Де знайшли мільярди колишніх чиновників і куди підуть гроші МВФ: звернення Яценюка

3 серпня 2015 8:15

Варвара Ткачова Варвара Ткачова

Прем'єр-міністр розповів про наповнення казни і боротьбу з хабарами

До кінця року в Україні з'явиться 250 антикорупційних детективів, а слідчим резонансних справ в МВС платять зарплату в 30 тис. грн. Всі ці зміни проводяться в Україні в рамках боротьби з однією з головних внутрішніх проблем – корупцією, яка стала темою чергового звернення Арсенія Яценюка до народу в традиційних "10 хвилинах з прем'єр-міністром". "У США витратили 35 років на те, щоб зменшити рівень корупції. У нас немає стільки часу. Ми повинні діяти швидко, ефективно і спільними зусиллями", – заявив у зверненні прем'єр. Він розповів про види корупції в країні, про закони, які допоможуть нам перемогти хабарництво, і про те, як український уряд має намір боротися з порушниками. "Сегодня" зібрала основні тези звернення прем'єра.

Реклама

МВФ: Київ на правильному шляху

За словами прем'єра, на шляху розвитку нашої країни багато чого вже зроблено. "Як приклад – Міжнародний валютний фонд нещодавно прийняв рішення про виділення наступного траншу в розмірі $1,7 млрд. Це свідчить про те, що Україна проводить реформи і однією з умов виділення такої значної суми були реальні кроки на шляху боротьби з корупцією. Ще в лютому резерви Нацбанку становили тільки $5,6 млрд (у липні – $10,2 млрд. – Авт.). І вся ця сума, яку виділив МВФ, піде в золотовалютні резерви, які досягнуть $12 млрд", – заявив Яценюк, зазначивши, що це запорука для стабільності нацвалюти і нормальної роботи українського банківського сектора. Тому такий крок МВФ говорить про те, що Україна йде правильним шляхом.

Хабарі: три методи боротьби

Крім кредитів МВФ, ще одне джерело наповнення бюджету, на думку прем'єра, – це боротьба з корупцією. "Є три складових, які допоможуть подолати цю проблему. Перше – правоохоронна система і відповідальність за корупційну діяльність: притягнення до відповідальності тих, хто скоїв злочин. Друге – дерегуляція: що менше впливу Кабмін має на бізнес, то менше треба йти в урядові органи і просити ті чи інші довідки, платити хабарі за дозволи. І третє – реальне підвищення соцстандартів і зарплати в держсекторі економіки: якщо чиновник заробляє копійки, але має можливість впливати на економіку або громадян, він завжди буде зловживати цією можливістю", – розповів він.

Реклама

Боротьба: хабарників чекають арешти

Окремо у своїй промові прем'єр торкнувся роботи уряду і правоохоронців з корупціонерами, а також законодавства, яке буде прийнято для боротьби з хабарництвом. "Під час засідання Кабміну було заарештовано голову Держслужби з надзвичайних ситуацій та його перший заступник за корупційні діяння. Міністр екології був звільнений парламентом за корупцію і зв'язки з олігархами. Тисячі державних чиновників вже притягнуті до кримінальної відповідальності. Уряд заарештувало $1,5 млрд, що належать оточенню Віктора Януковича. І буквально недавно наш підрозділ по боротьбі з відмиванням коштів заарештувало 13 млн франків на рахунках у Ліхтенштейні, які належать судді Вищого господарського суду. Однак вони не конфісковані – це вже відповідальність Генпрокуратури і всієї судової системи країни. Ми повинні разом боротися з корупцією й доводити кожне кримінальну справу до кінця. Той, хто вчинив корупційне злочин, повинен сидіти не під домашнім арештом будинку або тікати з країни перед тим, як його оголосять у розшук, а у в'язниці. І це – відповідальність судової системи та органів прокуратури. Бо виходить так, що його прийняли за корупційне правопорушення, і він саме завдяки корупції вже в судовій системі отримує дозвіл на те, щоб просто втекти від правосуддя", – резюмував прем'єр.

Для того щоб хабарники не виходили з-під арешту і не бігли від правосуддя, в Раду вже був внесений закон, який суттєво збільшує розмір застави щодо корупційних правопорушень, розповів прем'єр. "Також у вересні парламент повинен проголосувати за закон, який дає можливість конфісковувати і продавати активи корупційних чиновників. Так, як це робиться в Європі і в США. Тому що $1,5 млрд, які арештовані, але не конфісковані, могли б зараз піти до державного бюджету: збільшити соціальні стандарти, збільшити заробітні плати, будувати нові школи, дороги... Притягнення до відповідальності і саджання в тюрми корумпованих чиновників – це тільки один з елементів боротьби з корупцією", – каже прем'єр.

Техніка: грошей не даси

Розповів прем'єр і про іншому методі боротьби з корупцією, який зараз розробляє уряд. "Інший елемент – це дерегуляція і зменшення впливу держави на безпосередню життя кожного з вас. Ми вдвічі скоротили кількість різного роду інспекцій та перевіряючих органів, і зменшили вдвічі кількість різного роду ліцензій, дозволів, сертифікатів, які видавалися органами державної влади, у тому числі і за хабарі", – зазначив прем'єр. Ще один аспект дерегуляції – перехід на електронну систему надання сервісів. "Щоб громадянин країни прийшов до відкритого офісу, в електронній формі заповнив заяву, і швидко, без будь-яких зволікань і бюрократії, отримав дозвіл або від органів місцевої влади, або від органів державної влади", – сказав Яценюк.

В тренді
Хабар – один мільйон, свобода – п'ять. Заступник голови Харківської облради зможе вийти з СІЗО під заставу
Чиновника затримали під час отримання хабара в 1 млн 50 тис - від директора комунального підприємства. Колаж: "Сьогодні"
Реклама

За його словами, такий підхід ефективний ще й тому, що комп'ютери не беруть хабарі. "Багато дозволів, які видавалися на рівні Києва, ми передали на місця. І зараз все залежить від органів місцевої влади – як швидко вони зможуть зробити ці так звані відкриті офіси. Вони є в Києві, є у Вінниці. Нещодавно я був у Луцьку, де теж є такий офіс: люди задоволені, що їм не треба стояти в чергах і платити хабарі, а вони можуть дуже швидко і доступно отримати послугу від держави. Тому що держава повинна служити своєму громадянину", – пояснив прем'єр.

Закони: перевірять чиновників

Майже всі методи боротьби з проблемою корупції в Україні, які перерахував Яценюк, вже почали діяти. "Які конкретні кроки були зроблені Кабінетом міністрів для боротьби з корупцією? У першу чергу був проголосований закон про створення Національного актікоррупціонного бюро. Ми виділили необхідні кошти, щоб до кінця року було найняте 250 антикорупційного детективів, і щоб цей повністю незалежний орган почав розслідування корупційних діянь по відношенню до чиновників вищого рівня", - зазначає Яценюк.

Згадав прем'єр і про закон про запобігання корупції. "Вперше в історії України, відповідно до цього закону, чиновники будуть не просто декларувати свій дохід і достаток, але їхні декларації будуть перевірятися! У тому випадку, якщо декларація недостовірна, введена кримінальна відповідальність – до 2 років в'язниці за оприлюднення неправдивих даних про своїх машинах, будинках, активах і другом достатку", – розповів прем'єр.

Третім кроком, який вже зробив уряд, став закон про створення Національного антикорупційного агентства. "Це превентивний орган, який буде перевіряти державних чиновників, але не тільки. Цей орган перевірятиме, яким чином живуть держчиновники, і чи відповідає те, що написано в декларації, стилю життя відповідного чиновника. В Україні створено єдиний державний реест громадян, які вчинили корупційні правопорушення. Вже зараз до цього реєстру занесено близько 10000 посадових осіб. Вся інформація про корупційні діяння таких посадових осіб – відкрита, її можна перевірити. Просто через інтернет ви можете на прізвище держчиновника отримати будь-яку інформацію про його стан і майно", – запевнив Арсеній Яценюк.

Реклама

Види хабарів: у побуті і у владі

Виділив прем'єр і види хабарництва. "Корупція розділяється на два типи. Перший – системна: коли такі державні мужі, як прокурори, слідчі, міліціонери, податківці, митники, системно грабують країну. Керівництво фіскальної служби тільки за останні 2 місяці виявило і не допустило розкрадання з держбюджету близько 15 млрд грн фіктивного ПДВ! Це ті кошти, які зараз дають можливість фінансувати пенсії, зарплати, нові дороги, нові школи та нові лікарні. Другий тип – побутова корупція: та, з якою кожен з вас стикається кожен день. Дозволу, ліцензії, записати дитину в школу або в дитячий сад, отримати будь-яку послугу від держави. Побутова корупція знищується через дерегуляцію та зменшення впливу держави на ваше життя", – каже Яценюк.

Окремою проблемою він назвав зарплати чиновників. "Треба відверто визнати: будь-який чиновник, який отримує зарплату в розмірі тисячі або двох гривень, буде і далі корупціонером. Що ми вже зробили? У системі Міністерства внутрішніх справ 63 слідчого отримують зарплату в 30 тис. грн. Це слідчі, які розслідують найбільш резонансні і складні справи. Те ж саме зроблено і по Національному антикорупційному бюро. Звідки можна взяти кошти на підвищення заробітної плати для державних чиновників? Наприклад, Госфіскальная служба. Загальна чисельність її співробітників – 60 тис. осіб. Це при тому, що всього-навсього 1,5 тис. підприємств наповнюють бюджет на 80%. Це означає, що півтори тисячі інспекторів вистачить для того, щоб контролювати ці 1,5 тис. підприємств. А малий і середній бізнес краще взагалі не чіпати – краще дати їм можливість нормально жити і розвиватися, без тиску держави. Ми можемо скоротити кількість держслужбовців і при цьому залишити фонд оплати праці, який є. За рахунок якості державного службовця підвищити як зарплату, так і стандарти надання послуг для громадян від кожного органу державної влади. І це завдання, яке зараз виконується урядом", – підсумував прем'єр.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти