Битва за землю: як з образами і домовленостями голосували за земельну реформу

Верховна Рада прийняла історичний закон про продаж землі. Правда, поки тільки в першому читанні

У середу, 13 листопада, Верховна Рада прийняла за основу в першому читанні проект закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Історичний документ покликаний покласти край практиці щорічного продовження мораторію на продаж землі і дозволяє практично вільний оборот головного ресурсу України.

Реклама

Без особливого напруження

Розгляд проекту у Верховній Раді, як і очікувалося, викликало бурхливі дебати. Втім, за суб'єктивним відчуттям кореспондента сайту "Сьогодні", загострення пристрастей в парламенті далеко не відповідало ні серйозності моменту, ні важливості рішення в контексті довгострокових наслідків для країни. Скажімо так: стіни Верховної Ради бачили набагато жорсткіші "баттли" з набагато менш важливих питань. Навскидку можна згадати хоча б кілька "бюджетних ночей", коли депутати билися за правки, в буквальному сенсі слова "не шкодуючи живота свого". Що вже говорити про баталії Конституційної ночі 1996 року, Конституційної реформи 2004-го, політичних протистоянь в парламенті часів президента Ющенка. На їх фоні "битва за землю" розливу 2019-го виглядала більш ніж прісно.

Фото: Сьогодні

Реклама

Важко сказати, що тому послужило причиною. Можливо, опозиція (а в цей день рішенню опонували всі політсили і навіть частина "Слуг народу"), загіпнотизована нищівним напором перших місяців роботи монокоаліціі, просто не вірила в свої сили і заздалегідь внутрішньо погодилася з результатом. Можливо, навпаки, розрахунок був на те, що цього разу голосів у монокоаліціі за проект і не вистачить. Можливо, було розуміння, що остаточний розклад по голосуванню формується якраз в цей момент, але не в сесійній залі. А тому особливого резону розпалювати пристрасті немає. Може бути, свою роль зіграла відсутність щирої підтримки вулиці. Ні, стандартний мітинг під стінами ВР, звичайно, був. Але його масштаби і, головне, настрої, знову-таки, далеко не відповідали моменту.

Як би там не було, основні події цього дня зосередилися в сесійній залі, а точніше, біля трибуни, на яку були спрямовані всі камери. Але по порядку.

Вулиця: ми просто підтримати ...

Ще на далеких підходах до Верховної Ради до перехожих уважно придивлялися посилені наряди поліції. Чим ближче до парламенту, тим представників силових структур ставало більше: правоохоронці, мабуть, готувалися до серйозних протестів під стінами ВР. Але таких цього дня не сталося. На п'ятачку з боку Маріїнського парку зібралося кілька сотень (може, близько тисячі) людей – в основному пенсіонери. Уздовж Грушевського в ряд вишикувалося кілька тракторів. Над мітингом майоріли прапори "Всеукраїнської аграрної ради" і "Свободи".

Реклама

Фото: Сьогодні

- Ви, наскільки я розумію, протестуєте проти продажу землі? – питаю у кількох мітингувальників.

- Ой, я не буду говорити ...

- А я вже розповідала сьогодні. Досить ...

Насилу знайшовши охочих поспілкуватися з пресою, дізнаюся, що люди зібралися, "щоб підтримати аграріїв".

Марія Вінник: зібралися підтримати аграріїв. Фото: Сьогодні

- Зеленський і "слуги народу" хочуть розпродати всю землю, – пояснює учасниця мітингу Марія Вінник. – А земля – це годувальниця наша. Це багатство, яке не можна продавати. І ми просто зібралися, щоб підтримати аграріїв.

- Але ви не фермер?

- Ні.

- Землевласник?

- Ні. Я взагалі киянка. Тут є аграрії, фермери. А ми просто підтримуємо їх.

Надалі з'ясувалося, що тих, хто прийшов "просто підтримати", серед присутніх досить багато. Також, як усвідомив для себе в ході розмов кореспондент сайту "Сьогодні", єдиних поглядів на питання продажу землі у мітингуючих немає. Якщо одні категорично виступали проти продажу в будь-якій формі і будь-коли, то інші були не проти, щоб питання було розглянуто "колись потім, років через п'ять". Одні допускали можливість продажу тільки українцям, інші – тільки викупу землі державою. Ну, і так далі.

Фото: Сьогодні

Вивчивши нехай і нерепрезентативний, але все ж зріз думок, вирушаю до парламенту, де народні інтереси представлені в концентрованому вигляді.

Претензії у всіх

У кулуарах народні депутати вкотре роз'яснюють журналістам позицію фракцій або свою особисту.

"Європейська солідарність" не може підтримати цей законопроект, тому що це проект не про ринок землі, а про базар. І європейські партнери України підтримують вільний обіг землі, але не в такому вигляді. Ніякого захисту селянина через мінімальну ціну на землю в ньому немає. Ніякого захисту фермера – як йому купувати – ні. Головне: цей закон не дозволить вирішити завдання створення міцного середнього класу на селі, – розповідає кореспонденту сайту "Сегодня" представник ЄС Олексій Гончаренко.

Член "Опоплатформи – За життя" Юрій Павленко в свою чергу роз'яснює, як саме, на думку цієї політичної сили, має вирішуватися "земельне питання".

"Держава сьогодні абсолютно не готова до відкриття ринку землі. Не існує кадастру, не існує оцінки землі і так далі. Тому ми наполягаємо: щоб почати дискусію, потрібно навести порядок в питанні з землею. Друге: ми вважаємо, що тільки люди мають право вирішувати , чи потрібно дозволяти продаж землі. Тому після наведення ладу необхідно провести референдум. І тільки після цього починати дискусії щодо відповідних законопроектів. Тобто саме в такому порядку має вирішуватися питання, – каже народний депутат.

Проти відкриття ринку землі вже традиційно виступає "Батьківщина" (подібної позиції політсила дотримується останні кілька років). Також з'ясовується, що рішення не підтримає і група "За майбутнє". Інтригою залишається позиція "Голосу" і, власне, фракції "Слуга народу": напередодні ходили наполегливі чутки, що в монокоаліціі існує серйозна опозиція законопроекту і голосів за прийняття рішення немає. Чутки негайно частково підтверджуються.

"Я знаю, що є політична воля президента і прем'єра відкрити ринок землі, і я їх підтримую. Але в водночас я бачу, що є суспільство, яке ставить багато питань. І вважаю – це моя суб'єктивна думка, – що проект "сирий". Я не буду за нього голосувати. Я утримаюся", – розповідає журналістам представник прем'єра Ірина Верещук.

Народний депутат зазначає, що ключові питання до проекту – розмір ділянки, який в проекті дозволяється давати "в одні руки", а також відсутня в проекті згадка про референдум, на якому люди дадуть відповідь, чи можна продавати землю іноземцям.

"Я не проти відкриття ринку земель. Але вважаю, що ми поки не готові до цього, – розповідає кореспонденту "Сегодня" ще один депутат з монокоаліціі Юлія Яцик. – Потрібно провести інвентаризацію, потрібно передати землю з держвласності в громади, потрібно впорядкувати реєстри. Це питання вимагає правового зваженого підходу. Тому я вважаю, що в нинішній редакції проект приймати не можна", – говорить народний депутат.

Втім, переважна більшість "слуг" підтримують проект.

"У мене бабуся в Чернігівській області отримує від орендарів дев'ять тисяч в рік за пай. До цього взагалі зерном отримувала. Багато людей, особливо літні, на селі хотіли б продати свою землю за хорошу ціну, але не можуть зробити це. Інші ж не можуть купити землю, щоб працювати на ній. Впевнена, є потреба, щоб ми, нарешті, фіналізували питання ринку землі", – говорить народний депутат Марія Мезенцева.

І навіть якщо у парламентаріїв залишаються якісь питання, вони впевнені, що ці питання до другого читання будуть зняті.

"У мене самого є претензії до проекту, – зізнається журналістам глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. – Але це технічні питання: розмір ділянки, референдум... Вони будуть вирішені до другого читання".

Арахамія виглядає стурбованим, але не настільки, щоб підтвердити підозри щодо серйозних проблем у монокоаліціі з голосами на підтримку проекту. За його словами, небажання підтримувати проект висловили "людей вісім" з фракції.

- З'явилася інформація, що Верещук за її позицію загрожує звільнення з посади представника Кабміну. Це правда? – питаю у керівника фракції.

- Спростовую цю інформацію. Це неправда.

- І взагалі ніяких репресій проти депутатів з фракції, які не підтримають рішення, не буде?

- Які у нас можуть бути репресії? У нас тут кожен робить, як хоче. А за що бідну Ірину Верещук, яка наша людина, яка відмінно справляється зі своїми обов'язками? Які репресії?! Може, вона взагалі передумає, переконавшись, що ми гарантуємо внесення норми про референдум з продажу землі іноземцям до другого читання? А ми гарантуємо. І я особисто. Я сказав, що якщо цього не станеться, я йду з Верховної Ради – це моя обіцянка, – каже Арахамія.

Дискусії на підвищених тонах

Тим часом основні події відбуваються в залі. "Оппоплатформа – За життя" блокує трибуну. Трохи пізніше до акції – але з боку президії – приєднується "Батьківщина" . Депутати артикулюють приблизно те ж, що вже чули журналісти в кулуарах. Однак на підвищених тонах, часом зриваючись на відверті образи опонентів.

Мабуть, земля має дійсно сакральне значення для українського менталітету. Інакше важко пояснити нехарактерну в інший час образність і патетику, що раз по раз звучала у виступах парламентаріїв (ТОП-15 цитат, які прозвучали цого дня з трибуни, дивіться нижче). Але як би там не було, всі виступи можна звести до простих аргументів. "База поки ще не готова". "Закон поганий". "Народ проти", – стверджували противники проекту. "Дайте людям право розпоряджатися їх же майном", – парирували прихильники.

Тут же з'ясувалося, що "Голос" не підтримуватиме проект, а тому питання про наявність необхідної кількості голосів знову стало актуальним. Ближче до моменту голосування в урядовій ложі з'явилася "важка артилерія" в особі прем'єра Олексія Гончарука. Довго в своєму кріслі прем'єр не сидів – відправився в президію, де порадився про щось зі спікером Дмитром Разумковим і віце-спікером Русланом Стефанчуком. А потім там же разом зі Стефанчуком довго розмовляв з керівником фракції "Голос" Сергієм Рахманіним – не виключено, намагався переконати його змінити позицію.

Фото: Сьогодні

Як показав час, це не вдалося. Але особливо і не знадобилося: 227 голосів фракції "Слуга народу" і 13 позафракційних депутатів з лишком вистачило, щоб проект, підтриманий профільним комітетом, було схвалено.

Після баттла

Противники закону в залі і помітно поріділі ряди мітингувальників на вулиці синхронно зустріли цифри, що висвітилися на табло, криками "Ганьба". "Європейська солідарність" заявила про намір тісно попрацювати над підготовкою проєкту до другого читання, внісши в нього всі відсутні, на їхній погляд, норми. Починаючи з мінімальної вартості, за яку можна буде купити землю, і закінчуючи нормою про перевірку походження коштів, за які буде купуватися земля. А "Батьківщина" заявила про перехід в опозицію до діючої влади. За словами Юлії Тимошенко, політсила підготує звернення до Конституційного суду з проханням роз'яснити, чи може закон про продаж землі бути прийнятий без референдуму.

Уже вночі з'явилася перша публічна реакція президента Володимира Зеленського на затвердження закону.

"Хочу подякувати кожному нашому депутату від "Слуги народу". Сьогодні була дуже важка робота. Ми сьогодні зробили, і я, і ви, ми, наразі ще навіть не усвідомлюємо, що ви дійсно скасували економічне рабство. Кожен українець стане власником своєї землі. І я думаю, це обов'язково запишуть в підручниках історії, автором якого став кожен з вас. Спасибі вам" , – сказав глава держави у відеозверненні, опублікованому на сторінці Facebook Зе!Команди.

Топ-15 цитат дня

 1. "Земля – це ДНК нашого народу". Тимофій Милованов, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.
 2. "Ми, нарешті, зведемо рахунки з цим маніяком Леніним і з людожером Сталіним, які зробили все, щоб позбавити український народ головного багатства – землі". Микита Потураєв, народний депутат, фракція "Слуга народу".
 3. "І вже схаменіться, путінські посіпаки, скільки можна! Ви вже втомили, Господи". Микита Потураєв, народний депутат, фракція "Слуга народу".
 4. Шановні друзі та ось цей віслюк, який зараз виступав. У мене тільки одне громадянство, покидьок, громадянство України. А ти – віслюк, який продає землю". Вадим Рабинович, народний депутат, фракція "Опоплатформа – За життя".
 5. "Зараз під парламентом і в Києві знаходяться аграрії. А якщо сюди приїдуть шахтарі, то комусь в дупу заженуть відбійний молоток". Сергій Вельможний, народний депутат, позафракційний.
 6. "Не робіть дурниць. Чи зможете ви, щоб ваші сім'ї голодували? Або ви зрадите свою матір, а мати – це наша земля? Вас проклянуть просто всі українці..." Сергій Шахов, народний депутат, позафракційний.
 7. "Кожен з нас повинен сьогодні думати: голосувати йому чи ні, продавати рідну сім'ю, рідну матір, рідних дітей, або не продавати в рабство". Сергій Шахов, народний депутат, позафракційний.
 8. "Як тільки палець іноземних своїх копит всунуть в земельний ринок України, вони будуть виснажувати нашу землю біопаливними якимись рослинами". Сергій Шахов, народний депутат, позафракційний.
 9. "У нас дуже багато звуків і гумових виробів у Верховній Раді України". Дмитро Разумков, спікер Верховної Ради.
 10. "З одного боку, ви розповідаєте про важливість ринку землі, питань землі. А з іншого боку, для нас обід важливіше цього питання. Я думаю, що це некоректно". Дмитро Разумков, спікер Верховної Ради.
 11. "У самої злочинної влади ніколи не піднімалася рука проголосувати за те, щоб продати українську землю. Тому що всі розуміли, що це буде карма. Це буде карма, яка буде проходити через покоління". Наталія Королевська, народний депутат, фракція "Опоплатформа – За життя".
 12. "Шановні молоді політики!.. Ви, молоді і красиві, ви з чого почали? Ви почали з того, що запрошувати сюди дівчину такої поведінки"... Наталія Королевська, народний депутат, фракція "Опоплатформа – За життя".
 13. "Слуги народу" сьогодні стануть "слугами диявола". Михайло Папієв, народний депутат, фракція "Опоплатформа – За життя".
 14. "Дорогі друзі, ми кінчаємо нашу країну". Юлія Тимошенко, фракція "Батьківщина".
 15. "Виявляється, у нас купувати землю в Конча-Заспі – це правильно, на святих схилах Дніпра, а бабусі в селі продати земельну ділянку – це неправильно". Мар'ян Заблоцький, народний депутат, фракція "Слуга народу".

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51116.01

Bitcoin Cash (BCH)

265.47

Binance Coin (BNB)

377.5

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum Classic (ETC)

25.65

Litecoin (LTC)

68.74

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
26,74
53,09
51,09
51,20
27,10
53,12
51,35
51,51
26,98
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
27,65
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,83
49,05
26,74
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти