Політика другого сорту: чому курс долара знову почав рости, а вибори виявилися непотрібними

20 листопада 2015 8:04

Олександр Ростовцев

Щедрість РФ в результаті може виявитися пасткою

Другий тур місцевих виборів, відставка Яроша і, звичайно, фінансові взаємовідносини з Росією і МВФ – ось те, що розбурхувало країну в останні сім днів. Особливо останнє, оскільки курс долара, що висунувся на позначку 25 гривень, мало кому до душі.

Реклама

НАЙНЕПОТРІБНІШІ ВИБОРИ. Але найбільш гучною подією був все-таки другий тур виборів, у більшості виборців не викликав нічого, крім роздратування. Хоча влітку з ідеєю його проведення носилися, як з панацеєю від усіх бід, виявилося, що другий тур - як другий сорт: лежить на тій же вітрині, але купувати вже не хочеться. Ось виборець і проголосував ногами убік від виборчих дільниць.

У більшості випадків другий тур виборів мера нічого не змінив. І тому можна зрозуміти Віталія Кличка, який спересердя казав про "величезну сумe грошей": її можна було б заощадити, не проводячи зайве голосування. Звичайно, сума, може, і не "величезна", але для столиці, що оголосила дефолт, зайвою вона не була б.

У тих же випадках, коли переможець другого туру виявився іншим, ніж у першому турі, говорити про легітимність доводиться ще менше, ніж після голосування 25 жовтня. Справа в тому, що в першому турі голосували ЗА певного кандидата, а в другому – ПРОТИ. А "голосування проти", та ще й при катастрофічно низькій явки, свідомим вибором не назвеш.

Не кажучи вже про те, що вибори при очікувано низької явки – найкраща середа для фальсифікацій: надто вже багато невикористаних бюлетенів залишається, які створюють спокусу у не самих розбірливих кандидатів підправити результати першого туру.

Реклама

Так що, якщо парламент ще піклується про демократію, то закон про місцеві вибори краще розгорнути у зворотний бік в частині виборів мера. А ще краще – повністю скасувати його, тому що система "відкритих списків" не тільки виявилася складною, але і повністю себе дискредитувала, коли люди, за яких голосували, стали пачками відмовлятися від мандатів, щоб в ради пройшли ті, хто потрібен партіям.

ЕПОХА ПРОВІДНИКІВ. І це стало не єдиним прикладом того, як партійні інтриги на корені вбивають сутність публічної політики. Другим прикладом останнього тижня стала відставка Дмитра Яроша з поста глави "Правого сектору".

Останнім часом партійних лідерів радикалів стало модно навіть у російськомовних текстах називати "провідниками", не розуміючи, що в російській це слово означає щось, пов'язане або з залізничними вагонами, або з електрикою. І в тому, і в іншому випадку йдеться не про лідера (провідник), а про когось або про щось підпорядкованеу або використовуване для досягнення чужих цілей.

Партійні інтриги в "Правому секторі" призвели до того, що Ярош виявився не лідером, а саме провідником, що і стало причиною для відставки. А ще показало всій країні, що радикальні революціонери нічим не відрізняються від інших політичних партій, які під гарною обгорткою приховують клубок змій, що борються за фінансові потоки.

Не пропусти!
Нідерланди – Австрія: онлайн-трансляція матчу суперників України на Євро-2020
Депай vs Алаба, Нідерланди vs Австрія

ПОДАРУНОК РФ АБО ПАСТКА. Втім, все це відійшло на другий план на тлі фінансової лихоманки, яка порушувала "температуру" долара в обмінниках до 25 гривень. Протягом усього тижня американська валюта додавала на міжбанку по 30-50 копійок щодня, нагадавши першу фазу сумнозвісної лютневої кризи.

Реклама

Причин у нинішнього стрибка декілька. Одна з них – питання про борг в $ 3 млрд перед Росією, що залишається невирішеним. Правда, цього тижня Кремль все-таки зробив свою пропозицію, зовні навіть виглядаючу щедрою, – розстрочити виплату боргу по $ 1 мільярду протягом трьох років. Але зовнішня щедрість, цілком можливо, містить пастку, яка може звести нанівець всі зусилля Мінфіну за останні місяці щодо реструктуризації комерційного боргу.

Справа в тому, що російський борг так і завис у статусі між державним і комерційним, а тому ексклюзивні умови його реструктуризації, природно, можуть викликати бунт серед комерційних кредиторів, нещодавно погодилися на списання 20% позичених Україні грошей. І згода з російськими умовами може означати розрив угод з рештою кредиторів.

З великою ймовірністю Кабмін на це не погодиться, що збереже колишні домовленості, але залишає невирішеним питання, як бути з російськими 3 млрд.

МВФ НЕ ДОЧЕКАЄТЬСЯ? Однак головна причина нинішньої лихоманки на валютному ринку – це все-таки відносини України з МВФ. Черговий транш завис ще у вересні, і минулого тижня фонд надіслав чергову місію, щоб з'ясувати, як українська влада планує виконувати взяті на себе зобов'язання в 2016 році.

У суботу місія відправиться назад – схоже, що з сумним для України висновком. Вона так і не дочекалася від уряду проекту бюджету, оскільки Мінфін і Верховна Рада все останні тижні вели кулуарну війну з приводу податкової реформи.

Реклама

Війна велася з перемінним успіхом, і на даний момент жодній зі сторін не вдалося домогтися вирішальної переваги. А це означає, що в найближчі тижні не буде ні ясності по бюджету, ні траншу від МВФ. Тільки гранати, що перелітають з окопів Мінфіну в парламентські окопи і назад, рикошетом б'ють по курсу гривні.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти