Опозиційний уряд: хто увійшов, як воно буде працювати і чого планує добитися

Першочергові завдання – відновлення Донбасу, розвиток промисловості та соціальний захист українців

У вівторок на столичному НСК "Олімпійський" пройшла презентація опозиційного уряду. Про намір створити "тіньовий" Кабмін опозиціонери почали говорити ще минулої осені, незадовго до парламентських виборів. До підбору кадрів вирішили підійти ґрунтовно: кликати не тільки відомих політиків, колишніх міністрів і діючих нардепів, а й експертів, галузевих фахівців.

ХТО ВВІЙШОВ? Борис Колесніков, який зайняв пост прем'єр-міністра, оприлюднив повний склад опозиційного Кабміну. Як і анонсувалося раніше, нардеп, заступник голови фракції "Опозиційного блоку" у Верховній Раді Олександр Вілкул отримав посаду віце-прем'єра з промислової політики і відновлення Донбасу, його колега по парламенту Наталія Королевська займеться соціальною сферою, а за контроль за роботою правоохоронних органів буде покладено на нардепа Вадима Рабиновича. Готувати проекти з реформування місцевого самоврядування належить колишньому харківському губернатору, а нині також депутату Михайлу Добкіну.

Реклама

img_5128

Прем'єр-міністр опозиційного уряду Борис Колесніков

Але не тільки політики і народні обранці поповнили склад опозиційного уряду, а й професійні експерти. Так, скажімо, опозиційний Мінфін очолив фінансист, у минулому радник прем'єр-міністра Віктор Скаршевський, а Міністерство юстиції – правозахисник Юрій Котляров.

Реклама

img_5133_800x600

Костянтин Грищенко очолив опозиційний МЗС

Навряд чи потребує додаткового представлення глава опозиційного МЗС – Костянтин Грищенко, професійний дипломат, у минулому посол у провідних світових країнах, у тому числі, в США і Росії, глава українського зовнішньополітичного відомства в 2003-2005 і в 2010-2012 рр. А колишній міністр економіки України (2006-2007) Володимир Макуха готуватиме пропозиції щодо реформування паливо-енергетичного комплексу.

Реклама

img_5131_800x600

Опозиційний міністр економіки Євген Мураєв

До речі, буде в опозиції і свій міністр оборони. Але, як зазначає Борис Колесніков, на цю посаду "поки триває конкурс". Правда, обіцяє, що вже в самий найближчий час його ім'я стане відомо широкій громадськості.

ЯК ПРАЦЮЮТЬ? За словами Колеснікова, основне завдання опозиційного уряду – не тільки в критиці нинішньої влади, але, насамперед, у виробленні максимально чітких і конкретних ініціатив, які можна буде втілити в життя. "Робота опозиційного уряду буде побудована на трьох критеріях, які принесли світовий успіх цивілізованим країнам, – простота, прозорість і прагматизм", – заявив він в ході презентації.

Чекати перші ініціативи вже стоїть не пізніше 20 квітня, говорить "Сегодня.ua" Борис Колесніков. "Якщо за регламентом робота діючого Кабінету міністрів закінчується постановою, то у опозиційного уряду – законопроектом", – пояснює він. Перші законопроекти, до речі, за словами Колеснікова, також стосуватимуться соцсфери.

Очолив в опозиційному уряді Міністерство соцполітики Михайло Папієв розповідає нам, що засідати опозиціонери планують раз на тиждень. "Будуть також виїзні засідання опозиційного уряду", – ділиться нардеп.

Правда, працювати вони мають намір не в столичних кабінетах, а на місцях, з людьми, знайомитися з їхніми реальними потребами. За словами Олександра Вілкула, особисто він має намір регулярно зустрічатися з працівниками підприємств, профспілковими активістами, з переселенцями.

А ось Михайло Папієв, скажімо, збирається поїхати в Чернівецьку область.

ЧИМ ЗАЙМУТЬСЯ? Пріоритети у опозиційного уряду – соціальна сфера, підтримка промисловості і, зрозуміло, відновлення Донбасу. Але є в напрацюваннях та пропозиції щодо політичної реформи.

Донбас: дізнаються реальні потреби, допоможуть переселенцям, підготують проекти з відновлення регіону

Що стосується Донбасу, то тут насамперед хочуть зайнятися відновленням зруйнованих підприємств та інфраструктури, а також підтримкою переселенців і мільйонів українців, які залишилися в охопленому війною регіоні без засобів до існування. Проекти з працевлаштування та соціалізації тих, хто змушений був виїхати, і відновлення пенсій і соцвиплат для тих, хто залишився вдома – такі, за словами Вілкула, плани опозиціонерів на найближчий час. Буде розроблена детальна програма з пропозиціями.

img_5309_800x600

Опозиційні віце-прем'єри Олександр Вілкул та Вадим Рабинович

"Ми також будемо вимагати від влади регулярної прозорої звітності про виділення урядом коштів на відновлення Донбасу – мільярди повинні йти на допомогу людям, відновлення миру, а не осідати в кишенях чиновників", – зазначив він. Мають намір опозиціонери продовжувати домагатися і створення єдиного Національного гуманітарного штабу для координації всіх структур – і ДСНС, і армії, і МОЗ, і сотень тисяч волонтерів і фондів, які допомагають людям. Ідея ця вже неодноразово "Опозиційним блоком" висловлювалася, але офіційний уряд не поспішає.

До речі, опозиціонери в своїй роботі мають намір активно залучати вітчизняних і зарубіжних експертів, волонтерів та представників благодійних фондів, які зараз займаються порятунком людей на сході нашої країни.

"Донбас був, є і буде українським. Це один з базових ідеологічних засад опозиційного уряду", – підкреслює Олександр Вілкул.

Що ж стосується досягнення миру на Донбасі – то тут рецепт у опозиції простий: необхідно домогтися реального виконання Мінського протоколу. До речі, пакет відповідних законопроектів "Опозиційним блоком" вже внесений.

Соціалка: скорочення безробіття і зростання мінімальних зарплат

Одна з головних проблем, на думку членів опозиційного уряду, – тотальне безробіття: на 20,1 млн працездатного населення припадає 2 млн безробітних. Ще 1 млн – не зареєстровані в центрах зайнятості, але також сидять без роботи. При цьому, щоденний дохід 15 млн українців – $1,14. Для порівняння, показник рівня бідності за даними ООН – $1,25 доходів людини на день. Тобто, зараз українці живуть за межею рівня бідності за міжнародними стандартами.

img_5065_800x600

Опозиційний віце-прем'єр з соцпитань Наталія Королевська

На думку міністра соцзабезпечення опозиційного уряду Михайла Папієва, навіть в умовах економкризи, на підвищення мінзарплати гроші знайти можна. "В Україні надходження до Пенсійного фонду формуються за рахунок відрахувань із зарплат українців. Тут проста арифметика: щоб підвищити пенсії, потрібно мінімум втричі підвищити зарплати. Гроші сьогодні є". 

img_5211_800x600

Міністр соцзабезпечення опозиційного уряду Михайло Папієв

За його словами, ефективніше потрібно боротися з корупцією. У свою чергу Олександр Вілкул у ході презентації опозиційного Кабміну пообіцяв, що буде розроблений антикорупційний пакет законів.

Нова Конституція: владу на місця і переформатування Ради

Хочуть члени опозиційного уряду і свій проект змін до Конституції підготувати. За словами Бориса Колеснікова, відповідний документ напишуть до середини травня: "Основний критерій – розширена децентралізація, передача влади на місця".

Багато в чому ідеї опозиціонерів сходяться з задумами влади. Як і в президентському варіанті поправок до Основного закону, посада губернаторів члени ОБ пропонують зробити виборною, з можливістю їх відкликання місцевою громадою. Як і більшість "коаліціантів", посаду судді опозиціонери також пропонують зробити виборною.

А ось над пропозицією Петра Порошенка ввести інститут представників президента на місцях, яке вже розкритикувала громадськість (поставити в кожній області, поряд з губернатором, "наглядача" від президента – ред.), в ОБ обіцяли подумати. "Існують різні конституційні моделі. Те, що ви зараз називаєте (про пропозицію Порошенка – ред.), мені здається близьким до французької моделі (у кожному місцевому французькому департаменті президент указом призначає свого представника – ред.). І це теж може бути. Питання і мистецтво політики – вибрати оптимальну модель розвитку для України. І тут потрібна широка дискусія за участю громадянського суспільства та людей", – сказав нам один з лідерів ОБ Сергій Льовочкін.

Петро Порошенко своїм указом вже створив Конституційну комісію на чолі зі спікером Володимиром Гройсманом. До неї увійшли 59 осіб: нардепи, судді, науковці, викладачі та три президента України. Ще 13 членів, кандидатури яких запропонували міжнародні організації, братимуть участь у роботі комісії на правах консультантів і спостерігачів. Правда, поки що жоден член Конституційної комісії не висловився з приводу можливості обговорення поправок до Конституції на всеукраїнському референдумі.

З такою пропозицією виступав прем'єр Арсеній Яценюк, і таку можливість не відкидають і в опозиції. "Поза сумнівом, Конституція має бути продуктом загальнонаціонального консенсусу. Не можна допустити, щоб це стало перетягуванням владного каната. У нашому уявленні, те, про що сьогодні говорив Борис Колесников, – це децентралізація з мінімальними функціями (у держави – ред.), але найважливішими: зовнішня політика, оборона, територіальна цілісність. Все це буде зосереджено в руках київської влади. А максимум повноважень віддати на місця, в тому числі і фінансові повноваження", – підсумував Льовочкін.

Після поправок до Конституції, на думку Бориса Колеснікова, потрібно переформатувати і структуру Ради. Ідеальною в ОБ вважають модель Польщі з двопалатним парламентом. Так, для ВР оптимальне число депутатів нижньої палати – 75-150, верхньої палати – 15-31 (по одному сенатору від мільйона виборців). У владних кабінетах ідея змінити роботу і структуру ВР дійсно обговорювалася.

Але до конкретних дій справа не дійшла. "Вирішили, можливо, повернутися до цього після місцевих виборів, коли Рада остаточно затвердить поправки до Конституції в другому читанні", – сказав нам один з нардепів від БПП. Поки, за його словами, "коаліціантам" не до цього – все до місцевих виборів готуються.

ЯК БУДЕ ПРАЦЮВАТИ? В опозиційному уряді переконані – домогтися втілення в життя їхніх ініціатив вдасться, незважаючи на те, що парламентська коаліція зараз не особливо-то шанує законопроекти від своїх опонентів. "(Будемо домагатися) тиском громадянського суспільства", – говорить нам Борис Колесніков.

Чинна влада, природно, про ініціативи опозиції говорить з обережністю, але теж визнає – якщо будуть конструктивні пропозиції, готові прислухатися. "Якщо в пропозиціях "Опозиційного блоку" ми побачимо ідеї, які стосуються саме євроінтеграції та виконання європейських угод... Якщо будуть слушні ідеї, ми будемо чути", – заявив у коментарі "РБК-Україна" заступник голови АПУ з питань проведення адміністративних, соціальних і економічних реформ Дмитро Шимків.

Експерти переконані: влада все ж буде зобов'язана прислухатися до ініціатив опозиції, тому що це єдиний конструктивний шлях з подолання політичної кризи. "Хочеться сподіватися, що ми поступово переходимо від стадії, коли політики "мірялися м'язами", до стадії, коли політичні сили будуть мірятися інтелектом і тими конкретними програмами, які будуть розроблятися і конкурувати між собою", – каже політолог Кость Бондаренко.

На його думку, оздоровлення ситуації в Україні має йти через проведення місцевих виборів восени, через внесення змін до Конституції, через дискусії навколо законопроектів.

"Не потрібно дивитися тільки на те, що відбувається в сесійній залі, сесійна зала – це великий театр... Насправді, більша частина парламентської роботи зосереджена в комітетах і фракціях. А там йде досить конструктивний діалог. Іноді вносяться законопроекти, де співавторами є і представники опозиції, і представники більшості. Варто також згадати, що наприкінці січня "Опозиційний блок" виступив із заявою, де закликав ввести миротворців ООН. Тоді всі фракції більшості виступили проти. Але минуло рівно два тижні, і президент заявив, що миротворці необхідні. І дай Бог, щоб хоча б таким чином ідеї, які генеруються в одному середовищі, сприймалися в інший", – резюмує Бондаренко.

СВІТОВИЙ ДОСВІД. Треба зауважити, що для провідних світових країн – існування опозиційного уряду – не просто норма, подекуди його необхідність прямо прописана в законодавстві!

Найяскравіший приклад – звичайно ж, "стара добра Англія". Великобританія – єдина країна, де робота тіньового кабінету регламентована законодавчо. Депутати від опозиційної партії, що входять в Тіньовий кабінет, навіть отримують доплати з державного бюджету. При цьому основна мета тіньового уряду в Туманному Альбіоні – забезпечення безперервності влади в разі, якщо офіційний уряд буде відправлено у відставку парламентом або якщо правляча партія програє вибори.

У Великобританії створений і механізм безболісної передачі влади від правлячого кабінету міністрів тіньовому. За британською традицією, напередодні парламентських виборів, опозиційний уряд має отримати доступ до більшості документів правлячого кабінету.

Найбільш показовим у цьому плані стала участь Великобританії в Потсдамської конференції в 1945 році. Прем'єр-міністр Уїнстон Черчілль прибув в Потсдам разом з лідером перебували тоді в опозиції лейбористів Клементом Еттлі. Оскільки конференція проводилася з 17 липня по 2 серпня, а на 25 липня у Великобританії було призначено оголошення результатів виборів, прем'єр-міністр і глава тіньового кабінету в цей період були нерозлучні – з тим, щоб у разі перемоги на виборах лейбористів у Еттлі не виникло труднощів , пов'язаних з необхідністю вникати в поточний стан справ.

Власне, лейбористи ті вибори виграли. І після оголошення результатів виборів Еттлі повернувся в Потсдам вже на самоті – як повноважного представника Великобританії.

Схожа система діє і в британських домініонах – Австралії та Канаді. Втім, у цих країнах термін "тіньовий уряд" офіційно не закріплений. Замість нього існує офіційне поняття опозиції, роль якої відводиться найбільшої парламентської фракції, що не входить в більшість. Законодавчо закріплений і статус лідера опозиції, якого обирає зі своїх лав ця сама партія. В Австралії, наприклад, з 31 лідера опозиції, 17 згодом ставали прем'єр-міністрами.

 

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65773.85

Bitcoin Cash (BCH)

446.39

Binance Coin (BNB)

422.78

Dogecoin (DOGE)

0.17

Ethereum Classic (ETC)

37.14

Litecoin (LTC)

87.89

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,57
50,80
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,00
51,00
51,00
27,71
53,15
51,41
51,69
27,86
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,79
48,92
26,97
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.31

Євро (€)

41.54

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти