Оприлюднено проект закону Порошенка про Антикорупційний суд

26 грудня 2017, 20:48

Документ спрямований на розгляд у парламентські комітети

Текст президентського законопроекту (№7440) про Вищий антикорупційний суд оприлюднений на сайті Верховної Ради.

Реклама

Крім того, на сайті парламенту оприлюднено текст супутнього законопроекту про внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" у зв'язку з прийняттям закону України "Про Вищий антикорупційний суд" (№7441).

Згідно з текстом законодавчої ініціативи (№7440), Вищий антикорупційний суд – це постійно діючий вищий спеціалізований суд у системі судоустрою України, завдання якого – здійснення правосуддя відповідно до визначених законом принципів і процедур судочинства з метою захисту особи, суспільства і держави від корупційних та пов'язаних з ними злочинів і судового контролю за досудовим розслідуванням цих злочинів.

Вищий антикорупційний суд повинен здійснювати правосуддя в якості суду першої і апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях про злочини, віднесені до його юрисдикції (підсудності) процесуальним законом, а також шляхом здійснення у випадках і порядку, визначених процесуальним законом, судового контролю за дотриманням прав, свобод і інтересів осіб в таких кримінальних провадженнях. Територіальна юрисдикція (підсудність) такого суду поширюється на всю територію України.

До складу суду входять судді в кількості, яка визначається відповідно до закону "Про судоустрій і статус суддів" у межах видатків, передбачених у державному бюджеті України на утримання цього суду, і з окремим встановленням, в межах кількості суддів Вищого антикорупційного суду і Апеляційної палати цього суду .

Реклама

У голови Вищого антикорупційного суду є один заступник, який здійснює адміністративні повноваження, визначені головою суду.

Голова суду обирається в порядку і здійснює повноваження, передбачені законом "Про судоустрій і статус суддів".

На посаду судді може бути призначений кандидат не молодше 35 років із значним досвідом здійснення в міжнародних міжурядових організаціях або міжнародних судових установах за кордоном професійної діяльності в сфері права з питань протидії та боротьби з корупцією, зі знаннями і практичними навичками застосування сучасних міжнародних антикорупційних стандартів і кращих світових практик в сфері протидії та боротьби з корупцією, практики Європейського суду з прав людини. Такий кандидат повинен відповідати одній з умов: має стаж роботи на посаді судді не менше 5 років; має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи в сфері права не менше 7 років; має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та / або захисту від кримінального обвинувачення – мінімум 7 років.

Для заняття посади судді Вищого антикорупційного суду проводиться конкурс. Для цього кандидат повинен подати до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України низку документів.

Не можуть бути призначені суддями Вищого антикорупційного суду особи, які перед цим протягом 10 років працювали (проходили службу) в органах прокуратури, внутрішніх справ України, Національної поліції України, Державному бюро розслідувань, інших правоохоронних органах (органах правопорядку), податкової міліції, Служби безпеки України, митних органах, Національному антикорупційному бюро України, Національному агентстві з попередження корупції, Національному агентстві України з розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів, Антимонопольному комітеті України, Рахунковій палаті, центральному органі виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

Реклама

Також не можуть претендувати на посаду судді особи, що займали політичні посади і мали представницький мандат; ті, які впродовж останніх 5 років входили до складу керівних органів політичної партії або перебували в трудових чи інших договірних відносинах з політичною партією.

У законопроекті наводиться ще ряд обмежень для потенційних кандидатів.

В тренді
Чай з Гітлером пив не Бандера, а Молотов – націоналіст Іллєнко

Дана законодавча ініціатива також передбачає створення на 6 років Вищою кваліфкомісією суддів Громадської ради міжнародних експертів. Серед функцій цієї ради – збір, перевірка та аналіз інформації про кандидатів на посаду суддів Вищого антикорупційного суду; надання Вищій кваліфкомісії суддів відомостей про кандидатів.

Крім цього, передбачено моніторинг доброчесності суддів.

Відповідно до законопроекту, судді Вищого антикорупційного суду, а в разі потреби за його заявою також членам його сім'ї, надається цілодобова охорона (забезпечує Служба судової охорони). Житло судді оснащується охоронною сигналізацією та кнопками тривожної сигналізації.

Реклама

Судові палати Вищого антикорупційного суду для здійснення правосуддя в першій інстанції розміщуються в межах одного населеного пункту. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду також розміщується в межах одного населеного пункту.

Апеляційна палата і судові палати Вищого антикорупційного суду для здійснення правосуддя в першій інстанції не можуть розміщуватися в одній будівлі. Крім того, Вищий антикорупційний суд, його палати і апарат не можуть розміщуватися в одній будівлі разом з іншими судами, державними органами, їхніми територіальними, структурними підрозділами, представництвами, органами місцевого самоврядування, установами, організаціями.

Закон вступає в силу з дня, наступного за днем його опублікування.

Як повідомлялося, 22 грудня у Верховній Раді було зареєстровано внесений президентом України Петром Порошенком законопроект "Про Вищий антикорупційний суд".

Нагадаємо, 8 листопада Порошенко попросив Раду відкликати законопроект про антикорупційні суди. Тоді глава держави відзначав, що неприпустимо зволікання зі створення таких судів. Він закликав якомога швидше створити робочу групу з напрацювання відповідного законопроекту з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.

Через місяць, 7 грудня, президент поставив депутатам ультиматум щодо законопроекту про антикорупційний суд. Він заявив, що якщо депутати не прискорять процес щодо створення Вищого антикорупційного суду, то він внесе свій законопроект, і закликав депутатів зняти з порядку денного Ради старий законопроект, як того рекомендувала "венеціанка".

Відзначимо також, створення Антикорупційного суду в Україні входить в пакет вимог ЄС – якщо Україна не виконає ці вимоги, то вона може втратити безвіз з Євросоюзом.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти