Від бобів до "каруселей": історія виборів від античності до нашого часу

18 березня 2019, 07:19

Ілля Требор , Станіслав Платонов

Перші виборці голосували бобами і криками, а в СРСР в бюлетенях була всього одна графа

До виборів президента залишилося зовсім небагато. Агіткампанії претендентів на булаву тривають повним ходом, а у всіх відповідальних за виборчий процес болить голова, як забезпечити їх чесність і прозорість. І так було завжди. "Сегодня" поворушили історію і згадали, як відбувалися вибори в різні часи.

Прообразом сучасних виборів прийнято вважати волевиявлення громадян в Стародавній Греції і Стародавньому Римі. У грецьких полісах голосували всі вільно народжені, а як прообраз бюлетеня використовувалися звичайні боби, тільки різнокольорові. Білий боб – "за", чорний – "проти". У Римі ж, який звик жити на широку ногу, вибори теж проходили з розмахом. Однією з умов для претендента була наявність у нього громадянства Риму і кандиди – білої тоги, яка символізувала його чисту совість. Одягнувшись в неї, претендент перетворювався на кандидата, після чого вирушав у турне площами і ринками за підтримкою виборця. Вже тоді в ходу були нехитрі технології із залучення електорату. Наприклад, спеціальний раб-номенклатор (від латинських слів nomen "ім'я" і calare "називати") супроводжував кандидата всюди і підказував йому імена зустрінутих людей, щоб політик зміг здобути їхню прихильність. Не гребували римські політики і чорним піаром та підкупом виборців. Хоча влада це забороняла, але кандидати часто влаштовували для електорату гулянки, дарували подарунки і навіть "давали гроші на зберігання". А Цицерон у своїх працях наводить приклад: два кандидати, якісь Меммій і Доміцій, які уклали угоду проти конкурента, обіцяли центурії, яка голосуватиме за них, 10 мільйонів сестерціїв – на рік римський легіонер заробляв близько 900 сестерціїв. І хоча влада постійно обмежувала можливості кампаній – обмежувала число супроводжуючих кандидата прихильників і забороняли роздавати громадянам гроші, на агітацію це майже не впливало. А вже в день голосування виборці отримували на руки маленькі дощечки і писали на них ім'я вподобаного політика.

Після занепаду античної демократії прямі вибори в європейських країнах зійшли нанівець. Корупція і міжусобиці сприяли виникненню авторитарних режимів. І тільки після початку епохи Просвітництва роль демократизація суспільства початку знову грати важливу роль в державотворчих процесах. Влітку 1789 року Національні збори Франції проголосила "права людини і громадянина", які обіцяли політичні свободи і соціальну рівність. Згідно з декларацією, джерелом суверенної влади була нація. Однак по-справжньому демократія восторжествувала після Другої світової війни – зникла більшість колоніальних країн і монархій, а самі вибори стали міжнародно визнаним процесом легітимізації влади..

Реклама

Читайте також: "Працюєш на виборах? Злочинець!": Що не так з роботою агітаторів і який вихід знайшов ЦВК

Запорукою успіху на виборах служили не "каруселі" і вкидання, а кулаки і кількість шапок

  • Київська Русь: на віче народ дер глотку

У Новгороді часів Київської Русі запорукою успіху на віче був... шум натовпу. За важливі рішення голосували криками – хто голосніше. Звідси, до речі, і пішов вислів: "віддати голос". Якщо кричали всі приблизно однаково, рішення приймали в бійці. Чия партія переможе – то рішення і визнавалося.

  • Замість "галочки" на Січі кидали шапки вгору

На Запорізькій Січі діяла пряма демократія – все було прозоро і відкрито. Коли Рада виносила на суд січовиків свої рішення, підрахунок голосів був досить умовним, але в той же час дуже наочним. Ті, хто "за", просто кидали свої шапки вгору – підраховувати "бюлетені" сенсу не було.

  • Черепкове право: у кого більше – того з очей геть

У Стародавніх Афінах городяни виганяли неугодних місту за допомогою своєрідних виборів – остракізму. На глиняних черепках писали імена тих, хто погрожував демократії, і після закінчення таємницею процедури їх перераховували. Того "кандидата", чиїх черепків було більше, виганяли на 10 років.

Реклама

Спритність рук: кроїмо кордони і їдемо кататися

В Америці, де виборча система вважається однією з найскладніших у світі, ще на початку XIX століття вибори не завжди проходили чесно. Наприклад, губернатор штату Массачусетс Елбрідж Джеррі перед виборами перекроїв межі ділянок в штатах, надавши їм вельми химерних форм. Однак, як з'ясувалося пізніше – у багатьох з них виявилося досить прихильників партії Джеррі, щоб забезпечити їй більшість місць в Сенаті, притому що загалом у штаті партія програвала. Газети навіть публікували карикатури – один з виборчих округів штату Массачусетс у вигляді саламандри. Зображення прозвали Gerrymander – "саламандра Джеррі".

У XX столітті пристрасті вирували на повну. Італієць Беніто Муссоліні 1924 року привів до влади фашистський блок шляхом залякування опонентів – прихильники дуче не гребували навіть вбивствами. Депутат від соціалістів Джакомо Маттеотті виступив в парламенті і назвав вибори фарсом, зажадавши визнати їх результати незаконними. У червні того ж року фашисти викрали Маттеотті і вбили.

А ось в Україні після здобуття незалежності були популярні "каруселі". Виборцю перед входом на ділянку видається вже заповнений виборчий бюлетень, який виборець повинен опустити в урну для голосування, а новий, чистий бюлетень винести і обміняти у організатора "каруселі" на гроші. Чистий бюлетень заповнюється організаторами "каруселі" і віддається черговому виборцю.

Джеррімандер. У США переробляли межі округів заради голосів

Прикмети минулого: без вибору, без страху

Напередодні виборів президента країни, "Сегодня" поспілкувалися з київським істориком і екскурсоводом Яном Приворотським, у якого збереглася значна колекція бюлетенів. Її почав збирати ще його батько, незважаючи на існуюче в СРСР покарання за винесення бюлетеня з виборчої дільниці. Нагадаємо, що сьогодні в Україні це також заборонено – за подібну зухвалість загрожує штраф до 5100 грн або обмеження волі на строк до трьох років.
Колекція Приворотського охоплює як радянські часи, так і незалежність. Причому не тільки глобальні волевиявлення, але і скромніші. Є бланки 1949 роки з звітно-виборних зборів одного з відділень міліції. Від часу вони вицвіли настільки, що вже не зрозуміти, якого спочатку були кольору. На кожному – всього по одному прізвищу кандидата. Після голосування вони збиралися в спеціальний конверт, який скріплюється сургучною печаткою. 

Реклама

Простий вибір. У деяких – графа з одним ім'ям. Фото: Г. Салай

А ось виборчі бюлетені на виборах народних суддів Києва, в яких також вказані дані лише однієї людини. Приворотський зазначає: сьогодні ці імена і прізвища вже нікому, крім істориків, нічого не скажуть, а багатьох вже давно немає в живих.

Не забагато варіантів було у виборців і на виборах до Верховної Ради СРСР. 1984 року від київських округів обиралося по одній особі. Від Ленінського виборчого округу, наприклад, йшов тільки Володимир Щербицький. Вперше вибір в бюлетенях з колекції Приворотського з'явився тільки 1989 році, на виборах нардепів СРСР. На одному зі столичних округів, серед семи кандидатів – видатний кардіохірург Микола Амосов, поет Іван Драч і відомий журналіст Андрій Куликов. При цьому виборець повинен був не відзначити людину, якій віддає свій голос, а викреслити тих кандидатів, проти яких голосує. В результаті з усіх претендентів до Верховної Ради пройшов фізик Валерій Грищук.

Є в колекції історика незаймані бюлетені і з доленосного референдуму 1991 року, на якому вирішувалася доля СРСР і незалежної України, а також бюлетень з виборів першого президента України. В останньому списку – 7 прізвищ, серед яких Леонід Кравчук, Левко Лук'яненко, В'ячеслав Чорновіл...

Реклама

Прощавай, СРСР. Так виглядав бюлетень доленосного референдуму. Фото: Г. Салай

ЕЯкщо говорити про пізніший час, то у Приворотського зберігся і рекордний список кандидатів з виборів президента 2004 року, коли за крісло гаранта боролося відразу 24 претендента. Цей рекорд побитий тільки цього року – зараз за пост президента борються 39 претендентів. При цьому тоді лист був завдовжки трохи більше 40 см, а нинішній буде 80 см. А ось 2010 року утримання бюлетенів багатьом запам'яталося присутністю в них імені "Василь Противсіх" – кандидат балотувався самовисуванцем, набрав в результаті 0,16%.

"Батько ніколи не вірив у владу комуністів, тому і забирав бюлетені з дільниць, – розповів нам Ян Приворотський. – Все було доведено до повного автоматизму: він заходив до кабінки, акуратно клав бюлетень собі в кишеню піджака, а принесений з собою аркуш паперу – порожній або з малюнком дулі – опускав в урну. Дотримувалася ж таємниця голосування, тому ніхто не знав, що батько ось такі штуки витворяв. Він зізнавався мені, що страху зовсім не було – прийти на вибори було громадянським обов'язком, а те, що людина забирала цей папірець з собою, злочином начебто по-справжньому і не вважалося. Це було його рішенням. Зараз, я думаю, бюлетень краще кинути в урну – кожен голос може мати вирішальне значення".

Ян Приворотський додає – батько зберігав всі бюлетені, оскільки бачив у них історичні документи. Екскурсовод планує з часом передати свою колекцію до музею.

За булаву! 2010 року на перемогу сподівався навіть Противсіх. Фото: Г. Салай

Рекорд з вкидань

Найбільшим фальсифікатором виборів Книга рекордів Гіннесса називає президента Ліберії Чарльза Кінга. 1927 року той, будучи чинним президентом від Партії справжніх вігів, зійшовся в електоральній сутичці з Томасом Фолкнером з Народної Партії. Згідно з офіційною заявою, Кінг набрав 234 000 голосів. Все б нічого, якщо не враховувати той факт, що кількість зареєстрованих виборців на той момент становила лише 15 000 осіб. Проте президентом Кінг все-таки став, нехай і ненадовго. Того ж року Томас Фолкнер, який програв, звинуватив справжніх вігів в організації работоргівлі. Ліга Націй тут же зібрала комісію з перевірки, і коли 1930 року доповідь було опубліковано, Кінг і його соратники подали у відставку.

Покер або морозиво

У світовій практиці є випадки, коли балотуються вдавалося зайняти місця на політичному Олімпі в незвичайний спосіб. Так, датська комік Якоб Хаугард (не плутати з датським футболістом) на повному серйозі обіцяв громадянам хорошу погоду, попутний вітер на велодоріжках, право на імпотенцію і навіть посилення армійського раціону горіховою пастою (що, до речі, було імплементовано). Завдяки цьому Хаугард з 1994 по 1998 роки був членом данського парламенту. А ось легенда кіно Клінт Іствуд, балотуючись в мери каліфорнійського містечка Кармель, обіцяв скасувати місцеву заборону на морозиво. Клінт став мером – Клінт дозволив морозиво.

А в американському штаті Нью-Мексико для кандидатів в мери, які набрали однакову кількість голосів, передбачено ще одне випробування. Потрібно здолати суперника в будь-якій грі. 1998 року Джеймс Фаррінгтон і Джоан Карлсон балотувалися в мери міста Енстансія і набрали 68 голосів. За жеребом випав покер (Карлсон пропонувала кістки), і Фаррінгтон обіграв суперницю.

Нагадаємо, "Сегодня" продовжують вести детальну хронологію передвиборчих перегонів. Рекордне число кандидатів, помилки в деклараціях і незаконна агітація – все це в матеріалі:
Україна обирає президента: хронологія передвиборчих перегонів
Як повідомлялося, претенденти на головне крісло країни продовжують передвиборчі турне регіонами. "Сегодня" дізнавалися, що обіцяють кандидати в президенти:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти