Петренко: Якщо порівнювати з Росією, ми живемо в іншій реальності

7 січня 2018, 07:50

Ігор Рець Ігор Рець

За словами міністра, між Україною і РФ є важливе і принципове розходження

У третій,останній частиніінтерв'юміністраюстиціїПавлаПетренкасайту"Сегодня"-про те,якдоМайданурозпродавалосянаправоіналівоконфіскованеправоохоронцямимайно,про перспективибіткоінавУкраїніта хідсудовихпроцесівнадекс-президентомВікторомЯнуковичем.

Читайтетакожнасайті"Сегодня"першучастинуінтерв'юзглавоюМін'юсту
 "В Україні 600 тисяч дітей, які страждають від несплати аліментів" і другу частину "П'ять міжнародних позовів проти Росії: як в Мін'юсті повертають Крим і Донбас".

- Ви говорили про те, що після того, як ДП СЕТАМ перейшло від власників часів Януковича, вам довелося звернутися за охороною.

- Трошки не так я коментував, але я вам поясню. До 2014 року в Україні діяла абсолютно корупційна схема продажу арештованого майна. Тому що арештоване майно продавали приватні компанії. Таких було три, потім залишилася тільки одна. Ніяких правил продажу арештованого майна не було. Йдеться при цьому про сотні тисяч об'єктів, починаючи від мобільних телефонів, які конфіскуються як нелегально ввезені, закінчуючи великими об'єктами: заводами і великими нежитловими приміщеннями, які також можуть бути предметом конфіскації або стягнення за рахунок боргів того чи іншого боржника. Так ось, до 2014 року продавали це майно приватні компанії, наближені до керівництва міністерства юстиції того часу.

До 2014 року це була одна компанія, яка мала відношення до оточення колишнього президента Януковича. Ця компанія була абсолютним монополістом. Вона по всій країні проводила так звані торги, правила проведення яких визначалися нею самою. Тобто, можна було продати завод в Черкаській області десь в підвалі, при цьому зробивши оголошення в місцевій районній газеті, викупивши весь тираж цієї газети. На торги в підвал приходили компанії, за якими заздалегідь було зрозуміло, що вони переможці цих торгів. Все арештоване майно продавалося за цінами фактично в десятки разів меншими за вартість.

Це була велика проблема. Коли ми прийшли в уряд і Міністерство юстиції, я зупинив цей процес, і ми почали розробляти новий механізм нової прозорої, відкритої системи продажу арештованого майна. Так була створена компанія СЕТАМ (нині – OpenMarket), так було розроблено електронний майданчик продажу арештованого майна, що став, до речі, прототипом Prozorro. Тому що ми розробляли цю площадку спільно з IT-волонтерами. Надалі зробили фактично таку ж систему від зворотного, тобто закупівля через електронну площадку з доступом будь-кому.

- Як з питання про охорону?

- Дійсно, було багато загроз з боку тих людей, які втратили мільйони доларів щомісячного доходу від цього ринку, однак це нас не зупинило і ніколи не буде зупиняти в принципі. Зараз СЕТАМ-OpenMarket на новому етапі свого існування, тому що це перший державний електронний аукціон, який перейшов на сучасну і технологічну систему захисту blockchain. Ми на цьому не будемо зупинятися, і є плани, щоб уже в наступному році перевести основний державний реєстр, реєстр нерухомого майна, а в подальшому і реєстр бізнесу, на blockchain.

Ви знаєте, що Міністерство аграрної політики також імплементувати blockchain до державного земельного кадастру. Тому кращого механізму захисту інформації, ніж blockchain, поки ще не придумали, і ми вважаємо, що це не просто якісь технологічні новинки, це і система захисту інформації, що стосується власності, угоди купівлі-продажу арештованого майна, інформації по основні державні реєстри.
Реклама

- Ми говорили з главою СЕТАМ стосовно введення біткоінів, він розповів, що не проти криптовалюти, але немає державного регулювання. Чи є у Мін'юсту якийсь план щодо криптовалюти в Україні?

-Унасєспеціальнідержавніоргани,що відповідаютьзаполітикувсферіфінансовихпослуг,фінансовихінструментів.ЦеМіністерствофінансів,Національнийбанк,цеДержавнакомісіяз цінних паперів.Те,щовсвітібіткоін-цевжеявище,якеформуєбільшу частинуринкутранзакцій,втомучислітранзакційзтоварамиігрошима,цефакт.Вибачите,щовжеукладаютьіпершісмарт-контракти,детоварипродаютьсязацювалюту.Цевжедоконанийфакт.

pavl1672

В тренді
Литвин заявив про бажання стати ректором університету імені Шевченка

Фото: Данило Павлов/"Сегодня"

Реклама

Як діє принцип правового регулювання? Будь-яка держава, будь-яка міжнародна організація повинна реагувати на суспільні відносини, які виникають. У держави немає іншого варіанту, якщо це вже стає суспільним явищем. Або навіть трансдержавними суспільним явищем. Як унормувати ці відносини? Розробити механізм. В іншому випадку це будуть відносини поза законом. Але вони все одно будуть. Тому що це вже стало суспільним явищем. На моє переконання, Україна повинна спільно з Європейським союзом і США дати уніфіковану правову оцінку такому явищу, як біткоін. І ввести його в рамки легального поля. Наскільки мені відомо, Мінфін, Національний банк та інші регулятори цим активно займаються. Коли будуть відповідні напрацювання наших колег, ми також готові долучитися до такого роду ініціативи.

- Ще питання по судах з Януковичем – на якому етапі вони знаходяться?

- Насправді, справи ведуться органами прокуратури, Генеральною прокуратурою, тому, напевно, тут питання більше до них. Те, що я можу коментувати – це те, що є у вільному доступі. Ми побачили завдяки активній позиції чинного генерального прокурора за останній рік активізацію і розслідувань, і передачі справ до суду. Якби такими темпами Генеральна прокуратура працювала з 14-го року, при попередніх генпрокурорах, я думаю, зараз у нас вже були б перші вироки. Тут я дуже розраховую, що органи прокуратури доведуть ці справи до кінця. І на це є багато об'єктивних причин.

Ми зараз маємо в суді справу за державну зраду; я знаю, що зараз дуже активно відбувається розслідування по так званих економічних злочинах оточення Януковича, які розслідують органи військової прокуратури.

Єдине і найголовніше, що нас якісно відрізняє від тієї ж РФ – у них немає ні правосуддя, ні незалежної правоохоронної системи, у нас же справи навіть проти таких одіозних осіб відбуваються з дотриманням стандартів і можливостей захисту тієї сторони, яка звинувачується. Ми це бачимо і по справі про держзраду, де процес в публічному форматі, де у втікача є можливість захищати себе. Це серйозна ознака абсолютно іншої реальності, яка у нас існує, на відміну від східного сусіда.

- Скоро буде вже 4 роки як Янукович втік. Чи будуть на цю дату вже якісь результати?

- Як пересічний громадянин, я б хотів, щоб на якусь конкретну дату були вироки суду. Але в тому й полягає незалежність судової системи, що жоден чиновник, жодна організація, жоден громадський активіст не мають права встановити дату винесення рішень. У цьому полягає незалежність суддів. Суд виносить рішення, коли вивчив всі докази. І тоді приймається рішення. Чи обгрунтовані вимоги сторони звинувачення, чи обґрунтовані вимоги сторони захисту.

Так ми хочемо, щоб розглядалися справи в суді по відношенню до кожного з нас. Такі ж стандарти повинні бути прийняті до будь-якої підозрюваної особи. Тому можемо ми побачити в наступному році кінцеві вироки? Так, я думаю, теоретично можемо. Навіть виходячи з термінів, визначених кримінально-процесуальним законодавством. Але загадувати якісь дати – це було б некоректно. Тим більше з позиції міністра юстиції – подвійно некоректно. Дуже розраховую, що в цьому році побачимо результати тієї активної роботи генерального прокурора Луценка і його команди, яку він веде останні півтора року. На це є дуже великі шанси.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти