Останній шанс для Шокіна: що стоїть за кадровими перестановками в Генпрокуратурі

ГПУ знову опинилася в центрі суспільної уваги

Сьогодні перший заступник глави ГПУ Володимир Гузир заявив про те, що подає у відставку. "Я прийняв рішення вийти з відпустки і заявляю про свою відставку, – сказав він. – Це дозволить мені через суд захистити своє ім'я та ім'я моєї сім'ї від політичних нападок".

Відразу ж слідом за цим глава відомства Віктор Шокін заявив, що прийняв відставку Гузиря і призначив на його місце начальника головного управління нагляду кримінальних проваджень Генеральної прокуратури Юрія Севрука.

Реклама

"Заступник генерального прокурора Гузир подав у відставку. Генеральний прокурор виконав свою обіцянку. Я був присутній на зустрічі, де президент Порошенко доручив прискорити і довести до судового вироку безпрецедентну справу двох високопоставлених прокурорів-хабарників", – прокоментував у себе в facebook кадрові зміни губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі.

На думку експертів, відхід Гузиря пов'язаний, в першу чергу, зі скандалом, який вибухнув навколо справи двох прокурорів-хабарників.

"Гузир пішов, щоб зняти всі ці неприємні моменти, які почали ставити в докір Шокіну, вже навіть звучали заяви про необхідність його відставки, Він пішов для того, щоб далі не провокувати ситуацію, весь цей негатив він забере з собою. Це, на мою думку, і було головною причиною", – пояснив Сегодня.ua. глава Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Реклама

Схожої думки дотримується і директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран. "Шокін показує те, що немає нікого вічного в його відомстві. І що ротація кадрів – це нормальний в цілому процес, який може бути співзвучний з тим, що думають громадяни", – сказав він Сегодня.ua

Як відомо, скандал навколо Генпрокуратури вибухнув ще 6 липня, коли за підозрою в хабарництві було затримано перший заступник начальника Головного слідчого управління ГПУ Володимир Шапакіна і заступник прокурора Київської області Олександр Корнієць.

За даними прес-центру СБУ, у затриманих вилучено близько 500 тис. доларів і коштовності. Встановлено, що вони вступили в корупційний зговір і отримали хабар у розмірі 3150 тис. грн.

Реклама

При цьому, як повідомлялося, спецоперацію по затриманню двох прокурорів-хабарників проводили заступники генпрокурора Давид Сакварелідзе і Віталій Касько і глава СБУ Василь Грицак. В.о. генпрокурора Володимир Гузир (Шокін на той момент був у відпустці, – ред.), скоріш за все, був не в курсі. Тим не менш, в той же день, 6 липня, Гузир на нараді у президента Петра Порошенко заявив про початок проведення спецоперації по боротьбі з корупцією всередині відомства.

Експерти тоді відзначали, що президент прийняв сторону Сакварелідзе-Касько.

Тим не менш, 14 липня, скандал "пішов на новий виток". Тоді нардепи від БПП Мустафа Найєм і Сергій Лещенко повідомили, що мають інформацію про те, що проти прокурорів і слідчих, які тижня провели затримання двох прокурорів-хабарників, нібито з ініціативи вищого керівництва ГПУ відкрито провадження.

Генпрокурор Віктор Шокін цю інформацію спростував і запевнив, що ніяких кримінальних проваджень проти слідчих і прокурорів, які займаються справами Шапакіна і Корнійця не існує.

До слова, обидва затриманих прокурора вже на волі. За Шапакіна було внесено заставу в 3 млн грн, за Корнійця – 6,4 млн грн.

Шокін відвів від себе удар, а змагання всередині ГПУ принесе позитив

Як би там не було, своїм кадровим рішенням, як вважає Віталій Бала, Шокін на певний час відвів від себе можливу загрозу. "Відставка першого заступника послабила позиції тих, хто сподівався на відставку Шокіна. Я не бачу причин для відставки генпрокурора. Ефективного інструментарію, який би дозволив опонентам Шокіна відправити у відставку немає", – зазначив він.

Ніякого "страшного негативу" стосовно Шокіну не бачить і Сергій Таран. "Є просто негатив від певних депутатських груп, проти членів яких були порушені справи і буде подання на зняття депутатської недоторканності. Вони (ці групи) поки не представили ніяких конкретних доказів, в чому конкретно вина Шокіна", – пояснив він.

Активісти ж вважають, хоч і перемогою відставку Гузиря, великих змін від нового призначення не чекають. "Те, що прибирають Гузиря, причому прибирають під напором і протестом громадськості, – безумовно, добре. Але те, що на його місце не призначають Сакварелідзе, що було б єдино розумним виходом з положення... Якщо не вважати варіанту, що збираються прибрати Шокіна, і Сакварелідзе тримають для призначення генеральним. Хоча раз не прибирають, могли б зараз поставити першим замом, а потім генеральним. Крім того, сама кандидатура людини, якого призначили замість Гузиря, за отриманою мною інформацією, – це людина Гузиря. Тобто, це Гузир, але в масці... У цих умовах навіть мінімально сподіватися на розслідування діяльності цих людей, у тому числі і Гузиря, ми не можемо. Відставка Гузиря – перемога, але дуже маленька", – сказав "Сегодня" активіст громадського люстраційного комітету Карл Волох.

А джерела "Сегодня" в ГПУ вважають призначення Юрія Севрука на місце Володимира Гузиря помилкою. Так, Севрук майже 20 років пропрацював пліч-о-пліч з Віктором Шокіним і, на думку співробітників ГПУ, буде виконувати волю начальства. "Гузир і Севрук – люди однієї колоди. Гузиря перемістили на посаду першого зама з крісла начальника управління. А посада більше політична, потрібно знати, що і як говорити журналістам, депутатам, чиновникам... Севрук, звичайно, скромніші Гузиря, тихий. Але у Гузиря теж не відразу корона з'явилася", – заявило джерело.

Разом з тим, кадрові призначення в ГПУ – це прерогатива і відповідальність глави відомства. "Це компетенція Генпрокурора і він кого вважає за потрібне, того і призначає. Чому він так вирішив, потрібно вже його питати", – говорить Віталій Бала.

А, от, конкуренція між заступниками Генпрокуратури може бути корисна, вважає Сергій Таран. "Змагання всередині інституцій між працівниками для нас це нове явища, але для багатьох країн це нормальна практика. Наприклад, у США часто керівник організації дає одне й те саме завдання двом різним департаментам і залежно від того, що краще впоратися, приймаються кадрові рішення. Внутрішня конкуренція – це нормально. У нас з'являються елементи цієї конкуренції, і якщо у нас з'явиться можливість робити висновки щодо діяльності тих, чи інших чиновників, у тому числі в прокуратурі, це буде позитив", – сказав він.

Останній шанс для генпрокурора, або не "справою єдиною"

В цілому ж, як відзначають експерти, сьогодні до Генпрокуратури прикута колосальну увагу і одним-двома гучними справами суспільний запит не задовольнити.

"Одне-два, навіть три гучні справи не вирішують загального контексту, потрібно набагато більше справ", – говорить Віталій Бала. Дійсно, зазначає Сергій Таран, cейчас критично важливо порушувати дуже багато справ. "Країна у нас залишається корумпованою і дуже важко повірити, що немає таких людей, проти яких немає, за що порушити кримінальну справу. Якщо це (порушення кримінальних справ, – ред.) Буде відбуватися, то і довіра до прокуратури буде", – говорить він.

Але не тільки "полювання" на корупціонерів може підвищити довіру суспільства до прокурорів, не менш важливим залишається питання кадрового оновлення.

"Нещодавно було оголошено конкурс на заміщення вакансій прокурорів по всій Україні. У прокуратури зараз унікальний шанс показати, що дійсно прокуратура оновилася. Потрібно показати, що цей конкурс буде абсолютно прозорий. І люди, які туди прийдуть, насправді прийшли не по блату. Не по протекції, а завдяки своїм професійним якостям", – говорить політолог.

За його словами, якщо прокуратурі вдасться провести кадровий конкурс, це буде за значущістю не менше, ніж будь-яке резонансну справу, а може навіть і більше.

"Ми бачимо це на прикладі патрульної поліції, до якої зараз у Києві колосальне довіри. Не за рахунок нової форми, не за рахунок того, що була міліція, а тепер поліція, а саме за рахунок того, що був проведений прозорий кадровий конкурс, який показав нові стандарти підходу до кадрової політики і ось звідси довіру", – пояснює Сергій Таран.

При цьому політолог додав, що це можливо буде той останній, але дуже важливий шанс для Шокіна показати, що прокуратура насправді стала новою.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51720.06

Bitcoin Cash (BCH)

268.76

Binance Coin (BNB)

380.67

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum Classic (ETC)

26.33

Litecoin (LTC)

70.09

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти