Про держави, "яким вдалося": головне з великого інтерв'ю Бориса Колеснікова

2 вересня 2020, 23:48

Ігор Рець Ігор Рець

Провідні економіки світу по-різному виходили з післявоєнної кризи

2 вересня 2020 світ відзначає 75 років від дня завершення Другої світової війни. Для багатьох держав післявоєнна розруха стала "трампліном", що дозволив досягти великого успіху. У соціально-політичному проєті "Час Голованова" віце-прем'єр-міністр України з питань Євро-2012, міністр інфраструктури України (з 2010 по 2012 рік), засновник компаній-лідерів кондитерської та агропромислової продукції, державний діяч Борис Колесніков розповідав про те, що вдалося зробити державам за більш ніж півстоліття і як домагалися успіху країни світу. Наведемо найважливіші тези двогодинного інтерв'ю.

Успіх після повної розрухи: як завдяки економічному ривку Японія стала другою економікою світу після США

Реклама

Друга світова війна закінчилася 75 років тому, 2 вересня 1945 року. Після війни держави мусили відновлювати економіку, промисловість, відбудовувати міста. Японія була повністю зруйнована, але вже через два десятки років опинилася на другому місці серед найсильніших економік світу. Для когось це може здатися дивом, але фахівець вказує на якісну роботу уряду

"Японія – повністю зруйнована країна, знищена промисловість "на мотлох". Країна, яка не має жодних корисних копалин. За 20 років вона стала другою економікою світу після США. Що дуже важливо? По-перше, новий японський уряд відразу ж заборонив ввезення техноємної продукції, ввозив сировину, купував ліцензії по всьому світу. Звідки взялася японська електроніка? Це все європейські виробники, які виросли в мегагігантів. Величезна економічна допомога США, довгострокові кредити. Відразу японський уряд поставив хрест на валютних та інших фінансових авантюрах – тільки промисловість і послуги", – зазначив Колесніков.

Німеччина: від "брата по нещастю" Японії до успішної держави

Оцінюючи ситуацію в Німеччині, Борис Колесніков зазначає, що вона була "в чомусь схожа з Японією, в чомусь різна". Німці після війни опинилися в дуже складному становищі, але Німеччина, зруйнована Другою Світовою війною, змогла стати однією з найкращих економік світу, – розповідає Колесніков.

"Японія все ж до Другої світової була мілітаризованою, але сільськогосподарською країною. Німеччина завжди була з інженерноюї думкою, однією з найкращих у світі. Вона була повністю знищена бомбардуваннями – промисловості немає, нічого немає. Німці всі отримали по 40 нових марок, і Аденауер (перший федеральний канцлер ФРН – ред.) почав свій шлях до успіху. Американці дали величезні гроші приватним компаніям під державні гарантії. і нікого це не бентежило, не було ніяких борців з корупцією, її і донині немає" , – зазначив колишній віце-прем'єр.

Реклама

Як зазначив Колесніков, різниця між ФРН і НДР "росла семимильними кроками, доводячи переваги ринкової економіки перед плановою".

"Німці виявилися в дуже складному становищі, але вони були добре освіченими людьми, у них було майстерність. Завдяки верховенству права, свободи особистості, незважаючи на обмеження, до 1965 року стали третьою економікою світу" , – сказав він.

Італійський баланс між аграрним півднем і промисловою північчю

Італія також зазнала поразки у Другій світовій війні, адже була союзницею Німеччини. Коли роздавали гроші за "планом Маршалла", важливою умовою було – прибрати з уряду комуністів, це Італія зробила швидко. Вона отримала велику допомогу, яка надавалася підприємствам під державні гарантії. Багато було вкладено в промисловість, зокрема сталеливарну, машинобудування, комп'ютерну техніку. На цьому тлі на початку 60-х почалося величезне розшарування між жебраком сільськогосподарським півднем та успішною промисловою північчю, оскільки аграрному сектору приділялося мало уваги. І завдання влади була збалансувати ці дві складові, що й було зроблено. Такий підхід має стати важливим прикладом для України, яка теж має яскраво виражені за своєю спеціалізацією регіони.

Сильний лідер з нестандартними рішеннями – рецепт Франції

Тут також було встановлено верховенство права й отримана допомога від США. Але часто запорука успіху країни – це сильні особистості, беззаперечні лідери. У випадку Франції – це Шарль де Голь (глава тимчасового уряду 1944-46 років, пізніше – президент Франції, обирався двічі), сам герой війни, абсолютний авторитет нації. Про нього ходили різні легенди і курйози, про які зараз згадують з гордістю, але він не боявся нестандартних рішень, які допомогли країні стати на шлях економічного розвитку.

Велика Британія: шлях до успіху через жорсткі реформи

Реклама

Британії для виходу з Кризи свого часу знадобилися "найжорстокіші реформи". Колишній віце-прем'єр-міністр України Борис Колесніков вказав на роль Маргарет Тетчер.

В тренді
Всі дізнаються правду – РНБО проведе аудит держземель в Конча-Заспі і Пущі-Водиці
В тренді
Екс-нардеп побив "слугу народу" Соломчука в прямому ефірі: відео
Фото: скріншот
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ

"Британія завжди була країною з по-справжньому ринковою економікою, це батьківщина промислової революції. З війни вона виходила з більш-менш змінним успіхом. Запрацювала аерокосмічна промисловість – вони і Франція єдині, хто добилися промислової експлуатації надзвукових літаків. Був світовий успіх, і тільки енергетична криза їх зупинила. Умовно кажучи, стоїть селище розміром з Козин, а у дворі там збирають "Астон-Мартін" чи "Бентлі" – така у них висока інженерна культура" , – сказав він.

Південна Корея: від "трикотажної країни" до технологічному гіганту

Південну Корею називали трикотажною країною і так тривало до п'ятдесятих років минулого століття – ця країна виробляла тільки продукцію легкої промисловості. А тепер, наприклад, у них є POSCO – корейська сталеливарна компанія, в якій працює 32 тисячі співробітників і у неї 64 млрд доларів виручки на рік. Тобто, кожен робітник виробляє на 2 мільйонів продукції щороку. І це при тому, що країна бореться з корупцією, але все ж розвивається.

У нас немає такої автоматизації, щоб співробітників було менше, а виробляли вони більше. У нас в найбільш піковий рік Криворіжсталь виробляла 9 млн тонн, і там працювало 50 тисяч співробітників. Те, що українці вміють працювати, не викликає сумнівів – вони затребувані і в Польщі, і в Чехії, в багатьох країнах запрошують українських фахівців. Фахівці є – потрібна автоматизація. А для автоматизації потрібні великі гроші, а для цього – верховенство права. І тут коло замкнулося.

"Коли суддя визначає, чий завод з якого боку кому заніс, на цьому моментально закінчується довіру інвесторів", – говорить Колесніков.

Колесніков про Китай: "Сяопін розумів, що китайцям потрібно працювати"

Реклама

У Китаї є природні ресурси, територія, населення, але довгий час були серйозні проблеми з роботою у населення. Залучення інвестицій перетворило Китай на те, що ми бачимо зараз – світову фабрику товарів і послуг.

"Китай це лебедина пісня реформ. Ден Сяопін почав реформи в 1979 році. Перебудова в СРСР почалася в 1985 році. Тобто всього шість років, а де Китай і де пострадянські країни? Він дуже виважено підійшов, сказавши: "Ми повільно переходимо річку, тримаючись за каміння". У Китаї величезне населення, є природні ресурси. Була вища освіта, яка могла не поступатися західній. Певним чином японський шлях, тільки більш масштабний.

Залучення інвестицій. Сяопін розумів, що китайцям потрібно працювати, і середня зарплата спочатку була 50 доларів, а сьогодні 750 доларів, в Пекіні 1 800, в Шанхаї 2 300. У 90-і роки суперкапіталістичний Кремль отримав за півроку 500 млн доларів, а суперкомуністичний Китай – майже 100 млрд. Вони створили систему, в яку повірив весь світ, туди прийшли величезні інвестиції, і Китай став світовою фабрикою товарів і послуг. Сталіна Мао боявся, як вогню, міг по шість годин сидіти в приймальні, але з Хрущовим він навіть не розмовляв ... Різниця дуже суттєва. Ніхто не домігся такого успіху" , – говорить Борис Колесніков.

"Азіатські тигри"

Південна Корея, Сінгапур, Гонконг, Тайвань - ці країни об'єднані, оскільки досягли успіху приблизно одночасно. І при цьому статус колишньої колонії жодним чином їм не завадив. Так Сінгапур до Лі Куан Ю (перший прем'єр-міністр, який перебував при владі близько 30 років, один з творців "сінгапурського економічного дива) – фактично філіппінське село з поголовної корупцією, яку їм вдалося перемогти. Це найяскравіший приклад колишньої колоніальної країни.

Інвестиційний прорив "Нової Європи" і "шокова терапія"

В основі успіху Чехії і Польщі лежить те, що вони потрапили в тоталітарний режим на 30 років пізніше, ніж Україна. Чехія, тоді Чехословаччина, була лідером світового машинобудування ще до Другої світової війни, вона пройшла етап "шокової терапії", вона мала найкращу машинобудівну базу і провела успішну приватизацію, а найголовніше – вона побудувала законодавче поле і привернула міжнародні інвестиції. Чехія зробила правильні висновки – привернула провідні світові компанії, забезпечивши їм на початковому етапі мінімальне оподаткування. І також домоглися верховенства права, принісши "в жертву" декілька урядів. Країна є лідером з залучення інвестиції, які мають бути не тільки зовнішніми, а й внутрішніми.

"Величезний Інвестресурс – вклади населення. Але наше населення не вірить українським банкам, ми багато говоримо про "облікові ставки", але ні німець, ні француз про них не думають", – зазначає Колесніков.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти