Чому Банкова "зливає" Саакашвілі і його партію

14 березня 2016, 08:10

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Протягом тижня презентують програму партії Саакашвілі, заявив Саша Боровик. Він також роз'яснив, куди ведуть амбіції одеського губернатора

Після провального голосування за відставку уряду Яценюка в Раді 16 лютого між командами Петра Порошенка і Міхеїла Саакашвілі пробігла чорна кішка. За інформацією джерел Сегодня.ua, зрив відставки уряду екс-президент Грузії назвав мало не зрадою з боку БПП. З одного боку в пропрезидентській партії дуже хочуть звільнити Арсенія Петровича, але з іншого – не хочуть пускати Саакашвілі на прем'єра, щоб не перебити рейтинг президента. Не сильно хочуть бачити в оновленій Раді і новий політичний проект губернатора Одеської області. І знову через боротьбу за рейтинги, які у БПП і інших парламентських партій і так неабияк просіли. Це прекрасно розуміють соратники Саакашвілі, тому наступного тижня готові презентувати програму своєї партії.

Реклама

КАБМІН РОЗБРАТУ.  Чутки і розмови про те, що в разі дострокових парламентських виборів БПП і новий політичний проект Саакашвілі можуть піти на вибори двома колонами зараз замовчують. Як і можливість губернатора Одеської області очолити уряд. Хоча, за інформацією наших джерел в АП і парламенті, це озвучували віце-президенту США Джо Байдену під час його візиту до Києва. По-перше, офіційний Вашингтон тонко натякнув, що не хотів би бачити Міхеїла Саакашвілі біля керма українського уряду. По-друге, від цієї ідеї відмовилися і на Банковій, коли побачили, як діяльність Саакашвілі "з'їдає" рейтинг БПП.

"Найбільше Саакашвілі і їх "Рух за очищення" "з'їдає" рейтинг "Самопомочі", як не дивно. Зачіпають трохи "Радикальну партію" і "Батьківщину", які будують свою роботу переважно на популізмі. Але і рейтинг БПП постраждав", – кажуть наші джерела на Банковій.

Один з депутатів НФ неофіційно розповів Сегодня.ua, що на певному етапі антикорупційна діяльність Саакашвілі і "Руху" була вигідна президенту і його команді: "Спочатку його антикорупційна кампанія була зосереджена на дискредитації прем'єра Яценюка і його оточення. А президента і його "любих друзів" не чіпали. Мені здається, команда президента в якійсь мірі використала Саакашвілі, щоб "злити" Яценюка, а потім почала "зливати" і самого Саакашвілі".

У БПП це, звичайно ж, заперечують, а Порошенко в ході прес-конференції в середині січня про роботу Саакашвілі відгукнувся так: "Саакашвілі був мною запрошений в Україну як людина, яку я знаю вже майже 30 років. Ви знаєте, що ми вчилися разом – я був на старшому курсі, був авторитетом для їх курсу з різних причин: починаючи навчанням, закінчуючи заняттям спортом. І я запросив і Міхеїла Саакашвілі, і Еку Згуладзе, і Давида Сакварелідзе, і Хатію Деканоїдзе, і багато інших. Жодної секунди я не пошкодував про це – і не шкодую зараз".

Реклама

Але це було до провального голосування за відставку Кабміну Арсенія Яценюка ввечері 16 лютого, коли, здавалося, в неминучому звільнення прем'єра були впевнені всі. Але коли на табло з'явилися лише 194 "за" з 226 необхідних, першими про "зраду" заговорили соратники Саакашвілі по "Руху за очищення", нардепи від БПП Мустафа Найєм і Сергій Лещенко. Мовляв, всю цю театральну постановку заздалегідь зрежисували на Банковій за домовленістю з командою прем'єра. А в цю ж ніч журналісти зловили Міхеїла Саакашвілі на вході в Адміністрацію президента. Правда, він і не приховував, що йде говорити з гарантом про ситуацію навколо провального голосування за відставку Кабміну.

КОНКУРЕНЦІЯ.  На наступний же день губернатор Одеської області сталося під куполом назвав "олігархічним переворотом", а подальше перебування БПП в коаліції – "важкої помилкою" і закликав пропрезидентську фракцію покинути ряди більшості. Але, реалізація його слів на практиці де-факто і де-юре привела б до дострокових парламентських виборів. Що, в принципі, і вигідно Міхеілу Саакашвілі і "Руху за очищення": губернатор Одеської області зможе стати прем'єром а "Рух" зайти в парламент. Але такий сценарій йде врозріз з планами Банкової.

"Після того, як Кабмін Яценюка подолав вотум недовіри в ВР, відносини команд президента і Саакашвілі охололи. Можна навіть сказати, що між ними чорна кішка пробігла ", – вважає один з" фронтовиків".

Втім, зараз Саакашвілі і "Рух за очищення" стали критикувати не тільки прем'єра, а й президента і його команду. Губернатор Одеської області відкрито заявляє, що "в Одесі члени партії Порошенко заважають ефективно проводити реформи". А члени "Руху за очищення" відкрито говорять, що на Банковій їх вважають конкурентами і владі невигідна поява нових політичних сил на горизонті.

"Звичайно, не вигідно. Будь-яке об'єднання може стати справжньою альтернативою сьогоднішній владі. Поява, розвиток і взагалі об'єднавчі процеси йдуть всупереч позиції Банкової і позиції сьогоднішньої політичної більшості. І я думаю, будуть прикладатися значних зусиль, щоб ці об'єднання не відбулося", – сказав Сегодня.ua член координаційної ради "Руху за очищення" Василь Гацько.

Реклама

Ще більше охололи відносини команд Саакашвілі і Порошенко після заяви першого про політичні амбіції в Україні. "Мої політичні амбіції в цій країні набагато більше, ніж стати прем'єр-міністром. Я хочу встановлення нових правил гри і приходу до влади в Україні нової політичної еліти", – заявив губернатор Одеської області в інтерв'ю грузинському телеканалу.

Ця заява, на думку багатьох українських експертів і політтехнологів, було як ніж у спину президенту і його команді. Правда, це більше схоже на гру слів і піар на публіку. У цьому ж інтерв'ю Міхеїл Саакашвілі заявив, що "Порошенко виступає за реформи, і саме це є його головною перевагою".

Але таке показове співробітництво з президентською командою на публіку не заважає лідерам "Руху за очищення" відкрито критикувати і самого Петра Олексійовича, і його найближчих соратників. Більш того, протягом наступного тижня "Рух" офіційно трансформується в партію – лідери руху представлять свою політичну програму. Про це Сегодня.ua розповів помічник Саакашвілі Саша Боровик.

- Раніше Міхеїла Саакашвілі називали одним з претендентів на прем'єра. Зараз про це мовчать, а "Рух за очищення" називають мало не конкурентом БПП і Банкової.

- Я сьогодні (13 березня – Авт.) буду писати частину програми "Руху" – це політична програма, по суті, – передвиборна. Це буде правоцентристська, фіскально-консервативна і соціально-ліберальна програма. Ми хочемо побудувати демократичну, європейську партійну організацію, в якій лідер вибирався б демократичним шляхом. Або, скажімо, якщо будуть вибори, то хто буде йти в списку першим, другим, п'ятим, десятим.

В тренді
"Був здивований": друг Коломойського прокоментував санкції
Реклама

- А коли буде презентація програми?

 - Думаю, протягом наступного тижня. Що стосується Банкової, на одному з форумів хтось пропонував, щоб Дмитро Шимків зачитав вітальну промову президента. Координаційна рада вирішила, що ми цього не хочемо. Просто під час відкриття Світлана Заліщук (нардеп від БПП – Авт.) сказала, що є така вітальна промова і показала інтернет сторінку, на якій її можна прочитати. На цьому, взагалі-то, закінчилася якась інтеракція з президентською командою. Є партії, які асоціюються з владою – це БПП і НФ. Ми однозначно як "Рух" стоїмо десь в опозиції, по суті, критикуємо уряд, нерішучість президента в боротьбі з корупцією, називаючи імена лідерів в БПП і НФ. І ми говоримо про те, що ця криза завершиться новими виборами. І в цій ситуації ці партії або блоки не можуть не бачити в нас політичного конкурента. І чисто на політичному рівні ти розумієш, і вони це повинні розуміти, що ти уявляєш політичну загрозу. Передвиборна кампанія не почалася, але ти, по суті, починаєш будувати собі політичну базу. І факт того, що я приїжджаю на кілька днів раніше (до дати форуму в регіонах – Авт.) та йду до студентів, запрошую їх на форум, приходять люди різного віку – це вже політичний рух, в якому ти будуєш досить широку базу для свого електорату.

- Але в БПП і НФ навперебій говорять, що дострокових виборів допустити не можна.

- В країні політична та економічна криза. Політична криза, у всякому разі, почалася з грудня. Напевно, відставка Абромавічюса стала якоюсь іскрою, бюджет став серйозною проблемою, 16 лютого... За ці 4 місяці ми ніяк не підійшли до вирішення цієї кризи. Ніхто не може сказати, у нас є коаліція чи ні. У нас уряд представляє коаліцію чи ні? Абсурд того, що уряд отримує незадовільно, але залишається керувати без якоїсь програми, стає нерозв'язним (Яценюк в лютому представив урядовий план дій на 2016 рік – прим. ред.). В ідеальному світі президент і прем'єр зібралися б з коаліцією, і прийшли до спільного знаменника. Але я бачу, що Порошенко терпіти не може Яценюка.

- Так…

- У той же час він не може знайти альтернативу. Коли говорять про Яресько, то вони не впевнені, що її проведуть через парламент. Вони не впевнені, що зможуть жити з тим урядом, який вона пропонує. Коли говорять про Гройсманом, він теж когось влаштовує, когось – ні. І у них немає альтернативи. Я б вже зараз говорив, що політична еліта збанкрутувала. Це логічно веде до нових виборів.

  - Але піти на вибори вони не можуть, тому що рейтинги просіли.

 - Так. З одного боку це їх тримає, з іншого – вони не можуть вийти з кризи, в яку самі себе загнали. І на якомусь етапі якась соломинка впаде на ваги. Я собі легко можу уявити, що протягом місяця коаліції не буде, уряд буде приходити, не отримувати підтримку. Президент або його блок висунутий одного кандидата в уряд, за нього не проголосують, висунуть другого, на третього НФ або "Опозиційний блок", або хтось ще скажуть: "Добре, ми підтримаємо вашого кандидата за умови, що він буде тимчасовим, що це буде технічний уряд, який приведе країну до наступних виборів". Я жив в Чехії, коли саме це і сталося: глава Центробанку Йозеф Тошовський очолив тимчасовий технічний уряд. Що найцікавіше, якщо говорити з БПП і "Самопоміччю" все вони підтверджують, що їх місцеві осередки вже ведуть передвиборну кампанію, що вони вже готуються до виборів. Прогнозуючи ситуацію, здається, що вибори будуть. Ми не боїмося виборів. Чого ми боїмося найбільше, це те, що було в Одесі. Коли у тебе вночі у тебе просто поцуплять голоси: коли підробляють протоколи, підкидають бюлетені. А президент потім каже, що вибори були чесними.

  - Заява Саакашвілі про те, що його амбіції перевищують прем'єрські, на Банковій сприйняли в багнети. Мовляв, якщо Саакашвілі стане прем'єром, то може перебити навіть рейтинг президента.

 - Знаєте, Саакашвілі же сказав, що моя амбіція – змінити політичні еліти. Це стосується практично всіх, кого ви бачите на політичному небосхилі останні 10 років. Це і президент, і прем'єр, і організації навколо них. Порошенко був одним з батьків-засновників "Партії регіонів", він був у МЗС і Мінекономіки. Давайте дивитися на Яценюка. Він чистий постсовдеповський політик і чиновник, який був і в НБУ, і в парламенті. Також збудовані їх команди. Якщо ви подивіться секретаріат Кабміну, це все "старі" люди. Те саме і в партіях. Якщо дивитися на премайданывські партії, на БПП, – на 25% це регіонали. У НФ – відщепенці від БЮТу. Тобто, це теж стара структура.

  - У БПП,наприклад, неофіційно говорять, що робота "Руху" "з'їдає" їх рейтинг.

 - Так, там дуже цікавий феномен. У партії, якої не існує, вже 12%.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти