Операція "інавгурація": коли Зеленський заступить на посаду

16 травня 2019, 07:38

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

У четвер парламент може затвердити дату інавгурації новообраного президента

Як очікується, у четвер, 16 травня Верховна Рада розгляне проекти постанов про дату проведення інавгурації новообраного президента України Володимира Зеленського. Визначеності, яка з існуючих постанов буде затверджена і чи буде затверджена депутатами будь-яка дата взагалі, до цього часу немає.

Інавгурація на будь-який смак

Реклама

Напередодні парламентський Комітет з питань регламенту розглянув всі зареєстровані постанови про інавгурацію президента Володимира Зеленського. Таких виявилося сім.

Депутат із Блоку Петра Порошенка Володимир Курінний пропонує найбільш ранню дату проведення інавгурації нового президента – 17 травня, тобто завтра. Зрозуміло, складно припустити, що такий складний захід, що передбачає запрошення іноземних гостей і представницьких делегацій, можна організувати за такий короткий час.

Відразу кілька проектів постанов, запропонованих парламентаріями, передбачають проведення інавгурації 19 травня. Ця дата, зокрема, фігурує в проектах позафракційних депутатів Сергія Міщенка і Віктора Балоги. Відзначимо, що саме на цій даті наполягав сам новообраний президент, і саме 19 травня де-юре може вважатися "узгодженою" – як того вимагає законодавство.

Народний депутат Сергій Каплін (БПП) в своєму проекті постанови також запропонував провести інавгурацію 19 травня. Але тільки її перший етап, в ході якого Володимир Зеленський складатиме присягу перед парламентом, згідно з передбаченою законодавством процедурою. Другий етап інавгурації, за пропозицією Капліна, повинен відбутися на НСК "Олімпійський" в присутності громадськості та іноземних гостей 3 червня. Передбачається, що на стадіоні Володимир Зеленський повторно складатиме присягу і проголосить інавгураційну промову.

Реклама

Відразу два проекти постанови про інавгурацію подав позафракційний депутат Віталій Купрій. Перша передбачає інавгурацію 20 травня, друга – 26 травня.

Нарешті, представник "Народного фронту" Андрій Тетерук пропонує провести інавгурацію 28 травня.

Експерти і самі депутати пояснюють таку велику кількість пропозицій щодо дати інавгурації декількома причинами. По-перше, це надмірна політизація питання. По-друге, наявність побоювань окремих політичних сил, що в разі інавгурації 19 травня Володимир Зеленський може спробувати реалізувати сценарій розпуску Верховної Ради. Нарешті, тим, що новий президент не знайшов спільної мови з частиною складу нинішньої Верховної Ради.

"В оточенні Зеленського є окремі групи, які хочуть дострокових виборів. При цьому він прямо про це не говорить. Якби він сказав відверто, це б спрямувало розмову в конкретне практичне русло. Але оскільки цього не відбувається, ніхто не хоче реагувати наосліп на його відеозвернення", – розповіла в коментарі сайту "Сегодня" політолог Олеся Яхно.

За її словами, після ультимативного звернення Володимира Зеленського до парламенту щодо дати призначення інавгурації більшість депутатів "насторожилися".

"Єдине питання щодо дати інавгурації пов'язане з тим, чи буде мати президент право розпустити достроково Верховну Раду України, – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" автор двох постанов про інавгурацію, позафракційний народний депутат Віталій Купрій. – І тому все крутиться навколо дати 27 травня або після, коли президент вже не матиме права розпустити парламент", – зазначив народний депутат.

Єдності в парламенті немає

За підсумками розгляду проектів профільний комітет ВР ухвалив соломонове рішення. А саме: затвердив всі сім запропонованих документів, передавши відповідальність за призначення дати парламенту. Що стосується шансів на затвердження тієї чи іншої постанови, то, як зазначають парламентарії, сказати точно щось неможливо.

"Наша фракція ставиться до всіх проектів рівно. Але у кожного окремого депутата є якісь переваги або аргументи проти тих чи інших дат, – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат Олександр Бригинець (фракція БПП). – Таким чином фракція в більшості, думаю, буде голосувати за всі постанови, але при цьому ті чи інші депутати не будуть підтримувати ті чи інші постанови, виходячи зі своїх міркувань. Наприклад, за моїми спостереженнями, найбільше противників проведення інавгурації 19 травня. У тому числі й я. Це пов'язано з тим, що в цей день в Україні – день жалоби", – зазначив Олександр Бригинець.

Реклама

У той же час саме цю дату, за словами народного депутата, підтримують фракції Оппоблоку і "Батьківщини". Як розповів Бригинець, є депутати, які виступають проти проведення інавгурації 28 травня, оскільки вони в цей день будуть у відрядженні за кордоном. З іншого боку, той факт, що цю дату підтримує друга за величиною фракція парламенту, дає певні шанси на те, що постанова про інавгурацію саме в цей день може отримати достатню кількість голосів.

"Тобто, у кожного є свої якісь аргументи. Але, думаю, результат буде залежати від того, як складеться сума аргументів більшості. З розмов, які я мав з колегами, не можна сказати, що вимальовується якась переважна лінія", – сказав Олександр Бригинець.

Представник "Народного фронту" Дмитро Тимчук зазначив, що його фракція пропонує і голосуватиме за проведення інавгурації 28 травня.

"Ми точно проти 19-го, тому що це день жалоби. Коли на телеекранах будуть траурні свічки і по країні пройдуть жалобні заходи, проводити інавгурацію, на мій погляд, не дуже логічно", – зазначив Дмитро Тимчук.

За словами автора відразу двох проектів постанов про інавгурацію Віталія Купрія, інтрига полягає в тому, чи наберуться голоси за будь-який з проектів про проведення інавгурації 19 травня – на дату, узгоджену з президентом.

"Якщо таких голосів не буде, то, вважаю, і мої постанови про інавгурації 20 травня або 26 травня будуть приречені на провал, оскільки "Народний фронт" заявив, що вони готові голосувати тільки за 28-е", – сказав Віталій Купрій.

Народний депутат нагадав, що в парламенті нинішнього скликання був один випадок голосування, коли рішення було ухвалене навіть всупереч поширеній думці найбільшої фракції – БПП.

"І, хоча зараз БПП голосуватиме різнорідно,и"Народний фронт" проголосує консолідовано. І у мене немає впевненості, що за 19 травня наберуться голоси", – сказав Віталій Купрій.

За його словами, також важливо, в якій черговості будуть ставитися проекти постанов на голосування. Як зазначив депутат, якщо всі проекти проваляться і залишиться тільки проект про інавгурацію 28 травня, за який додадуться голоси "Народного фронту", у президента Володимира Зеленського залишиться два варіанти дій.

"Перший – це погодитися на інавгурацію 28 травня, відмовившись, тим самим, від можливості розпустити парламент. Другий – відмовитися від інавгурації 28 травня. І в такому випадку єдиною людиною, на яку буде покладена відповідальність, залишиться спікер парламенту. Він буде зобов'язаний сам призначити дату інавгурації", – сказав Віталій Купрій.

Реклама

При цьому Віталій Купрій зазначив, що Володимир Зеленський може відмовитися від будь-якої дати інавгурації, затвердженої парламентом, крім узгодженої дати 19 травня. У той же час він не зможе відмовитися складати присягу в будь-який день, який назначитиме голова Верховної Ради.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти