Спроба зняти з себе все і урок хороших манер для Ляшка. Чим займалася сьогодні Верховна Рада

Нардепи запустили процес зняття депутатської та суддівської недоторканності, поспілкувалися з Яценюком і Гонтарєвою і ледь не побилися через Коломойського

Депутати Верховної Ради, після тижня напруженої пленарної роботи, покинули сесійну залу до початку лютого.

Канікулами це, звичайно, не назвеш, спікер Володимир Гройсман позбавив підлеглих традиційного зимового постсесійного відпочинку, та й сама перша сесія VIII скликання офіційно повинна закритися не сьогодні, як передбачалося, а 3 лютого, і відразу ж відкритися нова. Але, все ж, цілих два тижні – спочатку комітетська, а потім і регіональна – без пленарок у них буде.

Реклама

ЗНЯТИ ВСЕ. Незважаючи на те, що спочатку порядок денний залишала бажати кращого, хіба що довгоочікувана зустріч з главою НБУ Валерією Гонтарєвою, якою депутати, за їх словами, домагалися цілий місяць, і про яку весь цей час не знала чи то сама Гонтарєва, чи то спікер Гройсман від неї приховував (думки в залі щодо цієї майже детективної історії розділилися). Однак з ранку раніше керівників фракцій несподівано зібрав у себе глава держави Петро Порошенко і заявив про те, що він внесе, та що там – уже вніс законопроект про зняття недоторканності депутатів.

Законопроект №1776 "Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності депутатів і суддів)". Президент запропонував внести зміни до трьох статті Основного закону (80, 126 і 129). З 80-ї зникають дві фрази: "Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність" і "народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані".

При цьому, щоправда, залишається норма, що народні обранці не несуть відповідальності за що саме вони тиснуть на кнопки або що говорять з трибуни, "за винятком відповідальності за образу чи наклеп".

Реклама

Що стосується суддів, то там ситуація ще складніша: недоторканність, з одного боку знімається, але залучити людини в мантії можна буде до неї лише після рішення Вищої Ради юстиції. Без її відома суддя "не може бути затриманий і до нього не може бути застосовано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання при скоєнні або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину проти життя і здоров'я людини".

"Залучення суддів до юридичної відповідальності здійснюється на загальних підставах. Судді не можуть бути притягнуті до юридичної відповідальності за діяння, вчинені у зв'язку із здійсненням правосуддя, крім випадків прийняття завідомо неправосудного судового рішення, порушення присяги судді або вчинення дисциплінарного правопорушення", – йдеться, у свою чергу, в поправці до статті 129.

З загальною ідеєю зняти все ніхто в залі особливо не сперечався, ні в коаліції, ні в опозиції. Правда, багатьох депутатів обурило те, що почав гарант Конституції не з себе, а з нардепів.

Реклама

- Був би сильний чоловічий вчинок з боку Порошенка, якби він почав зі 120-ї статті, – зауважив Нестор Шуфрич.

Нардеп від Опозиційного блоку був взагалі налаштований вельми іронічно, зауваживши, що за роки парламентської роботи він уже замучився голосувати за спроби скасувати депутатську недоторканність: спочатку при Кучмі в 1999-му році, потім при Ющенку, при Януковичі, тепер ось – при Порошенку.

- Цей закон замилює людям очі, – обурився, в свою чергу, Ігор Луценко з "Батьківщини".

Але бурхливе обговорення фактично нічого не означало: поправки навіть не ставилися на голосування, нардепи лише підтримали їх включення до порядку денного. Зміни до Конституції – процедура довга і складна. Після первісного схвалення не менш, ніж двома третинами голосів (а сьогодні, підкреслимо, і цього не сталося), поправки "підуть" до Конституційного суду, пройдуть там перевірку на предмет відповідності основному закону, після чого лише на наступній, після тієї, на якій відбулося первинне голосування, сесії парламенту будуть прийняті остаточно. Так написано в Конституції. Що, втім, не завадило після включення до порядку деяким нардепам радісно відчитати у Фейсбуці, що недоторканність скасували...

Є теоретична ймовірність того, що "початкове" ухвалення, перед відправкою в КС, відбудеться 3 лютого, – каже "Сегодня.ua" нардеп Ігор Мосійчук. "У нинішньому вигляді його приймати, фактично без реального зняття недоторканності з суддів – профанація. А якби ми проголосували б за нього сьогодні, то втратили б можливість потім вносити зміни. Президент почув рада коаліції, зараз він забере назад проект, в нього внесуть відповідні зміни, і на найближчих засіданнях він буде прийнятий, після чого направлений в КС", – продовжує депутат.

Розгляд Конституційним судом – це, треба зауважити, теж не день і не два. За словами депутатів, займе це не менше місяця. А якщо депутати з якихось причин голосування "провалять", то наступного разу повернутися до таких змін до Конституції можна буде лише через рік.

ГРОШІ ДЛЯ ГОНТАРЄВОЇ. Заслухали народні депутати і довгоочікувану главу Національного банку Валерію Гонтарєву. Відставки вимагати не стали – з самого ранку було зрозуміло, що навіть якби відповідна постанова раптом з'явилася, голосів б для неї не набралося. "Немає голосів", – не без смутку в голосі зауважив "главрадикал" Олег Ляшко журналістам у кулуарах, а ледь банкір вийшла на трибуну, вирішив висловитися по-своєму, підбігши і кинувши їй в обличчя пачку доларових і гривневих купюр.

Гройсман обурювався: пригрозив взагалі закрити засідання, якщо нардепи продовжать порушувати дисципліну і пообіцяв розібратися, звідки у народного депутата ці гроші, покаравши його, якщо вони фальшиві. Спікер разом зі своїм заступником Андрієм Парубієм і Ляшком зникли в приміщеннях за спікерською трибуною.

- Я не народний депутат, я не звикла до такого цирку, – з посмішкою парирувала Гонтарєва.

gont2

А поки Гройсман робив навіювання Ляшку, навчаючи його хорошим манерам, Валерія Гонтарєва встигла запевнитищо "НБУ буде продовжувати політику гнучкого курсу", що "ринок ще не знайшов рівноважний курс", але при цьому "валюту купувати не потрібно! "Кожен, хто купує валюту, створює паніку. Якщо ви їдете за кордон, ви можете використовувати платіжну картку і платити нею за все що завгодно", – сказала вона.

Також голова Нацбанку зізналася, що її не влаштовує її власна зарплата в 10 тисяч гривень. А ще нагадала, що НБУ – не рятівник нації, і якщо промисловість знищена, то банкіри тут точно не допоможуть. "Золотовалютні резерви складають всього 7,5 млрд доларів, падає промислове виробництво... І в цьому ми з вами живемо. Чи міг НБУ сам впоратися з цими викликами? Чи є хоч одна конституція, яка покладала б відповідальність за нацвалюту тільки на регулятора? Такого ніде немає, тому що тільки консолідована діяльність усіх гілок влади може це зробити! НБУ не може замінити промисловість, бути і імпортером, і експортером, і митницею, та податкової. А адже курс – лише дзеркало того, що відбувається в економіці", – підкреслила банкір.

Тим часом повернулися Гройсман, Парубій і Ляшко.

- Мені тут сказали, що я повинен принести вибачення пані Гонтарєвій, – почав нардеп, Гройсман свердлив його поглядом з трибуни, – якщо я в чомусь винен. Але хто вибачиться перед українським народом за курс...

Спікер впустив обличчя на руки, усвідомивши всю марність виховної бесіди.

БІЙКА ЧЕРЕЗ "УКРНАФТУ". Але Гонтарєва і скасування недоторканності виявилися не єдиною темою, через яку парламентарії готові були розпочати бійку в боротьбі з прямому сенсі цього слова (Гройсман пригрозив відкрити депутатам спортзал). Суперечки виникли через прийняті у середу поправки в закон про акціонерні товариства, скорочуваний кворум, необхідний для проведення зборів акціонерів. За задумом його автора Олега Ляшка, він, зокрема, допоміг би повернути у власність держави компанію "Укрнафта", частково контрольовану групою "Приват" Ігоря Коломойського.

Його поспішив розчарувати прийшлий з ранку на урядову годину прем'єр Арсеній Яценюк. "Прикро, що проголосований парламентом закон не поширюється на компанію "Укрнафта". Саме тому, звертаюся до членів парламенту, внести відповідні зміни до цього закону, тому що цей законопроект похапцем приймався і, на жаль, цей закон ніяк не стосується управління компанією "Укрнафта", – повідомив прем'єр, паралельно, правда, все одно пообіцявши загальні збори акціонерів провести і менеджмент поміняти.

До середини дня поправки у Ляшка з'явилися, він зажадав внести їх до порядку денного і терміново розглянути. Гройсман поставив питання на голосування, але голосування провалилося. Радикал кинувся в бій... І тут підійшло до кінця денне пленарне засідання.

Пропозиція продовжити на годину не знайшла підтримки, продовжили на 15 хвилин...

- За регламентом без голосування не можна продовжувати більше, – сумно повідомила віце-спікер Оксана Сироїд, – ви ж самі не проголосували...

І народні обранці змушені були розійтися – поки до 3 лютого.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51703.41

Bitcoin Cash (BCH)

263.46

Binance Coin (BNB)

380.9

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

26.03

Litecoin (LTC)

68.64

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.62

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти