Немиря: Росія могла ветувати угоду про асоціацію між Україною та ЄС, але сторони погодилися на консультації

17 червня 2014, 13:42

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Найбільший виклик для України – не в положеннях угоди про асоціацію, а в нездатності користуватися її можливостями, вважає нардеп

Голова парламентського комітету з євроінтеграції, нардеп з фракції "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" Григорій Немиря прогнозує ратіфіцацію угоди про асоціацію між Україною та ЄС протягом двох років після підписання економічної частини документа.

Про це Немиря заявив у коментарі "Сегодня".

"Дійсно, планується 27 червня підписати економічну частину Угоди про асоціацію. До речі планується, що в цей день підпише не тільки Україна, а й Грузія і Молдова. Коли Угоду підпишуть, незважаючи на те, що вже є політична домовленість про початок її імплементації ще до ратифікації (три місяці тому ЄС обнулив мита на деякі українські товари – Авт.), варто нагадати, що все одно завершальний етап – ратифікація Угоди. В даному випадку, йдеться про ратифікацію документа не тільки українським, а й парламентами членів-країн ЄС. Це може зайняти від року до двох років. Але в теж час початок імплементації Угоди відбувається вже зараз", – сказав Немиря.

Він зазначив, що вносити зміни в текст угоди після ратифікації не можна.

"Після ратифікації це неможливо. Але Угодою передбачена процедура розгляду випадків виникнення спірних питань із залученням двох сторін. Про це відповідно одна зі сторін повинна повідомити заздалегідь", – зазначив нардеп.

Коментуючи позицію Росії з перспективі підписання угоди, Немиря позитивно оцінив проведення сторонами технічних консультацій, зазначивши, що фактично РФ мала право вето на подібні угоди.

"Ми також знаємо, що РФ негативно ставиться до реалізації Угоди. ЄК вже зараз проводить технічні консультації про можливі наслідки введення цієї Угоди. Але, безумовно, якщо вірити на слово керівництву РФ, у разі підписання цієї Угоди і після юридичного оформлення України учасницею цієї Угоди , РФ попередила про введення загороджувальних тарифних і нетарифних обмежень. Основна теза, яку зараз озвучує керівництво РФ, нібито після підписання Угоди зніметься більше 95% тарифних обмежень (мита – Авт.) і потік європейських товарів через українсько-російський кордон хлине в РФ. І це, в свою чергу, на думку РФ, може вдарити по інтересам російських товаровиробників. Тут можуть існувати різні підходи. Але я думаю конструктивна позиція, що сторони погодилися проводити консультації з таких спірних питань на технічному рівні. Підкреслюю, що консультації вже на політичному рівні можливі тільки після підписання Угоди. Ви знаєте, існувала позиція, що РФ фактично мала право вето на подібні Угоди з третіми сторонами. І це стосувалося в першу чергу України (створення ЗВТ між Україною та ЄС – Авт.) з точки зору розміру ринку і товарообігу (з РФ – Авт.) ", – заявив депутат.

При цьому він підкреслив, що створення участі України в ЗВТ з ЄС виключає її участь в ЄврАзЕС.

"З точки зору того, що ця угода є дійсно безпрецедентною, її масштаб, глибина і наслідки є стратегічними. Підкреслюю що суть цієї угоди в тому, що ЗВТ є всеосяжною та всеохоплюючою, означає мінімізацію тарифних обмежень або повне їх зняття. Крім того йде мова про двосторонню конвергенцію, коли українські стандарти приводяять у відповідність європейським. Саме тому позиція України принципова – одночасне наша участь у зоні вільної торгівлі з ЄС неможлива з нашою участю в ЄврАзЕС (крім того стандарти продукції у цих організацій не збігаються – Авт.). ", – сказав Немиря .

Депутат зазначив, що ЄК дає відповіді на питання російської сторони.

"Технічні консультації з РФ Єврокомісія вже проводить. Перший раунд відбувся наприкінці березня. Минулого тижня також були переговори – на додаткове заперечення російської сторони Єврокомісія поступово дає відповідь. Такі консультації можуть проходити і після того, як угоду підпишуть", – повідомив парламентарій.

"Навіть політичні консультації, які, можливо, будуть проходити після підписання, будуть мати статусний характер і не зможуть якимось чином змінити або скасувати дію угоди. Найбільший виклик для України – не в положеннях цієї угоди, а в нездатності користуватися можливостями, які надає ця угода. Тому що бізнес і державний апарат зараз не готові скористатися цими можливостями і відповісти на ризики, які несе ця угода. У перші роки дії угоди у деяких секторах може бути збільшена конкуренція (з європейськими товарами, які потраплять на український ринок – Авт .), але всі ми знаємо, що коли є конкуренція – підвищується якість", – сказав Немиря.

Нагадаємо, Європейський Союз має намір підписати економічну частину угоди про асоціацію з Україною 27 червня. Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що з боку Європейського Союзу готові обговорювати з Росією хвилюючі її питання з приводу розвитку торгово-економічних взаємин з Україною після підписання угоди про асоціацію.

Реклама

В тренді
Війну в Україні відчує кожна країна Європи – головне з інтерв'ю Зеленського

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти