Хто може стояти за "планом Артеменка" по Криму і Донбасу

20 лютого 2017, 16:43

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Нардепи кажуть, що Артеменко повинен понести кримінальну відповідальність, а "радикали" закликають здати мандат

Не встигли вщухнути пристрасті навколо Мюнхенської конференції з безпеки, де багато говорили про політику нової адміністрації США щодо РФ, і відставку радника Трампа з нацбезпеки Майка Флінна після публікації про його зв'язки з російськими дипломатами, як The New York Times підлила масла в вогонь. У газеті вийшла стаття про нову концепцію "світової" між Україною і Росією. Авторство цього плану видання приписує нардепу з фракції "Радикальної партії" Андрію Артеменку. Напрацювання, які включають поетапне зняття з Росії санкцій, виведення російських військ з Донбасу і проведення референдуму і здачу Криму в оренду Росії на 50-100 років він передав Майку Флинну за тиждень до відставки американського радника через наближених до Трампа людей. В Україні стаття наробила чимало шуму. Нардепи кажуть, що Артеменко повинен понести кримінальну відповідальність, "радикали" закликають його здати мандат. Припускати, що Артеменко міг діяти самостійно – наївно. Сам нардеп каже, що є й інші парламентарії з числа позафракційних, які поділяють його ідеї, правда, в підтримку плану поки ніхто не виступив. Зате висловлювалися припущення про зв'язок Артеменка з Тимошенко, також йому приписують роботу на Росію.

Реклама

Тим часом, за інформацією "Сегодня", українська влада підготувала свій план відновлення суверенітету, в Білому домі проінформовані і скоро він буде представлений громадськості.

Сьогодні погоджувальна рада почалась з з'ясувань відносин, хто більший патріот України. Депутати напали на "радикалів" за статтю в The New York Times, яка детально описала концепцію замирення між Україною і Росією і зняття санкцій з Москви авторства нардепа від РП Андрія Артеменка. Нібито, за інформацією видання, свої "мирні ініціативи" депутат передав Майку Флінну через бізнесмена Фелікса Сейтера, у якого були ділові зв'язки з Трампом, а також через адвоката Трампа Майкла Коена, який одружений з українкою. На початку лютого Коен залишив пакет з "планом Артеменка" в кабінеті Флінна. Однак останній не встиг з ним ознайомитися, оскільки на вимогу президента змушений був подати у відставку.

"І Артеменко сказав, що отримав схвалення своїх планів від топ-помічників Путіна", – пише The New York Times. Посол України в США Валерій Чалий в коментарі газеті заявив, що Артеменко не уповноважений представляти альтернативні плани мирного врегулювання від імені держави. Можливість проведення референдуму про передачу Криму в оренду він назвав грубим порушенням Конституції України.

"Не смішіть мене, без допомоги росіян він би цього ніколи не зробив, в тому числі і фінансової. Кремль вже давно грає в гру – "запропонуй Трампу кращий план по Україні" за спиною самої України. Тільки тепер вони це роблять нібито руками самих українців"

Більш того, за інформацією NYT, разом з мирним планом Артеменко передав Флінну і "компромат на Порошенка". Джерела "Сегодня" в українських дипколах сумніваються, що депутат Артеменко міг сам написати, а вже тим більше передати наближеним до Трампа людям свій план. "Не смішіть мене, без допомоги росіян він би цього ніколи не зробив, в тому числі і фінансової. Кремль вже давно грає в гру – "запропонуй Трампу кращий план по Україні" за спиною самої України. Тільки тепер вони це роблять нібито руками самих українців з проєвропейських і продемократичних партій", – вважає джерело "Сегодня".

Реклама

Депутати з фракції "Радикальної партії" в думках розділилися. Одні вважають, що поява в статті The New York Times плану Артеменка – це особиста помста голови "Батьківщини" на слова Ляшка, який назвав Юлію Тимошенко "нафталіновою московською зозулею".

Той же Артеменко свого часу очолював фракцію БЮТ у Київраді (в 2006 році – Авт.). Тимошенко могла просто перекупити Артеменка і використовувати його в цілях помсти", – сказав "Сегодня" один з нардепів від "Радикальної партії".

Примітно, Артеменко повідомив, що з "компроматом на Порошенка", про який йдеться в NYT, йому допоміг Валентин Наливайченко, з яким Тимошенко об'єднала політичні платформи.

Правда, інший нардеп від РП неофіційно розповів "Сегодня", що Артеменка можуть використовувати росіяни, щоб дискредитувати українські патріотичні проєвропейські сили перед новою американською Адміністрацією.

"Росіяни зараз намагаються грати на випередження, запропонувавши свій план по закінченню війни на Донбасі. Вони це представляють так, що або ми це вирішуємо зараз, або ніколи, тому що в збереженні санкцій ще на кілька років ніхто не зацікавлений"

"Тут все-таки йде глобальна гра, щоб знизити позиції наших патріотичних проєвропейських сил, вкинути в інформпростір: мовляв, бачите, навіть патріотичні українські політики пропонують такі плани... Артеменко ж спочатку презентував її помічникові російського президента... Так званим "планом Артеменка" Кремль хоче показати Штатам, що Порошенко не контролює парламент, який ніколи не прийме поправки до Конституції (у другому читанні 300 голосами, які дадуть Донбасу особливий статус, як це і записано в Мінських угодах – Авт.). Тобто, росіяни зараз намагаються грати на випередження, запропонувавши свій план по закінченню війни на Донбасі. Вони це представляють так, що або ми це вирішуємо зараз, або ніколи, тому що в збереженні санкцій ще на кілька років ніхто не зацікавлений. Про Крим тут не йдеться, для Кремля він за дужками", – вважає ще один депутат з "Радикальної партії".

Реклама

Професор політології в Ратгерському університеті в Ньюарку (Нью-Джерсі) Олександр Мотиль у бесіді з "Сегодня" припускає зв'язок Артеменка з Кремлем – на це вказує згадка "компромату на Порошенка". "Може, там немає нічого нового, що ще не з'являлося в попередніх витоках. У той же час, його "план" не схожий на повноцінний план. Згідно з NY Times: "По суті, його план вимагає виведення всіх російських військ з Східної України. Українські виборці вирішать на референдумі, чи може Крим, українська територія, захоплена Росією в 2014 році, бути зданий в оренду Росії строком на 50 або 100 років". Росія не відведе (війська з Донбасу – Авт.) і ніколи не погодиться на референдум в Криму. Зараз це більше схоже на авантюру, ніж на щось інше", – вважає Мотиль.

На думку політолога Володимира Фесенка, дуже шкода, що The New York Times публікує такого роду повідомлення з посиланням на "маргіналів, які ні на що не впливають і нікого не представляють, в тому числі і "Радикальну партію". "The New York Times – видання, близьке до "Демократичної партії". Це те коло ЗМІ, яке Трамп вважає ворогами народу, це я його цитую. Зараз у нас з'явилася мода на особливі відносини з Трампом. Йдуть піар гри у кого які відносини з Трампом, деякі політики граються в міру своїх можливостей в підвищення свого іміджу, в залучення до себе уваги через такого роду публікації. Мовляв, дивіться, я там зустрічався з кимось із команди Трампа, або я відправив свої мирні пропозиції. Це мода, погана мода, але в це змагання зараз включився цілий потік політиків, тому вони і поїхали на Молитовний сніданок (з Трампом в Вашингтоні – Авт.). І всі ці заяви, умовно, від Саакашвілі до Онищенка, що мовляв у них особливі відносини з Трампом. Хоча ніяких особливих відносин крім спільних фото... І зараз всі на цьому спекулюють", – вважає Володимир Фесенко.

"Деякі політики граються в міру своїх можливостей в підвищення свого іміджу, в залучення до себе уваги через такого роду публікації. Мовляв, дивіться, я там зустрічався з кимось із команди Трампа, або я відправив свої мирні пропозиції. Це погана мода"

За його словами, на Заході ще клюють на вудку міфології якихось таємних переговорів і таємних мирних планів. "Вона існує давно. Я про різні таємні плани, таємні секретні протоколи навіть від дипломатів чую, що, крім "Мінська", є якісь секретні протоколи. А зараз з приходом Трампа ось ця вся конспірологія отримала новий імпульс", – підсумував Фесенко .

Але і в української влади, за словами джерел "Сегодня", є, що запропонувати нової американської Адміністрації. Після першої телефонної розмови Петра Порошенка з Дональдом Трампом українська влада почала розробляти ідею, як апгрейдити "Мінськ", виконання якого зайшло в глухий кут. Раніше про це "Сегодня" говорили і джерела в Кабміні. Про новий план, як про якийсь "Мінську-3" говорив і глава МВС Арсен Аваков на нещодавній зустрічі з блогерами.

"Було озвучено (кажуть, вперше всередині країни) абсолютно новий план деокупації Донбасу (передбачуваний Мінськ-3), який керівники країни зараз відстоюють перед європейцями – замість покійного в бозі Мінська-2", – написав у Facebook блогер Карл Волох.

Реклама

Втім, за словами джерел "Сегодня" в БПП, "Мінськом-3" пропозиції України назвати навряд чи можна. Це скоріше якісні оновлення та доповнення до "Мінську-2", які повинні лягти в канву "Дорожньої карти" – покрокового плану імплементації "Мінських угод". Її, як відомо, вже чотири місяці безуспішно намагаються розробити міністри закордонних справ "нормандської четвірки". Але все впирається в позицію Кремля, у якого є свій варіант "Дорожньої карти". Але, після пропозицій української сторони, про які вже знає Білий Дім, процес може зрушитися з мертвої точки.

Що ж стосується Андрія Артеменка, то, за словами голови фракції "Радикальної партії" Олега Ляшка, він повинен скласти мандат. "Він не повинен бути членом фракції "Радикальної партії". Те, що сталося, – це дискредитація України, це дискредитація нашої команди. Це як Савченко №2. Тому Андрій Артеменко, якщо у нього є почуття гідності, відповідальності, якщо він готовий відстоювати свої позиції, а не триматися за мандат, повинен його негайно скласти... Я вимагаю від Артеменка скласти мандат. Його мотиви мене не цікавлять", – заявив Ляшко.

Джерела в "Радикальної партії" розповіли "Сегодня", що сьогодні фракція на своєму засіданні має намір виключити Андрія Артеменка. Також у фракції сподіваються, що після цього Артеменко здасть мандат. Позицію "радикалів" під куполом поділяють і в НФ. "Він повинен нести кримінальну відповідальність за посягання на територіальну цілісність. Крим – це українська територія, і ні про які продажі та здача в оренду не може йтися. Я повністю поділяю позицію Олега Ляшка про те, що Артеменко повинен здати мандат", – заявив сьогодні після Погоджувальної ради в парламенті голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти