Зворотний бік декомунізації: міста торгують вождями, а люди радіють заощадженому бензину

Всього повинні перейменувати 12 тис. км вулиць і витратити 5 млрд грн на нові таблички

На другому році декомунізації активно почався процес перейменувань населених пунктів призупинився – другий місяць депутати не можуть прийняти три постанови про затвердження нових назв, які не будуть пов'язані з тоталітарним минулим. Нагадаємо, Рада прийняла чотири закони про позбавлення від комуністичних символів 9 квітня минулого року, а вступили в силу вони 21 травня.

На думку директора Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, парламентарії повернуться до цього питання після травневих свят. Скільки вже зроблено на шляху декомунізації і що залишилося – см. Інфографіку. Як бачимо, пройдена третину шляху – перейменовано 34% населених пунктів, але незабаром буде дана "відмашка" на нові топоніми залишилися 66%. До речі, змінять назви всього 3% від загального числа міст і сіл країни, решта 97% під закон про декомунізацію не підпадають.

Реклама

ЗАРОБИТИ НА СИМВОЛИ. А поки одні чиновники ще визначаються з новими назвами, то інші – планують заробити на пам'ятках для міста. Розпродаж "леніних" почалася ще в грудні 2013 року, коли в Києві на Бессарабці звалили "головного Ілліча країни", на наступний день його осколки продавали в інтернеті по 50 грн/кг. Менш відомі "леніни" йшли цілими за 100-150 тис. грн. А найдорожчий вождь – заввишки 5 м, з бронзи – продається нині на сайті безкоштовних оголошень за 1 млн грн (за все ми там знайшли 9 оголошень про продаж його пам'ятників і бюстів). Продавець – мерія міста Новгород-Сіверський на Чернігівщині. Мета – позбутися від символу і заробити гроші на благоустрій. "Віддаємо самовивозом, продаж законна, так як пам'ятник числиться на балансі міста, балансова вартість 160 тис. грн, ціна 1 млн грн – маркетинговий хід, торг доречний, – розповів нам міський голова Олег Бондаренко. – Поки пропонували $20 тис. (півціни. – Авт.), але ми не погодилися. Коли з'явиться реальний покупець, ми, як держорган, зобов'язані провести оцінку, і тоді можна продавати".

22_15

Регіони: голосують і заповнюють анкети

Реклама

Не скрізь нововведення сприйняли з розумінням, деякі місцеві громади не згодні міняти ім'я свого міста. І якщо дніпропетровців майже умовили на короткий Дніпро, то жителям Кіровограда категорично не подобаються запропоновані імена: Інгульська (місто стоїть на річці Інгул), Єлисаветград, Свят-Елисавет, Кропивницький (в честь актора і драматурга Марка Кропивницького).

Полтавчани вообше не поміняли жодної комуністичної таблички з назвами вулиць. Причому ініціатива залишити все як є виходить від місцевої влади. Аргументи – це дорого і неактуально. У полтавському відділенні громадської організації "Просвіта" повідомили, що готують позов до суду на мера за бездіяльність і комуністичну пропаганду (загрожує термін до 5 років в'язниці).

У Коростені (Житомирщина), за словами міського голови Володимира Москаленка, провели анкетування про перейменування комсімволов (60 вулиць і близько 10 пам'ятників – Леніну, Миколі Щорсу, Комсомолу і ін.). В результаті більше 93% жителів виступили проти.

Реклама

У Києві теж багато хто хоче залишити пам'ятник Щорсу на бульварі Шевченка авторства Миколи Суходолова (ліпив знесений пам'ятник Леніну в Запоріжжі) і Василя Бородая (автор "Тури" із засновниками Києва). "Це єдиний пристойний кінний пам'ятник у столиці, знести його буде для мене втратою", – каже киянка Лариса Іванова. Як роз'яснили в прес-службі КМДА, за постановою Кабміну від 2009 р київський Щорс є пам'ятником монументального мистецтва національного значення і знесенню не підлягає. У Мінкультури уточнюють: закон про декомунізацію не поширюється на твори мистецтва, створені до набрання ним чинності, а пам'ятник Щорсу таким є, тому його не чіпатимуть.

Що ж стосується ходу декомунізації, то, за словами В'ятровича, організованого опору немає: "Таких випадків пара десятків. Ми пояснюємо місцевим радам, що якщо вони самі не запропонують нову назву, це зробить Інститут нацпам'яті. Радянський період – частина нашої історії, яка ніколи не повинна повторитися. 1933-1945 роки – теж частина німецької історії, але це не означає, що по всій Німеччині повинні стояти пам'ятники Гітлеру".

Жарти: голуби і значок

Широко крокує по країні декомунізація стала і предметом жартів в українців і вже обросла навіть анекдотами. Найцікавіші з них зібрала "Сегодня".

- "Декомунізація" – це заборонити чиновникам "комуніздити" держвласність.

- У тюремній камері один ув'язнений запитує іншого: "За що сидиш?" – "Та менти значок жовтенят підкинули".

- Від знесення пам'ятників Леніну по всій Україні найбільше постраждали голуби: тепер їм нікого прикрашати на площах.

Крим і Донбас: на папері

На невизначений термін відкладено перейменування населених пунктів в Криму (їх 75) і на тимчасово неконтрольованих територіях Донецької (39 міст і сіл) і Луганській (37) областей, хоча проекти постанов про перейменування вже в Раді і днями повинні бути прийняті. Більшості селищ Криму депутати хочуть повернути історичні татарські назви: Султан-Сарай (нині Ульянівка), Кучук-Алкали (Завіт-Ленінський), Іслям-Терек (Кіровське) тощо. "Очевидно, що поки це залишиться на папері. Але тим самим Україна покаже світу, що як і раніше вважає Крим і частина Донбасу своєю територією", – роз'яснив нам політолог Вадим Карасьов.

1213106

Місцеві. Раді перейменування через плутанину з адресами. Фото А. Бойко

Сапожков хутір: "Бензин заощадять"

"Перейменування села допоможе економити бензин і полегшить життя листоношам", – і жартома, і всерйоз розповіли нам жителі села Красне Новгород-Сіверського району Чернігівщини. Воно знаходиться у відносній близькості до українсько-російському кордоні, тут кілька десятків місцевих жителів. За фактом селищу повернули дореволюційну назву – Сапожков хутір. "Справа в тому, що в районі кілька сіл, що включають в своїх назвах слово "червоне" чи "червоний". Коли гості "забивають" в навігатор подібну назву, то приїжджають до нас в село, а не в те, в яке планували. Найближчим зі схожою назвою від нас знаходиться в 40 км. Ось така плутанина виходила. Так що тепер гості будуть економити бензин! Непросто було відправити і лист сюди. Завжди попереджали, що на конверті в дужках треба дописувати, що Червоне біля Орликівка, а не якесь інше. Інакше лист може і не дійти до адресата", – говорить один з місцевих жителів. "Але в першу чергу, вважаю, що якщо вже перейменовують села і міста, то разом зі словесними оновленнями повинні бути і більш помітні. Наприклад, подивіться на наші дороги. За ним можливо їздити тільки дуже повільно, неможливо при цьому здати лівіше або правіше через ями", – обурюється місцева вчителька Олександра Радич. Дійсно, місцеві дороги, як після бомбардування – все в вибоїнах, а узбіччя – в уламках чиїхось бамперів. Але навіть в такому невеликому селі є своя школа-інтернат, де в трьох величезних корпусах вчиться лише 37 школярів.

1213219

Шевцови. Від їхнього будинку в колишньому Першотравневому залишилися тільки стіни. Всього в селі – один цілий будинок. Фото А. Бойко

Хандобоківка: всього один будинок

Серед декоммунізірованних сіл і міст є такі, де і до перейменування залишалося лише кілька жителів, а зараз і зовсім нікого. Як з'ясувала "Сьогодні", одне з таких сіл – Першотравневе, а по-новому – Хандобоковка. Знаходиться воно в Семенівському районі Чернігівської області, в 10 км від українсько-російського кордону. "Туди дороги немає", – дізнавшись про намір відвідати село, сказав нам селищний голова сусідньої Орликівка. Але ми дісталися туди, де немає доріг. Як виявилося, в селі між двома лісами всього чотири будинки, але з них придатних для життя лише один, інші три – в руїнах.

Брати Шевцови, Віктор і Олександр, корінні хандобоковци-першотравневци, час від часу приїжджають в рідне село. Від колись їх добротного будинку залишилися лише стіни на дубовому фундаменті і скрипучі від вітру віконниці на вікнах. Дах давно звалилася, давши простір зростаючим всередині будинку деревах, а на місці печі – земляний пагорб з людський зріст. "Ви нас застали тут дуже навіть випадково. Але раз пощастило, ходімо до дому", – запрошують брати. "Наш будинок був з двох кімнат, будував його ще наш дід. Жили тут до 1973 року, потім доля склалася так, що довелося виїхати, тут перспектив, як розумієте, не було, – розповідає Віктор Шевцов. – Тепер сюди приїжджаємо чи раз на рік – на місцевому кладовищі поховані наші родичі. В останні роки на кладовищі приїжджаємо одні, інших односельців не бачити, роз'їхалися хто куди". В цей час його брат Олександр показує на напівзруйнований сарай: "Це був місцевий магазин, там, на сходах, коли були підлітками, грали в карти".

Брати раді, що їх село перейменували. "Першотравневий в Україні – десятки, а Хандобоковка тепер одна. І зі своїм історичним назвою. Добре було б, якби, крім перейменування, поставили б тут в'їзний знак. Щоб люди знали, що тут село. Саме село було засноване ще, як то кажуть в панські часи: за однією з версій, названо на честь пана Хандобокого. До перебудови 1985 року кількість дворів було близько 40-60. Останні сучасні жителі звідси виїхали близько місяця тому. Продали будинок, той єдиний, який в нормальному стані, і поїхали. Навіщо хтось купив? У тутешніх місцях є така тенденція: купив за копійки будинок з бруса, який відстояв майже 100 років і ще стільки ж простоїть, розібрав житло і цей брус вивіз до Києва, де такий будматеріал – вже екзотика і коштує в рази дорожче. Ось тобі і причина покупки", – каже Віктор.

Брати Шевцови кажуть, що в село в радянські часи приїздили геологорозвідники: "Шукали тут поклади крейди, але, видно, не знайшли". І додають, що не обходилось в їх рідній Хандобоковке і без містики! "Старожили розповідали, що в селі жила відьма на прізвисько жучиха. Багато неприємностей приносила людям. Наприклад, ходила і доїла чужих корів, як і кожна відьма. Загалом, захотіли її місцеві зловити. Але зловити відьму, як відомо, реально тільки тоді, коли вона перетворюється або в іншу істоту, або коли від неї є чітка тінь. Так ось, одному зі старих вдалося її зловити, коли вона перетворилася ввечері в собаку. Він прив'язав її до колеса воза. Вранці прокидається і бачить, що на прив'язі вже не собака, а сама жучиха. Коли відьма вмирала, то в інший світ йшла з муками, втім, як і всі чаклунки".

Обидва брата зараз живуть в сусідньому містечку Семенівка. До нього декомунізація схоже ще не докотилася – біля місцевої церкви стоїть пам'ятник Леніну. Ілліч розташувався так, що позаду нього храм, а попереду – єдина в Україні вулиця з назвою Червона площа. Семеновці, що живуть в лічених кілометрах від кордону з Росією, нам розповіли, що вони проти агресії сусідньої країни, але свого Ленін не зносили б. "Якщо до питання підійти з розумом, то пам'ятники Леніна можна і зносити, але при цьому не руйнувати. Адже можна десь в Україні виділити місце для всіх таких пам'яток, зробити щось на кшталт музею і заробляти на цьому гроші. А ламати, крушити – це ж найлегше. А якщо тільки Росія до нас поткнеться – я партизанити піду, але в Україні не пущу! І таких, як я, тут багато", – каже один з мешканців Семенівки, йдучи разом з нами все по тій же вулиці з назвою Червона площа.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62578.52

Bitcoin Cash (BCH)

315.98

Binance Coin (BNB)

406.77

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum Classic (ETC)

30.04

Litecoin (LTC)

84.92

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти