Посадять депутата від "Слуги народу" і почнуть реформи: політпрогнози на осінь

29 серпня 2019, 07:37

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Експерти виділили основні сюжети

В Україні стартує новий політичний сезон. Нинішня осінь буде багата на політичні сюрпризи, як, втім, був багатий на них весь цей рік. Кардинально оновлена ​​влада – новий президент, новий парламент і новий уряд – очевидно, виявлять країні не один сюрприз. Чого можна очікувати від нового політсезону і які несподіванки він нам може піднести – сайт "Сьогодні" спробував розібратися за допомогою експертів.

Остаточно сформується нова влада

Реклама

Безумовно, ключовою політичною подією осені буде остаточне оформлення нової влади. Передусім йдеться про Кабінет міністрів, про розподіл керівних посад і місць в комітетах Верховної Ради. Але не тільки. Очевидно, цієї осені буде змінений генеральний прокурор, продовжиться заміна керівництва в регіонах.

За деякою інформацією, питання з призначенням прем'єра і формуванням Кабміну нова влада хоче вирішити першого ж дня роботи Верховної Ради. Сайт "Сьогодні" докладно писав про кандидатури на пост прем'єр-міністра (в різний час озвучувалася не менше шести прізвищ). Однак на прийомі з нагоди святкування Дня Незалежності президент Володимир Зеленський повідомив, що на даний момент він вибирає між двома кандидатами.

"Я повинен прийняти це рішення цього тижня, більше нікуди тягнути. Скажу чесно, що складність цього рішення тільки в тому, що мені подобаються кілька осіб. Не скажу хто, скажу, що двоє", – сказав президент.

Зазначимо, що ЗМІ, коментуючи слова президента, називають кандидатури нинішнього заступника глави Офісу президента Олексія Гончарука та заступника виконавчого директора від України в МВФ Владислава Рашкована. За інформацією ЗМІ, напередодні Володимир Зеленський зупинив свій вибір на Олексії Гончаруку.

"Формування Кабміну буде ключовою подією осені, тому що ця подія завершить перехідний період, що тривав, по суті, півроку, – зазначає в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко. – Восени остаточно сформується новий режим, Володимир Зеленський отримає практично абсолютну владу".

У партії влади почнуться тертя

Уже цієї осені в партії влади почнуть з'являтися тертя між різними групами впливу, впевнені експерти.

"Несподіванки сезону можуть бути пов'язані з внутрішньою політичною боротьбою в самій партії влади. Тому що, коли немає необхідності протистояти опонентам, консолідуватися навколо, так би мовити, зовнішній (для політичної сили) загрозі, немає "зовнішньої конкуренції", завжди починаються внутрішні тертя, конкуренція, боротьба різних позицій, різних точок зору в самій політичній групі", – зазначає Володимир Фесенко.

Водночас політолог, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань вважає, що "внутрішні тертя" намагатимуться не виносити на публіку, як мінімум до місцевих виборів.

"Думаю, до місцевих виборів партія голосуватиме злагоджено, керівництво постарається не допускати якихось опозиційних моментів всередині фракції. Спірні моменти вирішуватимуться, скоріше, кулуарно. А голосування вже буде злагоджене", – каже Олексій Гарань.

Бюджет стане першим випробуванням

Реклама

Першим випробуванням для "Слуги народу" стане затвердження бюджету на 2020 рік. Згідно із законодавством, уряд повинен подати до парламенту проект основного фінансового документа до 15 вересня включно. Однак, з огляду на, що новий Кабмін почне роботу в кращому випадку лише 2 вересня, представляється практично нереальним створення повноцінного вивіреного документа в передбачені терміни.

На думку експертів, затвердження бюджету буде справжнім індикатором реальних намірів партії влади. Тобто покаже, що має намір нова влада робити в економіці, соціальній політиці, які сфери для неї є пріоритетними. А крім того, він може послужити каталізатором "нехороших" процесів всередині СН.

"Фракція "Слуга народу" дуже різношерста і велика, в ній присутня безліч інтересів. І, зрозуміло, в ході бюджетного процесу буде кулуарна дискусія, як ці інтереси будуть враховані", – каже Олексій Гарань.

За його словами, більшості, можливо, доведеться враховувати інтереси і інших груп у парламенті, незалежних кандидатів, яких СН, можливо захоче залучити на свою сторону.

"Бюджетний процес буде індикатором єдності партії влади, – зазначає Володимир Фесенко. – Тут уже буде вплив олігархів і взагалі вплив ззовні. Наскільки вдасться утримати єдність, якусь умовну консолідацію в правлячій партії в таких умовах, покаже час".

Опозиція шукатиме своє місце

У парламенті нинішнього скликання опозиція зіткнеться з абсолютно новою для себе ситуацією: серйозним обмеженням свого впливу в парламенті. "Слуга народу" при формуванні комітетів і розподіл керівних посад в парламенті поставила опозицію в жорсткі рамки. Погіршує становище те, що партія влади – абсолютно нові люди в парламенті, і працювати з ними "по-старому", тобто користуючись давніми знайомствами, випробуваними схемами політичного торгу, навряд чи вийде. Принаймні в перший час. Складне питання, як в парламенті не стати "статистами", кожній з опозиційних фракцій доведеться вирішувати самостійно.

Опозиційні партії змушені будуть шукати своє місце в нових реаліях, зазначає в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Андрій Єременко. За його словами, позицію "Голосу" і "Батьківщини" в нинішньому парламенті важко передбачити.

"Вкрай цікаво, що робитиме "Голос". Ця політсила повторює те, що робить "Слуга народу". Вони навіть семінар влаштували схожий. У них схожі списки, схожі настрої. І буде цікаво спостерігати, як складатимуться відносини між "Голосом" і "Слугою народу". Стосовно Тимошенко, то вона наговорила достатньо багато, щоб її почали вважати затятим прихильником Володимира Зеленського. І досить багато, щоб її почали вважати непримиренним його опонентом. Тому як діятиме Тимошенко, зараз не знає ніхто", – зазначає експерт.

За словами Андрія Єременка, в новій для себе ситуації опиняться і незалежні депутати.

"Зазвичай, вони відразу починають проситися або потрапляти до орбіти впливу партії влади. Для них це важливо, тому що їм же потрібно про округ думати. Але СН вони, за великим рахунком, не потрібні, за винятком окремих голосувань. І така ситуація – коли незалежні не потрібні партії влади – у нас буде вперше", – зазначає Андрій Єременко.

Стартують реформи

Осінньо-весняний політичний сезон буде вкрай важливий з точки зору проведення реформ. Практика показує, що перші півроку-рік роботи нової влади – найпродуктивніший період для здійснення задуманих змін.

"Насправді ці півроку будуть дуже важливі. До влади прийшло нове молоде покоління, є запал, і він вихлюпуватиметься через край в перший час. Тому буде багато заявок, планів, починань. Думаю, ціла низка антикорупційних, правових, судових, економічних реформ будуть ініційовані якщо не восени, то в осінньо-весняному сезоні, протягом півроку. Інше питання, скільки з них буде реалізовано в результаті", – каже Володимир Фесенко.

Реклама

За словами Андрія Єременка, в цей період "буде спроба лібералізації всього і вся, і спроба буде вдалою частково".

"З значущих змін, найімовірніше, спробують протягувати закони про лібералізацію економіки і про прикриття схем ухилення від податків. Це викличе дикий писк з усіх боків. Тому що від податків у нас люблять йти все. Причому виття буде не з приводу податків, а з якихось інших. Нас чекають розповіді про те, які погані депутати від СН, які вони непрофесіонали і т.д. Проти Зеленського піде потужна інформаційна хвиля. Його хитатимуть росіяни, його хитатимуть свої опозиціонери. Нас чекають псевдокорупційні скандали, а може бути, і не псевдо, а справжні", – зазначає Андрій Єременко.

У свою чергу, Олексій Гарань вважає, що нова влада утримається від проведення непопулярних реформ до місцевих виборів.

"Вони можуть приймати практично будь-які рішення, в тому числі і непопулярні. А для країни потрібні непопулярні рішення – в сфері економіки, ринку землі. Питання в тому, чи піде на це Зеленський до місцевих виборів. Не виключаю, що вони відкладуть непопулярні рішення на період до місцевих виборів. Поки ж прийматимуться необхідні для реагування на нагальні виклики, що не дуже дискусійні рішення. Або популістські, але які можна буде дуже добре обіграти на публіку", – зазначає експерт..

Експерт упевнений, що парламент піде на зняття депутатської недоторканності і на інші рішення, які популярні серед громадян.

Продаж землі

Серед ключових рішень, які можуть бути прийняті цієї осені, – зняття мораторію на продаж землі.

"Звісно, один з найцікавіших і найсильніших сюжетів нинішньої осені – питання про ринок землі, – каже Володимир Фесенко. – Рішення вже анонсовано, заявлено, і, якщо команда Зеленського на це піде, це може мати дуже сильні і неоднозначні як соціальні, так і політичні наслідки".

Андрій Єременко, в свою чергу, висловив надію, що земельна реформа буде реалізована.

"Спроба введення ринку землі, сподіваюся, буде виконана. Але виконана з багатьма обмеженнями – щоб не дати сильно зловживати і, насамперед, щоб купірувати народні страхи. І з цими страхами потрібно щось робити. Сподіваюся, вони як хороші піарники – а вони хороші піарники – це зроблять", – каже Андрій Єременко.

Місцеві вибори

Реклама

Однією з інтриг сезону деякий час залишатиметься питання про позачергові місцеві вибори. У партії влади не приховують, що хотіли б закріпити свій успіх, продемонстрований на президентських і парламентських виборах, і на місцевому рівні. Однак поки що ніхто не може з точністю говорити про те, що сценарій буде реалізований.

"Рішення щодо місцеві вибори приймає Верховна Рада. Голосів у них досить, тому рішення може бути прийнято. Єдиним "запобіжником" є Конституційний суд, – каже Олексій Гарань. – Але є ще два моменти. Якщо зараз будуть проведені місцеві вибори, це все одно не скасовує чергові вибори восени 2020 року. І другий момент: досі не завершена територіально-адміністративна реформа, частина громад у нас вже об'єднані, частина ще ні. Вибори ж доцільно проводити тоді, коли адміністративно-територіальний устрій буде остаточно оформлено".

За словами Андрія Єременка, у партії влади є велике бажання провести місцеві вибори вже цього року.

"Бажання є, але є і проблеми, у тому числі дві. Перша – вони просто не встигають набрати кандидатів. Вони в народні депутати набрали незрозуміло кого, а уявляєте, що буде, якщо доведеться дуже швидко тисячі нормальних кандидатів до місцевих рад підібрати? І друга проблема – процедурна. Потрібно правильно і аргументовано оформити процедуру. Хоча на місці Кличка я б готувався до виборів дуже сильно", – каже Андрій Єременко.

Посадки і кримінальні справи

Очевидно, що, сконцентрувавши владу, нове керівництво країни не забуде якомога швидше показати, хто в домі господар. Тим більше, що запит в суспільстві на боротьбу з корупціонерами надзвичайно високий.

"Схоже, що осінь буде у нас дуже гарячою на предмет посадок і судово-правових конфліктів. Думаю, це буде ще один з важливих сюжетів цієї осені", – каже Володимир Фесенко.

У свою чергу, Андрій Єременко зазначає, що, провівши низку показових процесів, партія влади зможе не тільки продемонструвати народу рішучість в сфері боротьби з корупцією, а й вирішити завдання цементування партії.

"Буде боротьба з корупцією, показова і красива. Я б поставив відсотків 70 ймовірності, що до Нового року будуть посаджені один депутат від "Слуги народу" і один – від будь-якої іншої фракції. Не менш ніж. Причому першим повинні посадити депутата від "Слуги народу". Це потрібно з багатьох причин. По-перше, вони не змогли добре утрясти списки, і фракція погано контрольована. Кого-то посадиш – дивись, і фракція контрольованою стане. По-друге, це гарний жест для всієї країни: бачите, свого зловили на корупції і посадили. А з іншої фракції – рівно з тієї ж причини. І я дуже здивуюся, якщо вони цього не зроблять, тому що це те, що їм "треба-треба", – каже Андрій Єременко.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що експерти назвали уряд Гройсмана найреформаторськішим.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти