Чому США не захищають Україну від Росії: Марчук чітко роз'яснив Будапештський меморандум

1 липня 2018 16:51

Згідно з документом, ні до американців, ні до інших країн- "гарантів" не може бути претензій, але Україні від цього не легше

Будапештський меморандум був підписанийтакимчиномміжУкраїноютакраїнами-"гарантами",щоніСМША,ніБританія, і ніхтоінший незобов'язанізахищатинашукраїнувідагресіїРосії.Про ценаписавуFacebookекс-главаСБУіМіністерстваоборони,колишнійсекретарРНБОЄвгенМарчук.

Реклама

"По-перше, в англомовному оригіналі тексту Меморандуму ні в його назві, ні в самому тексті жодного разу не вживається слово "гарантії – guarantees". Тим більше, немає словосполучення "дають гарантії". І, на жаль, це правда. І в назві, і в тексті, в основному, використовується формула "запевнення – assurances" – Memorandum on Security Assurances", – пояснив він.

Крім того, США, Франція, Китай і Великобританія, на відміну від Росії, не порушували умов документа, не погрожуючи Україні зброєю або будь-якого роду агресією, що означає відсутність будь-яких претензій до них в плані виконання домовленості.

"У статті 2 Меморандуму йдеться: "РФ, Британія і США підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, і ніяка їх зброя ніколи не буде використовуватися проти України". У цій статті єдиний раз в Меморандумі вживається словосполучення "підтверджують своє зобов'язання – reaffirm their obligation". Це дуже важливий момент. По-перше, підписанти "підтверджують своє зобов'язання ...". І що дуже важливо, що "ніяка їх зброя ніколи не буде використовуватися проти України". Тобто, не тільки ядерна, на чому наголошував Лавров (Глава МЗС РФ:"Ми ж не погрожували Україні ядерною зброєю", – говорив він). На мій погляд, це ключова стаття Меморандуму. Україна погано використовує її в дискусіях. Але є ще одне "але". Так, саме Росія грубо порушила цю та інші статті Меморандуму і весь світ про це знає. тобто, інші підписанти Меморандуму цю та інші статті не порушили і навіть не погрожували порушити їх. Це означає, що вони не є порушниками Меморандуму, і в цьому сенсі до них претензій немає", – написав Марчук
.

КолишнійсиловиквказавнаголовнупроблемуБудапештськогомеморандумудляУкраїниічомукраїни- "гаранти"не зобов'язанізахищатиїївідРосії.Зайогословами,встатті6чіткопрописано,щобудутьробитикраїнинавипадоквоєнної загрозидлянашоїкраїни.

"Остання стаття 6: "Україна, РФ, Британія і США будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, в результаті якої виникає питання щодо цих зобов'язань". Ось і все. Консультації, тобто переговори. Тому (якщо трохи спрощено) ці американські скептики кажуть: "Ми ж Меморандум не порушували? Ні. Нічим Україні не погрожували? Ні. Ми і тоді і зараз підтверджуємо наші запевнення вашої безпеки, територіальної цілісності і непорушності кордонів України. Запевнення! Assurances, як записано в Меморандумі.

Відзначимо,післятого,якРосіянапаланаУкраїну,особливогостро посталопитаннявиконаннякраїнами-гарантамисвоїхзобов'язаньпереднашою країною,аленаділівсевийшлосумно.Так наприклад, в США пояснили, чому не виконують відповідний договір. Екс-держсекретарДжонКерріговорив,щоамериканціне хочутьспровокуватищебільшунестабільністьвсвіті.

Іншакраїна-гарантукраїнськоїбезпеки-Росія-ізовсімзнайшлабезглуздепояснення. Так, міністр закордонних справ Сергій Лавров розповів як Росія "виконує" Будапештський меморандум. На його думку,якщоМоскване погрожуєУкраїніядерною зброєю,тоумовиугодидотримані.

Будапештськиймеморандум1994 рокупідписалиУкраїна,США,ВеликобританіяіРосія.Натомістьнате,щоКиїввідмовивсявідрозповсюдження ядерноїзброї,іншітрикраїни-США,БританіяіРФ-зобов'язалисягарантуватиУкраїнібезпекутатериторіальнуцілісність.Сайт"Сегодня"з'ясував, як проходила відмова Києва від ядерної зброї і до чого це призвело.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти