Відставка Яценюка і призначення Гройсмана: голосів немає, в БПП розкол, а крісла міністрів ще ділять

11 квітня 2016, 17:24

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

В АП намагаються судорожно зібрати 226 "за", але єдності немає навіть в БПП – з фракції можуть вийти "єврооптимісти"

У нардепів на завтра грандіозні плани: звільнити прем'єра Арсенія Яценюка і половину його Кабміну, а на його місце призначити Володимира Гройсмана і нових міністрів. Голосувати, найімовірніше, будуть пакетом. Але тільки в тому випадку, якщо нова коаліція БПП на двох з НФ набере 226+. За інформацією джерел Сегодня.ua в АП, Кабміні і БПП, глава АП Борис Ложкін і словак Іван Міклош відмовилися йти в Кабмін Гройсмана. А останній в своєму уряді не хоче бачити нинішнього заступника глави АП Віталія Ковальчука. Підливає масла в вогонь посилюваний розкол в БПП. Після спроби висунути обвинувачення екс-заступнику генпрокурора Віталію Каську опівночі біля столичного театру Івана Франка, до 10 "єврооптимістів"-нардепов від БПП можуть вийти з коаліції. Якщо це станеться, навіть кілька позафракційних, які завтра зайдуть в БПП, не врятують ситуацію: коаліції, як і голосів за нового прем'єра, не буде. Відповідно, Арсеній Яценюк має всі шанси залишитися виконувачем обов'язків, поки під куполом не домовляться.

Реклама

"ЗА МНОЮ НЕ ЗАІРЖАВІЄ". Про свою добровільну відставку, як і передбачалося, Арсеній Яценюк оголосив у телезверненні до українців в неділю вдень. Правда, сталося це на пару тижнів пізніше від раніше узгоджених між прем'єром, президентом і їх командами термінів. Причому, соратники Арсенія Петровича радили потягнути з відставкою ще пару днів.

"На тлі офшорного скандалу, який набирав обертів і в якому замішаний Петро Олексійович, потрібно було почекати з відставкою хоча б до кінця тижня. А так прем'єр своєю відставкою відволік увагу громадськості від офшорного скандалу, а президент відбувся сухим постом в Facebook і коментарем в недільному інтерв'ю телеканалам", – вважає один з "фронтовиків".

Хоч офіційно Рада ще не звільнила прем'єра, сьогодні на Погоджувальній раді ймовірний наступник Яценюка Володимир Гройсман, відповідаючи на випади лідера "радикалів" Олега Ляшка, заявив: "У разі, коли буде створено, як ви сказали, "уряд Гройсмана", цей уряд буде публічним, відкритим, ефективним, реформістським і буде здатен стабілізувати ситуацію в країні – раз. Відновити економічне зростання – два. Побудувати ефективну роботу з міжнародними фінансовими інститутами – три. Подбає і про аграріїв, і про шахтарів, і про пересічного українця. Треба зараз більшою мірою говорити про свою готовність брати на себе відповідальність і забезпечувати підтримку необхідних рішень, а за мною не заіржавіє. Я вмію працювати 24 години на добу і не один раз це доводив".

Вже у вівторок глава фракції НФ Максим Бурбак пропонує проголосувати всі кадрові питання: "Це стосується і відновлення коаліції, і голосування за нового прем'єра і склад Кабінету міністрів, і нової програми дій уряду (яку Гройсман так і не презентував громадськості – Авт.), і нового генерального прокурора".

Реклама

За словами голови фракції БПП Юрія Луценка, процес формування нової коаліції буде завершено сьогодні під час засідання "великих фракцій": "І завтра або в найближчі дні ми зможемо оголосити, що конституційна норма уявлення прізвища нового прем'єр-міністра коаліцією фракцій може бути виконана самостійно двома найбільшими фракціями парламенту. Я сподіваюся, що це відбудеться найближчим часом".

Луценко нагадав, що двері коаліції залишаються відкритими, і "Батьківщину" і "Радикальну партію" все ще чекають в коаліції, якщо ті стримають апетити. Але ні Юлія Тимошенко, ні Олег Ляшко повертатися в коаліцію не поспішають: вони голосно заявили про вихід з переговорного процесу про створення коаліції

ЯК ЗІБРАТИ 226+. Оптимістичні заяви глави фракції БПП і соратників президента про те, що сьогодні-завтра з'явиться нова коаліція "на двох" на ділі не відповідають дійсності. За Конституцією саме коаліція подає президенту кандидатуру прем'єр-міністра, який і вносить її на голосування в зал. І навіть якщо за Гройсмана в прем'єри проголосують депутатські групи "Воля народу" і "Відродження", ситуацію це не рятує – потрібна коаліція.

"Станом на сьогодні під Гройсмана немає 226 голосів. Немає голосів – немає і коаліції, – сказав Сегодня.ua один з діючих міністрів. – Ні всіх голосів (з 141 депутата – Авт.) навіть в самій БПП".

До того ж, як стало відомо Сегодня.ua, завтра з фракції БПП і коаліції можуть вийти до 10 нардепів, членів міжфракційного об'єднання "Єврооптимісти". Про такий крок вони, за словами наших джерел в БПП, подумували давно. Каталізатором послужив інцидент з Касько. Як відомо, вночі йому намагалися пред'явити підозра в шахрайстві з нерухомістю.

Реклама

"Про це рішення ми оголосимо сьогодні ввечері на засіданні фракції БПП", – сказав нам один з нардепів від БПП, член МФО "Єврооптимісти".

Судячи з офіційною заявою Юрія Луценка, доукоплектовать БПП і НФ і далі планують за рахунок позафракційних. Правда, проста арифметика показує, що цього для створення коаліції і призначення Гройсманом прем'єром все одно не вистачить, якщо "єврооптимісти" таки вийдуть. Екс-нардеп Єгор Фірсов написав у своєму Facebook, що є варіант розпаду групи "Воля народу", а її депутати просто розійдуться по фракціях.

На этой неделе анонсировали создание коалиции и голосование по правительству. С Премьером уже все ясно. Кандидатуры мин...

Posted by Egor Firsov on Monday, 11 April 2016

Ні в БПП, ні в НФ, нам не підтвердили, але і не спростували інформацію, яку поширив Фірсов. Це й не дивно, оскільки в групах "Відродження" та "Воля народу" чимало одіозних "регіоналів", які голосували за закони 16 січня. Правда, все буде залежати від того, як члени БПП поговорять на фракції. Джерела Сегодня.ua в БПП кажуть, що готові запропонувати натомість на невихід "єврооптимістів" гарантії повернення Віталія Касько і Давида Сакварелідзе в ГПУ. Правда, вже за генпрокурора Юрія Луценка – під нього навіть закон про прокуратуру хочуть міняти, щоб "скосити" термін стажу роботи в органах прокуратури. Зараз, згідно із законом, кандидат повинен пропрацювати в органах прокуратури мінімум 10 років.

КАДРИ ГРОЙСМАНА. Попередня "шахматка" уряду Володимира Гройсмана, як і коаліція, тане на очах. Якщо ще в кінці минулого тижня наші джерела на Банковій і в БПП стверджували, що з імовірністю 80% в новому Кабміні ми побачимо заступник голови АП Віталія Ковальчука і словака Івана Міклоша, то за вихідні всі перегралося.

Іван Міклош відмовився йти на роботу в Кабмін Гройсмана міністром фінансів, на заміну Наталки Яресько. "Точніше так: він був згоден, якби Рада змінила закон про Кабмін (проект уже зареєстрував Гройсман – Авт.), дозволивши в уряді працювати іноземцям. Але потрібних 226 голосів, щоб змінити закон, під куполом не знайшли. А Міклош не хоче відмовлятися від свого словацького громадянства", – сказав Сегодня.ua джерело на Банковій.

Реклама

"Хочу сказати, що з Іваном Міклошем, якого я надзвичайно поважаю, який є досить професійним, якісним реформатором, ми будемо працювати. Про формат цієї співпраці і про те, як це буде відбуватися, ми повідомимо спільно з Іваном", – повідомив на брифінгу після Погоджувальної ради Володимир Гройсман.

Також, за словами нашого джерела, спершу відмовився йти в Кабмін Гройсмана на нову посаду віце-прем'єра – міністра економіки Борис Ложкін. Потім до вечора ми отримали підтвердження, що Ложкін дав згоду на посаду віце-прем'єра. Сам же Гройсман каже, що можливість входження Ложкіна в Кабмін зберігається. "Що стосується Бориса Євгеновича, наскільки я знаю, він ще остаточно рішення не прийняв про входження в уряд, а така можливість розглядалася", – заявив спікер.

Віталія Ковальчука на посаді першого віце-прем'єра не захотів бачити в своєму уряді особисто Володимир Гройсман. У БПП цю інформацію підтверджують, але про подробиці не говорять. "Можу сказати, що замість Гройсман погодився на Павла Рябікіна, якого розглядають на посаду віце-прем'єра – міністра інфраструктури. Але це ще не точно – проти виступає НФ", – сказав нам один з нардепів від БПП.

А ось "фронтовики" жартують над майбутнім прем'єром, мовляв, "злякався хитрого Ковальчука". "Він настільки вдало себе зарекомендував в жонглюванні різними політпроектами, злиттям і поглинанням партій, що Гройсман просто злякався за своє політичне майбутнє", – вважає один з фронтовиків.

За словами нардепа від НФ Антона Геращенка, за домовленостями з БПП, і Арсен Аваков, і Павло Петренко як міністри залишаться на своїх постах. Не піде, за словами наших джерел в НФ, і віце-прем'єр – міністр культури В'ячеслав Кириленко.

"За попередньою домовленістю, нам також відходять посади міністрів освіти та інфраструктури (наступників Сергія Квіта та Андрій Пивоварський навіть не обговорювали – Авт.)", – Сказав нам джерело в НФ.

У БПП кажуть, що до 18:00 на Банковій засідає "стратегічна сімка". Через це засідання фракції зрушили на 19:00. "Обговорюють спірні точки по АП та іноземцям (по Ложкіну, Шимківа і Міклошу – Авт.). Сьогодні повинні вирішити, хто обійме посади міністра охорони здоров'я і міністра енергетики", – розповів нам один з нардепів від БПП.

 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти