Бійка "слуг народу" і "мелодраматичний трилер": підсумки тижня в Раді

7 грудня 2019, 07:37

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

У парламенті билися через жінку і вирішували кадрові питання

Передостанній у цьому році пленарний тиждень у Верховній Раді не продемонстрував українським громадянам уже звичного "турборежиму". Зате виборець мало не вперше побачив "людське обличчя" парламенту – із бійками (зрозуміло, через жінку), скандалами і "мінібунтом" у монокоаліції.

"Слуг" стає все менше

Реклама

Тиждень розпочався з кадрових питань, вирішення яких рефреном пройшло через усі чотири пленарні дні. У вівторок "Слуга народу" провела серйозну чистку своїх рядів. З найбільшої парламентської фракції було виключено одразу трьох депутатів: Анну Скороход, Антона Полякова і Романа Іванісова. Скороход і Поляков позбулися статусу "слуг" за порушення партійної дисципліни – керівництво звинувачувало їх в ігноруванні позиції фракції під час голосування. Рішення фракції щодо цих двох депутатів було ухвалено ще в середині листопада, але формалізовано тільки зараз.

Стосовно ж Іванісова – він постраждав через "помилки молодості". У ЗМІ просочилася інформація про його судимість (утім, давно закриту) за зґвалтування. У підсумку в монокоаліції було вирішено дистанціюватися від депутата.

"Відлучення" від фракції не всі депутати сприйняли стоїчно. Так, наприклад, Анна Скороход, по-перше, зажадала від керівництва "Слуги народу" документів, на підставі яких її виключили. По-друге, пообіцяла подати до суду на керівника фракції Давида Арахамію. По-третє, анонсувала створення з Антоном Поляковим власної групи, в яку, за її словами, увійде частина депутатів фракції "Слуга народу".

Ще два депутати з фракції "Слуга народу" – Олексій Кучер і Олександр Кубрак – позбулися мандатів у зв'язку з переходом на нову роботу. Кучер, нагадаємо, був призначений раніше головою Харківської обласної державної адміністрації, Кубрак – керівником "Укравтодору". Замість останнього в парламент зайшов новий депутат (Сергій Мандзій, фігурує в списку під номером 136), який прийняв присягу в п'ятницю. Щодо місця, звільненого Кучером, обраним в одномандатному окрузі, то воно буде вакантним до проведення в окрузі проміжних виборів. Отже, на цьому тижні фракція "Слуга народу" зменшилася відразу на чотири "штики". Зараз у складі фракції 249 народних депутатів.

Реклама

Заповнила на цьому тижні "вакансію", що утворилася після складення повноважень Іриною Луценко, і фракція "Європейська солідарність". Присягу народного депутата прийняв екскерівник Інституту пам'яті Володимир В'ятрович.

Нарешті, завершився тиждень появою в парламенті цілої нової депутатської групи. У п'ятницю спікер Верховної Ради Дмитро Разумков оголосив про створення групи "Довіра", в яку увійшли 17 народних депутатів. Очолив групу народний депутат Олег Кулініч.

"Мелодраматичний трилер". Новий сезон

Однак головна внутрішньопарламентська інтрига крутилася навколо питання, хто сяде в крісло голови Комітету ВР з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва. Нагадаємо, що чинний (поки ще) керівник комітету Богдан Яременко потрапив у секс-скандал . Журналісти примудрилися зафіксувати листування народного депутата з дівчиною легкої поведінки, фото листування оприлюднили в ЗМІ, і Яременко був змушений писати заяву про складення повноважень голови комітету.

У зв'язку з цим фракція "Слуга народу" провела внутрішній праймеріз, в якому перемогла Галина Михайлюк (нині займає посаду заступника голови Комітету з питань правоохоронної діяльності). Однак на вакантне місце керівництво фракції початок просувати другу за підсумками праймеріз Єлизавету Ясько. І хоча Ясько, на відміну від Михайлюк, із першого дня працювала в Комітеті з питань зовнішньої політики, багатьом депутатам у фракції тиск не сподобався. Як наслідок, рішення, за яким Яременко звільняли з посади, а Ясько призначали, не набрало потрібних 226 голосів.

Пізніше перший заступник керівника фракції Олександр Корнієнко пояснив невдачу голосування. За його словами, помилкою було ухвалювати звільнення Яременко та призначення Ясько одним рішенням, бо одні депутати готові були підтримати звільнення, але не готові – призначення. Інші – навпаки. А в результаті не проголосували ні перші, ні другі.

"Наступного тижня будемо продовжувати цей серіал. Для експерименту зробимо дві постанови", – сказав Корнієнко, назвавши те, що відбувається, "мелодраматичним серіалом про комітет закордонних справ з елементами трилера".

Реклама

Тим часом голова фракції Давид Арахамія сказав, що фракція проведе новий праймеріз на посаду голови комітету. Отже, можна констатувати, що цей "мінібунт на кораблі" керівництво фракції сприйняло досить спокійно.

Утім, призначення голови комітету було не єдиною драматичною історією тижня. У четвер між двома депутатами фракції "Слуга народу" – Максимом Бужанським і Гео Леросом – у сесійній залі виникла бійка. За інформацією ЗМІ, побилися депутати через жінку: нібито Лерос дозволив собі неприйнятні висловлювання щодо експредставника Кабміну в парламенті Ірини Верещук, а Бужанський за неї заступився. Лерос, не заперечуючи, що в чаті нецензурно висловлювався про розгляд деяких проєктів, стверджує, що вирази не стосувалися персоналій.

Труба став жертвою "перезавантаження"

Головна ж кадрова подія тижня відбулася не в парламенті. Хоча депутати мали до неї безпосередній стосунок. У вівторок Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому президентський законопроєкт "Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо вдосконалення діяльності Державного бюро розслідувань".

Одним із головних наслідків затвердження проєкту буде звільнення з посади нинішнього керівника ДБР Романа Труби та його заступників. Крісло під Трубою хиталося вже давно: буквально з моменту створення Держбюро переслідували різноманітні скандали. Проте до останнього часу в керівника Держбюро не було приводів побоюватися відставки: посада директора добре захищена законом, а в президентському проєкті від самого початку не було пункту, який передбачає кадрові зміни в ДБР.

Однак такий пункт з'явився в процесі проходження документа через парламент – відповідні поправки внесли народні депутати. Втім, вони могли б і не пройти. Якби не черговий вал скандалів, які увінчалися затриманням ексначальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури Ігоря Щербини. Якого президент Володимир Зеленський на своїй сторінці в ФБ прямо назвав "правою рукою" Труби. Після цього дні директора ДБР були полічені. Парламент ухвалив проєкт закону з поправками, які передбачають звільнення чинного керівника.

Реклама

Хто займе крісло директора ДБР (до речі, затвердженим законом повноваження директора розширюються) – невідомо. За інформацією ЗМІ, не виключено, що на нього буде претендувати нинішній заступник генпрокурора Віктор Трепак.

Що вирішили

Притому що активність монокоаліції в прийнятті рішень демонструє тенденцію до зниження, не можна сказати, що парламент працює кволо. Цього тижня Верховна Рада ухвалила ряд дійсно важливих, а часом навіть революційних законів.

Наприклад, парламент скасував державну монополію на виробництво спирту. З 1 липня 2020 року виробництвом спирту зможе займатися будь-яка компанія, що одержала ліцензію. Також спрощується експорт спирту. А ось імпорт до 1 січня 2024 року – справа тільки держпідприємств.

Також серед важливих рішень – ухвалення в другому читанні і в цілому проєкту про протидію відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення. Затвердження проєкту було потрібно серед іншого для виконання Україною зобов'язань з євроінтеграції. Одне з ключових нововведень – "підвищення планки" розміру фіноперацій, пов'язаних із готівкою, що підлягають фінансовому моніторингу, зі 150 тисяч гривень (як зараз) до 400.

Крім цього, парламент затвердив у другому читанні та в цілому проєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми в сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об'єктів нерухомості та прозорості реалізації майна". Це рішення дозволить ліквідувати сумнівні схеми в тендерних закупівлях і серйозно полегшить життя підприємців.

Затвердив парламент також ряд непопулярних рішень. Наприклад, у першому читанні підтримано законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" (№1210). Проєкт передбачає, зокрема, підвищення акцизів на сигарети (що спричинить їхнє суттєве подорожчання). Також документ підвищує рентну плату за видобуток залізної руди, що загрожує серйозними витратами для ГМК галузі. На думку експертів, це може призвести до того, що українська продукція стане неконкурентоспроможною на світовому ринку, а також загрожує соціальними потрясіннями.

Водночас Верховна Рада розглянула і рішення, популярні в тій чи іншій частині суспільства. До таких можна віднести законопроєкт про відстрочку штрафів за порушення ввезення "євроблях" до 31 грудня нинішнього року (прийнятий у першому читанні). І закон про надання статусу УБД добровольцям (затверджений у другому читанні та в цілому).

Попрацювавши не те щоб ударно (від нинішнього складу парламенту громадяни звикли очікувати більшого), однак і не абияк, Верховна Рада прийняла вольове рішення влаштувати собі "позачерговий" пленарний тиждень. Точніше, не тиждень, а день: замість роботи в комітетах парламенту на наступному тижні проведе пленарне засідання. Яке (які) невирішене (невирішені) питання спонукало (спонукали) парламентарів на трудовий подвиг, ми дізнаємося вже за кілька днів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти