Особливий статус для Донбасу, західні військові, скандал через "Укрнафту" і серіальний бій – плани Ради на тиждень

У Тимошенко просять відзвітувати про виконання Мінського протоколу, а опозиція має намір внести постанову про відставку Яценюка

Народні депутати повертаються "під купол" – весь цей тиждень у народних обранців пройде у пленарних засіданнях. Серед ключових ініціатив – президентські поправки в закон про особливий статус Донецькій і Луганській області, звернення до світової спільноти з проханням про введення в зону військового конфлікту миротворців, а також ряд досить спірних і скандальних ініціатив, які явно викличуть жваву дискусію в парламентських стінах.

СТАТУС. Президент України Петро Порошенко вніс до Ради два законопроекти щодо "особливого статусу" для Донбасу – проект постанови "Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких вводиться особливої порядок місцевого самоврядування" (2374) і поправки в закон "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" (2378), прийнятий ще парламентом минулого скликання.

Реклама

Відповідно до останнього документу, той самий "особливий статус", а саме – пріоритетне використання російської мови, можливість створення "вільної економічної зони" і розвитку "поглибленого транскордонного співробітництва" з РФ, поява "народної міліції", а також цілий ряд інших преференцій Донбасу набуде чинності лише після того, як на цих територіях пройдуть легітимні місцеві вибори за українськими законами та за участю міжнародних спостерігачів.

Що ж стосується кордонів цих самих "особливих" територій, то постанова №2374 пропонує вважати ними "райони або їх частини, міста, селища і села, які знаходяться на територіях, розташованих між державним кордоном України з РФ, врізом води Азовського моря і лінією, яка визначена... Мінським меморандумом від 19 вересня 2014 року".

У Раді підкреслюють: не йдеться про надання "особливого статусу" зараз, одразу після прийняття закону, – тільки після того, як бойовики складуть зброю, люди перестануть гинути, і на територіях буде можливість провести вибори.

Реклама

"У пресі звучить те, що ці законопроекти передбачають якийсь особливий статус. Це помилка. Оскільки жодного слова про особливий статус там немає. Передбачено те, що на територіях, визначених лінією розмежування від 19 вересня, після виконання домовленості щодо припинення вогню і відведення військ, будуть проведені місцеві вибори", – пояснив журналістам сьогодні після засідання погоджувальної ради ВР суть президентських поправок спікер парламенту Володимир Гройсман.

Що, втім, явно не вбереже від чергових гучних парламентських баталій навколо цього закону: у фракції Радикальної партії Олега Ляшка вже заявили, що за президентські поправки голосувати не будуть.

ІНОЗЕМЦІ. Серед першочергових ініціатив – ще один президентський законопроект, пов'язаний з війною на Донбасі, про запрошення в Україну іноземного військового контингенту для проведення спільних навчань. На сьогоднішньому засіданні погоджувальної ради ВР він також був позначений як першочерговий, завтра його припускають не тільки включити до порядку, але і відразу прийняти.

Реклама

Як наголошується в пояснювальній записці, "проект Закону розроблено Міністерством оборони України з метою врегулювання питання про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України у 2015 році для участі у багатонаціональних військових навчаннях, визначення їх загальної чисельності, типів і кількості озброєнь, військової техніки, термінів перебування та місць дислокації на період проведення навчань".

Обійдуться ці навчання українському бюджету в 30 278,9 тис. гривень, і гроші вже передбачені у фінансових планах міністерства оборони на 2015 рік.

УКРНАФТА. Явно скандальна ситуація виникає навколо законопроекту, який би дозволив повернути державі контроль над компанією "Укрнафта", акції якого на цей момент контролює група "Приват" дніпропетровського губернатора, олігарха Ігоря Коломойського.

Відповідний законопроект був внесений Кабміном, однак так і не був прийнятий, незважаючи на неодноразові вимоги прем'єра Арсенія Яценюка. Держава, нагадаємо, володіє 50% + 1 акцією "Укрнафта", проте регулярно відчуває проблеми з проведенням зборів акціонерів цієї компанії (структури групи "Приват", контролюють 42% і найчастіше ігнорують зібрання). Відповідно, прийняття рішень про розподіл чистого прибутку і виплату дивідендів, зміна менеджменту компанії утруднені.

Тепер же у Арсенія Яценюка пропонують знизити кворум, необхідний для проведення загальних зборів акціонерного товариства, з 60% до 50% + 1 акція, причому, вже цього року, а не з 1 січня 2016 року, як пропонувалося в одному з депутатських законопроектів

"З метою забезпечення єдиного недискримінаційного підходу держави до всіх акціонерних товариств згідно з проектом закону пропонується вже зараз (а не з 1 січня 2016-го) ввести зниження кворуму для всіх акціонерних товариств, у тому числі товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави і в якому держава є власником 50 і більше відсотків простих акцій товариства", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Цей законопроект також передбачає, що якщо дивіденди не виплачені в строк, встановлений зборами акціонерів, у акціонера виникає право звернутися до нотаріуса виконавчого напису на документах, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку, перелік яких встановлюється Кабміном.

Але законопроект раз за разом не проходить розгляд парламенту. Сьогодні це призвело до чергового скандалу: глава парламентського комітету з економічної політики, депутат від фракції "Народний фронт" Андрій Іванчук заявив, що складає з себе повноваження голови комітету через неодноразове саботажу законопроекту про кворум зборів акціонерів. Про це він заявив в ході засідання погоджувальної ради Верховної Ради.

"Я складаю з себе повноваження голови комітету, відповідна (заява) буде мною направлена", – сказав він. "Мною двічі збирався комітет для розгляду цього законопроекту, і двічі там не було кворуму", – додав Іванчук.

Голова парламенту Володимир Гройсман заявив, що заява буде розглянута у відповідності з регламентом.

СЕРІАЛИ. На середу заплановано розгляд постанови №1317-п про скасування законопроекту про заборону російських серіалів. Документ свого часу викликав скандал у Раді – з голосу було внесено поправки, суті яких не зрозуміли більшість депутатів, остаточної редакції тексту так і не з'явилося, і навіть серед представників парламентської більшості не до кінця впевнені, що ж саме вони заборонили.

Розібратися з цією плутаниною попросили в "Опозиційному блоці" – постанова, підготовлена лідером парламентської опозиції Юрієм Бойко і його колегою Михайлом Папієвим, було зареєстровано 6 лютого. "Прийняття цього рішення відбулося з грубими порушеннями вимог Регламенту Верховної Ради України, зокрема, статей 117, 120 і 121 а тому воно не може вважатися прийнятим відповідно до закону і підлягає скасуванню передбаченим Регламентом способом", – наголошувалося в тексті постанови.

Втім, за словами спікера ВР Гройсмана, постанова профільним комітетом було відхилено – і підтримай у залу не знайде. Але підпише він закон лише в тому випадку, якщо "будуть зняті всі питання".

До речі, парламентська опозиція обіцяє і надалі боротися проти прийняття законів з порушенням регламенту. "Ми більше не допустимо прийняття законів з порушенням регламенту. Ми будемо оскаржувати всі законопроекти, які були прийняті з порушенням регламенту", – сказав сьогодні в ході засідання погоджувальної ради глава ОБ Юрій Бойко.

"Нам необхідно припинити практику прийняття рішень з порушенням регламенту", – додав він.

ЩО ЩЕ? Тим часом, фракція "Батьківщина" наполягає на терміновому зборах парламентської коаліції з метою перегляду стратегії України стосовно агресії з боку Росії.

"Ми наполягаємо на негайному проведенні ради коаліції, на негайному проведенні зборів коаліції, щоб визначити невідкладні і першочергові кроки, щоб поміняти стратегію умиротворення агресора на стратегію створення сильної позиції, захисту України проти військової агресії", – заявила лідер "Батьківщина" фракції Юлія Тимошенко на брифінгу в понеділок у Києві.

За її словами, "Батьківщина" вважає за необхідне заслухати звіт представників державних структур щодо того, "в якій стадії сьогодні перебуває звернення України до Міжнародного суду в Гаазі проти вищого керівництва Російської Федерації, винного в смерті, які понесла Україна, в анексії і окупації".

Ю.Тимошенко також зазначила, що її фракція вимагає негайно заслухати представників РНБО і уряду щодо конкретних кроків щодо застосування в Україні санкцій проти Російської Федерації.

А в опозиції вимагають відставки прем'єра Арсенія Яценюка. "Ми вважаємо, що кожен день перебування цього уряду при владі – це грабіж, практично, країни. Ми будемо ініціювати і внесемо постанову про відставки уряду і прем'єра зі своїх постів", – сказав сьогодні Бойко.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти