Новий губернатор для Закарпаття: до чого призведе призначення Москаля

Історія навколо стрілянини в Мукачевому підштовхує владу до серйозних кадрових рішень

Сьогодні стало відомо, що Геннадій Москаль призначений головою Закарпатської обласної державної адміністрації. Про це повідомив перший заступник голови фракції "Блоку Петра Порошенка" Ігор Кононенко. Він уточнив, що вже є указ про його призначення Москаля губернатором Закарпатської області. Як пояснив Кононенко, Москаль має досвід роботи в Закарпатській області, є вольовою людиною, який може приймати "жорсткі рішення".

Про те, що Геннадій Москаль буде призначений на нову посаду, також повідомив радник голови МВС, народний депутат від "Народного фронту" Антон Геращенко. За його словами, Москалю дадуть "максимум місяць для того, щоб розібратися в ситуації, поставити на місце регіональних баронів і домогтися притягнення до відповідальності зарвалися контрабандистів".

Реклама

Новий губернатор може навести порядок, але список завдань досить великий, відзначають експерти. При цьому вони називають Москаля оптимальною кандидатурою для Закарпаття.

"По-перше, він знає цей регіон, він працював у цьому регіоні, – зазначає глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. – По друге він є незалежним від місцевих кланів. Він залишається дуже сильним жорстким адміністратором, що для нинішнього Закарпаття особливо важливо".

А професор кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань нагадав, що Москаль вже має досвід ефективної боротьби з кримінальними угрупованнями. "Москаль свого часу дуже ефективно боровся з кримінальними угрупованнями в Криму. Це було в 90-х роках. У нього є такий досвід. І такий досвід дуже позитивно оцінюється", – сказав він у коментарі Сегодня.ua.

Як відомо, в 2001 році Москаль вже очолював Закарпатську ОДА.

Реклама

"Він чудово всіх знає, але він вже досить давно відірваний від Закарпаття. Він завжди був у конфлікті та місцевими угрупованнями, або як їх тут називають кланами. З цієї точки зору у нього є серйозна мотивація, і він показав себе дуже добре і в Криму і в Луганській області. І плюс він знає тих людей на місцях, на яких можна буде спертися", – додає глава Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Перше, що потрібно зробити в Закарпатті, як відзначають експерти, – це закрити канали контрабанди та провести зміни в правоохоронних органах.

"Необхідно відновлювати контроль держави, по суті, в Закарпатті приватизовані всі владні інститути: митниця. Прикордонна служба. Прокуратура, СБУ і МВС", – сказав Сегодня.ua. глава центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Карт-бланш для Уокера української політики

Реклама

Дійсно Москаль в далеких 90-х прославився боротьбою з організованою злочинністю в Криму, причому, в тому числі і зі спробами її представників прорватися у вищі ешелони кримської влади. Але наскільки його дії будуть успішні на Закарпатті, буде заздрість про того, яку підтримку він отримає з центру, вважають експерти.

"Подивимося, чи будуть у нього екстраординарні повноваження. Чи зуміє він в купе з призначень отримати і "свободу рук". Це вже відносини Москаля з президентом", – говорить Андрій Золотарьов.

При цьому експерт відзначив, що у випадку, якщо новий губернатор вирішить зламати існуючу систему в Закарпатті, це призведе до масштабного конфлікту.

"Не входячи в систему зв'язків, яка склалася в Закарпатті, у нього будуть дуже непрості відносини. Тобто конфлікт запрограмований. З тим же Балогою, Ланьо та іншими "господарями" цього регіону. Все залежатиме далі від того, як він себе поведе: або прийме існуючі правила гри, або буде їх ламати. Якщо буде їх ламати він зіткнеться із запеклим опорів, при чому масштаби якого навіть важко собі уявити. Оскільки з кримінальними зв'язками в Закарпатті пронизане все зверху донизу", – пояснює Андрій Золотарьов.

У той же час Володимир Фесенко зазначає, що Геннадій Москаль уміє ефективно вирішувати кризові ситуації. "Я думаю він буде встановлювати певний баланс інтересів я не думаю, що він буде воювати з Балогою або тим же "Правим сектором", думаю ситуація буде інакше виглядати. Він буде співпрацювати, а до тих, хто буде чинити свавілля, він буде приймати силу. Ми вже бачили випадок з "Айдаром" в Луганській області", – зазначив він.

Діяти ж новий губернатор буде на декількох рівнях. "Там, де він може вирішити проблему сам, там він буде вирішувати її самостійно. А там, де знадобитися підтримка центру, він буде діяти через центр, залучаючи при цьому до існуючої проблеми активну увагу ЗМІ. Це стиль Москаля. Це діє дуже ефективно" , – пояснив Володимир Фесенко.

"Балога повинен розуміти, що тут він отримує досить серйозного опонента. Але цей опонент буде зациклений не так на війну з Балогою, а на те, щоб відновити контроль центру над цим регіоном", – додає експерт.

Андрій Золотарьов, у свою чергу відзначає, що Балога досить спритний політик і раніше йому вдавалося "захищати" свої інтереси в Закарпатській області. "Він, граючи на загрозі русинського сепаратизму, приводив до ситуації, коли Київ крізь пальці дивився на деякі нюанси закарпатської політики. Заради спокою в цьому краї закривалися очі на багато речей. Тепер очевидно, що цей період підійшов до свого кінця. І все буде залежати , як себе Балога поведе. Прийме ці правила або вдариться в інтриги", – говорить експерт.

Володимир Фесенко зазначає, що зараз не та ситуація, коли Балога міг би повернути контроль над регіоном, або кинути виклик центральної влади. "Йому набагато вигідніше налагодити стосунки з Порошенком, допомогти Порошенко в подоланні нинішньої кризи і наведенні порядку в регіоні, – сказав він. – Як ви розумієте, питань до нього досить багато (в тому числі і щодо ситуації в Мукачево, – ред.). Тому або він буде допомагати центру, або він буде мати серйозні проблеми".

Кадровий дефіцит на управлінців, або пора міняти підходи

Ситуація з призначенням Москаля в Закарпатті оголила ще одну серйозну проблему – брак в країні кваліфікованих управлінців вищого рівня.

"Тепер виникла проблема з Луганщиною. Хто буде замість Москаля в Луганській області. Тут простої відповіді немає. У нас найжорстокіший дефіцит кадрів, сильних адміністраторів, які могли б працювати на державу, а не на кого ще. Таких людей, не так багато", – говорить Володимир Фесенко.

"Я б говорив про те, що в цілому в країні у нас є дефіцит кадрів, які вміють діяти рішуче, професійно і в інтересах всієї країни, а не на догоду якимось місцевим інтересам", – додає Олексій Гарань.

У той же час експерти закликають не драматизувати ситуацію в Луганській області.

Москаль встиг сформувати команду, зазначає Віталій Бала. "Коли підібрана команда і система працює, можливо, там є достойна людина, яка зможе виконувати ці обов'язки. Крім того, там ситуація трохи інша – там військово-цивільна адміністрація і там інші завдання стоять", – вважає експерт.

Дійсно. каже Володимир Фесенко, після себе Москаль залишає налагоджену управлінську машину. "Новий губернатор не з нуля буде створювати механізм управління, він прийме працездатну управлінську машину. Швидше за все, призначення буде, як і у випадку з новим донецьким губернатором. Думаю, буде нестандартне призначення. Порошенко можливо когось призначить зі своєї команди. Може бути хтось із військових. Персоналії назвати дуже складно", – додав політолог.

А проблему кадрів, як вважає Віталій Бала потрібно вирішувати за рахунок тих, хто себе проявив за час кризи.

"Те, що відбувається в країні це форс-мажор і багато людей, які в мирний час нам здавалися ефективними, у воєнний час зі своїми обов'язками не справляються. Завдання дуже просте – ключові посади, потрібно віддавати людям, які себе проявили, і дати їм можливість набирати собі в команду того, кого вони хочуть, щоб вони змогли передати досвід і знання. Тут президенту треба відійти від політичного квотування", – запропонував експерт.

Нагадаємо, Москаль народився в 1950 році в західноукраїнському селі Задубрівка, що в Чернівецькій області. Залізничний технікум, робота доглядачем вагонів, вантажником, потім – армія. Після військової служби Геннадій Москаль вирішив продовжити "силову" кар'єру і вступив до Львівської спеціалізовану середню школу міліції, яку закінчив з відзнакою і вступив до Київську вищу, а потім – і в столичну Академію МВС СРСР.
З Москви Москаль повернувся в рідну Західну Україну, до Чернівців, де до самого розвалу Союзу працював у карному розшуку. Незалежність країни він зустрів на посаді першого заступника начальника управління МВС України в Чернівецькій області – начальника кримінальної міліції.

Тоді ж, до речі, одночасно з роботою в правоохоронних органах, Москаль викладав у Чернівецькому університеті. Курс з криміналістики у нього слухав майбутній глава Кабміну Арсеній Яценюк.

У 1997 році президент Леонід Кучма своїм указом призначив Геннадія Москаля начальником міліції АР Крим. На цій посаді він прославився боротьбою з місцевою організованою злочинністю, причому, в тому числі і зі спробами її представників прорватися у вищі ешелони кримської влади.

Шлях Москаля на схід України почався в 2000-му. Тоді Леонід Данилович дав йому посаду заступника міністра внутрішніх справ по південно-східному регіону, паралельно призначивши керівником рідний для другого президента Дніпропетровської області.

А вже влітку 2001-го Геннадій Геннадійович зайняв пост голови Закарпатської облдержадміністрації, пробувши на цій посаді рік з гаком.

Луганська область дійсно, за словами самого Москаля, не нове для нього місце роботи. Керувати Луганщиною його відправив Віктор Ющенко 18 листопада 2005 року, попередньо звільнивши з черговою міліцейської роботи (Москаль займав пост заступника міністра внутрішніх справ України – начальника кримінальної міліції, його шефом був тоді Юрій Луценко).

Після відставки у квітні 2006 року Москаль отримав посаду постпреда президента в Криму, в 2007-му обіймав посади заступника голови СБУ і заступник секретаря РНБОУ, а після обрався у нардепи. У Раді Москаль став першим заступником голови комітету з боротьби з оргзлочинністю.

У вересні 2014 він бал призначений губернатором Луганської області.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51612.14

Bitcoin Cash (BCH)

266.29

Binance Coin (BNB)

379.91

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum Classic (ETC)

26.16

Litecoin (LTC)

69.89

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти