"Перший пішов": Чим закінчиться справа Онищенка і чому не спрацювала "депутатська солідарність"

5 липня 2016, 14:31

Олександр Литвин

Українські політологи впевнені, що голосування за позбавлення депутатської недоторканності та арешт Олександра Онищенка стало "показовою боротьбою з корупцією"

Верховна Рада позбавила депутатської недоторканності свого колегу з групи "Воля народу" Олександра Онищенка, якого правоохоронці підозрюють у створенні кримінальної схеми із перепродажу газу. Парламентарії більшістю голосів дозволили заарештувати народного депутата, який до цього часу, за даними Генпрокуратури, вже покинув Україну. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, на кого і як вплине рішення про арешт політика і чому нардепа так і не вдалося затримати.

Реклама

"Є рішення, але немає людини"

Про те, що сьогодні у Верховній Раді розглянуть питання про затримання і арешт народного депутата, було відомо ще в кінці минулого тижня. Олександр Онищенко в цей день на своє робоче місце не з'явився. Більш того, напередодні в соцмережах з'явилися фотографії українського політика в Москві в компанії екс-учасниці російського шоу "Дом-2" Вікторії Боні і Міс Росія Софії Нікітчук.

c4c4456c9812e285a51a985ba90c404a4f4e4d04da0c1f8cadpimgpsh_fullsize_distr

Фото: соцмережі

Реклама

Політичний експерт Олександр Палій упевнений, що Онищенко залишиться в Росії і стане черговим "вигнанцем-корупціонером". У той же час його подільників, які залишаються в Україні, ризикують бути затриманими.

"Онищенко в Україну не повернеться, він буде вигнанцем. Його бізнес конфіскують, а подільники сидітимуть. Він втік до Росії, більше просто нікуди. Буде там. Доля вигнанця  - вона не така солодка. Інші депутати будуть розуміти, що є голоси за позбавлення недоторканності. Це удар по корупційній культурі України", – упевнений експерт.

"Онищенко в Україну не повернеться, він буде вигнанцем. Його бізнес конфіскують, а подільники сидітимуть. Він втік до Росії, більше просто нікуди. Буде там", – упевнений Палій.

У той же час політолог Андрій Миселюк зазначає: голосування про арешт політика було "показовою симуляцією". На думку експерта, рішення Ради виконати практично неможливо. Парламентарії продемонстрували боротьбу з корупцією, проте сам корупціонер від цього не постраждав.

"Це була постановка. Стався розділ ролей, Онищенко дали можливість покинути країну. Він поїхав, потім Рада пішла на перерву, а коли він повернувся і зрозумів, що запахло смаженим, він знову покинув країну. Його бачили в Москві. Природно, що тепер така ситуація: є рішення Ради, але немає людини, якого це рішення стосується. Все зберегли обличчя, а наслідки цієї справи немає", – упевнений політолог.

Глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко впевнений, що заарештувати Олександра Онищенка не вдалося через недосконалий регламент Верховної Ради, який, на думку політолога, спеціально прописаний так, щоб нардеп під слідством зміг втекти з України.

Реклама

Зазначимо, згідно зі ст. 218-221 регламенту Верховної Ради напередодні голосування про затримання і арешт народного депутата Генеральна прокуратура повинна подати відповідне подання. Документ направляють спікеру, до комітету з питань регламенту і до нардепа, якого збираються заарештувати.

"Поки не буде змінений регламент Верховної Ради, нікого затримати не вдасться! Ви думаєте, депутати просто так це (статті в регламенті, – прим. Ред) виписали? Вони таким чином страхувалися. Нікого неможливо затримати відразу. Згадайте історію з Мосійчук, коли Генпрокуратура спробувала затримати його відразу в залі парламенту, а в судах це було оскаржено", – впевнений Володимир Фесенко.

"Поки не буде змінений регламент Верховної Ради, нікого затримати не вдасться! Ви думаєте депутати просто так це (статті в регламенті, – прим. ред.) просто так виписали? Вони таким чином страхувалися. Нікого неможливо затримати відразу", – упевнений політолог.

Як голосували за арешт: понад 100 депутатів прогуляли засідання

За затримання Онищенко проголосували 265 парламентаріїв з 226 мінімально необхідних, а за арешт – 263 нардепа. Найбільше голосів дав Блок Петра Порошенка (113). Також затримання парламентарія підтримали більшість депутатів "Народного фронту" (73 особи), "Самопомочі" (24 голоси) і Радикальної партії (19 голосів).

Тільки половина "Батьківщини" підтримали арешт політика (9 з 19 голосів). У той же час "Відродження" та "Воля народу" не дали жодного голосу "за". Оппоблок – всього один голос. "Воля народу", на думку політологів, проявили "партійну солідарність".

Реклама

"До останнього моменту і Тимошенко виступала з критикою, що не була зрозуміла позиція Радикальної партії. Але більшість парламентаріїв зрозуміли, що публічно захищати Онищенко не можна", – коментує рішення парламенту Володимир Фесенко.

"Більшість парламентаріїв зрозуміли, що публічно захищати Онищенка не можна", – коментує рішення парламенту Володимир Фесенко.

При цьому політолог зазначає: сьогодні в Раду не прийшли більше 100 нардепів. "Це голосування ногами. Вони ніяк не хотіли виявляти свою позицію. Це дуже серйозне політичне рішення, але в парламенті далеко не всі його підтримали. Хтось в опозиції до президента, хтось побоюється, що наступними на черзі можуть бути вони", – вважає експерт.

У той же час Андрій Миселюк впевнений, що партія "Відродження" своїм голосуванням проявила "солідарність з великими бізнесменами".

На які чекати наслідків

Для корупціонерів у владі рішення про арешт Онищенка – чіткий сигнал, вважає Олександр Палій. "Парламент підтвердив свою дієздатність, нехай важко і з дискусіями, але він прийняв це рішення. Критична маса в парламенті є, і цій масі вистачає підтримувати правильні рішення", – вважає Палій.

У той же час Андрій Миселюк впевнений, що голосування істотно на політичну ситуацію не вплине. "Ефект був би значно більше, якби його заарештували. А так говорити про те, що він зробить роль детонатора – годі й говорити. Політичний сезон закінчується і всі йдуть на канікули. Продовжиться рольова гра. Генпрокуратура вже почала говорити, що винен регламент, депутати говоритимуть, що вони зробили все, що від них залежить. Ну і сам Онищенко буде переконувати в своїй невинуватості", – вважає експерт.

Володимир Фесенко вважає, що українські правоохоронці "активізували" боротьбу з корупціонерами, і Онищенко – тільки початок.

"Тут важлива демонстрація, але можу сказати й інше: на цьому не закінчиться. Перший пішов, але не останній. Будуть і інші, і НАБУ, і Генпрокуратура вкрай зацікавлені показувати результат. Ми вступаємо в період активізації боротьби з корупцією", – вважає політолог.

"Тут важлива демонстрація, але можу сказати й інше: на цьому не закінчиться. Перший пішов, але не останній. Будуть і інші, і НАБУ, і Генпрокуратура вкрай зацікавлені показувати результат. Ми вступаємо в період активізації боротьби з корупцією", – вважає політолог.

Справа Онищенко: місяць суперечок і гучні заяви

За результатами розслідування Антикорупційної прокурор Назар Холодницький ще 13 червня передав генеральному прокурору Юрію Луценку матеріали для подання на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і арешт народного депутата Олександра Онищенка.

За словами Холодницька, підконтрольними депутату компанії "Фірма "Хас", "Карпатинадраінвест" і "Надра Геоцентр" за договорами про спільну діяльність з "Укргазвидобуванням" через фіктивні схеми завдали збитків державі і держкомпанії. "Ці компанії, починаючи з 2013 року, тобто починаючи з часів режиму Януковича створили злочинну організацію з метою вчинення особливо тяжких злочинів і заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах", – заявив правоохоронець.

"Ці компанії, починаючи з 2013 року, тобто починаючи з часів режиму Януковича створили злочинну організацію з метою вчинення особливо тяжких злочинів і заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах", – заявив правоохоронець.

За словами голови Національного антикорупційного бюро Артема Ситника, вищезгадані компанії купували газ за заниженою ціною – по 2 640 гривень / тисяча кубометрів на товарній біржі, а перепродували промисловим підприємствам по 6 900 гривень / тисяча кубометрів, при цьому уникаючи сплати ренти і завдаючи збитків державі в 3 мільярди гривень.

"Гроші через конвертаційні центри перетворювалися в готівку і пропадали в невідомому напрямку", – зазначив Ситник, уточнивши, що державі було завдано збиток майже 3 мільярди гривень, з яких 1,3 мільярда гривень припадає на недоплати ренти", – сказав Ситник.

За даними слідства, Онищенко є організатором злочинної схеми, яка діє ще з часів президентства Януковича. У той же час сам нардеп 16 червня заявив, що він знаходиться в Києві і ніхто арештовувати його не збирається. "У мене ніхто нічого не заарештував. По-перше, без згоди Верховної Ради вони не мають право робити нічого. Він (глава НАБУ Артем Ситник – ред.) за один день стільки вже наговорив: і що я ватажок банди, і що він мені вже термін дав – до 12 років ув'язнення. Ситник багато бере на себе повноважень. Поки з мене не знята доторканність, ні я, ні моя майно не можна заарештувати", – заявив Онищенко.

21 червня парламентарій зустрівся з детективами НАБУ, а після подав позов до Печерського районного суду Києва проти ГПУ і НАБУ про захист честі і ділової репутації. Вже 28 червня спікер Верховної Ради Андрій Парубій повідомив, що парламент дозволить заарештувати свого колегу. В кінці червня правоохоронці заявили, що пред'являть Онищенко звинувачення відразу після того, як з нього знімуть депутатську недоторканність. Однак до цього часу парламентарій вже покинув Україну.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти