Необхідність чи політичні ігри: навіщо Зеленському референдум про вступ України в НАТО

6 травня 2019 21:37

Людмила Грубник

Експерти прокоментували заяву штабу Зеленського

Заява штабу новообраного президента України Володимира Зеленського з приводу проведення референдуму про підтвердження вступу в НАТО – не більше ніж передвиборче загравання з частиною виборців.

Реклама

Про це в коментарі сайту "Сьогодні" розповів професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду "Демократичні ініціативи" Олексій Гарань.

За його словами, ця заява необхідна, щоб пом'якшити різкі висловлювання Зеленського щодо Росії.

"Ніхто ніякого референдуму проводити не буде. Під час кампанії Зеленському потрібно було сказати, що він підтримує нинішній курс. З іншого боку, він хотів максимально розширити базу своєї підтримки. Тому зробив застереження, що будемо проводити референдум. Він намагався задобрити всіх – і тих , хто "за", і тіх, хто "проти". Схід раніше його підтримав. Але він виступив з досить різкими заявами щодо Росії. Це може відштовхнути певну частину електорату на сході. І цією заявою він намагається її повернути", – говорить Гарань.

Про політичні ігри говорить і директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

"Зараз це загравання з певною частиною електорату, з певними регіонами країни, де є люди, які вважають, що нам це не потрібно", – розповідає Бала.

Крім того, як кажуть експерти, сама процедура вступу до НАТО не вимагає обов'язкового проведення референдуму.

"Питання про референдум з практичної точки зору взагалі не стоїть. Якщо виходити з Конституції України, то референдум не є необхідним. Вступ до НАТО не вимагає проведення референдуму. У нас є курс. Курс закріплений. Але на цьому шляху у нас є конкретні речі, які нам треба зробити. щодо ЄС – це виконання Угоди про асоціацію з ЄС, Щодо НАТО – отримання ПДЧ. Це практичні речі", – продовжує Гарань.

Реклама

В принципі, питання про проведення може постати перед Україною, але це лише після схвалення заявки на вступ до НАТО.

"Референдум треба проводити тоді, коли заявку України схвалять. Тоді треба визначати, погодяться або не погодяться громадяни України, щоб їх країна стала членом НАТО", – додає Бала.

Нагадаємо, 19 лютого чинний президент Петро Порошенко підписав прийнятий парламентом закон про внесення змін до Конституції щодо закріплення курсу України в Європейській Союз та НАТО.

Одночасно до статті про повноваження самого президента вписана фраза про те, що він стає "гарантом реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в Європейському союзі і НАТО".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти