Наскільки ефективні санкції ЄС проти РФ і чи потрібно їх посилювати: думки світових експертів

Поки заборони проти РФ обійшлися економіці ЄС в 21-40 млрд євро, а Москва недорахувалася $ 200 млрд

Вчора завершила роботу Рада ЄС, в ході якого лідери країн-членів союзу серед інших питань обговорили ситуацію в Україні та санкції відносно Росії. Європейський рада прийняла політичне рішення про те, що секторальні економічні санкції проти Російської Федерації будуть продовжуватися як мінімум до кінця року. Минулого тижня ЄС вже пролонгував персональні санкції (заборону на в'їзд до ЄС і заморожування активів) проти 150 росіян і 37 юросіб до вересня 2015-го. Поки заборони проти РФ обійшлися економіці ЄС в 21-40 млрд євро, а Москва ж недорахувалася $ 200 млрд, у тому числі і за рахунок падіння ціни нафти.

Ми розпитали світових експертів про ефективність санкцій, перспективи їх посилювання і реакції на них жителів Заходу. 

Реклама

_01_164

Бернар-Анрі Леві: "Скільки ще Путін витримає санкційну дієту?"

Реклама

1. Наскільки ефективні санкції ЄС проти РФ?

Введені ЄС обмеження проти РФ дуже ефективні з однієї простої причини. Росія — це клептократична держава (де уряд використовує владу для особистого збагачення. – Авт.), і політика диктатури там переплітається з клептократією. Російській владі та її олігархам вдалося сконцентрувати практично весь портфель ресурсів у своїх руках. З такими людьми війну потрібно вести іншими, саме економічними способами: армією і зброєю санкцій, які вже завдали значної шкоди економіці, влада і російським олігархам. Думаєте, скільки ще Путін зможе витримати таку санкційну дієту?

2. Може ЄС повинен посилити санкції? Коли ЄС може послабити санкції? Від чого це залежить?

Реклама

Поки на українській землі присутні російські солдати, ЄС буде зберігати і посилювати санкції.

Зрештою, звичайно, санкції будуть ослаблені і скасовані. У цьому зацікавлені всі! Але за однієї умови: коли останній російський солдат залишить українську землю. І коли я кажу про українську землю, я маю на увазі і Крим. ЄС, і я особисто, ніколи не схвалимо незаконну окупацію півострова. По-друге, зараз Путін тисне на ЄС (у багатьох європейських країнах діє потужне російське лобі. – Авт.), щоб домогтися скасування санкцій, і продовжити сепаратистське насильство.

3. Які ще мирні кроки ЄС може зробити, щоб зупинити агресію РФ проти України?

Знову і знову санкції. Так говорив напередодні свого вбивства істинний російський патріот Борис Нємцов. Рекомендую почитати чудову книгу американця Білла Браудера ("Червоне повідомлення: як я став ворогом Путіна №1". – Авт.), розробника закону Магнітського (після його прийняття російським чиновникам, причетним до смерті адвоката Браудера Сергія Магнітського, заборонили в'їзд в США і закрили доступ до американських банків. – Авт.). У книзі описано, який вплив можуть надати санкції на РФ і її керівників.

Санкції – не смертельна зброя, від них ще ніхто не вмирав, але зброя величезної сили, яку ми не використовуємо в повній мірі.

Особисто я у Франції завжди наводжу приклад закон Магнітського: зараз ідея закону Магнітського поширюється на всю Європу.

4. Як західні політики і жителі країн ЄС і США відгукуються про санкції?

Все залежить про того, з ким ви будете розмовляти. У Франції думки політиків з цього питання сильно розділилися. У вас теж є вкрай праві політики, які є агентами путінської пропаганди. Вони проти санкцій і постійно повторюють, що ми не повинні ізолювати РФ, принижувати її, тому повинні послабити або скасувати санкції. Є також думки (у ЄС та Франції. – Авт.), можливо їх більшість, хто не вірить в подібні доводи.

Не думаю, що багато країн ЄС тішать себе ілюзіями. Вони розуміють, що Кремль намагається дестабілізувати Європу через Україну. І тільки сильний відповідь може зупинити Росію.

У цьому питанні санкції – це мінімум, який ми можемо зробити.

_01_165Майкл Кофман: "Позиція Німеччини щодо санкцій – головна в ЄС"

1. Наскільки ефективні санкції ЄС проти РФ?

Санкції – ефективний інструмент, але вони вимагають часу. У перспективі РФ до них досить чутлива.

Але поки бажання РФ проводити нинішню політику по відношенню до України перемагає над ціною, яку доводиться за це платити.

Цей рік буде моментом істини: стане зрозуміло, що РФ хоче отримати від цього конфлікту і скільки вона готова за це платити.

2. Може, ЄС повинен посилити санкції? Коли і наскільки? Коли ЄС може послабити санкції? Від чого це залежить?

Повинно відбутися щось особливе, щоб Захід ввів додаткові економсанкціі. Зараз серед західних країн немає консенсусу з приводу подальшого введення санкцій, хоча США та їх представники в Європі працюють над таким планом і готують союзників до можливості введення додаткових обмежень.

Позиція Німеччини тут є головною. ЄС і США знаходяться на чисто реакційних позиціях: поведінка РФ і України – вирішальні чинники.

У вересні 2014-го РФ явно не хотіла припинення вогню. Тепер після здачі України Дебальцеве, здається, вона хоче перерви в бойових діях або заморожування конфлікту.

3. Які ще кроки ЄС може зробити, щоб зупинити агресію РФ проти України?

"Мінськ-2" – краща угода для РФ, тому вона продовжує стримуватися. Окремі бої трапляються, але якщо РФ почне масивну атаку, це запустить нові санкції.

Українські лідери усвідомлюють це і, відверто, не особливо прагнуть до виконання "Мінська-2". Запити на поставки зброї, введення миротворців, спроби представити все так, ніби припинення вогню порушено – неплідно, коли мова заходить про європейську політику. Берлін не хоче відправляти в Україну зброю і не хоче подальшого продовження війни.

4. Як західні політики і жителі країн ЄС і США відгукуються про санкції?

ЄС і США орієнтовані на фінансовий порятунок України. Але МВФ регулярно нагадує Києву: продовження конфлікту цьому не сприяє, для цього необхідний мир. Ось де у Заходу є план – політика і стратегія. РФ продовжить дестабілізувати Україну, щоб зруйнувати реформаторські зусилля Заходу. Продовження конфлікту – найпростіший спосіб для РФ цього домогтися, але також і найдорожчий.

_01_166Олег Устенко: "Найстрашніша санкція – відключення РФ від SWIFT"

1. Наскільки ефективні санкції проти РФ?

Санкції б'ють по економіці РФ в середньо- і довгостроковому періоді. Але є й зворотний бік медалі.

Коли вводяться санкції проти країн, де явно не розвинені інститути громадянського суспільства і немає сильної опозиції (яка б могла вплинути на зміну балансу влади в країні), існує і політичний ефект санкцій. Він полягає в консолідації суспільства навколо політеліти.

Але якщо говорити про економічний ефект, інвестори відвернулися від РФ. Я б навіть висловив гіпотезу, що більша частина інвестицій, які заходили в РФ після початку дії санкцій, – це була реінвестований або раніше виведена прибуток самих же російських капіталів і компаній, які деякий час тримали її в офшорах, і інвестували в економіку заново. Реальні ж інвестори відвертаються через острах введення нових обмежень. По-друге, санкції привели до того, що найбільш мобільна частина інвесторів, в більшості портфельних, – різко і швидко йшли. Тому в кінці 2014-го ми бачили відтік $ 150 млрд. Через це різко просів фондовий ринок. Протягом 2015-го відтік капіталу буде значно меншим. Залишилися ті, хто не боїться ризиків, або загнані в кут. Але й вони вже не будуть вкладати свої гроші в розширення виробництва, вибудовувати довгострокові стратегії. Ось це вже довгостроковий економічний ефект санкцій, що призводить до зниження всієї інвестиційної активності в РФ та економіки, зниження якої в цьому році може перевищити позначку в 5%.

І міф, в якому продовжує жити РФ, що приватні інвестиції можна замінити державними, очевидно, не спрацює. Не все так чудово з бюджетом – ні там грошей, які держава в змозі інвестувати.

Показовою була відмова від ідеї побудувати міст через Керченську протоку, який був оцінений в кілька мільярдів доларів.

2. Можливо, ЄС і США повинні посилити санкції?

Якщо буде прийнято рішення про посилення санкцій, кардинально ситуація не зміниться. Вона вже й так погана. Але погіршуватися вона буде в середньо- і довгостроковій перспективі.

Найжорстокіша санкція – відключення РФ від міжнародної міжбанківської системи SWIFT. Це означатиме крах для економіки РФ.

В економічному світі це рівносильно великомасштабній війні або одноразовому авіаудару. Не можна однозначно говорити, що Захід готовий до цього. Але страшна загроза відключення РФ від SWIFT продовжує висіти в повітрі.

3. Чи постраждала наша економіка від санкцій проти РФ?

Ми постраждали від прямого обмеження нашого експорту з боку РФ, скасування держконтрактів на покупку української продукції. Санкції і падаюча ціна на нафту призвели до девальвації рубля. Це позначилося на конкурентних перевагах наших експортерів. Як це не парадоксально, більш сильний рубль – на руку нашим експортерам. По-друге, падіння нашого експорту в РФ не було компенсовано навіть частково експортом в Європу. Пояснення дуже просте – економіка ЄС переживає не найкращі часи. З одного боку, вони не могли нам компенсувати падіння експорту, з іншого, – не сильно то і рвалися. Саме тому за підсумками минулого року ми спостерігали колосальний, в 7,5%, спад української економіки.

4. Чому Україна так зволікає із запровадженням своїх санкцій?

Зволікання України дивно сприймається Заходом. Немає чіткої позиції – ми продовжуємо робити бізнес. Незважаючи на різке падіння нашого експорту в РФ (в 2014-му впав на 40%), він все ще значний. У загальній структурі частка РФ в нашому експорті – близько 17%.

Від введення Україною санкцій проти РФ постраждають наші експортери. Тому ми намагаємося (можливо, і дуже незграбно) лавірувати.

І, як я розумію, "якось намагатися лавірувати" – це базова стратегія для України. Що не дуже добре.

_01_167Євген Гонтмахер: "Посилювати санкції не потрібно"

1. Наскільки ефективні санкції проти РФ?

Ефективність санкцій висока, особливо – у фінансовій та енергетичній сферах.

Кредитування Росії ззовні майже припинилося, також перестали надходити інвестиції і нові технології в нафтогазовий сектор, що прискорює падіння там виробництва і, відповідно, експорту.

За оцінками, до половини нинішнього економічного негативу пов'язано саме з санкціями.

2. ЄС і США повинні посилити секторальні санкції?

Посилювати санкції не потрібно, вони і так досить відчутні. А ось ослаблення санкцій можливо, але в разі прогресу з вирішення конфлікту на південному сході України (Мінські угоди-2).

3. Промисловість і бізнес РФ вже почали переорієнтуватися на інші ринки?

Промисловість – так. Відбувається імпортозаміщення (у сфері військово-промислового комплексу), а бізнес орієнтується на ринки країн, що не вводили санкції проти Росії. Скорочення торгівлі з Україною для Росії поки некритичне.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51421.41

Bitcoin Cash (BCH)

261.93

Binance Coin (BNB)

385.02

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.89

Litecoin (LTC)

68.88

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти