Політики оцінили звільнення ЦВК

14 вересня 2019, 01:12

"Сьогодні" також взяли коментар у представника самого Центрвиборчкому

Реклама

Членів ЦВК звільнили в повному складі. Таке рішення сьогодні прийняла Верховна Рада з ініціативи президента. "Сьогодні" з'ясовували, як це прокоментували різні фракції в парламенті, і як відреагували на звільнення в самому Центрвиборчкомі.

Питання про дострокове припинення повноважень всього складу Центральної виборчої комісії до порядку денного заздалегідь не вносили. Але оскільки ініціював питання президент – не розглянути його депутати не могли.

"Протягом позачергових парламентських виборів-2019 ЦВК неодноразово проявляла політичну упередженість в рішенні окремих питань. Наслідком цього стали численні судові позови, в яких рішення, дії або бездіяльність ЦВК були визнані судом протиправними. Свої рішення суд мотивував тим, що ЦВК не вжила всіх можливих заходів щодо реалізації виборчих прав громадян", – заявив заступник голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Така позиція провладної більшості викликала обурення інших народних депутатів. Мовляв, аргументи президента – неконструктивні.

"Уже стерли язикик і зуби, кажучи, скільки недоліків в законі про ЦВК. Закон нікого не цікавить! Але за надуманими, давайте називати речі своїми іменами, підставами, ми повністю змінюємо орган, за яким, підкреслюю, зазначено – сім років каденції, і 300 голосів, саме для того, щоб забезпечити спадкоємність цього органу", – заявив народний депутат Сергій Рахманін (фракція партії "Голос")

І хоча багато народних депутатів наполягали на тому, що при розгляді такого питання повинні бути присутніми представники ЦВК, в партії "Слуга народу" посилаються на закон.

"Це по закону необов'язково. Президент має право подати на розгляд Верховної Ради мотивовану пропозицію, а він мотивував це в своєму листі. І ми розглядаємо і можемо не заслуховувати", – заявила народний депутат Ірина Верущук (фракція партії "Слуга народу").

Реклама

Щоб розпустити всіх членів Центрвиборчкому, треба набрати конституційну більшість в парламенті. Це 300 голосів. У залі проголосував 341 депутат. Рішення було прийнято.

У ЦВК офіційно коментувати таке рішення парламенту відмовилися. Але "Сьогодні" вдалося поспілкуватися по телефону з заступником голови Центральної виборчої комісії.

"Там немає жодного справжнього юридичного аргументу, всі надумані. З рішенням я згоден, воно прийнято в рамках закону. А з аргументами щодо цього рішення не згоден. Якби там були юридичні аргументи, то я, може, там щось і заперечували б, а так – ні, в жодному разі. У мене є своя честь і своя гідність", – говорить заступник голови ЦВК України Євген Радченко.

За сумлінну працю Центрвиборчкому подякував п'ятий президент України Петро Порошенко. Зазначив: результати їх праці – це чесні вибори, визнані в світі.

"Комісія не пропрацює і року, але за цей час бездоганно провела дві виборчі кампанії. Міжнародні організації та спостерігачі вибори Верховної Ради і Президента визнали такими, що повністю відповідають європейським стандартам. І сьогодні, голосуючи за звільнення ЦВК, більшість просто вистрелила собі в ногу. Власним сумнівним рішенням поставила під сумнів легітимність і президента і парламенту", – заявив п'ятий президент України Петро Порошенко.

Свою реакцію оприлюднили і народні депутати минулого скликання.

"Звільнення всього складу Центрвиборчкому, який найбільш чесно за всі роки незалежності провів президентські і парламентські вибори, – це показова розправа з усіма, хто служить закону, а не новій владі", – заявив лідер Радикальної партії України Олег Ляшко.

Реклама

І оскільки рішення вже прийнято, в правлячій партії вже з завтрашнього дня будуть розглядати кандидатури на вакантні місця в Центрвиборчкомі.

"Діє так званий, перепрошую за це слово, квотний принцип. В хорошому сенсі. Всі фракції з завтрашнього дня можуть надати своїх кандидатів. Які будуть призначені відповідно до чисельності фракції, відсотків, які їм надали виборці", – заявив народний депутат Олександр Качура (фракція партії "Слуга народу").

Проголосували народні депутати ще за два важливі проекти законів, поки – в першому читанні. Один покликаний зробити роботу обранців більш прозорою. Всі їхні запити в органи будуть в публічному доступі. Другий – мотивувати не покривати корупціонерів. Той, хто повідомить правоохоронцям про значний хабарий – отримає 10% від його суми.

Нагадаємо, комітет Ради схвалив розпуск ЦВК на засіданні 11 вересня.

Сама ж Центральна виборча комісія України вважає, що подання президента України Володимира Зеленського про дострокове припинення повноважень складу комісії може бути політично мотивованим рішенням і в цьому випадку воно може спричинити відповідальність глави держави і парламенту.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти