"Панамагейт" з офшорами Порошенка: відповідь президента, загроза імпічменту і реакція Заходу

Консультанти пояснюють, що з "Рошен" все чисто, Захід на публіку обіцяє продовжувати підтримку України, а політики навряд чи будуть домагатися покарання президента

Фінансові та юридичні консультанти Порошенко по Roshen роз'яснили, навіщо потрібно було створювати офшори і яке відношення до цього має президент. З юридичної точки зору, все виявилося чисто, однак від президента чекають більш рішучих дій для вирішення ситуації, що склалася. Хоча боятися імпічменту, про який вже заговорили окремі політики, главі держави не варто.

Історія навколо офшорів президента Петра Порошенка обростає новими деталями. У понеділок, 4 квітня, фінансові та юридичні консультанти президента пояснили, чому його ім'я фігурує в документах про створення компанії на Віргінських островах.

Реклама

Напередодні, 3 квітня, на "Громадське ТБ" в програмі "Слідство.Інфо" був показаний фільм розслідування "Подвійне життя президента", в якому стверджується, що Порошенко, всупереч обіцянкам, досі не передав свої активи в сліпий траст, проте почав реструктуризацію Roshen, створивши для цього три офшорні компанії. Крім того, президент не вказав у своїй декларації інформацію про дані офшорних компаніях.

Розслідування, як зазначається, базується на документах компанії Mossack Fonseca (Панама, БВИ), що залучаються німецьке видання Süddeutsche Zeitung і поділилося з колегами з International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) і Центром з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Всього OCCRP оприлюднив список з 13 відомих людей, яких звинуватив у "приховуванні станів, ухиленні від податків і шахрайських операцій". Крім Порошенка, в список потрапив президент РФ Володимир Путін, його прес-секретар Дмитро Пєсков, колишній прем'єр-міністр України Павло Лазаренко і навіть всесвітньо відомий футболіст Ліонель Мессі.

Реклама

Інформація про офшорні компанії викликала велику хвилю критики на адресу українського президента, як з боку політичних, так і громадських кіл. Також зазвучали численні заклики до нещодавно створеного Національному антикорупційному бюро України почати розслідування у цій справі. Однак в НАБУ заявили, що згідно із законодавством, чинний президент не є підслідним НАБУ особою і Бюро не має повноважень починати до нього досудове розслідування.

У той же час глава Державної фіскальної служби Роман Насиров заявив, що його відомство перевірить інформацію про заснування президентом України Петром Порошенком в 2014 році компанії на Британських Віргінських островах.

4 квітня, коментуючи ситуацію, що склалася, Петро Порошенко заявив, що після обрання на пост президента відійшов від управління своїми бізнес-активами. "Я – перша посадова особа в Україні, яке серйозно ставиться до декларування своїх доходів, сплати податків і питання конфлікту інтересів, які вирішую в рамках українського законодавства і міжнародного приватного права. Ставши президентом, я відійшов від управління активами, доручивши цю справу відповідним консалтинговим і юридичним компаніям. Очікую, що вони нададуть вичерпні пояснення для української та міжнародної преси", – написав він у себе на сторінці в facebook.

Реклама

Слідом за цим Макар Пасенюк, керуючий директор ICU, що є фінансовим радником Петра Порошенка, заявив, що корпорація Roshen передана в траст і президент не має відношення ні до операційної діяльності, ні до процесів продажу цього активу.

Він уточнив, що договір трасту був підписаний в січні 2016 року. "Договір безстроковий і його дія не прив'язане до термінів. Він прив'язаний до займаної посади президента (Порошенко – ред.)", – сказав Пасенюк. За його словами, траст виявився єдино можливим інструментом, що дозволяє главі держави передати належні йому активи в управління або для подальшого продажу.

Пасенюк також пояснив, що офшорні компанії були створені для реалізації механізму передачі в траст, оскільки українське законодавство саме по собі не дозволяє створити структуру трасту, що представляє собою договір про управління.

Старший юрист компанії Avellum, яка також займається Roshen, Вадим Медведєв підкреслив, що офшорна компанія була з принципових міркувань зареєстрована на президента. "Компанія була принципово організована на ім'я Порошенко, щоб це не виглядало приховуванням активів. Ця компанія не сприяє відходу від податків або декларування. Ця структура побудована за принципом прозорості", – підкреслив Медведєв.

При цьому він уточнив, що оскільки статутні фонди іноземних компаній не оплачувалися, а акції не мали номінальної вартості, вони не підлягали декларуванню відповідно до українського законодавства.

.jpg_06

Юридично все чисто, але політичні питання залишилися

На думку експертів і політиків, в тому числі і тих, хто спочатку виступив з різкою критикою Порошенка, з юридичної точки зору в цій ситуації все чисто.

"Наскільки я розумію, в документах немає доказів вчинення кримінального злочину. Актив все ще не проданий, звинуватити в ухиленні від сплати податків неможливо. Умисел зацікавленими довести буде складно і, швидше за все, це прив'яжуть до "сліпого трасту" і підготовки до продажу, що президент і обіцяв. що стосується незазначення в декларації, згідно з чинним законодавством, це не кримінальний злочин", – написав у facebook народний депутат від БПП Мустафа Найєм.

Редакційна рада "Громадське ТБ" повідомив, що в зв'язку з великим суспільним резонансом прийнято рішення розглянути матеріал "Слідство.Інфо" про президента на предмет дотримання редакційних стандартів.

Ситуація навколо цього скандалу поступово буде вщухати, вважає політолог Олександр Палій. "Конфлікт погашений, оскільки у обвинувачів було трохи аргументів, вони схопилися за слово "офшор" і, крім цього, там нічого немає. До того ж, юристи адекватно пояснили, навіщо вони це робили. Всі розуміли, що вибирають президента-мільярдера, у якого є рахунки тощо. Нічого тут нового немає", – сказав він Сегодня.ua.

Однак на цій темі ряд політиків ще постарається зіграти, вважає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. "Наші політики не дадуть цього влягтися остаточно", – сказав він Сегодня.ua.

Як відомо, лідер Радикальної партії Олег Ляшко вже заявив, що необхідно почати процедуру імпічменту. "Вимагаю від спікера Гройсмана негайно скликати позачергове засідання ВР, на якому повинна бути створена ТСК з питань розслідування корупційних злочинів президента і розпочато процедуру імпічменту", – написав він у себе на сторінці в facebook.

Разом з тим, як зазначає Мустафа Найєм, оскільки в діях президента не було порушень закону, для початку процедури імпічменту немає підстав. "Це безвідносно до того, що закону про імпічмент в українському законодавстві в принципі немає", – зазначив він.

На його думку, Верховній Раді необхідно створити незалежну комісію з числа юристів і фінансистів, які повинні провести відкрите розслідування. "Кінцевий звіт і аналіз опублікованих документів цією комісією і може стати єдиним гідним відповіддю на панамагейт", – написав він.

Як зазначає Олександр Палій, для створення подібної комісії не потрібно окрему згоду Порошенка – досить зібрати 150 підписів народних депутатів, однак користі від роботи такої комісії буде небагато. "Це скоріше піар. У нас створювалася велика кількість комісій, але ніякого толку не давало", – пояснив він.

До того ж не факт, що самі парламентарії захочуть створювати таку комісію, додає Олексій Голобуцький. "У нас звістку великий бізнес так чи інакше пов'язаний з офшорами половина парламенту так-небудь інакше контролюється олігархами. Який їм інтерес", – сказав він.

При цьому, на думку експерта, навряд чи вся ця ситуація як-небудь серйозно вплине на переговори по формуванню нового уряду і коаліції, оскільки нова коаліція, швидше за все, буде створюватися з двох фракцій.

У той же час позафракційний народний депутат, екс-губернатор Донецької області Сергій Тарута вважає, що президент сам повинен зробити ряд кроків, щоб вирішити конфлікт навколо історії з офшорами. Зокрема внести в Раду законопроекти, які б дозволили антикорупційним органам вести розслідування проти чинного президента, а також підтримати ухвалення закону про імпічмент.

А професор політології НаУКМА, науковий директор Фонду "Демініціативи" Олексій Гарань відзначає, що відсутність порушень закону не знімає відповідальності з президента і його команди. "Можна як завгодно пояснювати, чому до цих пір не проданий бізнес, але більшість наших співгромадян такі пояснення не сприйме. Тому президенту зараз просто необхідно прискоритися і зробити ряд швидких і важливих рішень, які стосуються не тільки продажу його бізнесу, але і пошуку грамотного рішення проблем, пов'язаних з Генпрокуратурою, боротьбою з корупцією та іншими важливими напрямками", – написав він у себе в facebook.

Реакція Заходу

У США вважають поки передчасним робити висновки з містяться в "панамських документах" даних про передбачувану участь українського президента Петра Порошенка в офшорних схемах. "Я не можу коментувати жодні конкретні звинувачення, викладені в цих документах, враховуючи великий обсяг інформації. Я думаю, не варто робити поспішних висновків. Сполучені Штати закликають український уряд продовжувати і активізувати ці реформи", – сказав представник Білого дому Джош Ернест.

Він також зазначив, що Сполучені Штати будуть продовжувати підтримувати Петра Порошенка і уряд України. "Вірно також і те, що президент Порошенко продемонстрував прихильність впровадженню в Україні цілого ряду реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією. Сполучені Штати закликають український уряд продовжувати і активізувати ці реформи", – підкреслив Ернест.

Глава представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський, в свою чергу, заявив, що історія з "панамським документами" є не українською, а глобальною проблемою. "Панамські папери", ці офшорні компанії – це, як показали ці документи, це не українська проблема, це проблема глобальна. І, на мою думку, зараз у всіх країнах вивчаються відповідні структури, то, що там є, і який потрібно там надати відповідь", – сказав Томбінський.

Говорячи про президента Порошенко він утримався від коментарів, пояснив, що ще немає "ніяких аргументів і ніяких елементів для того, щоб про це говорити в тому контексті".

На думку експертів, скандал навряд чи зробить істотний вплив на ставлення Заходу до України і Петру Порошенку.

"Вони (західні політики) прагматично дивляться і розуміють що існували правила гри в нашій країні, і розуміють, що їм потрібно з кимось працювати. До того ж Порошенка – це законно обраний президент, з формальної точки зору він не порушив жодного законодавства", – зазначив Олексій Голобуцький.

У той же час міжнародний експерт з питань національних економік України, Росії та країн колишнього СРСР Андерс Аслунд вважає, що після того, що сталося відносини США і МВФ до України може посилитися, хоча відкрито про це говорити не будуть. "Те, про що Порошенку скажуть приватно буде відрізнятися від цього (заяви Ернеста). І США, і МВФ фонд наполягали, щоб Україна боролася з корупцією більш ефективно, і вони тепер будуть ще більше наполягати на цьому. Їхнє ставлення до України стане жорсткішим", – сказав він в ефірі "Голосу Америки".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

60660.63

Bitcoin Cash (BCH)

303.92

Binance Coin (BNB)

413.78

Dogecoin (DOGE)

0.1

Ethereum Classic (ETC)

28.86

Litecoin (LTC)

75.86

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,38
50,05
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,62
27,56
53,09
51,09
51,20
27,61
53,68
52,29
53,68
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,29
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.42

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти