Польщі пора змінити своє ставлення до України – Rzeczpospolita

6 грудня 2016, 09:48

Без усвідомлення нових реалій політика Варшави щодо Києва приречена, пише видання

З дня вступу до Євросоюзу, який настав більш десятиліття тому, польська політика щодо Києва була зосереджена на стратегічній меті інтегрувати Україну в європейське співтовариство. Вона спиралася на три основи. По-перше, створення "Європейського світу" в межах ЄС визнавалося корисним процесом і безальтернативним. По-друге, будівництво "Заходу на Сході" – процес хоч і складний, але можливий. По-третє – Холодна війна залишилася в минулому, а разом з нею і імперські амбіції Росії. Сьогодні ці принципи втратили своє значення, а контекст польсько-українських відносин радикально змінився. Про це на сторінках Rzeczpospolita пише колишній посол Польщі в Росії Катажина Пелчинському-Наленч.

Реклама

На її думку, Євросоюз з центру тяжіння і джерела стандартів дедалі більше перетворюється на оточений з усіх боків острів, який не так "експортує" власні рішення, як намагається захиститися від зовнішніх атак. Трансформація України навіть під загрозою російських танків протікає дуже повільно і з великим опором. На думку автора, очевидно, що модернізація української держави займе десятиліття. На додачу до проблем Заходу і самої України більш виразною стає поведінка Росії, яка відверто ставить під питання право сусідніх країн на повний суверенітет. Претензії Москви – це не повернення до Холодної війни, але вони стали реваншем, контрнаступом після поразки в тому старому конфлікті.

На відміну від Холодної війни, зараз лінія, через яку амбіції Кремля не вирішуються переступити, чітко не накреслена. Анексія Криму, війна в Донбасі, провокації в Балтійському морі – все це не що інше, як спроба посунути цю лінію все ближче до Заходу. І головним полем конфронтації за кордон "російської сфери впливу" стала саме Україна.

Сприйняття нової реальності польсько-українських відносин з усіма її проблемами, слабкістю Заходу і маргіналізацією Польщі точно ні легке, ні приємне. Однак без усвідомлення нових реалій політика Варшави щодо Києва приречена не тільки на перетворення в ритуал повторення заяложених гасел, а й у безцільний дрейф. Візити та контакти на високому рівні відбуваються, але вони служать лише цілі збереження відносин на нинішньому рівні без будь-яких більш широких стратегічних бачень.

Тим часом, на думку автора, політика щодо України для Польщі має набагато більше стратегічне значення, ніж будь-коли в минулому. Вона стала ключем до стримування життєво небезпечного для Польщі процесу геополітичних розділів в центрально-східній частині Європи з усіма його наслідками, такими як визнання "меншої європейськості" деяких країн і застосування до них "особливих" стандартів безпеки, що призведе до прийняття права Росії на обмеження суверенітету її сусідів. Польща надто слабка, щоб самостійно підірвати цю загрозливу тенденцію. Але вона може її обмежити. У відносинах з Україною це означає, перш за все, діяти на благо зміцнення української державності.

Реклама

"Розпад української держави став би катаклізмом, який призведе до хаосу і поставить під питання все основи європейської безпеки. Польща також повинна робити все можливе, щоб не допустити віддалення України від Євросоюзу або появи ситуації, в якій ідентичність української держави і народу будувалося б на протиставленні до Польщі і Європі", – йдеться в статті.

Якщо перевести все це на мову конкретної політики, можна виділити три особливо важливі поля діяльності. Перечекайте всього, Польща надзвичайно компетентна в сфері створення і поліпшення ефективності функціонування органів самоврядування. На думку автора, допомога Україні в цьому полі могла б стати значним внеском у стабілізацію української держави. Певні дії в цьому напрямку вже реалізовані, однак їх варто було б розширити. При цьому співпраця з Києвом треба позиціонувати перед іншими країнами ЄС як позицію Польщі в стабілізації ситуації в регіоні, яка виходить за межі звичних двосторонніх відносин. Це наділило б Варшаву іміджем країни, яка бере на себе частину відповідальності за безпеку в Європі.

В тренді
Українська армія одна з найсильніших в Європі: в США похвалили Україну

Треба також пам'ятати, як зазначає автор, що політика щодо України тісно пов'язана з внутрішньою польською політикою. Пропольськи і проєвропейський мислення українців виховується через досвід мільйонного спільноти мігрантів.

"Для наших відносин має велике значення те, чи відчувають громадяни України себе в Польщі в пошані і в безпеці чи зацькованими і приниженими. Тому принципово важливо викорінити все провокації, які можуть привести до польсько-українському міжетнічного конфлікту. Тут ні в якому разі не йде мова про обмеження навіть найскладніших історичних дискусій, а мова йде про недвозначно жорсткому засудження популістських і націоналістичних ексцесів, таких як знищення пам'ятників або спалення прапорів. Варто пам'ятати, що в Україні теж є націоналісти, є польська меншина, польські пам'ятні місця і кладовища", – йдеться в статті.

Важливим питанням залишається і спільний кордон. Від її пропускної здатності залежить ефективність економічних і туристичних контактів. Питання кордону має також європейський вимір. Після скасування віз для українців, яке ймовірно може статися найближчим часом, кількість бажаючих приїхати в Польщу виросте. "Було б добре, якби польсько-український кордон стала не бар'єром, а воротами в ЄС", – йдеться в статті.

Реклама

Нагадаємо, під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком президент Польщі Анджей Дуда запевнив, що Польща підтримує Україну не залежно від зміни влади. "Так було 25 років тому, коли Україна стала незалежною і суверенною, так було за часів Помаранчевої революції, так було тоді, коли українські стояли на Майдані і гинула Небесна сотня за вільну, незалежну Україну", – сказав Дуда.

Крім того, після зустрічі президентів стало відомо, що Україна і Польща уклали угоду про співробітництво в сфері оборони.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти