Опозиційний уряд: хто увійшов, як воно буде працювати і чого планує добитися

31 березня 2015 19:47

Крістіна Зеленюк , Віра Холмогорова , Андрій Данилов

Першочергові завдання – відновлення Донбасу, розвиток промисловості та соціальний захист українців

У вівторок на столичному НСК "Олімпійський" пройшла презентація опозиційного уряду. Про намір створити "тіньовий" Кабмін опозиціонери почали говорити ще минулої осені, незадовго до парламентських виборів. До підбору кадрів вирішили підійти ґрунтовно: кликати не тільки відомих політиків, колишніх міністрів і діючих нардепів, а й експертів, галузевих фахівців.

Реклама

ХТО ВВІЙШОВ? Борис Колесніков, який зайняв пост прем'єр-міністра, оприлюднив повний склад опозиційного Кабміну. Як і анонсувалося раніше, нардеп, заступник голови фракції "Опозиційного блоку" у Верховній Раді Олександр Вілкул отримав посаду віце-прем'єра з промислової політики і відновлення Донбасу, його колега по парламенту Наталія Королевська займеться соціальною сферою, а за контроль за роботою правоохоронних органів буде покладено на нардепа Вадима Рабиновича. Готувати проекти з реформування місцевого самоврядування належить колишньому харківському губернатору, а нині також депутату Михайлу Добкіну.

img_5128

Прем'єр-міністр опозиційного уряду Борис Колесніков

Але не тільки політики і народні обранці поповнили склад опозиційного уряду, а й професійні експерти. Так, скажімо, опозиційний Мінфін очолив фінансист, у минулому радник прем'єр-міністра Віктор Скаршевський, а Міністерство юстиції – правозахисник Юрій Котляров.

Реклама

img_5133_800x600

Костянтин Грищенко очолив опозиційний МЗС

Навряд чи потребує додаткового представлення глава опозиційного МЗС – Костянтин Грищенко, професійний дипломат, у минулому посол у провідних світових країнах, у тому числі, в США і Росії, глава українського зовнішньополітичного відомства в 2003-2005 і в 2010-2012 рр. А колишній міністр економіки України (2006-2007) Володимир Макуха готуватиме пропозиції щодо реформування паливо-енергетичного комплексу.

img_5131_800x600

Опозиційний міністр економіки Євген Мураєв

Реклама

До речі, буде в опозиції і свій міністр оборони. Але, як зазначає Борис Колесніков, на цю посаду "поки триває конкурс". Правда, обіцяє, що вже в самий найближчий час його ім'я стане відомо широкій громадськості.

ЯК ПРАЦЮЮТЬ? За словами Колеснікова, основне завдання опозиційного уряду – не тільки в критиці нинішньої влади, але, насамперед, у виробленні максимально чітких і конкретних ініціатив, які можна буде втілити в життя. "Робота опозиційного уряду буде побудована на трьох критеріях, які принесли світовий успіх цивілізованим країнам, – простота, прозорість і прагматизм", – заявив він в ході презентації.

Чекати перші ініціативи вже стоїть не пізніше 20 квітня, говорить "Сегодня.ua" Борис Колесніков. "Якщо за регламентом робота діючого Кабінету міністрів закінчується постановою, то у опозиційного уряду – законопроектом", – пояснює він. Перші законопроекти, до речі, за словами Колеснікова, також стосуватимуться соцсфери.

Очолив в опозиційному уряді Міністерство соцполітики Михайло Папієв розповідає нам, що засідати опозиціонери планують раз на тиждень. "Будуть також виїзні засідання опозиційного уряду", – ділиться нардеп.

Правда, працювати вони мають намір не в столичних кабінетах, а на місцях, з людьми, знайомитися з їхніми реальними потребами. За словами Олександра Вілкула, особисто він має намір регулярно зустрічатися з працівниками підприємств, профспілковими активістами, з переселенцями.

Реклама

А ось Михайло Папієв, скажімо, збирається поїхати в Чернівецьку область.

ЧИМ ЗАЙМУТЬСЯ? Пріоритети у опозиційного уряду – соціальна сфера, підтримка промисловості і, зрозуміло, відновлення Донбасу. Але є в напрацюваннях та пропозиції щодо політичної реформи.

Донбас: дізнаються реальні потреби, допоможуть переселенцям, підготують проекти з відновлення регіону

Що стосується Донбасу, то тут насамперед хочуть зайнятися відновленням зруйнованих підприємств та інфраструктури, а також підтримкою переселенців і мільйонів українців, які залишилися в охопленому війною регіоні без засобів до існування. Проекти з працевлаштування та соціалізації тих, хто змушений був виїхати, і відновлення пенсій і соцвиплат для тих, хто залишився вдома – такі, за словами Вілкула, плани опозиціонерів на найближчий час. Буде розроблена детальна програма з пропозиціями.

img_5309_800x600

Опозиційні віце-прем'єри Олександр Вілкул та Вадим Рабинович

"Ми також будемо вимагати від влади регулярної прозорої звітності про виділення урядом коштів на відновлення Донбасу – мільярди повинні йти на допомогу людям, відновлення миру, а не осідати в кишенях чиновників", – зазначив він. Мають намір опозиціонери продовжувати домагатися і створення єдиного Національного гуманітарного штабу для координації всіх структур – і ДСНС, і армії, і МОЗ, і сотень тисяч волонтерів і фондів, які допомагають людям. Ідея ця вже неодноразово "Опозиційним блоком" висловлювалася, але офіційний уряд не поспішає.

До речі, опозиціонери в своїй роботі мають намір активно залучати вітчизняних і зарубіжних експертів, волонтерів та представників благодійних фондів, які зараз займаються порятунком людей на сході нашої країни.

"Донбас був, є і буде українським. Це один з базових ідеологічних засад опозиційного уряду", – підкреслює Олександр Вілкул.

Що ж стосується досягнення миру на Донбасі – то тут рецепт у опозиції простий: необхідно домогтися реального виконання Мінського протоколу. До речі, пакет відповідних законопроектів "Опозиційним блоком" вже внесений.

Соціалка: скорочення безробіття і зростання мінімальних зарплат

Одна з головних проблем, на думку членів опозиційного уряду, – тотальне безробіття: на 20,1 млн працездатного населення припадає 2 млн безробітних. Ще 1 млн – не зареєстровані в центрах зайнятості, але також сидять без роботи. При цьому, щоденний дохід 15 млн українців – $1,14. Для порівняння, показник рівня бідності за даними ООН – $1,25 доходів людини на день. Тобто, зараз українці живуть за межею рівня бідності за міжнародними стандартами.

Не пропусти!
Ненудний гороскоп на 13 червня: Лев починає полювання, а Риби пірнули в казку
Маленький уболівальник збірної Данії

img_5065_800x600

Опозиційний віце-прем'єр з соцпитань Наталія Королевська

На думку міністра соцзабезпечення опозиційного уряду Михайла Папієва, навіть в умовах економкризи, на підвищення мінзарплати гроші знайти можна. "В Україні надходження до Пенсійного фонду формуються за рахунок відрахувань із зарплат українців. Тут проста арифметика: щоб підвищити пенсії, потрібно мінімум втричі підвищити зарплати. Гроші сьогодні є". 

img_5211_800x600

Міністр соцзабезпечення опозиційного уряду Михайло Папієв

За його словами, ефективніше потрібно боротися з корупцією. У свою чергу Олександр Вілкул у ході презентації опозиційного Кабміну пообіцяв, що буде розроблений антикорупційний пакет законів.

Нова Конституція: владу на місця і переформатування Ради

Хочуть члени опозиційного уряду і свій проект змін до Конституції підготувати. За словами Бориса Колеснікова, відповідний документ напишуть до середини травня: "Основний критерій – розширена децентралізація, передача влади на місця".

Багато в чому ідеї опозиціонерів сходяться з задумами влади. Як і в президентському варіанті поправок до Основного закону, посада губернаторів члени ОБ пропонують зробити виборною, з можливістю їх відкликання місцевою громадою. Як і більшість "коаліціантів", посаду судді опозиціонери також пропонують зробити виборною.

А ось над пропозицією Петра Порошенка ввести інститут представників президента на місцях, яке вже розкритикувала громадськість (поставити в кожній області, поряд з губернатором, "наглядача" від президента – ред.), в ОБ обіцяли подумати. "Існують різні конституційні моделі. Те, що ви зараз називаєте (про пропозицію Порошенка – ред.), мені здається близьким до французької моделі (у кожному місцевому французькому департаменті президент указом призначає свого представника – ред.). І це теж може бути. Питання і мистецтво політики – вибрати оптимальну модель розвитку для України. І тут потрібна широка дискусія за участю громадянського суспільства та людей", – сказав нам один з лідерів ОБ Сергій Льовочкін.

Петро Порошенко своїм указом вже створив Конституційну комісію на чолі зі спікером Володимиром Гройсманом. До неї увійшли 59 осіб: нардепи, судді, науковці, викладачі та три президента України. Ще 13 членів, кандидатури яких запропонували міжнародні організації, братимуть участь у роботі комісії на правах консультантів і спостерігачів. Правда, поки що жоден член Конституційної комісії не висловився з приводу можливості обговорення поправок до Конституції на всеукраїнському референдумі.

З такою пропозицією виступав прем'єр Арсеній Яценюк, і таку можливість не відкидають і в опозиції. "Поза сумнівом, Конституція має бути продуктом загальнонаціонального консенсусу. Не можна допустити, щоб це стало перетягуванням владного каната. У нашому уявленні, те, про що сьогодні говорив Борис Колесников, – це децентралізація з мінімальними функціями (у держави – ред.), але найважливішими: зовнішня політика, оборона, територіальна цілісність. Все це буде зосереджено в руках київської влади. А максимум повноважень віддати на місця, в тому числі і фінансові повноваження", – підсумував Льовочкін.

Після поправок до Конституції, на думку Бориса Колеснікова, потрібно переформатувати і структуру Ради. Ідеальною в ОБ вважають модель Польщі з двопалатним парламентом. Так, для ВР оптимальне число депутатів нижньої палати – 75-150, верхньої палати – 15-31 (по одному сенатору від мільйона виборців). У владних кабінетах ідея змінити роботу і структуру ВР дійсно обговорювалася.

Але до конкретних дій справа не дійшла. "Вирішили, можливо, повернутися до цього після місцевих виборів, коли Рада остаточно затвердить поправки до Конституції в другому читанні", – сказав нам один з нардепів від БПП. Поки, за його словами, "коаліціантам" не до цього – все до місцевих виборів готуються.

ЯК БУДЕ ПРАЦЮВАТИ? В опозиційному уряді переконані – домогтися втілення в життя їхніх ініціатив вдасться, незважаючи на те, що парламентська коаліція зараз не особливо-то шанує законопроекти від своїх опонентів. "(Будемо домагатися) тиском громадянського суспільства", – говорить нам Борис Колесніков.

Чинна влада, природно, про ініціативи опозиції говорить з обережністю, але теж визнає – якщо будуть конструктивні пропозиції, готові прислухатися. "Якщо в пропозиціях "Опозиційного блоку" ми побачимо ідеї, які стосуються саме євроінтеграції та виконання європейських угод... Якщо будуть слушні ідеї, ми будемо чути", – заявив у коментарі "РБК-Україна" заступник голови АПУ з питань проведення адміністративних, соціальних і економічних реформ Дмитро Шимків.

Експерти переконані: влада все ж буде зобов'язана прислухатися до ініціатив опозиції, тому що це єдиний конструктивний шлях з подолання політичної кризи. "Хочеться сподіватися, що ми поступово переходимо від стадії, коли політики "мірялися м'язами", до стадії, коли політичні сили будуть мірятися інтелектом і тими конкретними програмами, які будуть розроблятися і конкурувати між собою", – каже політолог Кость Бондаренко.

На його думку, оздоровлення ситуації в Україні має йти через проведення місцевих виборів восени, через внесення змін до Конституції, через дискусії навколо законопроектів.

"Не потрібно дивитися тільки на те, що відбувається в сесійній залі, сесійна зала – це великий театр... Насправді, більша частина парламентської роботи зосереджена в комітетах і фракціях. А там йде досить конструктивний діалог. Іноді вносяться законопроекти, де співавторами є і представники опозиції, і представники більшості. Варто також згадати, що наприкінці січня "Опозиційний блок" виступив із заявою, де закликав ввести миротворців ООН. Тоді всі фракції більшості виступили проти. Але минуло рівно два тижні, і президент заявив, що миротворці необхідні. І дай Бог, щоб хоча б таким чином ідеї, які генеруються в одному середовищі, сприймалися в інший", – резюмує Бондаренко.

СВІТОВИЙ ДОСВІД. Треба зауважити, що для провідних світових країн – існування опозиційного уряду – не просто норма, подекуди його необхідність прямо прописана в законодавстві!

Найяскравіший приклад – звичайно ж, "стара добра Англія". Великобританія – єдина країна, де робота тіньового кабінету регламентована законодавчо. Депутати від опозиційної партії, що входять в Тіньовий кабінет, навіть отримують доплати з державного бюджету. При цьому основна мета тіньового уряду в Туманному Альбіоні – забезпечення безперервності влади в разі, якщо офіційний уряд буде відправлено у відставку парламентом або якщо правляча партія програє вибори.

У Великобританії створений і механізм безболісної передачі влади від правлячого кабінету міністрів тіньовому. За британською традицією, напередодні парламентських виборів, опозиційний уряд має отримати доступ до більшості документів правлячого кабінету.

Найбільш показовим у цьому плані стала участь Великобританії в Потсдамської конференції в 1945 році. Прем'єр-міністр Уїнстон Черчілль прибув в Потсдам разом з лідером перебували тоді в опозиції лейбористів Клементом Еттлі. Оскільки конференція проводилася з 17 липня по 2 серпня, а на 25 липня у Великобританії було призначено оголошення результатів виборів, прем'єр-міністр і глава тіньового кабінету в цей період були нерозлучні – з тим, щоб у разі перемоги на виборах лейбористів у Еттлі не виникло труднощів , пов'язаних з необхідністю вникати в поточний стан справ.

Власне, лейбористи ті вибори виграли. І після оголошення результатів виборів Еттлі повернувся в Потсдам вже на самоті – як повноважного представника Великобританії.

Схожа система діє і в британських домініонах – Австралії та Канаді. Втім, у цих країнах термін "тіньовий уряд" офіційно не закріплений. Замість нього існує офіційне поняття опозиції, роль якої відводиться найбільшої парламентської фракції, що не входить в більшість. Законодавчо закріплений і статус лідера опозиції, якого обирає зі своїх лав ця сама партія. В Австралії, наприклад, з 31 лідера опозиції, 17 згодом ставали прем'єр-міністрами.

 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти