Чому Порошенко "береже" Гонтареву, за що її критикують і коли можлива відставка

Президент довіряє главі НБУ і не приймає рішень під тиском, але її відставка можлива після переформатування Кабміну. Гонтарева обіцяє попередити за місяць

На тлі недавнього офшорного скандалу і політичної кризи в Україні знову заговорили про відставку глави Нацбанку Валерії Гонтаревої. На думку експертів, у президента є ряд вагомих причин не змінювати главу НБУ, але вона все ж може піти після формування нової коаліції і уряду.

У четвер, 7 квітня, журналіст-розслідувач Олександр Дубинський повідомив, що, "за чутками" глава НБУ Валерія Гонтарєва написала заяву про відставку, але президент поки його не погодив.

Реклама

За його інформацією, однією з причин для такого рішення може бути те, що Валерія Гонтарева займалася домовленостями з Rotschild'амі і реєструвала для Петра Порошенка той самий злощасний офшор, навколо якого розгорівся гучний скандал. "За іншими чутками, її відхід – домовленість з парламентом для голосування по кандидатурі Гройсмана-прем'єра. Кому відійде кандидатура глави НБУ поки не ясно", – написав Дубинський у себе в facebook.

У прес-службі НБУ "Сегодня.ua" спростували цю інформацію, а потім відреагувала і сама Валерія Гонтарева.

"Перефразовуючи Преображенського пораджу: "Не читайте проплачені пости перед обідом". Я не стану коментувати безпідставні інсинуації. Відповідально можу сказати тільки одне: якщо я зберуся йти у відставку, то проінформую громадськість про це заздалегідь, як мінімум за місяць. Як, наприклад, це було зроблено Олександром Пісаруком перед його відходом з поста першого заступника голови Нацбанку", – заявила глава НБУ в коментарі "ZN.UA".

Реклама

Однак, як повідомляють, джерела Сегодня.ua в БПП і НФ, заяву про відставку все ж написано, проте пов'язано воно не з панамським офшорним скандалом, а з тим, що йдуть торги по формуванню нової коаліції і перерозподіл крісел.

Та й сам офшорний скандал, якщо і не спричинився до чергового хитання крісла глави НБУ, то безумовно додав амплітуди. Однак в "панамагейті" фігурує не тільки президент, але і глава НБУ. Зокрема, журналіст програми "Наші гроші" Денис Бігус з посиланням на документи панамської Mossack Fonseca, повідомив, що це до осені 2014 року 22,74% акцій фінансової групи ICU, яку очолювала Валерія Гонтарева з 2007 року до переходу в НБУ, належали дружині першого заступника президента російського банку ВТБ Юрія Соловйова. Припинення їх співпраці журналіст пов'язує з введенням антиросійських санкцій.

Минулого тижня колишній глава СБУ, глава громадської організації "Антикорупційне рух" Валентин Наливайченко повідомив, що в ході візиту президента України в США української делегації передали матеріали, що стосуються корупції серед вищих посадових осіб країни, зокрема, в них нібито фігурує глава Нацбанку Валерія Гонтарєва .

Реклама

7 квітня голова антикорупційного комітету Верховної Ради Єгор Соболєв повідомив телеканалу "112 Україна", що антикорупційний і банківський комітети ВР мають намір заслухати главу НБУ щодо "зловживань на посаді".

"Остання інформація про зловживання, пов'язані з нею (Гонтаревої, – ред.) компаній, як до обрання, так і після її обрання главою Нацбанку змушують наш комітет з протидії корупції спільно з комітетом з банківської діяльності ВР зробити спільні слухання. Ми зараз готуємо матеріали, тому що дуже багато банкірів дають інформацію, що Гонтарева і її компанії заробляють на її посаді мільярдні гроші. Ми будемо це перевіряти і запросимо саму главу Нацбанку", – заявив Соболєв.

__01

Валерія Гонтарева. Фото: facebook

Тривожні сигнали

Згідно з результатами лютневого соціологічного дослідження, проведеного Інститутом Горшеніна, керівнику НБУ довіряє лише 2,8% опитаних. Це найгірший показник серед українських політиків і чиновників, включених в опитування. 83,5% респондентів прямо заявили про своє невдоволення роботою Валерії Гонтаревої – і за цим показником глава НБУ входить в сумнівну групу лідерів.

Глав центробанків критикують практично завжди і всюди – посаду у них така, на якій неможливо сподобатися всім. Але на думку "всіх" головним банкірам і не потрібно орієнтуватися, якщо вони не страждають популізмом. Однак думка про них у професійній і експертному середовищі важливо. А ще важливіше – досягнуті успіхи в роботі. Оскільки видимих успіхів практично немає, а то з позитивного, що вже вийшло, часто знаходиться нижче планки масового інтересу, то зрозуміло, що негативу на адресу НБУ і його керівництва висловлюється багато. Потрібно не забувати і про те, що багато хто з тих, хто постраждав від дій НБУ (ліквідація банків, перекриття каналів розкрадання коштів тощо), намагаються всіляко відстоювати свої інтереси. Так що інформаційний фон для керівництва НБУ дуже непростий, тим більше що вона сама нерідко дає приводи для сумнівів в чистоті задумів і своєї кваліфікації як фінансових і банківських менеджерів.

Найсвіжіший приклад 5 квітня НБУ визнав банк "Хрещатик" неплатоспроможним, а Фонд гарантування вкладів ввів в нього тимчасову адміністрацію. Але за день до цього "Київводоканал", який мав рахунки в цьому банку, повідомив, що тепер споживачі його послуг повинні платити на рахунок в Міжнародному інвестиційному банку, серед найбільших власників якого офіційно значаться Петро Порошенко (60%) і заступник керівника парламентської фракції БПП Ігор Кононенко (15%). Серед же міноритарних акціонерів цього банку є діти директора Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Костянтина Ворушиліна, який займається банками, які ліквідують.

Звісно, можливо це і випадковий збіг, але воно підкріплює думки тих, хто говорить про залежність НБУ від президентської гілки влади, чого бути не повинно.

Нагадаємо, що відповідно до закону "Про Національний банк України", наш центробанк є особливим органом державного управління, не підпорядкованим жодній з гілок влади. Роботою НБУ керує правління, яке очолює голова Національного банку. Він призначається і звільняється з посади Верховною Радою тільки за поданням Президента України.

У червні 2014-го Петро Порошенко запропонував кандидатуру Гонтаревої Верховній Раді в якості глави Нацбанку. Парламентарії тоді дружно підтримали вибір Президента. З тих пір їх ставлення до глави НБУ сильно змінилося, але Порошенко неодноразово заявляв, що в цілому він задоволений діяльністю глави НБУ. Від нього і не варто чекати іншої оцінки, якщо головний банкір країни без коливань дотримується президентського курсу. Але в країні є й інші думки.

Претензії до глави НБУ

Головне, що ставлять в провину Гонтаревої – девальвація гривні. Про те, що вина її і НБУ в цілому в цьому не єдина і не вирішальна, написано і сказано вже багато, що не будемо повторюватися. Тим більше, що можливості реального впливу НБУ на курс в нинішніх умовах сперечаються навіть професіонали

Але суперечок немає з іншого питання: глава будь-якого нацбанку – це не просто головний банкір в країні, але ще і державний діяч. На жаль, майже за два роки роботи Гонтарева мало наблизилася до цього іміджу. До слів глав нацбанків завжди уважно прислухаються, тому вони дуже акуратні у висловлюваннях. Глава ж НБУ поки не відрізняється цим. Вона може давати конкретні обіцянки, який не виконуються: про транш МВФ, величиною золотовалютних резервів, зняття валютних обмежень. А 9 лютого заявила, що, на її думку, через три роки банківська система України буде "найздоровішою в світі". Хтось повірив у це?

Нещодавно глава НБУ в черговий раз закликала українців дивитися не на курс гривні, а на вміст холодильника. Звісно, хотілося б, щоб в країні було менше імпорту і більше своїх товарів, які не повинні залежати від курсу. Але поки ж в ціні дуже багатьох товарів в Україні велика імпортна складова, хоча б тому не можна не думати про курс. І глава Нацбанку не повинна бути пропагандистом.

Напевно, їй варто було б більш акуратно висловлюватися з питань, які виходять за межі її зони відповідальності. Наприклад, 10 березня вона заявила, що очікує, надходження в 2016 р від приватизації понад $1 млрд замість закладених у держбюджеті 17 млрд грн. Але де НБУ, а де приватизація...

31 березня депутат Верховної Ради Павло Костенко звинуватив НБУ і особисто Гонтареву в спекуляціях з облігаціями внутрішньої держпозики. Нацбанк оперативно відреагував на звинувачення, заявивши 1 квітня, що подасть судовий позов до депутата про захист ділової репутації. Банк наполягає, що ні здійснював операцій, в яких його звинувачують, і не має повноважень і зобов'язань контролювати і впливати на госпдіяльність інших учасників торгів облігаціями. Останнє уточнення з'явилося тому, що Костенко говорив про те, що найактивнішими посередниками на біржовому і позабіржовому ринках ОВДП є ICU, співвласником якої була Гонтарева, і банк "Авангард", який опосередковано належить ICU. "Саме на компаніях-посередниках, наближених до Гонтаревої, як найактивніших учасників фондового ринку в 2013-2015 рр формувалися надприбутки, які в подальшому безпосередньо або через інші підконтрольні компанії (в тому числі нерезидентів) виводилися в готівку для "оплати корупційних послуг" як інших учасників ринку, так і державних службовців, задіяних в таких операціях", – каже нардеп. Але ICU неодноразово заявляла, що після обрання главою НБУ Гонтарева продала свою частку в компанії і з тих пір не має до неї ніякого відношення.

У соцмережах і профільних інтернет-форумах багато пишуть про неоднозначну роль НБУ на готівковому валютному ринку. Підозри в "заробіток" на нелегальних обмінниках Нацбанк категорично відкидає, але ліцензії на відкриття нових позабанківських пунктів обміну валют видає щедро.

Нагадаємо і про те, що непристойно довго тягнеться історія про те, що син Гонтаревої, нібито, який скористався інсайдерською інформацією про стан "Дельта банку", встиг забрати з нього свій депозит. Сама глава НБУ ще в березні минулого року сказала в інтерв'ю, що її син тримав у банку 800 тис. грн, але не забрав їх, і Фонд гарантування вкладів виплатить йому тільки 200 тис. грн. Однак пізніше з'явилася інформація, що внесок він, нібито, забрав таки повністю.

На початку року Національне антикорупційне бюро почало досудове розслідування, про результати якого поки нічого не відомо. А "Дельта банк" 12 березня на прохання невістки Гонтаревої чогось розсекретив інформацію про її вклади, яка до цієї справи ніяк не стосується. Невже НАБУ за кілька місяців не змогло дізнатися, хто і коли отримував платежі від "Дельти"?

Що можна віднести до заслуг глави НБУ

Професіонали відзначають, що НБУ зробив багато необхідного для власної трансформації, перетворення його в сучасний державний інститут.

Здебільшого позитивно сприймаються і заходи, що вживаються для розчищення банківської системи, хоча про реальну її перезавантаження поки говорити рано.

НБУ обережно, не без помилок, але намагається впровадити інфляційне таргетування, щоб люди і бізнес керувалися в своїх економічних рішеннях не курсом валют, а цінами.

І звичайно, не можна не порадіти за працівників НБУ, які після внесення в середині минулого року змін до базового закону, вийшли з-під зарплатних обмежень, пов'язаних з держслужбою. І якщо в січні 2015 р. Гонтарева заявила, що має 10 тис. грн на місяць, то в її декларації за минулий рік уже йдеться про отримання в якості зарплати 1,75 млн грн "брудними".

Чому Порошенко не звільняє Гонтареву

На думку експертів, є ряд причин, за якими Порошенко досі не відправив Гонтареву у відставку.

"Президент довіряв Гонтаревої, незважаючи на ту критику, яка була на її адресу після девальвації гривні в минулому році. Наскільки я сам чув, він говорив, що Гонтарева виконує всі завдання по стабілізації банківської і фінансової системи, їй вдалося спільно з Яресько домовитися із західними кредиторами про реструктуризацію наших зовнішніх боргів. Вона провела оздоровлення банківської системи, досить жорстко – це визнають самі банкіри, і забезпечила вирішення всіх необхідних поточних завдань щодо стабілізації банківської системи", – розповів Сегодня.ua глава Центру прикладних політичних досліджень" Пента "Володимир Фесенко.

У той же час, як вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, ще одна причина в тому, що Гонтарева для президента – зручний і слухняний глава НБУ. Ось це бажання "нам зручно з ним працювати" і відтягало (рішення про відставку). Але біда в тому, що такий глава НБУ може виконувати команди, але він не вміє працювати", – сказав він Сегодня.ua.

Проте, банківська реформа, може і не найуспішніша, але точно не сама провальна, зазначає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. "У президента не так багато важелів впливу, щоб там не говорили. Якби у Порошенка не було такої великої фракції, то вплив його було значно менше, оскільки у нас все-таки парламентсько-президентська республіка. Генпрокурор, НБУ, СБУ – це його арсенал, і якщо він показує часту зміну – це показник того, що він не розбирається в кадрах, що в кінці кінців б'є і по ньому", – сказав він Сегодня.ua.

Крім того, Порошенко не приймає кадрових рішень під тиском, додав Володимир Фесенко.

Але, безумовно, весь негатив, який "йде" на Гонтареву, в результаті б'є по президенту, зазначає Олексій Голобуцький. Але якщо відставка і відбудеться, то вже після завершення процесів по формуванню коаліції і уряду, вважає експерт. "Зараз це внесе ще один дисбаланс в розстановку сил", – сказав Олексій Голобуцький.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

50965.49

Bitcoin Cash (BCH)

259.49

Binance Coin (BNB)

364.19

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.78

Litecoin (LTC)

67.97

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,21
49,48
26,60
52,59
50,59
50,70
26,71
52,99
51,22
51,40
26,15
53,68
52,29
53,38
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
26,80
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,72
48,61
26,00
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.54

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти