Нерухомість Лещенка: кому вигідні "квартирні" скандали і по кому готується наступний удар

У "ДемАльянсі" припускають, що слідом за Лещенком атакувати можуть і інших їхніх політичних соратників, а також представників громадянського суспільства

НАБУ перевірило законність придбання Сергієм Лещенком "люксової" квартири в історичному центрі столиці за 7,5 млн грн, які він не вказав у своїй декларації. Аналітики і детективи Бюро не знайшли в діях нардепа ознак кримінального злочину: його і доходів людей, які дали йому грошей, в тому числі і у вигляді позики, вистачає на покупку нерухомості. Також у НАБУ немає доказів про навмисне заниження ринкової вартості квартири, щоб заплатити до бюджету менше податків з покупки. Щоправда, за словами голови Бюро Артема Ситника, тут можуть бути ознаки адміністративного правопорушення, яке ще належить довести НАПК і Нацполіції – в їх компетенції знаходиться розслідування таких справ.

Тим часом в політичних колах обговорення цієї теми не вщухає. За словами соратників Лещенка, так звані "порохоботи" і опоненти використовують історію з квартирою для дискредитації образу борця з корупцією. У провладних колах говорять, що Лещенко повинен скласти мандат, як це свого часу зробив "фронтовик" Микола Мартиненко. До того ж, за словами депутатів, тут є і морально-етична сторона питання: у воєнний і складний для країни час депутат, який звик всіх звинувачувати в корупції, не повинен купувати таку дорогу нерухомість.

Реклама

ЦІНА ПИТАННЯ І НАСЛІДКИ. Осінній політичний сезон почався з гучного скандалу. У мережу виклали документи про покупку нардепом від БПП Сергієм Лещенком дорогої квартири в самому центрі столиці майже на 200 кв м. Договір купівлі-продажу, згідно з документами, датується 31 серпня 2016 року, а про "люксову" покупку стало відомо 7 вересня. І гроші в розмірі 7,5 млн грн на придбання нерухомості в декларації за 2015 рік Лещенко не вказав.

Сам Сергій в своєму Facebook, будучи в Тбілісі, виправдався, мовляв, частину грошей йому дала його цивільна дружина Анастасія Топольська, іншу, більшу частину у вигляді безвідсоткової позики на 10 років, – одна із засновників "Укрправди" Олена Притула.

Реклама

Але громадськість, мабуть, такі пояснення не задовольнили, принаймні, політично активну частину. Наступного дня, 7 вересня, депутати під куполом тільки про це і говорили, а нардеп від НФ Павло Пинзеник навіть зробив заяву до НАБУ з трибуни з проханням розслідувати законність джерел походження цих 7,5 млн грн.

"Народний депутат в договорі (купівлі-продажу. – Авт.), який він особисто підписав, написав, що джерелом грошей для покупки квартири є його особисті гроші. Водночас через соцмережі він повідомляє, що джерел кілька: його особисті гроші, гроші його співмешканки і гроші, взяті в борг у іншої публічної особи – Олени Притули, причому йдеться про досить велику суму. Друге питання, визначення бази оподаткування, зокрема пенсійного збору, при покупці і відчуженні цієї нерухомості. Ринкова вартість, яка визначається за відкритими джерелами, цієї нерухомості становить близько півмільйона доларів. Замість цього задекларована договірна вартість покупки – близько $ 300 тис. Якщо це добра воля сторін і народному депутату була зроблена така знижка, хотілося б знати мотиви такої знижки. Тому що Сергій Лещенко – публічна людина. А коли публічним людям робляться такі знижки, хотілося б знати, чому вони даються. І чи не містяться в цьому договорі спроби заниження об'єкта оподаткування. Коли ринкова вартість об'єкта одна, а його спеціально занижують, щоб заплатити менше податків", – говорив Сегодня.ua Павло Пинзеник.

А ось голова фракції НФ Максим Бурбак і зовсім вимагав від Лещенка скласти мандат за прикладом вже екс-нардепа від НФ Миколи Мартиненка, проти якого НАБУ з розслідувань того ж Лещенка і порушило кримінальну справу. Сам Сергій, в свою чергу, призупинив роботу у всіх керівних органах партії "ДемАльянс", до якої вони з Мустафою Найємом і Світланою Заліщук вступили на початку липня, і особисто звернувся до НАБУ з проханням провести перевірку покупки квартири.

Реклама

До речі, минулого тижня до мережі вивалили дані і про дороге придбання дороге придбання Світлани Заліщук – квартири також в історичному центрі столиці на вул. Софіївська за 13 млн грн на 158 кв м 2014 року. І НАБУ обіцяло перевірити законність покупки, щоправда, розголосу і істерії, як з квартирою Лещенка, навколо недешевої нерухомості Заліщук не було.

Вчора голова НАБУ Артем Ситник відзвітував про перевірку законності придбання Сергієм Лещенком дорогої квартири в історичному центрі столиці. Вона проводилася за двома напрямками: законність походження 7,5 млн грн і дотримання при укладенні договору вимог антикорупційного законодавства. Так, за даними НАБУ, джерел походження 7,55 млн грн, які сплачено за цю квартиру, чотири: 1) 1,377 млн – позика, отримана від Притули; 2) $ 77 тис (1,998 млн грн) – гроші з депозитів, якими керувала мати Лещенка Тетяна; 3) 150 тис грн – отримано від цивільної дружини Топольської; 4) 1,78 млн грн – особисті заощадження Лещенка.

"Нами були витребувані всі документи по доходах Притули і було встановлено, що за період з 1 січня 2007 року по 30 червня 2016 року вона отримала дохід в сумі 15,5 млн грн, що дозволяє їй надати позику. Також було досліджено рух коштів за депозитними рахунками, які зареєстровані на Лещенко Тетяну Яківну. Доходи Топольської також дозволяли надати цю позику Лещенку. Також були підняті всі документи – вся звітність Лещенка і було встановлено, що ним було задекларовано доходів з 1 січня 1998 року по 2016 рік на суму 4,34 млн грн. В принципі, той мільйон, який він сам вклав у придбання цієї квартири... Він мав таку можливість", – відзвітував Артем Ситник.

Водночас, за його словами, є ряд порушень, які підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, яке пов'язане з корупцією. "За ст. 23 ЗУ "Про запобігання корупції" особи, зазначені в пунктах 1,2 ч. 1 ст. 3 Закону, в тому числі народні депутати, можуть приймати подарунки, які відповідають загальним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених ч. 1 цієї статті. За ст. 1 Закону подарунок – це грошові кошти або інше майно, переваги і пільги, послуги, нематеріальні активи, які надаються безкоштовно або за ціною нижчою за мінімальну ринкову. Договір позики, укладений на 10 років між Лещенком і Притулою, безвідсотковий. З огляду на, що на кредитному ринку України відсутні реальні можливості для отримання безвідсоткових кредитів, а найнижчим орієнтиром для кредитних ставок є облікова ставка НБУ 15%, існують ознаки можливості отримання народним депутатом Лещенко вигоди у вигляді безвідсоткової позики, що не є загальнодоступною послугою. Орієнтовна сума вигоди – 188 тис грн 2016-го (якщо вважати за ставкою НБУ) і по 165 тис грн за кожний наступний рік (за умови збереження ставки в 15%, хоча не виключається, що вона може бути збільшена, і це ще не враховуючи інфляції)", – заявив Артем Ситник.

На думку НАБУ, такі дії підпадають під ознаки складу адміністративного правопорушення по ст. 172 (5) Кодексу України "Про адміністративні правопорушення". "Крім того, встановлено, що народний депутат Лещенко подавав декларації в 2014-2015 роках і вказував своїм місцем проживання адресу м. Київ, вул. Туровська, 18/20. Причому, будь-яких членів родини, які б проживали за цією адресою, до декларації не включено. Водночас є депозитні рахунки, якими оперувала його мати, яка також прописана за цією адресою. На нашу думку, при такій ситуації цього члена родини потрібно було включати до декларації і відповідно декларувати депозити. Тим більше, що сам Лещенко пояснює, що фактично це були його гроші, а мати лише управляла рахунками. На нашу думку, ці дії підпадають під дію ч.3 ст.172 (6) Кодексу України "Про адміністративні правопорушення" – порушення вимог фінансового контролю", – підсумував Ситник і направив матеріали справи НАПК і Нацполіції.

Якщо НАПК і Нацполіція доведуть в діях Сергія Лещенка склад адміністративного правопорушення, за ст. 172 (5) Кодексу "порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1,7-3,4 тис грн ) з конфіскацією такого подарунка (на суму близько 1,67 млн грн за обліковою ставкою 15% за всі 10 років дії договору). А за ст. 172 (6) за незадекларовані депозити матері, "подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, – тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-42,5 тис грн)".

Сам Лещенко, слідом за Ситником, на брифінгу заявив, що НАБУ помилилося з попередніми вердиктом: "Я вдячний НАБУ за оперативну перевірку. Воно підтвердило, що мої кошти на придбання житла повністю легальні і зароблені чесно. Ніяких злочинів не знайдено. Незаконного збагачення не виявлено... На час перевірки я взяв паузу в своїй діяльності (в "ДемАльянсі". – Авт.). І сьогодні я радий, що НАБУ зробило свою перевірку оперативно. Я чистий перед законом і далі продовжу свою антикорупційну боротьбу. Але в Бюро трохи наплутали. НАБУ, коли робило свій висновок, воно переплутало різні правовідносини, такі як позику, кредит, подарунок. Я готую на цю тему докладне пояснення для НАПК. Сподіваюся, їх відповідь буде також оперативною".

РЕПУТАЦІЙНІ РИЗИКИ І БОРОТЬБИ З ОПОНЕНТАМИ. Всі ці два тижні, поки НАБУ проводило перевірку, Шерлоком Холмсом бути не потрібно, щоб помітити нападки з боку "порохоботів" і нардепів від "Народного фронту" на адресу Сергія Лещенка. Критика зводилася до того, що не може колишній журналіст-розслідувач, який продовжує розкривати корупцію в політичних колах, купувати таку дорогу квартиру ще і в період війни і глибокої економічної кризи. А генпрокурор Юрій Луценко навіть відмовився разом з Сергієм Лещенком брати участь у спільній дискусійній панелі на форумі Ялтинської європейської стратегії YES.

"Якось без Сергія, який ховався в "теплих" Сполучених Штатах, ми зробили Майдан. Якось без нього мій син на фронті під Донецьким аеропортом робив те, що потрібно було робити. І не Серьожі Лещенку оцінювати мою діяльність як генпрокурора. Він зараз повинен дискутувати зі слідчим Національного антикорупційного бюро, а не розповідати фантазії на вільну тему. Тому я говоритиму з учасниками форуму, а не з людиною, яка підозрюється в корупції", – заявив на полях форуму YES голова ГПУ Юрій Луценко.

На що сам Лещенко на тому ж форумі YES відповів: "У частині боротьби з нинішніми корупціонерами Юрію Луценку нема чим похвалитися. І, звичайно те, що він не прийшов – ознака слабкості його позиції. І нехай це буде на його совісті".

Колеги Сергія по парламентському комітету з питань боротьби з корупцією також зазначають нападки на Лещенка з боку опонентів, щоб дискредитувати його як молодого політика і свіжу кров у Верховній Раді. Але разом з цим вважають, що негоже депутату, особливо в такі смутні для країни часи, обзаводитися дорогою нерухомістю.

"Я завжди говорю, що починати потрібно з себе. І якщо ми вимагаємо від Юрія Луценка результатів, якщо ми критикуємо його за те, що їх немає, то кожен з нас, безумовно, повинен бути ідеальним виконавцем всіх антикорупційних законів. Клептократи вхопилися за квартиру Сергія, щоб довести, що всі однакові, що все крадуть, надії немає. Ви бачили, що відразу люди Миколи Мартиненка з НФ вчепилися в Сергія з радістю, Юрій Луценко, генеральний прокурор, я бачу, дуже жваво спостерігає за цим розслідуванням. Водночас ми повинні бути ще білішими, ніж сніг. І не час зараз купувати квартири – це правда. Країна воює, і країна переживає економічну кризу. Депутат повинен бути скромним, працездатним і готовим до критики", – вважає голова парламентського антикорупційного комітету Єгор Соболєв.

Соратники Сергія Лещенка по партії і по парламенту давно передрікали масовану атаку на нього і на молодих політиків в цілому. "Коли я писав, що восени буде масований наступ на нові антикорупційні інституції з метою їх дискредитації, я помилявся. Він буде не тільки по відношенню до інституцій і нових антикорупційних правил, а й по відношенню до людей, які це собою уособлюють. Так що все попереду", – писав у своєму Facebook позафракційний Віктор Чумак.

"На Заході давно існує таке поняття як "bipartisan issue", коли кілька ключових партій домовляються про одну позицію щодо будь-якої проблеми. Лещенко став такою проблемою для теперішньої політичної еліти, яка зараз складається здебільшого з кланів, а не партій. Я не маю жодного сумніву в тому, що Сергій доведе свою правоту", – заступився за Лещенка екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе.

Колеги Лещенка вважають, що шквал критики на Сергія посипався від фігурантів його розслідувань і людей, у яких у самих, як кажуть, "рильце в пушку". "Це вигідно партії влади, яка розуміє, що рівень їх суспільної підтримки наблизився до нуля. Тому намагається прибрати на шляху все те, що є новим і здатне взяти на себе відповідальність за зміни в країні. Бруд ллється рікою і має одну тільки мету – усіма способами втриматися при владі", – сказав Сегодня.ua Віталій Касько.

У "ДемАльянсі" припускають, що слідом за Лещенком атакувати можуть і інших їхніх політичних соратників, а також представників громадянського суспільства, особливо напередодні чергового з'їзду партії в жовтні, на якому офіційно презентують програму і можуть прозвучати неординарні рішення. "Якщо потрібно буде, битииуть по громадянському суспільству і окремим його представникам, по організаціям, які сьогодні викривають корупцію, а завтра можуть стати політичною альтернативою. Тому список мішеней досить певний", – припустив у розмові з Сегодня.ua Василь Гацько.

Як розповіли Сегодня.ua джерела в "ДемАльянсі" і ще офіційно не створеній партії голови Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі "Хвиля" (куди входять екс-заступники голови ГПУ Давид Сакварелідзе, Віталій Касько, позафракційний Віктор Чумак тощо), переговори про об'єднання цих двох платформ і не припинялися. І дискредитація їх лідерів, особливо на тлі об'єднання, що наближається, – найкращий варіант для політичних опонентів, щоб обнулити їх рейтинг ще в зародку. В тому числі, за інформацією джерел Сегодня.ua в цих двох партіях, атакувати можуть і молодих реформаторів, які ще залишилися в уряді і готові приєднатися до нових політичних рухів.

Однак, за словами Гацька, в питанні об'єднання не варто забігати наперед. "Однозначно, що робота по об'єднавчим процесам буде продовжена. Крок об'єднання, який ми зафіксували 9 липня на з'їзді "ДемАльянсу", був першим. Щоб перемагати чинний правлячий клас, потрібна консолідація. І не тільки двох політичних ініціатив, а й за допомогою людей, які не обов'язково сьогодні перебувати в політиці. Фрагментарні успіхи в українському уряді, Prozorro і все інше, це все справа рук людей, які прийшли з бізнес-середовища (наприклад, заступники міністра економіки Юлія Ковалів і Макс Нефедов. – Авт.). Але не для того, щоб примножувати свій бізнес", – вважає Гацько.

Тим часом, як вдалося дізнатися Сегодня.ua, керівництво фракції БПП всерйоз роздумує над тим, щоб виключити Сергія Лещенка зі своїх лав. Але тільки після того, як свій вердикт нададуть НАПК і Нацполіція, в компетенції яких тепер знаходиться "квартирна справа" Лещенко.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51583.37

Bitcoin Cash (BCH)

264.12

Binance Coin (BNB)

381.2

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

26.15

Litecoin (LTC)

69.6

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.62

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти