№ 1208-1) внесено на розгляд групою депутатів з "Європейської солідарності".

При цьому профільний комітет, очолюваний Гетманцевим, рекомендує парламенту проголосувати за альтернативний проект Монастирського. Який, по суті, є доопрацьованим – з урахуванням зауважень і пропозицій парламентаріїв і Науково-експертного управління ВР – варіантом основного проекту.

Документ передбачає створення системи органів виконавчої влади – Бюро фінансових розслідувань, яке сконцентрує на собі розслідування злочинів у сфері фінансів. Раніше такими розслідуваннями займалася ціла низка державних органів, зараз же вирішено зібрати фінслідчих під одним дахом. При цьому повноваження органів СБУ та МВС з розслідування в цій сфері передаються БФР, а податкової поліції в країні не буде.

Бюро фінансових розслідувань уповноважене розслідувати справи за 25 статтями Кримінального кодексу. Зокрема, про незаконне виготовлення та продажу підакцизних товарів, відмивання коштів, отриманих незаконним шляхом, нецільове використання бюджетних коштів, видачу нормативних актів, що зменшують надходження до бюджету і збільшують витрати бюджету, ухилення від сплати податків і т.д. Координуватиме роботу Бюро фінрозслідувань Кабмін через міністра фінансів.

Розглянуть непродумані податкові зміни

Реклама

РРозглянуть парламентарії і блок змін до податкового законодавства. Про законопроекти № 1209 і 1210, що викликали серйозну критику бізнесу та експертного середовища, сайт "Сьогодні" вже писав. Так, проект № 1210 передбачає серйозне збільшення податків на видобуток залізної руди – однієї з основної позицій українського експорту. Фахівці вже підрахували, що прийняття цього проекту зробить Україну неконкурентоспроможною на цьому ринку і призведе до скорочення робочих місць. У перспективі реалізація закону може негативно вплинути на курс національної валюти і загальмує зростання економіки мінімум на 2%.

Стосовно законопроекту № 1209, то з податкових нововведень, пропонованих в ньому, слід зазначити уточнення формули, за якою розраховуються дотації для сільгоспвиробників. Крім того, проект встановлює мита на стіки для систем нагрівання тютюну в розмірі 1,8 євро за кілограм. Раніше ця позиція не була чітко прописана в законодавстві.

Скоротять ліцензування і скасують список "неприватизуємих" об'єктів

Також на порядку денному – розгляд низки інших економічних законопроектів, про більшість з яких сайт "Сегодня" інформував читачів. Наприклад, у другому читанні з скороченням терміну підготовки буде розглянутий проект закону № 1054-1, яким визнається таким, що втратив силу закон про список підприємств, що не підлягають приватизації. Як відзначав сайт "Сьогодні", при цьому нова влада підготує свій список – його складе Кабінет міністрів. Передбачається, що вдосконалення законодавства в сфері приватизації дозволить державі реалізувати "зайве" майно, в тому числі перебуває на балансі державних органів.

Крім того, у другому читанні парламент розгляне проекти № 1049 і 1051, якими вводяться єдиний рахунок для сплати податків і зборів, а також внесок на обов'язкове державне соціальне страхування. А проект № 1048, який також розглянуть у другому читанні, вводить в Україні інститут авторизованого економічного оператора, що існує в країнах Євросоюзу. Для законослухняних суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності це значно спростить ведення бізнесу.

Проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку ліцензування господарської діяльності" (№ 1060) істотно скорочує число видів економічної діяльності, для яких потрібна ліцензія. Так, приміром, скасовується ліцензування в космічній сфері, протезно-ортопедичних підприємств і т.д. Крім іншого, законопроект скасовує ліцензування ввезення до України, виготовлення або розповсюдження продукції сексуально-еротичного характеру, так само як і ліцензування послуг і видовищ сексуального характеру (на даний момент законодавство вимагає ліцензувати кожен з видів такої діяльності). У той же час законопроект посилює покарання за порушення ліцензійного законодавства для тих, хто, як і раніше, працюватиме за ліцензією.

В тренді
Всі дізнаються правду – РНБО проведе аудит держземель в Конча-Заспі і Пущі-Водиці
В тренді
Екс-нардеп побив "слугу народу" Соломчука в прямому ефірі: відео
Фото: скріншот
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ

Повернуться до скандального проекту про прослуховування депутатів

Реклама

Ще один блок законопроектів стосується антикорупційної політики держави, діяльності правоохоронних органів і судової системи. Найбільше побоювання з точки зору проходження через парламент викликає законопроект № 1009 ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінально-процесуального законодавства"). Законопроект скасовує "поправки Лозового", зокрема демонополізує судову експертизу. Але не тільки. У разі затвердження проекту правоохоронні органи отримають право вести прослушку, стеження, проводити обшуки народних депутатів без отримання попередньої згоди Верховної Ради. Законопроект вже виставлявся на друге читання кілька тижнів тому, але не був підтриманий. Документ не підтримала в тому числі значна частина фракції "Слуга народу". Зараз парламентарії зроблять чергову спробу. До проекту запропоновано 160 правок. І хоча більшість з них не підтримані профільним комітетом, сказати напевно, в якому вигляді буде прийнятий законопроект і чи буде він прийнятий взагалі, складно.

З іншими проектами таких проблем, по ідеї, виникнути не повинно. Наприклад, проект № 1029 ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції") був прийнятий за основу місяць тому 283 голосами. Проект, нагадаємо, реформує Нацагентство щодо запобігання корупції і ліквідує "дірки" в антикорупційному законодавстві. Так, в разі затвердження документа під дію закону "Про запобігання корупції" підпадуть співробітники Офісу президента, які призначаються главою держави.

Також депутати окремо розглянуть у другому читанні проект змін до вищезазначеного закону, що стосуються захисту прав викривачів корупціонерів. Нагадаємо, що цей проект (№ 1010) передбачає виплату викривачам 10% грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину.

Розглянуть вето президента і новий закон про столицю

Нарешті, парламентарії розглянуть "політичні" законопроекти. Першим з яких стане Виборчий кодекс. Вірніше, пропозиції президента України до цього документу, затвердженим ще минулим складом парламенту в липні нинішнього року. Як повідомлялося, Володимир Зеленський ветував документ, повернувши його до парламенту на доопрацювання.

"Я вважаю, що це (ветування Виборчого кодексу. – Ред.) було абсолютно правильно зроблене. Ми говорили про те, що прохідний бар'єр слід було б опустити, просто менша кількість депутатів проходитиме від тієї чи іншої політичної сили, але так само пропорційно, тому я не бачу в цьому проблеми. Ми говорили і говоримо, що потрібно відходити від мажоритарки – це було б правильніше", – прокоментував вето президента спікер парламенту Дмитро Разумков.

Реклама

Загалом глава держави представив дуже великий список претензій до документа. Серед яких, наприклад, відсутність механізму, здатного гарантувати гендерна рівність в представницьких органах у разі заміни депутата, відсутність достатнього механізму гарантій виборчих прав окремих категорій населення (йдеться про внутрішньо переміщених осіб), претензії до питання держкомпенсації політпартій, які брали участь у виборах, і т .д. Всього в документі, направленому главою держави, 17 позицій. При цьому президент зазначає, що "наведений перелік зауважень далеко не повний". Таким чином, цього тижня Верховна Рада або спробує подолати вето (що в існуючих політичних реаліях більш ніж малоймовірно). Або, що, найімовірніше, і станеться, погодиться з рішенням президента і відправить документ на доопрацювання.

У четвер же з самого ранку депутати почнуть розгляд нової редакції закону про столицю. Власне, проектів таких чотири: від Андрія Клочка ("Слуга народу") і групи депутатів, поданий депутатами від "Євросолідарності" (проект Алексєєва), проект депутатів з фракції "Голос" (Андрія Осадчука) і ще один проект від "Слуги народу" під авторством народного депутата Олександра Ткаченка та ін. Власне, останній – № 2143-3 – рекомендований профільним комітетом до затвердження.

Проектом передбачається змінити систему влади в столиці. Так, зокрема, в Києві будуть відновлені райради, а повноваження голови КМДА і Київського міського голови – розділені. Значна частина проекту присвячена впровадженню в Києві нової системи виборів. За іронією, система, запропонована в проекті, дуже схожа на ту, що фігурує у Виборчому кодексі, ветованому президентом.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" повідомляли, що Рада дала ще три місяці пільгового тарифу розмитнення для власників євроблях.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти