Перезавантаження пенсій: що додадуть, що відберуть за рекомендаціями МВФ

5 жовтня 2016, 08:15

Олександр Панченко Олександр Панченко

Стаж, що дає право на мінімальну пенсію, буде підвищено. Трудові пенсії, на які можна претендувати, відпрацювавши 35 років (для жінок – 30 років), поки що не чіпатимуть, не підвищать і нинішній пенсвік (60 років)

Платою за отримання Україною нових траншів МВФ стане погіршення життя деяких пенсіонерів. Такий висновок можна зробити з меморандуму між українською владою і МВФ, текст якого є в розпорядженні "Сегодня". Поки що йдеться тільки про "привілейовані" категорії одержувачів пенсій. Трудові мінімальні пенсії, на які можна претендувати, відпрацювавши 35 років (для жінок – 30 років), поки що не чіпатимуть, не підвищать і нинішній пенсвік (60 років). А ось спецпенсії хочуть відібрати не тільки у депутатів, суддів, прокурорів та інших чиновників, але і у шахтарів, сталеварів та інших представників шкідливих професій, які зараз мають право достроково вийти на заслужений відпочинок, відпрацювавши 20-25 років. Причому вже з 2017 року.

Реклама

НАВІЩО РЕФОРМА. Як роз'яснив нам президент Украналітцентру Олександр Охріменко, головна причина того, що МВФ наполягає на пенсреформі, – грошова. У Пенсійного фонду (ПФ), який повинен виплачувати пенсії за рахунок зібраних єдиних соціальних внесків (ЄСВ) на зарплату працюючих, хронічний дефіцит грошей, зараз він становить близько 150 млрд грн. "Виплата пенсій дотується з держбюджету, і МВФ це не подобається, тому що ускладнює погашення Україною раніше узятих у Фонду позик, – каже Охріменко. – Ситуація ускладнилася після зниження 2016 року ЄСВ – з 41% до 22%. Оскільки, незважаючи на зниження ставки ЄСВ, відбілювання тіньових зарплат йде повільно, щомісячні надходження в ПФ впали майже вдвічі, а грошей на виплату пенсій після підвищення з травня цього року соцстандартів, навпаки, потрібно більше. Зараз виплачується у вигляді пенсій 15-16 млрд грн на місяць. Тому влада вже заморозила до кінця року максимальні пенсії на рівні 10 740 грн (10 прожиткових мінімумів для непрацездатних на 1 січня 2015 р.) і обіцяють зменшити число тих, хто має право на достроковий вихід на пенсію (поки це може торкнутися авіаторів, машиністів на залізниці, трактористів, доярок тощо)". Нагадаємо, 2016 року скорочено на 40% перелік професій, що дають право на дострокову пенсію, збільшено до 57 років термін виходу на пенсію тим, у кого пільги залишилися (було 55 років, а ще раніше – 50), або за наявності 25 років (для жінок – 20) "шкідливого" стажу. Позбавлені права на вихід на пенсію за вислугою (після 30 років роботи) лікарі і вчителі. Але для виконання умов меморандуму ці категорії уріжуть ще сильніше. Тобто ці люди продовжать працювати далі, платити внески до ПФ, а пенсії отримають років через п'ять, тобто в 60 років. Це трохи скоротить витрати і збільшить доходи ПФ.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ. Основні положення меморандуму про пенсреформу, які Україні треба втілити в закони до кінця 2016 р., прокоментував для "Сьогодні" віце-прем'єр Павло Розенко, який курирує соцблок в Кабміні.

Посилити критерії отримання мінімальної пенсії. Це означає, що буде підвищено трудовий стаж, що дає право на мінпенсію (зараз – 25 років). Поки що неясно, наскільки більше доведеться працювати, але оціночно – на 5 років. Тим, у кого такого стажу немає, доведеться його заробляти або не отримувати навіть мінімальну пенсію.

Крім того, необхідно уніфікувати пенсійне законодавство, яке зараз складається з більш ніж 20 законів. Розенко каже, що це забезпечить єдиний принцип забезпечення пенсіями без привілеїв для будь-якої професії (за винятком військових та інших силовиків, для них нічого не зміниться).

Реклама

З 2017 р. потрібно поступово збільшити і ввести єдиний пенсвік для різних категорій працюючих. Але, за словами Розенка, це торкнеться тільки тих, хто зараз виходить на пенсію раніше 60 років.

В тренді
"Вони тут? Вони всюди". Зеленський потролив журналістку через російський переклад (відео)

Також планується, що доплачуватимуть до трудових пенсій з держбюджету, а не з ПФ. На розмірах пенсій це не позначиться, але доплати (ветеранам війн, орденоносцям, "заслуженим" і "народним" всіх професій) йтимуть безпосередньо з держбюджету, що формально зменшить дефіцит ПФ.

І тільки після виконання вищезгаданих вимог можна буде ввести особисті накопичувальні пенсрахунки. Віце-прем'єр каже, що наповнюватимуться вони за рахунок додаткових внесків (7-9% від зарплати) як з роботодавця, так і з працівника.

Заступник голови профільного комітету ВР Сергій Каплін вважає, що ці зміни назріли і можуть бути прийняті Радою, за винятком встановлення єдиного пенсвіку для всіх професій. "Вимоги МВФ "косметичні", їх головна мета – знизити дефіцит Пенсфонду. Наприклад, збільшивши трудовий стаж, перевівши доплати до пенсій з бюджету ПФ до держбюджету. А ось тим, хто працює у шкідливих умовах, перш за все це металурги і шахтарі, треба залишити право вийти на пенсію раніше, ніж в 60 років, інакше вони можуть до неї не дожити, навіть якщо, заробивши собі "шкідливий" стаж, перейдуть на легшу роботу. Така позиція профспілок, ми її підтримуємо і відстоюватимемо перед МВФ, – сказав нам Каплін. – Також нереально всі ці зміни прийняти до кінця 2016 року, адже ще не розроблені законопроекти, які не обговорені з громадськістю. Але перезавантаження пенссистеми необхідне, і воно буде".

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти