Перші кроки НА ПК: "КамАЗи" фінзвітів партій і саботаж електронного декларування

7 червня 2016, 08:30

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Реальний термін запуску електронного декларування – не раніше 15 серпня, а воно необхідне для отримання безвізового режиму

До кінця тижня Нацагентство з питань запобігання корупції (НАПКА) обіцяє представити форму звітності політичних партій про їх фінансування. З 1 липня вступає в силу новий закон про державне фінансування політсил, які на останніх виборах подолали 5% прохідний бар'єр. Гроші з бюджету виділятимуть щоквартально, але тільки в тому випадку, якщо партії "здадуть" звіт про свої джерела фінансування. А там, за словами експертів, можуть спливти дуже цікаві факти. Приміром, під час перебування блоків один з них за документами фінансували студенти, перераховуючи по 150 тис грн. Правда затвердження звіту фінансування політсил – лише вершина айсберга. Ще в середині березня за підтримки Світового банку та ПРООН створили електронну базу декларацій чиновників. Її запуск – одна з вимог ЄС для введення безвізового режиму. Як стало відомо Сегодня.ua, спочатку наші чиновники і зовсім не хотіли приймати розробку ПРООН, виступаючи за створення своєї бази даних. Зараз, прийнявши вже готову базу на озброєння, її запуск гальмується: силові структури не дають ключі доступу безпеки, а нечисті на руку чиновники тим часом поспішають легалізувати незаконно нажите майно. Голова НАПКА Наталія Корчак пояснює Сегодня.ua, що рухатися швидше вони просто не можуть і не все залежить виключно від їх волі. А реальний і кінцевий термін запуску електронного декларування – 15 серпня, а може і пізніше.

Реклама

БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ.  У своєму грудневому звіті Єврокомісія чітко написала, що Україна отримає безвізовий режим тільки після виконання п'яти додаткових вимог, в числі яких був "запуск роботи НАПКА до кінця першого кварталу 2016 року". Сюди входять і старт електронного декларування, і подача прозорої фінансової звітності політичними партіями, яка відкриває дорогу для державного фінансування політсил.

Якщо з запуском "верхівки" НАПКА ще куди не йшло (штат укомплектований на 20%), то з системою електронного декларування проблеми. Варто нагадати як, за словами глави Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, коаліція "вбивала" онлайн-декларування. Перший раз, відклавши запуск системи на рік поправкою позафракційного Володимира Мисика в бюджет (її вже скасували). Другий раз, голосуючи законопроект про скасування поправки Мисика, з правками нардепа від БПП Вадима Денисенка. По-перше, змінами вирішили на рік перенести введення кримінальної відповідальності за брехню в декларації (два роки в'язниці). По-друге, дозволили декларувати майно лише тих родичів, які проживають разом з декларантом. Тобто, майно, нажите корупційним шляхом, можна було б переписати на дочку, сина або бабусю, і уникнути відповідальності. По-третє, правками збільшили вартість подарунка, який потрібно декларувати з 50 до 150 мінімальних зарплат.

Саме ці правки і стали причиною рішення Євросоюзу розділити розгляд питань надання безвізового режиму щодо України та Грузії. Майже всі правки незабаром скасували, питання безвізового по Туреччині та Україні знову об'єднали, але осад, як кажуть, залишився. Зовсім недавно глава представництва ЄС в Україні Ян Томбінський заявив, що в ЄС не стануть відкладати рішення про безвізовий режим для України. Мовляв, за оцінкою Єврокомісії та експертів, всі положення плану дій щодо візової лібералізації Україна майже виконала. Залишилося тільки, щоб НАПКА запрацювало.

"Це вже останній елемент (запуск НАПКА – Авт.) Всіх тих заходів, які Україна виконала. Зараз нам необхідно, щоб європейські лідери ухвалили це рішення. Воно буде відповідати тому, що було озвучено лідерами ЄС н

Реклама

Так, до 15 серпня встановив Кабмін – до цієї дати НАПКА має отримати спеціальну програму захисту персональних даних. "Для чого це важливо? Наведу конкретний приклад. Вноситься в декларацію певна сума доходу. Ми знаходимо у чиновника гектар землі, який він не задекларував (за помилку в декларації тепер не тільки штраф, але і 2 роки в'язниці – Авт.). А він каже: "Я вносив все правильно, але злі вороги залізли, зламали систему, і мене вирішили принизити, і цей гектар викинули, а я невинен", – пояснює експерт Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран.

Правда, незважаючи на встановлені прем'єром терміни, деякі члени НАПКА вже зараз відкритим текстом говорять, що до 15 серпня вкладуться нереально. "Пан Скопич заявив: "15 серпня дуже оптимістична дата і не думаю, що ми це зробимо", – сказав нам один з експертів, який був присутній на останній зустрічі представників Координаційної ради реформ з чиновниками Мін'юсту.

Інші прямо звинувачують деяких чиновників у саботажі запуску системи електронного декларування. "Із запуском системи електронного декларування у нас виникають проблеми. Ці чиновники потрапили під певну зовнішній політичний тиск. Є і другий варіант, – некомпетентність. Є і третій варіант: "Дуже намагаємося...". Але я в це не вірю. Вони і гальмують запуск електронного декларування. Для того, щоб воно запрацювало, потрібно створити систему захисту. І вони кажуть, що все це потрібно довго запускати. Коли ми це робили на "Prozorro", всі дозволи на систему захисту ми зібрали за 1,5 місяці. Окей – 2 місяці. Уже можна було це зробити, а вони нам розповідають, що не раніше 15 серпня. Чим погана ця дата? Після 15 серпня настає два місяці, коли депутати, чиновники, судді почнуть заповнювати декларації. А це 15 жовтня. І тільки після цього працівники НАБУ і НАПКА почнуть аналізувати всі ці декларації. Це, по суті, листопад. За це на нас злиться і Європа: на їхню думку, ми самі саботуємо запуск електронного декларуванн", – вважає Віктор Таран.

Заступник міністра юстиції Наталія Севост'янова відзначає складності запуску електронного декларування через відсутність дорогого сервера і спеціальної захисної програми. "Вони вже готові, форма є, її там затвердив і все. Потрібно ту електронну систему, яку створило ПРООН разом з експертами розмістити на сервері. Сервер потрібно купити, він коштує чималих грошей, сервер потрібно захистити через службу захисту інформації. Вони взагалі вважали, що тільки пару місяців вони будуть будувати всю цю систему захисту. Їм прем'єр поставив дедлайн 15 серпня – система повинна запрацювати", – сказала Сегодня.ua Наталя Севостьянова. За її словами, швидше чисто фізично вони не зможуть це зробити. "Щоб ви розуміли, служба захисту інформації говорила про жовтень. На що прем'єр говорив, мовляв, вибачте, в жовтні ви повинні подавати одну декларацію, а в січні вже наступну. І з МВФ ми проговорювали термін 15 серпня. Я думаю, це реальний термін, все можна встигнути, все чиновники отримають електронні підписи (кожен чиновник буде заповнювати декларацію в особистому електронному кабінеті – Авт.) І все можна встигнути", – підсумувала заступник міністра юстиції.

В тренді
Живе як король. Все про резиденції, особняки і яхти Медведчука

"ФЕЙКОВІ" ПАРТІЇ.  Куди краще справа йде з запуском системи фінансової звітності політичних партій. До кінця цього тижня, за словами Наталії Корчак, НАПКА на своєму засіданні затвердить офіційну форму фінансової звітності політичних партій. Уже зараз відомо, що форму об'ємом 59 сторінок, партії повинні будуть подати в Агентство виключно в письмовому вигляді (законом не передбачено подання електронної декларації). А якщо врахувати, що всього в Україні, за словами глави Комітету виборців України, 361 партія, можна тільки уявити, які стопки з документами лише за один звітний рік накопичиться в НАПКА. Не дарма Наталя Корчак жартома, каже, що фінзвітність до них будуть завозити "КамАЗами". Втім, члени НАПКА сподіваються, що це непорозуміння в законодавстві парламентарії виправлять.

Реклама

"У законі про політичні партії чітко зазначено: фінзвіт подається в паперовій формі та на електронному носії. Тобто мова не йде про електронну форму декларації. Тому ми з Міжнародним фондом виборчих систем IFES та іншими організаціями як раз і говоримо про те, що хочемо впровадити електронну форму декларації. А для цього, знову ж таки, потрібен той же сервер, програмне забезпечення (як у випадку з електронним декларуванням – Авт.). Паперова форма – це вже, як то кажуть, царська Росія. Але так законодавець написав. Для того, щоб перейти на електронну форму звітів, потрібно внести зміни до чинного законодавства. І тут вже виникає питання, чи захочуть законодавці внести такі зміни. Чому? Тому що це якраз буде більш прозора схема фінансування", – розповіла в інтерв'ю Сегодня.ua Наталія Корчак.

Правда, сподіватися на те, що парламент швидко змінить закон, не доводиться. До того ж, навряд чи вони встигнуть внести правки до офіційного затвердження НАПКА форми фінансового звіту, який протягом 60 днів повинні будуть подати всі партії в НАПКА. Тому аналізувати об'ємні "наукові праці" політсил по 59 сторінок будуть всі: і співробітники НАПКА, і аналітики НАБУ, і члени експертної ради (за типом того, який вже діє при НАБУ), і журналісти.

Якщо запуск нової системи звітності та подача фінансових "декларацій" партій пройде добре, політсили, які сьогодні представлені в парламенті, зможуть претендувати на фінансування з держбюджету. Так, на фінансову підтримку всіх шести партій, представлених сьогодні в Раді, необхідно 442,4 млн грн (з розрахунку 0,02%, помножених на розмір мінзарплати і на кількість виборців, що прийшли на дільниці на минулих виборах).

"Так, хоч Петро Порошенко офіційно і говорив, що він є основним "донором" партії БПП... Згідно з даними фінансової звітності за 2015-й БПП витратила лише 2,8 млн грн. У той же час з держбюджету їй виділять на витрати близько 55 млн грн", – пояснює Олексій Кошель.

Тобто, за словами експертів, партії перестануть свідомо занижувати суму витрачених ними грошей, щоб не виглядало все так, що їх фінансують олігархи. Також прийнятий закон обмежує суму внесків на підтримку партій: для юросіб – 1 млн 102,4 тис. грн/рік, для фізосіб – 551,2 тис. грн/рік. І, в разі перевищення допустимих норм фінансування, на партію накладається штраф у двократному розмірі від перерахованої суми. Мало того: якщо зараз в своїй звітності партії могли вказувати тільки імена таких щедрих спонсорів, то тепер зобов'язані писати все, аж до ідентифікаційного номера. За дотриманням правил стежитиме НАБУ. Ця норма, на думку нардепа від БПП Світлани Заліщук, допоможе боротися з "липовими" спонсорами деяких партій. Так, за її словами, під час перебування існування блоків один з таких в Україні фінансувався за рахунок допомоги студентів, які проживали в гуртожитках.

Реклама

"Раніше існувала практика, коли фактично неможливо було отримати документально оформлені звіти про фінансові розрахунки партій. Такі звіти можна було отримати тільки за спеціальною перепусткою, скопіювавши один документ за 60 грн! Такі звіти показали, що, наприклад, один з політиків, здається Литвин (екс-спікер ВР і позафракційний нардеп Володимир Литвин – Авт.) Отримував фінансову допомогу (на вибори) від студентів, вдумайтеся, в розмірі 150 тисяч гривень", заявила Заліщук.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти