Не слуга: як і за що відправили у відставку Рябошапку

6 березня 2020, 07:55

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Генпрокурор пообіцяв повернутися, а в Раді називають прізвища ймовірних кандидатів на місце очільника ГПУ

У четвер увечері на позачерговому засіданні Верховної Ради України депутати більшістю голосів підтримали постанову про недовіру генеральному прокурору України Руслану Рябошапці. Наслідком рішення є відставка генпрокурора. При цьому крісло залишається вакантним: кандидатури нового генпрокурора поки лише обговорюються.

"Не до мене питання": Зеленський вирішив не втручатися у відставку Рябошапки

Реклама

Відставка генпрокурора стала другим етапом масштабного оновлення в лавах владної команди, яке розпочалося днем раніше з відставки уряду Олексія Гончарука та обрання оновленого складу Кабміну. Втім, між цими відставками все ж є різниця.

Якщо про недовіру Кабміну у дипкорпусі та у владних верхах більш-менш серйозно заговорили приблизно з кінця минулого року, то відставки Рябошапки окремі групи в парламенті почали домагатися вже буквально через пару місяців після тріумфального приходу "слуг" до парламенту. Якщо невдоволення роботою уряду президент Володимир Зеленський висловлював відкрито і перманентно, то на адресу генпрокурора особливої критики з боку очільника держави зафіксовано не було. Ну, хіба що крім невдоволення результатами за тими чи іншими резонансними справами.

Від вирішення долі генпрокурора президент дистанціювався до останнього. Так, наприклад, ще в четвер вранці, під час робочої поїздки в Полтавську область, коментуючи журналістам майбутнє голосування, Володимир Зеленський заявив: "Рябошапка – це не до мене питання. Це ж депутати там працюють".

Втім, трохи пізніше преса все ж "дотиснула" голову держави. "Я впевнений, що мене питатимуть: ай-ай-ай, не можна чіпати генпрокурора. Хоча ви знаєте, що ми пройшли довгий шлях під час передвиборчої кампанії. Але моя особиста думка, нехай там голосують депутати, як хочуть, моя особиста думка дуже проста: немає результату – не повинен обіймати місце. Якими б ми не були гарними, з хорошими побажаннями і очима, і кроками, і відкритим серцем, якщо ти не маєш результату – до побачення ... Я дійсно вважаю, що Руслан – хороший фахівець, що стосується Генпрокуратури, але я вважаю, що він не показав результату. Я справді так вважаю. І тут немає ніяких пріоритетів – хто товариш, хто не товариш", – сказав Зеленський.

Реклама

Таким чином очільник держави, по суті, надав парламентарям карт-бланш у вирішенні питання генпрокурора, якого він колись в розмові з Дональдом Трампом назвав "100% своєю людиною".

Не виключено, що саме такими словами – "це питання парламенту" – Володимир Зеленський пояснив своє небажання втручатися в ситуацію послам G7 і голові представництва ЄС в Україні, які помчали в четвер слідом за Зеленським в Полтаву, щоб терміново узгодити з українським президентом "Питання подальшого курсу України".

Днем раніше посли зустрілися з Рябошапкою і, за інформацією ЗМІ, висловили йому підтримку. А посольство США напередодні зустрічі навіть опублікувало відповідну новину.

Хто замість Рябошапки?

Ще напередодні в парламенті було зареєстровано постанову про висловлення недовіри Рябошапці. За законом, щоб розглянути питання, парламентарям потрібно зібрати 150 підписів. Спробу отримати необхідну кількість автографів у Верховній Раді робили ще восени. Але тоді вона не увінчалася успіхом. Тепер підписи були зібрані.

Паралельно в політикумі почали циркулювати чутки про можливих наступників Рябошапки. Найчастіше називалося прізвище народного депутата (фракція "Слуга народу") Сергія Іонушаса. Але були й інші імена.

"Сергій Іонушас – це людина, яка може відстояти свою точку зору. І не просто відстояти за принципом "я так бажаю". А викласти аргументовану позицію. Крім того, мені здається, саме адвокат на посаді прокурора бачить проблеми прокуратури ззовні. І тому здатний вирішувати їх. Тому, я вважаю, це досить гідна кандидатура. Хоча у нас є й інші гідні. Наприклад, Олександр Бакумов (народний депутат, фракція "Слуга народу", голова підкомітету з питань кримінального законодавства та протидії злочинності Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, – авт.). Вибір є", – розповіла в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат, голова підкомітету з питань кримінального процесуального законодавства та оперативно-розшукової діяльності Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Юлія Яцик.

Реклама

Також називалися й інші прізвища. Зокрема, нинішнього в.о. директора Держбюро розслідувань Ірини Венедиктової.

"Іонушас – я його не знаю. І результатів його роботи не знаю. Не виключаю, може з'явитися інша кандидатура перед голосуванням", – розповів в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат (фракція ОТЗЖ) Юрій Павленко.

"Немає результатів"

Тим часом в парламенті не було впевненості в тому, що рішення про відставку генпрокурора буде ухвалено. Щонайменше частина фракції "Слуга народу" відмовилася підтримати рішення. Втім, більшість все ж були "за".

"На жаль, я не побачила в Рябошапці якоїсьсь вольової, стрижневої людини, здатної на ефективне керівництво ГПУ. Немає результатів. До мене, наприклад, як до голови підкомітету приходить багато звернень щодо процесуальних порушень в кримінальних провадженнях. Такі звернення для мене як для професійного адвоката є очевидними. Відповідно, я звертаюся до Офісу генпрокурора – ніякого зв'язку. Звітність з питань, які неодноразово порушувалися на комітеті, теж на нулі. Комунікації ніякої", – розповіла Юлія Яцик.

Також серед претензій, названих "слугою народу", – провал реформи прокуратури.

"Якесь байдуже ставлення до роботи прокуратури, показникам її діяльності. Байдуже ставлення навіть до власних підлеглих – місцевих прокурорів, що показало проведення іспитів, тестів в процесі реформування органів прокуратури. Ви ж бачите, як неорганізовано відбувалося скаладання тестів, хаотично. Ставлення до працівників місцевих прокуратур дуже зневажливе. За всіма резонансними справами – просто нуль. Слова прокурора, що правоохоронні органи, які розслідують ці справи, не дають якихось аргументованих матеріалів, які дозволяли б вручити підозру, – це ганьба. Це просто абсурд. Процесуальне керівництво здійснюється прокурорами і хто як не прокурор повинен координувати діяльність слідчих", – зазначила Юлія Яцик.

Опозиція проти відставки. Але не вся

Втім, думка Юлії Яцик, як показало голосування, поділяли далеко не всі однопартійці. Навідріз відмовилася голосувати за відставку і опозиція (за винятком ОТЗЖ).

"Постанова про недовіру генпрокурору є повністю політичною. Зараз відбувається реформа прокуратури. Офіс генпрокурора змінився на 60-80%. Всі люди, які в офісі генпрокурора блокували боротьбу з корупцією, були викинуті з офісу. Зараз почалася стадія реформування обласних прокуратур. І тут вже Рябошапка почав наступати на хвіст місцевим олігархам, які, на жаль, мають значне представництво у фракції більшості. Ми можемо критикувати генпрокурора. Наприклад, за його сприяння тому, що "беркутівців" відпустили із залу суду і обміняли. Але знімають його не за це. Генпрокурор вміє говорити "ні". Вміє не підписувати подання у суто політичних справах. Знімають його саме за це. І за те, що реформа прокуратури, нарешті, зламала корупційну гідру. Це суто політичне рішення, яке ми не маємо наміру підтримувати ні в якому разі", – розповів журналістам в кулуарах парламенту народний депутат (фракція "Голос") Ярослав Юрчишин.

Також не мали наміру голосувати "Батьківщина" і "Євросолідарність".

"У нас до всіх є претензії з чинної влади, тому що вони замість того, щоб працювати, насправді дискредитують всі гілки влади. У тому числі правоохоронні органи. Що стосується відставки, то це був генпрокурор, який "на 100%" був людиною Зеленського. Ми не голосували за його призначення, і у нас не було підстав голосувати за його відставку. Це все дуже непристойні політичні ігрища, які влаштовує нинішня влада. Відставка уряду, генпрокурора – це їхня справа. Ми не бажаємо брати в цьому участі", – зазначила в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат (фракція "Євросолідарність") Ірина Фриз.

"Я повернуся"

Реклама

"Фронтменом" відставки генпрокурора став народний депутат Максим Бужанський, який з трибуни звинуватив генпрокурора у відсутності результатів. У тому числі щодо розслідувань діяльності попередньої влади.

"Ніхто не тільки не сидить, ніхто навіть не ходить на допити", – сказав Максим Бужанський.

Це викликало природну реакцію "Євросолідарності": народний депутат Ірина Геращенко назвала слова Бужанського "політичними репресіями проти опозиції з боку партії влади" і пригрозила позовом до ЄСПЛ.

Руслан Рябошапка в цей час самотньо сидів у величезній урядовій ложі і дивився в телефон, прикривши його папірцем – не виключено, чекав останніх новин "робочої зустрічі" західних послів з президентом. І ці новини, мабуть, виявилися невтішними.

Вийшовши на трибуну, Рябошапка – швидше, вже для проформи – відзвітував про досягнення.

"28 років українська прокуратура була інструментом тиску і політичних репресій. 28 років цей інститут не мав ніякої довіри серед людей. 28 років прокуратура була інструментом збагачення для обраних. Як результат – олігархи в прокурорських погонах. Ми робимо реформу, яка вже увійшла в історію. Ніколи раніше за 28 років прокуратура не відчувала такого очищення. 729 прокурорів, які не пройшли тест на професійність і добродіяння, покинули свої посади. А ті, хто залишився, почали вдвічі більше цінувати свою професію. Тому що вперше вони відчули свою незалежність. Їм не дають незаконних вказівок. Лише 3 місяці з 28 років прокуратура живе за новим законом. Саме тому я стою тут, і тому постає питання про мою відставку", – заявив з трибуни генпрокурор.

Далі пішли цифри. З'ясувалося, що за три місяці "життя за новим законом" прокуратура відкрила 27 проваджень про тортури громадян правоохоронцями (чого ніколи, як акцентував генпрокурор, раніше не робилося). За вирубку лісів порушено понад 3000 кримінальних справ (60 осіб притягнуто до відповідальності, до судів направлено понад 300 обвинувальних актів). Припинено діяльність понад 1000 гральних центрів. Відкрито понад 1200 справ проти корупціонерів, чекають на суд майже 900. До бюджету повернуто понад 5 мільярдів гривень.

"За 3 місяці залучили власників 12 банків, які вкрали 13 мільярдів гривень і вивели в офшори. Практично всі ці кримінальні справи були продані, заховані, "злиті", закриті. Ми знайшли ці гроші і знаємо, як їх повернути", – сказав Рябошапка.

Завершивши звіт, генпрокурор зазначив, що "постанову, внесену ініціаторами, побудовано на відкритій брехні і маніпуляції".

"Я не став нічиїм слугою. Я був і залишаюся незалежним. А незалежного прокурора не можна примусити. Його можна тільки звільнити. І я йду. Але я йду для того, щоб повернутися" , – сказав Руслан Рябошапка.

І дійсно пішов – в прямому сенсі слова. Генпрокурор покинув залу, не чекаючи запитань, а вже тим більше результатів голосування. Про які на той час, мабуть, вже мав уявлення.

На табло висвітилося 263 "за". Крім переважноїї частини "слуг" (постанову підтримали 179 депутатів з 248) за відставку проголосували ОТЗЖ, депутатські групи "Довіра" та "За майбутнє", а також позафракційні депутати.

Голосування по новому генпрокурору відбудеться, щойно буде ухвалене рішення про кандидатуру. Коли це трапиться – сьогодні, через тиждень або ще пізніше, – ясності поки немає.

Хочете знати, що звичайні українці думають про зміну влади в країні? Дивіться відео:

Відео: Сьогодні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти