Звільнення українських моряків може затягнутися: юрист назвав головні причини

1 грудня 2018, 11:17

Дмитро Дубенський

На Росію зможуть подіяти лише санкції, юридично повернути українців швидко – малоймовірно, вважає Роман Шахматенко

Насьогоднішнійденьюридичнихінструментів,щобшвидкоповернутивУкраїнузахопленихРосієювЧорномуморіморяків,зовсім небагато,ітомувситуаціїзі звільненнямполоненихукраїнціввбільшій мірізіграютьдипломатичнііполітичніінструменти.

Про цевкоментарісайту"Сегодня"розповівекспертз міжнародного права
Роман Шахматенко .

"Справа в тому, що юридичних механізмів повернути моряків в Україну не так багато. Основна проблема в тому, що їх не можна категоризувати як військовополонених. Відповідно, вони не підпадають під дію Женевської конвенції, і угода про обмін військовополоненими не спрацює за фактом. Ми це бачили по наших політв'язнях, які зараз знаходяться в РФ. У Росії встановився такий механізм: українців нібито засуджують за той чи інший "злочин" на території Росії. Але після засудження в РФ їх, наприклад, можна було б забрати для проходження укладення / відбування покарання в Україні, а вже тут можна було б оголошувати їм амністію. Це – як технічний варіант", – підкреслив юрист-міжнародник.

Реклама

Зайогопрогнозом,навітьвразівинесеннярішенняміжнароднимсудомна користьУкраїни,єризик,щоМосквапроігноруєвердиктзахіднихсудовихінстанцій,ізповерненнямукраїнськихморяківможутьпочатисяновізволікання.

"Україна і зараз подає позови в купу судових інстанцій, наприклад, в морський суд, в Міжнародний суд в Гаазі. Тут мова може йти про декілька судів, наприклад, про трибунал, про Міжнародний суд справедливості (куди і був поданий позов по морякам) і т.д. Але є проблема з виконанням рішень цих інстанцій. Якщо РФ відмовиться їх виконувати, єдиним тоді варіантом будуть санкції – політичні і економічні. Особисто моя думка: малоймовірно, що через міжнародні суди вдасться їх повернути. Тут більше спрацюють дипломатичні канали, політичні домовленості і т.д. Більш того, жодна зі сторін офіційно один одному війну адже не оголошувала. Відповідно, зараз у наших моряків зовсім інший статус – вони не військовополонені. Були б вони військовополоненими, можна було б говорити про захист їх прав по Женевській конвенції тощо. Але тут адже інша ситуація. А росіяни наполягатимуть, що наші хлопці нібито порушили кордон РФ, відповідно до російського законодавства", – уточнив Шахматенко.

Нагадаємо, 25 листопада Росія несподіванонапаланаукраїнські корабліМБАК"Бердянськ",РБК"ЯниКапу"іМБАК"Нікополь".КорабельФСБРФспочаткупротаранивукраїнськийбуксир,післяцьогоагресорвідкриввогонь,поранившишістьохукраїнськихморяків.

Пізніше "суд" окупованого Сімферополя обрав їмзапобіжний західувиглядідвохмісяців арешту.

Як ми вже писали, з Криму їх доставили в Москву, дезараз21українськийморякперебуваєвСІЗО"Лефортово",щетроє-влікарніСІЗО"Матроськатиша".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти