Перемога Дональда Трампа на виборах. Три сценарії для України

Результат цих виборів непередбачуваний навіть для американських політологів

Що чекає українсько-американські відносини в тому випадку, якщо Трамп залишиться господарем Білого дому?

Другий термін Дональда Трампа поки що не обіцяє Україні нічого хорошого. Оптимістичний сценарій: все залишиться, як є. Реалістичний – США буде не до України. Але є також сценарій і песимістичніший.

Реклама

Сайт "Сьогодні" склав три сценарії розвитку подій і американсько-українських відносин, взявши до уваги, що ці відносини багато в чому залежать не тільки від України і США.

Почнемо з найгіршого і закінчимо на позитивній ноті.

Сценарій песимістичний. Розмінна монета

Реклама

Буквально в перші дні після переобрання Дональд Трамп заявляє, що сторінка поганих відносин з Росією перегорнута. Нинішні вибори довели, що його перемоги – не результат "втручання Москви". Налагодження відносин з Росією вкрай необхідне США.

В результаті Великого Договору Україна стане розмінною монетою, буде визнана територією виключних інтересів Росії.

Реклама

В песимістичний сценарій також входить продовження Дональдом Трампом політики руйнування міжнародних інститутів – згортання фінансування, або вихід США з низки міжнародних організацій:

 • МВФ (що може позбавити Україну міжнародної допомоги в складних економічних умовах)
 • НАТО (що зруйнує блок і поставить Україну перед вибором нових орієнтирів)
 • подальше ослаблення ролі ООН і РБ ООН

Трамп – антиглобаліст. І він хоче увійти в історію як людина, яка зупинила глобалізацію.

Алексей Голобуцкий Политолог

Сценарій реалістичний. Поза пріоритетами

Перемога Дональда Трампа затьмарюється програшем республіканців на виборах до Сенату і Палати представників. У США формується двопалатна опозиція. Країна занурюється у внутрішні політичні розбірки, супроводжувані масовими акціями протесту прихильників Трампа і контрсистемних сил. Економічна ситуація в США погіршується, політичне протистояння обмежує ефективність вжитих заходів з порятунку економіки.

 • Україна поступово йде з пріоритетів політики США. Але залишається у фокусі уваги.
 • Двопартійний консенсус в США з питання України продовжує бути актуальним. Однак практичної користі від нього для взаємин між країнами стає все менше.
 • Допомога Україні, в тому числі військова, незначно скорочується, або залишається на колишньому рівні.
 • Спроби українського керівництва налагодити відносини з Трампом провалюються: Трамп пам'ятає, що перед виборами Україна зайняла нейтральну позицію, тоді як йому потрібна була допомога в дискредитації Байдена.
 • США продовжують санкційний тиск на Москву, але все більше без прив'язки до української ситуації.

Навряд чи Трамп відмовлятиметься від допомоги Україні. Але вона буде більше прив'язана до якихось зобов'язань з нашого боку. Буде більше жорсткого тиску з різних питань.

Володимир Фесенко політолог

У той же час політика Трампа з порятунку американської економіки (зокрема, зниження облікової ставки аж до негативної) позитивно впливає на економічну активність в Україні.

Це політика дешевого долара. Тобто ослаблення тиску на ринки, що розвиваються, і ослаблення тиску на гривню.

Алексей Кущ Экономический эксперт

Сценарій оптимістичний. Все як було, але трохи краще

Короткий період політичного протистояння після виборів завершується певним негласним договором політеліт, які погоджуються на певні поступки друг одному заради благополуччя країни.

 • Триває санкційний тиск на Росію з метою захисту політичних і економічних інтересів США. Агресія Росії проти України – зручний і логічний привід.
 • Допомога Україні, в тому числі військова, повільно, але неухильно зростає. Але на більш високі, стратегічні рівні взаємини не переходять.
 • США не виходить з міжнародних інститутів, а включається в роботу з їх реформування. Для України відкриваються нові можливості.
 • Україна може знайти і запропонувати Трампу ідею або проєкт, які дійсно його зацікавлять. Що змінить спочатку прохолодне ставлення президента США до нашої країни.

До посилення, "прориву" у взаєминах зараз не готові сам американці. У тому числі через наші нинішні проблеми з Росією. Для них краще допомагати Україні, але без системних зобов'язань зі свого боку. Але загалом при перемозі Трампа позитивний сценарій для України – якщо все залишиться, як є.

Володимир Фесенко політолог

Звичайно, навряд чи варто очікувати, що будь-який з вищенаведених сценаріїв стане реальністю "в чистому вигляді". Найімовірніше, в разі перемоги Дональда Трампа ми побачимо якийсь "мікс", де деякі песимістичні очікування змішаються з частиною оптимістичних прогнозів. Але загалом домінуватиме реалістичний сценарій.

Для повного розуміння, що ще, крім власних прагнень і планів, рухатиме Дональдом Трампом наступні п'ять років, - в матеріалі "З чим зіткнеться президент США після виборів: пояснюємо ТОП-5 проблем".

Стежте за виборами президента США на телеканалі "Україна":

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Останні новини
Реклама
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти