Опубліковані результати GFP-2017: в світі почалася нова гонка озброєнь

11 липня 2017, 13:11

Денис Попович

Україну поставили на 30-е місце в світі за військовим потенціалом

Опубліковано щорічний рейтинг військової могутності Global Firepower 2017 (GFP-2017). Згідно з ним, найсильнішою країною є США, на другому місці Росія і на третьому – Китай. Україна зберегла 30-е місце, на якому вона була і в 2016-му. При цьому в європейському рейтингу GFP-2017 Україна опустилася з 8-го на 9-е місце, поступившись позицією Швеції.

Реклама

Експерти закликають ставитися до подібних рейтингів з певною часткою скептицизму, відзначаючи, що реальну оцінку військової сили можуть дати тільки бойові дії. Однак подібного роду дослідження дозволяють зробити висновок про те, що провідні світові держави нарощують військову міць.

МІСЦЕ УКРАЇНИ

Щорічний рейтинг військової могутності Global Firepower складається фахівцями університету Святого Ендрю – одного з найстаріших у Великобританії (University of St. Andrews, заснованому на початку XV століття в Шотландії) – з метою збору інформації про збройні сили різних країн світу. Він вважається одним з найвідоміших в світі. При виведенні загальної оцінки Global Firepower враховує 50 параметрів, що відбивають, зокрема, стан економіки держави, його географічні чинники, стан промисловості, наявність природних ресурсів.

Одним з ключових факторів є кількість людей, здатних служити в армії, тому країни з великим населенням мають більш високий рейтинг. Враховується і різноманітність наявного озброєння. "100 мінних тральщиків за своїми стратегічними і тактичними можливостям не рівні 10 авіаносцям", – пояснюють автори рейтингу. Наявність ядерної зброї не враховується, але члени "ядерного клубу" отримують "бонус".

Реклама

Подібного роду рейтинги, як правило, оцінюють ситуацію за попередній рік. Наприклад, GFP-2017 відображає стан речей, що склався в збройних силах тієї або іншої країни в 2016 році. У GFP-2017 оцінювалися військові можливості 133 країн (в торішньому рейтингу – 126). Як і в минулому році, Україна посіла 30-е місце в світі. За даними GFP, в порівнянні з торішнім рейтингом, наша країна наростила кількість військовослужбовців – 182 тис. проти 160 тис. Збільшилася в українській армії і кількість бойової авіації – 238 різних літальних апаратів проти 234. А от кількість бронетехніки в ЗСУ скоротилася. Згідно зі звітом 2016, в нашій армії налічувалося 2809 танків, зараз – всього 2449.

Спад бронетехніки можна пояснити триваючими бойовими діями на Донбасі, хоча втрати реєструються чомусь тільки в танках, кількість інших бойових броньованих машин (ББМ) в 2016 та 2017 років роках залишилася практично незмінною – 8217. В той же час рейтинги попередніх років відображали більш значні втрати. Якщо в 2014 році GFP нарахував у нас 4112 танків і 400 різних літальних апаратів, то в 2015 році – 2809 і 222 відповідно. Це відбивалося і на наших позиціях в загальносвітовому рейтингу. Так, в 2014 році ми займали 21-у позицію, а в 2015-му – вже 25-ю.

Здавати свої позиції ми продовжили і в 2017 році.

Серед європейських країн ми опустилися з 8-го на 9-е місце, пропустивши вперед Швецію. Хоча, якщо говорити тільки про військовий потенціал, Швеція не йде ні в яке порівняння з Україною: за версією британців, всього 120 танків, 2,4 тисячі бойових броньованих машин і трохи більше 20 тисяч осіб "під рушницею". Але в Швеції щедріше фінансували свій оборонний сектор, виділивши на його потреби $ 6,2 млрд проти $ 4,8 млрд в Україні (ця цифра практично відповідає реальному рівню фінансування оборонного сектору України в 2016 році).

Є СУМНІВИ

Реклама

Втім, деякі показники GFP викликають питання. Наприклад, британські експерти вказують, що кількість "активного персоналу" ЗСУ становить 182 тисячі осіб, тоді як, за офіційними даними Міноборони, чисельність української армії сягає 250 тисяч осіб. Експерти закликають не сильно довіряти подібним рейтингам, вказуючи, що якість збройних сил слід оцінювати зовсім за іншими критеріями. "Незрозуміло, якими критеріями користувалися британці. Реальну боєздатність військових частин знають тільки розвідники. Я пам'ятаю, що для оцінки боєздатності військ за часів СРСР проводилися масштабні навчання, хід яких контролювався буквально по хвилинах. Ось це було об'єктивно", – пояснив полковник запасу Юрій Повх .

А директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Express Сергій Згурець назвав принаймні ще п'ять рейтингів, за якими можна було оцінити військову могутність тих чи інших країн. "Вони несуть, скоріше, емоційну, ніж практичну складову, і в будь-якому випадку кульгають, тому що їхнє складання залежить від особливостей методології. Оптимальним критерієм виступають ті чи інші бойові дії, здатність країни відбити агресію. Такий досвід має Україна", – пояснив Сергій Згурець.

В тренді
Крим не наш і Facebook вам не слуга – головні скандали СЬОГОДНІ

new_image2_418

Відповідь США. Американські війська перекидаються до Європи в складі багатонаціональної бригади

СВІТ ОЗБРОЮЄТЬСЯ

Реклама

Але навіть якщо у відношенні тих чи інших країн рейтинги можуть бути необ'єктивні, то в масштабах всього світу простежується одна очевидна тенденція – зброї стає більше. За даними GFP-2017, найсильнішими державами світу є США, Росія і Китай. Причому Росія посилює свої сухопутні війська. Так, за даними торішнього рейтингу, ВС РФ мали майже 46 тисяч танків і бойових броньованих машин – більше, ніж у США і Китаю разом узятих. А згідно GFP-2017, кількість бронетехніки у росіян тільки збільшилася – понад 20 тисяч танків і 31 тисячі ББМ. З іншого боку, Китай має величезну кількість солдатів – більше 2,2 млн чоловік, а США володіють самим потужним повітряним і військово-морським флотом – понад 13,7 тис. літальних апаратів, 19 авіаносців, 70 підводних човнів і 63 есмінця.

Інший рейтинг, опублікований нещодавно Стокгольмським інститутом дослідження миру SIPRI, говорить про те, що США і Росія збільшили свої оборонні витрати в 2016 році. США витратили на оборону $ 611 млрд (зростання на 1,7%), а Китай – $ 215 млрд (зростання на 5,4%). При цьому Росія увійшла до трійки світових лідерів в цьому відношенні, витративши на свій сектор безпеки $ 69,2 млрд, продемонструвавши зростання своїх витрат на 5,9%.

Збільшені військові витрати Росії і США між собою пов'язані і мають пряме відношення до війни в Україні. У Центрі досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР) відзначають, що в 2016 році Росія сформувала до 5 нових дивізій сухопутних військ.

Чотири ці дивізії зосереджені на західному напрямку, і 3 – безпосередньо біля кордонів з Україною. Одна з цих дивізій – 150-я мотострілецька – має в своєму розпорядженні новітні зразки озброєння, які почали надходити в розпорядження збройних сил РФ. Це танки Т-90А, 152-мм самохідні гаубиці "Коаліція СВ" і зенітні комплекси "Панцир-С". Ймовірно, військові витрати РФ будуть зростати і в 2017 році, оскільки 28 березня 2017 року набрав чинності указ Володимира Путіна про збільшення чисельності ЗС РФ до 1,9 млн осіб (за даними GFP-2017, зараз чисельність російської армії становить близько 800 тис. осіб.).

У Європі не виключають можливість вторгнення російських військ на територію країн Балтії, які є членами НАТО. У відповідь президент США Дональд Трамп запланував збільшення американських військових витрат ще на $ 54 млрд. Відповідаючи на збільшену бойову міць Росії, американці перекидають свої війська в Європу, до складу додаткової багатонаціональної бригади чисельністю до 4000 осіб, яка буде дислокуватися в країнах Балтії і в Польщі.

При цьому, за даними SIPRI, країни з найбільшим відносним збільшенням військових витрат (до 2,4%) в 2015-2016 роках знаходяться в Центральній Європі. "Частково це пояснюється сприйняттям Росії як країни, що представляє зростаючу загрозу", – пояснюють в SIPRI.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти