Конфлікт на Донбасі: про що не змогла домовитися "нормандська четвірка" і що зуміли узгодити

14 квітня 2015, 16:02

Андрій Черкашин

Зустріч глав МЗС нормандської четвірки – проміжний етап Мінських домовленостей, а основні рішення щодо конфлікту в Донбасі потрібно чекати від кулуарного спілкування Керрі і Лаврова

Зустріч глав МЗС "нормандської четвірки", яка відбулася 13 квітня в Берліні, на думку українських політологів, мала значення проміжного етапу у виконанні домовленостей, досягнутих главами чотирьох держав 12 лютого в Мінську. Деякі питання, наприклад, про введення миротворців, так і залишилися за рамками. У той час як акцент був зроблений на дві ключові позиції – заклик до старту процесу створення чотирьох контактних груп для виконання політичної частини Мінська-2, і домовленість про продовження виведення із зони конфлікту важкого озброєння.

Реклама

362910-01-08_01

Фото AFP

Про що домовились: вивід танків і формування робочих підгруп

Глави МЗС "нормандської четвірки" закликали сторони українського конфлікту якомога швидше призначити своїх представників у робочі підгрупи в рамках тристоронньої контактної групи з України.

Реклама

"Ми закликаємо учасників терміново завершити формування робочих груп у рамках тристоронньої контактної групи якомога швидше", – йдеться в узгодженому учасниками зустрічі заяві її голови.

Глава МЗС ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр, виступаючи перед журналістами після закінчення зустрічі, повідомив про досягнення домовленості про продовження виведення із зони конфлікту в Україні важкого озброєння.

363427-01-08

Фото AFP

"Досягнута угода про подальший відвід важкого озброєння, в тому числі і танків", – сказав Ф.-В.Штайнмайер.

Реклама

Де немає компромісу: соцвиплати і миротворці

У той же час, керівник зовнішньополітичного відомства Німеччини висловив стурбованість присутністю ряду серйозних протиріч. За словами Штайнмайера, зустріч в Берліні вказала на відмінності позицій Москви і Києва. "У нас відбувся інтенсивний і частково суперечливий діалог. Він виявив розбіжності в думках Києва і Москви", – сказав він.

Керівник українського МЗС Павло Клімкін своїм коментарем ЗМІ підтвердив оцінку Штанмайєром, назвавши переговори складними.

"Я оцінюю цю зустріч як дуже важку, це традиційно. Нам вдалося домовитися з низки питань, а з інших питань ми будемо продовжувати дискусію", – сказав Клімкін.

Клімкін вважає, що учасники "нормандського формату" по Україні готові обговорювати введення миротворців.

Реклама

"Я підняв цю тему. В принципі, наші партнери готові говорити про різні опції", – сказав він.

"Я чітко позначив логіку такої місії. Це повинна бути місія підтримки мінських домовленостей. Я чітко позначив ті сфери, де місія могла б і повинна бути корисна. І ми продовжимо дискусію", – додав міністр.

Політолог Олексій Гарань вважає, що питання миротворців є на сьогоднішній день важливим кроком для України. "Пропозиція про миротворців не відкинута, вона обговорюється, це інструмент дипломатичного тиску на Росію. Зараз складно передбачити, чи будуть миротворці, але це такий же інструмент тиску на Росію, як і питання поставок зброї", – говорить він.

Крім того, одним з протиріч між позиціями України та Росії в Москві бачать питання фінансування окупованих територій.

"Мінські домовленості повинні виконуватися в повному обсязі, не тільки у військовій частині, а й політичній, економічній та гуманітарній. Неправильно і погано, що триває економічна блокада Донбасу, не виплачуються соціальні допомоги та пенсії", – повідомив у коментарі ЗМІ міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров за підсумками зустрічі.

343218-01-08

Багато жителів Донбасу залишилося без засобів до існування. Фото AFP

В тренді
Позбавити ОАСК повноважень: які скандали тягнуться за Київським адмінсудом

Нагадаємо, жителям районів, які непідконтрольних української влади, нараховуються покладені виплати, однак люди не можуть зняти гроші, оскільки банківська система в цих населених пунктах не працює. Жителі Донбасу змушені виїжджати за межі зони боїв, для чого необхідно оформляти відповідну перепустку і долати численні блокпости.

Зобов'язання України щодо відновлення економічних зв'язків на Донбасі прописані в Мінських угодах. "Січнева резолюція Ради Європи говорить про те, що Україна повинна фінансувати у повному обсязі всі соціальні програми на території Донбасу. Тобто, якщо ми визнаємо цю територію своєю територією, то ми повинні утримувати простих громадян на цій території. Це резолюція Парламентської асамблеї ради Європи. Також і мінські домовленості говорять про те, що Україна повинна виділяти кошти і всіляко підтримувати в соціальному плані громадян України, які живуть на Донбасі. Тобто це не вимога Росії, а вимога Європейського союзу, а також зобов'язання, що виникає з мінських домовленостей. А у нас більше прийнято говорити про те, що пенсії старими або соціальні допомоги стануть економічною допомогою бойовикам", – пояснює політолог Кость Бондаренко.

Підсумки: основні переговори ще попереду

За підсумками зустрічі глав чотирьох МЗС у Берліні, політологи сходяться на думці, що основні політичні формати і переговори ще попереду.

"Зустріч дала надію на продовження перемир'я і на світ. Перемир'я не зірвати, песимізму щодо угод не було висловлено, Штанмайєром на правах глави МЗС провідної європейської держави заявив, що альтернативи мінським угодами немає. Сторони домовилися про створення робочих контактних груп. Ці робочі контактні групи будуть купірувати ось ті проблеми реалізації мінських угод, які є. Можна сказати, що "нормандська четвірка" розраховує на те, що можна не без складнощів не без проблем, але все ж йти по шляху реалізації угод в мінському форматі. Ці робочі групи повинні займатися суто конкретикою, прикладними завданнями – це непоганий сигнал ", – оцінює вчорашню зустріч політолог Вадим Карасьов.

Виходом для України з кризи, що склалася протиріч позицій Києва і Москви, про який говорить Штанмайєром, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань бачить дотримання Мінських угод.

"Перш за все, необхідно дотримуватися мінських угод – це пункти про відвід озброєння, припинення вогню, обміну полоненими. Але якщо Росія і далі буде сприяти порушенню цього, потрібні небудь санкції, або введення миротворців ЄС або ООН в зону конфлікту, посилення обороноздатності України", – зазначає Гарань

На думку політолога, вся відповідальність за невиконання домовленостей лежить на Москві.

"Бойовики відвели важке озброєння? Ні. Вони продовжують зривати перемир'я? Продовжують – постійно відбуваються перегрупування сил і атаки. Чи можливо це без Москви, поставок озброєння і наявності російських офіцерів і генералів на місці – неможливо. Напевно, відповідальність за ситуацію на місці несе безпосередньо Росія, яка і є підписантом Мінських угод ", – говорить Гарань.

Політолог підкреслює, що дії Росії в даному випадку спрямовані в бік легітимізації бойовиків.

"Те, що Росія намагається нав'язати Україні прямі контакти з бойовиками, якось легітимізувати їх – це гра Росії, це зрозуміло. Вони бажають повторити те, що було в Придністров'ї – легітимізувати сепаратистів. Тобто те, що зараз відбувається – це для Москви така димова завіса – перекласти відповідальність на Україну і на так звані "ДНР", "ЛНР", – відзначає професор.

На думку політолога Костя Бондаренка, зустріч в Берліні мала швидше номінальний характер.

"Ніяких політичних підсумків цієї зустрічі, є тільки побажання щодо продовження відведення озброєнь від лінії зіткнення, всі інші питання політичного характеру повинні розглядатися пізніше", – говорить він.

Бондаренко говорить про проблему самого формату "нормандської четвірки".

"Нормандський формат неповноцінний тим, що в ньому не беруть участь США – один з основних учасників конфлікту на Сході. Сполучені Штати завжди можуть сказати, що це приймалося без них, і вони це не визнають. Природно, вони публічно цього не скажуть, публічно вони скажуть, що вони вітають нормандський процес, а кулуарно будуть проводити свою політику. Не треба забувати, що це війна не Києва з Донбасом, це війна Сполучених Штатів з Росією. Більше уваги варто приділяти зовсім четвірці. Глобально вирішуватися все буде кулуарно і на іншому рівні, на неформальних зустрічах Керрі і Лаврова", – зазначає політолог.

Нагадаємо, поки політики обговорювали в Берліні створення контактних груп, спрямованих на регулювання процесу виконання мінських домовленостей, на Донбасі погіршилася ситуація з обстрілом з боку бойовиків.

336819-01-08

Так, згідно з даними групи "Інформаційний спротив", за останню добу в зоні проведення військової операції було зафіксовано більше 20 обстрілів. Минулого тижня середня кількість обстрілів за добу було в межах 15.

У Донецьку вже кілька днів поспіль зберігається напружена обстановка. Як повідомляють місцеві жителі, минулої ночі не вщухали обстріли Київського району. На даний момент комунальні служби міста повідомляють про, як мінімум, один зруйнований будинок.

Таким чином, контроль за дотриманням мінських домовленостей, а саме пунктів договору про припинення вогню і відведення важких озброєнь, виглядає особливо актуальним в ці дні.

Всі подробиці в спецтемі Зустріч Нормандської четвірки

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти