Як Гончарук йшов у відставку і чому нічого не вийшло

17 січня 2020, 20:21

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Президент Володимир Зеленський підтримав прем'єра

Олексій Гончарук

Олексій Гончарук / Фото: REUTERS/Gleb Garanich

На останній день сесії Верховної Ради в парламенті була запланована "Година запитань до уряду". Питань у депутатів до прем'єр-міністра Олексія Гончарука і міністрів накопичилося багато. Особливо з урахуванням скандалів останніх днів – з приводу "космічних" зарплат і премій членів уряду і з приводу розмов прем'єра з групою чиновників – дбайливо кимось записаних і викладених в інтернет. Ці та інші питання і мали намір обговорити парламентарії з Олексієм Гончаруком протягом години

Реклама

Але за фактом, на комунікацію з прем'єром депутати отримали якісь жалюгідні дві з половиною хвилини. Зате вся країна півдня "стояла на вухах": Олексій Гончарук подав у відставку.

Розгойдування

Коротенько про розвиток подій. Ситуація з Кабміном почала розгойдуватися ще з початку тижня. Привід був самий що не найактуальніший і близький народу: величезні зарплати і премії, які виписали, по суті, самі собі і отримали минулого року окремі члени уряду. Суми вражали уяву, обурення виборців мало місце (а там, де не мало, майстерно підігрівалося зацікавленими особами). Загалом, до середи фракція "Слуга народу", яка чуйно ловить народні настрої, дозріла для того, щоб викликати уряд на килим, щоб у вузькому колі обговорити становище.

Але до засідання фракції наспів другий скандал – з плівками. На записах розмов хтось, з голосом, схожим на голос Олексія Гончарука, дозволяє собі досить фривольно відгукуватися про президента Зеленський. А себе називає "повним профаном" в економіці.

Випадково чи ні, записи так вдало опинилися в інтернеті, невідомо. Але в самій фракції, знову таки, зацікавлені особи почали заздалегідь підбивати колег на те, щоб порушити питання про відставку Кабміну. Втім, тих, хто був готовий підтримати таке рішення в середу – навіть по прослуховуванню записів було дуже небагато, щось близько десятка на всю мегафракцію. Тому на "широке обговорення" на засіданні фракції питання навіть не ставилося.

"Наскільки мені відомо, колеги не збиралися нікого відправляти у відставку. Такої інформації, що фракція збереться і відправить прем'єра і весь уряд у відставку – це взагалі... По-перше, прем'єр має імунітет на рік, і піти він може тільки за власним бажанням", – розповіла в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат Марія Мезенцева.

Реклама

Втім, Гончарук на засідання фракції і не поїхав, вважаючи за краще податися до президента і обговорити ситуацію з ним. За інформацією різних джерел, Володимир Зеленський підтримав прем'єра. При цьому окремі ЗМІ опублікували інформацію, що прем'єр подав у відставку. Інформацію миттєво спростувала пресслужба Кабміну.

Заява

Здавалося, на цьому питання з відставкою вичерпане. Четвер відбувся у рутинній роботі. У п'ятницю парламентарії мали намір поспілкуватися з урядом в ході вже згадуваної "Години запитань". Провести кадрові зміни, призначивши замість міністра розвитку громад і територій Олени Бабак, яка подала у відставку, чинного губернатора Івано-Франківської області Дениса Шмигаля. Причому призначивши в вищому статусі – віцепрем'єр-міністра – міністра розвитку громад і територій. І, спокійно закривши сесію, відправитися на короткі зимові канікули.

Але спокійно не вийшло: вранці всіх, фігурально висловлюючись, підняла з ліжка інформація, що Олексій Гончарук все ж подав у відставку. Повідомив він про це сам на своїй сторінці в ФБ.

"Я прийшов на посаду – виконувати програму Президента. Він для мене – взірець відкритості та порядності. Однак, щоб прибрати будь-які сумніви щодо нашої поваги і довіри до Президента, я написав заяву про відставку і передав її Президенту з правом внесення в Парламент. Він – людина, якій українці висловили безпрецедентну довіру. І він має повне право оцінювати ефективність кожного члена своєї команди..." – написав Олексій Гончаренко.

Реакція парламенту

Для переважної більшості політиків, в тому числі депутатів з фракції "Слуга народу", новина виявилася несподіваною.

"Я сам тільки що дізнався зі ЗМІ. Це повна несподіванка для мене. Зараз з фракцією обговорюватимемо. Більше поки не можу нічого сказати", – сказав в коментарі сайту "Сьогодны" відразу після появи інформації народний депутат Роман Грищук.

Реклама

Наші співрозмовники з мегафракції, здавалося, були розгублені, якщо не приголомшені новиною.

"Ми, депутати, очікуємо почути від уряду конкретне розуміння ситуації. Що станеться. Як трапиться. Питань зібралося – від зарплатних проблем до обговорення того, що там на цих плівках зафіксовано було. І тому нам дійсно потрібно було поговорити з прем'єр-міністром. Те, що прем'єр дає такий чіткий сигнал перед початком "Години запитань до уряду" – теж багато про що говорить", – - зазначив у розмові народний депутат Святослав Юраш.

Втім, з початком засідання парламенту депутати швидко зібралися і навіть встигли проаналізувати ситуацію з юридичної точки зору. Деякі відреагували досить різко на те, що заява була подана не до парламенту (як передбачає закон), а президенту:

"Заяву прем'єр-міністр Гончарук повинен подавати Верховній Раді. Тобто, вона має бути зареєстрована в апараті парламенту, так каже закон. Тому на даний момент – це виключно політична заява. Адже прем'єр знав, що ми його чекаємо на "Годині запитань до уряду". Питань було багато. Робити такі ходи, щоб не приходити, або потім, не дай Бог, робити піар-акції – це неправильно. Я думаю, прем'єр повинен розуміти відповідальність за такі заяви. Юридично на сьогодні ця заява за собою нічого не тягне. Як юрист прем'єр повинен це знати. Принаймні, мав би знати ", – сказала в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат (фракція "Слуга народу"), експредставник Кабміну в парламенті Ірина Верещук.

У свою чергу Олександр Качура зазначив, що заява прем'єра оформлена правильно: на ім'я голови Верховної Ради.

"Це юридична, політична і етична заява одночасно. Відбувалася боротьба з олігархами і старим політичним класом. Немає підстав вважати, що є корупційні зловживання, зловживання своїм становищем, "кришування" бізнесу (з боку уряду. – Ред). Але те, що є висловлювання на плівках, за словами прем'єра, змонтованих – цьому треба давати політичну і етичну оцінку. І, на мій погляд, прем'єр вчинив по-чоловічому, подавши заяву через президента. І президент зараз визначиться з цього приводу", – сказав народний депутат.

Згодом визначилася і базова позиція більшості депутатів монокоаліціі. Озвучив її голова фракції Давид Арахамія. Позиція полягала приблизно в наступному: фракція в цьому питанні повністю покладається на рішення президента. У разі, якщо Володимир Зеленський підтримає відставку, підтримає її і фракція.

Приблизно з годинним запізненням, яке пояснили "консультаціями Кабміну", до парламенту прибув Олексій Гончарук та уряд в повному складі. Зачитавши з трибуни короткий (на все про все менше трьох хвилин) звернення, яке в загальних рисах коротко повторює ранковий меседж в ФБ, прем'єр пішов до урядової ложі. А ще через хвилину члени Кабміну покинули депутатів. Запитань до Гончарука і, природно, відповідей на них цього дня в залі не прозвучало.

Реклама

До кінця ранкового засідання (читай сесії) залишалося ще кілька годин і парламентаріям нічого не залишалося робити, як чекати, чи надійде до перших нот державного гімну в залі до парламенту заява про відставку.

"Якщо заява зайде згідно з парламентськими процедурами, я особисто голосуватиму за відставку. У нас немає кріпацтва. І якщо таке бажання висловлює прем'єр, ми, вважаю, його повинні задовольнити", – сказав в коментарі сайту "Сьогодні" народний депутат Олександр Качура.

Спікер Дмитро Разумков на запитання депутатів сказав, що нічого такого не отримував.

Погляд ззовні

Тим часом прийшла реакція на заяву поза парламенту. В Офісі президента лише скупо констатували, що "президент України отримав подане прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком прохання про відставку. Глава держави розгляне зазначену заяву. Про результати розгляду Офіс президента України повідомить окремо".

У представництві МВФ в Києві Гончарука підтримали. "Розсудлива макроекономічна політика уряду та Національного банку України (НБУ) сприяла зміцненню економіки України. <...> Низький бюджетний дефіцит, зниження відносини держборгу до ВВП, низька інфляція і накопичення валютних резервів – все це результат цієї політики і важливі передумови для економічної стабільності і зростання", – зазначили в представництві МВФ.

Експерти "Сьогодні", втім, висловили впевненість, що навіть в разі відставки уряду МВФ не став би згортати переговори про нову програму для України.

"МВФ ніколи не зациклювався на персоналіях. Це консервативна, формалізована організація. Переговори з МВФ – це не переговори з Росією або Китаєм, де дуже велика питома вага особистісного чинника. У МВФ є набір так званих структурних маяків у співпраці з країною, і він вимагатиме їх виконання. Природно, якщо буде відставка прем'єра, МВФ зачекає, поки буде призначений новий, послухає його перші заяви", – заявив в коментарі сайту "Сьогодні" економічний експерт Олексій Кущ.

Зазначимо, що досить мляво на інформацію про відставку відреагував і фондовий ринок.

При цьому більшість експертів і спільнота в соціальних мережах сприйняли інформацію про відставку критично. У тому контексті, що якщо, подавши, по суті своїй "політичну" заяву про відставку, прем'єр хотів зміцнити свої позиції на тлі безпрецедентної інформаційної атаки, то зробив він це не так і не вчасно.

"Те, що ця заява публічно звернена до президента – груба помилка. Гончарук адже міг не оголошувати заяву. Передати президенту, продемонструвавши свою лояльність, але не оголошувати. Зрозуміло, що він, напевно, хотів зробити як краще. Сенс-то заяви – посилити свої позиції, отримати публічну підтримку президента. Але ефект може бути прямо протилежним. Ми не знаємо, як відреагує Зеленський. У зв'язку з цим є ризик для Гончарука, що президент може вчинити, як у випадку з [секретарем РНБО Олександром] Данилюком. І Гончаруку скажуть: "Ок! Не хочеш?! Іди!"- зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко.

За його словами, заява про відставку, подану напередодні Давосу, на який українська влада покладає великі надії в плані залучення інвестицій, "послаблює позиції президента".

Президент вирішив

Нарешті, вже ближче до обіду свою позицію з цього питання зафіксував президент Володимир Зеленський. Який доручив керівництву Служби безпеки України, Офісу Генпрокурора, Міністерства внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань та Управління державної охорони розслідувати і протягом двох тижнів встановити причетних до "злитих" в ЗМІ аудіозаписів із зустрічей прем'єр-міністра Олексія Гончарука з міністрами і представниками Нацбанку.

"Вимагаю, щоб за два тижні, якомога швидше ми з вами отримали інформацію – хто вів записи... Знайти, хто це зробив, і з цим розібратися", – зазначив глава держави.

Стало зрозуміло, що відставки не буде: президента більше хвилюють питання безпеки в контексті процедури прийняття рішень представниками, ніж розборки за підсумками "зливів" в інтернет.

А вже ввечері Володимир Зеленський підтвердив припущення, в ході зустрічі з Олексієм Гончаруком прямо давши зрозуміти, що уряд продовжить роботу.

"Суспільство надало вам великий кредит довіри. Ви ще не розрахувалися за нього. У вас достатньо енергії це зробити!" – сказав президент, звертаючись до прем'єр-міністра.

Всі подробиці в спецтемі Новий Кабмін

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти